Muž se železnou maskou

(TV film)
  • Velká Británie The Man in the Iron Mask (více)

V historickém dobrodružném filmu podle příběhu Alexandra Dumase se opět setkává legendární čtveřice mušketýrských přátel: D'Artagnan, Athos, Porthos a Aramis. Vláda hýřivého francouzského krále Ludvíka XIV. podle nich Francii dvakrát nesvědčí, a tak se rozhodnou využít znalosti tajemné identity muže se železnou maskou na tváři. Ten dosud strávil značnou část života zavřený ve vězení, ačkoli se žádného zločinu nedopustil – kromě toho, že se Ludvíkovi k nerozeznání podobá. (Filmhouse)

MartinezZ

Tak kromě toho, že mě lehce přemáhala nuda, že hudba byla tak dramaticky uširvoucí a že mi absolutně, ale vůbec nesedl k postavám strojený dabing, to klidně mohlo být i kratší a tak jde ve výsledku tedy skutečně o nic moc zpracování. ~~~ 1,5* ()

Orlau32

Historický filmový příběh z dob Ludvíka XIV. Alexander Dumas opět nezklamal, nezklamal ani režisér Mike NEWELL, z kterého se stala za ta léta režisérská hvězda. V hlavní roli můžeme vidět Richarda CHAMBERLAINA, který zahrál roli dvojníka mistrně, takže L. Di Caprio měl co dělat, aby se v pozdějším remaku filmu aspoň trochu přiblížil výkonu R. Chamberlaina. Podle mého názoru se mu to nezdařilo, protože nemá pro historické filmy to pravé mužské charisma. Vypadá furt jak když tam hraje 17 letý kluk a tváří se ne odhodlaně, ale zarputile. Prostě nemá ten správný "drive". ()

tomtomtoma

Kvalitní historickodobrodružný film, který ukazuje s určitou škodolibostí možnou podobu slavné historie francouzského království. Král králu Ludvík XIV. byl pro svou rozmařilost a státnickou neschopnost zaměněn za své starší tajné dvojče Filipa (krásná dvojrole pro Richarda Chamberlaina). Pochopitelně musí vystupovat pod jménem Ludvík, výměnu, kromě obou zainteresovaných stran, zaregistrovali jen nejbližší. A ti to přijali s velkou nadějí pro své vlastní potřeby. Jinak je poměrně krásně zpracovaná nejistota, strach a beznaděj Filipa, který dlouho nevěděl, co se to vlastně děje. Všech se stále ptal, kdo je, a když se dočkal odpovědi, byl šokován. Svou novou roli ale přijal a moc se tomu nebránil. Dalo by se říci, že jedna mocenská skupina, která nemohla provádět své vládnoucí záměry, touto záměnou vyšachovala druhou mocenskou skupinu. A to vše ve jménu a rozkvět Francie. První skupinu vedl ministr Colbert de Voliere (Ralph Richardson) se všeho schopným pohůnkem d'Artagnanem (Louis Jourdan). Druhou skupinu vedl ministerský předseda Fouquet (dobrý Patrick McGoohan) s ještě více podlejším pohůnkem Duvalem (Ian Holm). Z dalších rolí je třeba zmínit ženy: Louise de la Valiére (Jenny Aqutter), do které se zamiloval jak Ludvík, tak Filip. Ludvíkem byla znechucena, Filipem pak okouzlena. Dále Ludvíkova stará manželka Marie Terezie (Vivien Merchant), která přijala příchod Filipa s velkou nadějí a Ludvíkova matka Anna Rakouská (Brenda Bruce). Napínavé, svižné, zajímavé. ()

Juto

Príbeh je vzrušujúci, napínavý, zábavný a neustále pútavý, ktorý poznáme so scénami, ktoré sa ukážu ako celkom nezabudnuteľné. Najmä, keď je na Phillippe nasadená železná maska, svojím spôsobom je táto scéna dosť kruto trýznivá. 6/10 ()

pakobylka

Do určité míry mile staromódní - a dle očekávání zromantizovaný snímek, který se poctivě snaží vystihnout jak dobové reálie, o nichž pojednává, tak i ducha předlohy Alexandra Dumase st. ... jakožto velkého mistra, obdařeného bohatou představivostí - a disponujícího zručným perem i rozsáhlou slovní zásobou. Bohužel se mu to daří jen částečně. Filmaři ke své vlastní škodě nedokážou vpravit do veskrze pěkných interiérů i exteriérů plnohodnotnou dobovou atmosféru - a jimi vybraní protagonisté neumějí divákovi zprostředkovat odpovídající tah na branku. Výsledné dílko je snad až lehkovážně povrchní, a přitom nesouzní s naivitou některých scének, která může být i úmyslná. Krom toho: D'Artagnan se nějakým trapným nedopatřením stává postavičkou nechtěně směšnou a nepříliš sympatickou. ()

filmmovier

Příběhové celkem slabší než Monte Christo (taktéž s Chamberlainem), ale to je spíše dáno předlohou. Rád bych srovnal tuhle verzi s tou s DiCapriem, ale protože jsem viděl naposledy před hodně dlouhou dobou, nepůjdu do žádných velkých extrémů. Tato verze je starší (což samo o sobě o něčem vypovídá), je lépe natočená, má takovou tu úžasnou atmosféru, kterou dokáží navodit jen anglické a staré francouzské historické filmy a má to již zmíněného Chamberlaina, jenž si svou dvojroli náležitě užil, hlavně Ludvík byl parádní. Navíc mu dabing Eduarda Cupáka sedí víc než ten Moravec (viz Hrabě), snad jediné, co mi na tom filmu nesedělo, byl trochu nevýrazný D'Artagnan a občas pomalejší tempo. V rámci žánru jde ale o skvělý historický nadstandart a já byl s filmem spokojen. A jak nad tím tak přemýšlím, tahle verze je asi opravdu lepší, a hlavně jiná (dobře jiná), než její mladší zpracování. Celkem rychle to uteklo a délka je ucházející, takže celkově mi z toho vychází tak 75%. ()

Paity

To, že tam hraje Richard Chamberlain neznamenaá, že se na to dá koukat, nebo, že by se snad jednalo o bůh ví jaké dílo. ()

WinstonS

Nejlepší filmové zpracování slavného příběhu Alexandra Dumase, Chamberlain podle mého skromného názoru naprosto válcuje slavnější verzi s DiCapriem. Moc hezky a stylově vystižená atmosféra za vlády Ludvíka XIV. ()

Bozvav

Jednoznačně nejlepší filmová verze příběhu Muž se železnou maskou. Excelentní Richard Chamberlain v roli králva dvojčete Filipa. Skvělé kostýmy, dialogy, vizuál. Za mne plný počet. ()

Acrobat

Prešibaný lišiak a ničomný špekulant a kráľ podkutých Dumas servíruje také teatró, že fancúzski učitelia dejepisu zmätene hrabú listiny. No nie až tak, ale celý Newell aj s en samblé by bez námetu Kreátora zápletok mlátili slamu. Takto si pomohli navázjom a skĺbili ukážkový šerpový trik. Rutinné remeslo, k dobe vzniku však úctyhodné. (videné 06.01.2016,STV1 archív) ()

Rodin

Pěkné 4 *, podle mého minimálně 75%. Chamberlain zde odehrál opravdu vynikající partii, scénář byl značně přesný (v porovnání s námětem, resp. předlohou), takže mně osobně vadil opravdu jen značně pitomě obsazený d´Artagnan. Pěkné. A v mém telecím teenagerském věku naprosto úžasné doplnění milovaného Cartouche. ()

Amonasr

Solidně zpracovaná dobrodružná romantika podle Dumase st. Film si udržel napětí a svižnost až do konce, jen obsazení D´Artagnana L. Jourdanem mi příliš nesedlo. ()