Černá Dahlia, příběh posedlosti, lásky, korupce a mravní zkaženosti. Mladá a krásná Elizabeth Short (Mia Kirshner) "Černá Dahlia" přišla do Hollywoodu, aby se stala slavnou herečkou. Nebyl to však její herecký talent, který ji přinesl slávu, ale její brutální vražda. Detektivové Lee Blanchard (Aaron Eckhart) a Bucky Bleichert (Josh Hartnett), se stávají posedlými nalezením vraha. V dalších rolích uvidíte Scarlett Johansson a dvěma Oscary oceněnou Hilary Swank. Natočeno podle skutečného příběhu. Příběh je založen na nejznámější, nikdy nevyřešené vraždě kalifornské historie. Hollywoodská herečka Elizabeth Short byla zavražděna tak brutálně, že se fotografie z místa činu nesměly objevit v tisku. (Magic Box)

Anderton

TTrochu viac komplikované, aby to bolo príjemne komplikované, s velmi slušnou atmosférou a hviezdnym obsadením. Bohužial rozuzlenie nie je tak šokujúce a uspokojivé, ako si tvorcovia mysleli. Každopádne s Black Dahlia strávite príjemný večer v štýle dobovej hollywoodskej smotánky. Na to, čo naši distribútori spoza velkej mláky privážajú do kín, a na čo zabúdajú, by sa dali viesť dlhosiahle reči. Pri takomto obsadení si prečítať iba na DVD od: je hanba. ()

predators

Nevím, jestli jsem byl mimo z celého příběhu, ale nepřekvapilo mě absolutně nic. Žádná z postav nemá charisma, kterým by si získala mou náklonnost a tak proplujete do překvapivého konce bez sebemenšího zaváhání. Většinou nuda... 35% ()

Slarque

Scénář není dvakrát vybroušený, Josh Hartnett se sice snaží, ale stejně je vedle skutečných herců nevýrazný. Nikdy neobjasněná vražda Černé Dahlie by si nejspíš zasloužila vlastní film. Tenhle se radši patlal v životech detektivů, kteří ho vyšetřovali. I tak je to poctivý žánrový kousek (70%). ()

Vitason

Je letní noc. Dříví v krbu pokojně praská a za stolem sedí Brian De Palma a přemýšlí nad svojí upadající kariérou: ,,Dřív mě lidi měli rádi." Když v tom mu padne zrak na zeď, kde visí obnošený kilt Seana Conneryho: ,,Jasně. Za The Untouchables mě lidi žrali. Třeba mě kriminálka ze 40.let vrátí na výsluní. " Teď už to chtělo jen zajímavý příběh: ,,Co takhle příběh podle Jamese Ellroye, který má zamotanější příběhy než myšlenky našich politiků." A tak se také stalo. De Palma se vrátil se svými klasickými prvky jako jsou velice dlouhé záběry, nebo explicitně zobrazené násilí. Ale ke vší škodě na některé věci zapomněl. Třeba takový výběr herců se mu tentokrát moc nepovedl. Josh Hartnett nehraje nic moc a Aaron Eckhart na druhou stranu zase přehrává. Svojí úroveň si tak drží jen překrásná Scarlett Johansson a Hilary Swank, která nedostala moc prostoru, ale do své role se vůbec nehodila. Já osobně bych jí nedal pusu ani přes plexisklo. Dále si De Palma ublížil režijními pokusy, kdy třeba pohled z očí hrdiny je neskutečně dlouhý a otravný. Jenže největší kaňkou je stavba příběhu. Člověk čeká přes půl hodiny než začne vyšetřování, které je ale velice zmatené, plné příběhových kotrmelců, zbytečných odboček a velice často je přebíjeno osobní linií příběhu. Film jsem zatím viděl jen jednou a tak rovnou přiznávám, že jsem celou pointu zřejmě nepobral i přes velké, závěrečné vysvětlování. Věřím, že je to právě kvůli vypravěčské formě a také v rozuzlení figurují postavy, které za celý film nepotkáte. Ještě musím připočíst špatně natočené akční scény. Ale abych jen nekritizoval: atmosféra je skvělá, stylizace poválečných let také a dobrá je i kamera v poklidných pasážích a jednu hvězdičku přidávám za úvodní boxerský zápas. The Black Dahlia je film plný hvězdných jmen, který měl potenciál na to být mnohem lepším než je a pro svého režiséra zřejmě nebude znamenat návrat na nebeské obláčky filmové slávy. ()

FrodoF

Za styl dávám čtyři, ale scénář by si víc jak 3* nezasloužil. Navíc to bylo na můj vkus dost zamotané. S takovým L. A. Přísně tajné se to nemůže měřit. ()

klerik

Skvelá dobová atmosféra. Poctivá noir detektívka, ktorá je však dosť komplikovaná a zložitejšie rozprávaná. Podobný problém ako pri CESTE DO PEKLA - na druhé pozretie by boli motivácie postáv určite jasnejšie. Film občas pripomenie L.A. UTAJENĚ SKUTOČNOSTI. Vzhľadom na potenciál ide o mierne nevyužitú príležitosť...De Palma si očividne opäť užil natáčanie lezbickej scény... Najviac mi vadilo, že sa ma snažili presvedčiť, že Hilary Swank (imho nečakane sexi) sa podobá na Miu Kirshner... ()

dopitak

Krásné ženy (ano, dokonce i Hilary, a to je na mě co říct), nádherná sexy Scarlett (byla v něčem kromě Matchpointu hezčí?) a roztahaná detektivka v docela povedeném a výpravném retru, kterému nechybí atmosféra, herci mě ale nechytli a jejich postavy jen bublaly a šuměly pryč. Trochu ostřejší scény, jedna z nich připomene mnohem mladší Nevěstinec. Atmoška a ladění byly bezva, postavy a scénář vůbec. ()

Chrustyn

Ze začátku slušně rozjetá kriminálka, která však později začíná nudit a nezachrání to ani povedená noirová atmosféra. ()

LaciLC

Kukol som to po rokoch a znižujem zo štyroch hviezd na tri. Aj keď zbožňujem DePalmu aj Scarlett, toto bola dosť nuda. Bolo to síce krásne natočené, ale oproti iným DePalmovým peckám mi tu chýbalo napätie. Hrozne sa ťahalo a Josh Hartnett mi tam tiež veľmi nepasoval. ()

Crocuta

Velmi dobrý snímek, který nabízí zajímavé řešení jednoho z nejznámějších "pomníků" poválečné americké kriminalistiky. Děj se rozbíhá možná až příliš doširoka, ale jednotlivé linie se v závěru působivě propletou a vše se celkem uspokojivě vyřeší. Herce v mužských rolích nelze než pochválit a i dámy se snaží seč mohou. Čistě osobně - S. Johansson zas tolik nemusím, ačkoliv tady se mi líbila, naproti tomu Hilary Swank mám rád, ale do téhle fatální role mi moc neseděla (což nic nemění na kvalitě výkonů výše zmíněných dam). Co se týče atmosféry, "Černá Dahlia" mi mnohem více než (v komentářích často zmiňovanou) "Čínskou čtvrť", ze které přímo čiší duch románů Raymonda Chandlera, připomíná jiné vynikající retro - "L. A. přísně tajné". Los Angeles je zkrátka vděčné prostředí a filmaři se k jeho minulosti rádi a s úspěchem vracejí, ať už jde o léta 30. jako u Polanského, 40. u De Palmy, nebo 50. ve snímku C. Hansona. ()

Arsenal83

Zdá sa, že príbeh o brutálnej vražde Betty Short bol použitý len ako zámienka na zvýšenie záujmu tak o knihu, ako aj o film. Elisabeth Short pôsobí len ako medzihra a jediné, čím tvorcovia šokovali boli pôvodné zábery z pitvy. Akcia filmu v podstate neexistuje a všetko končí v nejakom cigaretovom opate pri jazzovej hudbe. Najväčším pozitívom filmu je tak Harnettovo šťastie, že si vďaka natáčaniu na 2 roky narazil Scarlett Johansson. Divák ale z toho nemá nič. ()

jojinecko

Retro, ktoré poteší a nudí zároveň, scény ktoré "dvíhajú zo sedadiel" a niektoré sú klišovité až hrôza, nádherná a nápaditá kamera v jednom zábere a vyumelkovaný gýč v ďalšom. Celkovo mám z Black Dahlie nesmierne rozpačitý dojem čo sa týka snáď každej formálnej aj obsahovaj zložky...Verím, že opakované pozretie definitívne nakloní misky váh na jednu alebo druhú stranu. A tentokrát ma ani Scarlettka nejako neočarila čo už je sakra podozrivé!:))) ()

sharky

70% Vizuálně dokonalá noirová záležitost, kterou sráží na kolena slabý scénář (Ne každý zvládne zadaptovat knihu tlustou jak telefonní seznam napsanou mistrem předlouhého popisování míst a atmosféry Jamesem Ellroyem, tak jako scénáristé L.A. - Přísně tajné) s topornými dialogy, rychlým i málo dramatickým vyustěním a nepříliš dobře vybranými herci, z nichž zaujme snad jen Hilary Swank v menší roli. Ovšem přece jen je to dobrá zpráva pro všechny fanoušky Tonyho Montany - De Palma ještě nepatří do starého železa. a kdyby měl kvalitnější látku mohl vzniknout mistrovský film. ()

GigaPudding

Slušná detektivka, která sice má promluvy hlavního hrdiny a spoustu cigaretového kouře atd., ale velká část její atmosféry stojí hlavně na sympatickém obsazení spíš než na té opravdové "oldschoolovosti". Hlavní linie příběhu jsou trošku moc oddělené jedna od druhé a ta s naháněním násilníka a vraha, kterého případ měli hlavní hrdinové přidělený na začátku, sice nakonec vyšumí tak nějak do ztracena, ale zbytek se nese docela pěkně až k trošku komplikovanému, ale ne zrovna očekávatelnému konci. Takže pěkné, ale na pětku se to nevytáhne ani když tam je zadek Hillary Swank :) ()

Sofia

Tenhle film určitě vzbudí vášnivé diskuze. Začnu tím, co mně trochu vadilo - scénář je zahlcen množstvím vedlejších postav, ve kterých se nedá moc dobře orientovat, chvílemi mi to přišlo, jako kdyby každou půlhodinu scénáře napsal někdo jiný. Scarlett Johansson je sice krásná, ale poprvé mě napadlo, že umí hrát jen role, které jsou jí svým způsobem podobné (a to není případ kultivované dámy s temnou minulostí ze 40.let). To ale nic nemění na tom, že celý film je velmi povedený noir snímek, podle mě i lepší než L.A. přísně tajné. Při klíčové scéně s vražedkyní se mi tajil dech a určitě se zapíše do seznamu mých oblíbených filmových momentů. Černobílé scény ze zavražděnou Dahliou jsou závratně smutné (poznal v ní někdo teroristku Ninu ze seriálu 24?).Vůbec celé retro zpracování je velmi povedené a konec šokující, jak se na podobný film patří. Já jsem odcházela z kina spokojená a určitě si tento kousek ještě někdy zopakuju. ()

claudel

Očekávaný režisérský počin Briana De Palmy nedopadnul dobře. Přitom natolik slovutný režisér, jakým De Palma bezesporu je, měl určitě nejlepší předpoklady k tomu, aby naplnil všechna kritéria, která musí daný žánr splňovat. Herecké obsazení je nadupané, kamera výborná, atmosféra je poměrně věrohodná, ale všem těmto atributům podráží noha slabý scénář. Scénář je jádro téměř každého filmu a pokud selže, má to neblahý vliv na celkové vyznění. Zkrátka a dobře, s De Palmou budu mít spojeny jeho starší snímky. ()

JASON_X

U filmů nechápavostí skoro nikdy netrpím, ale přiznám se, že v ději Černé Dahlie jsem často bezmocně tápal. Možná je chyba na mé straně, že jsem se příliš nesoustředil, ale jak jsem se mohl soustředit, když mě ten zamotaný příběh příliš nebavil, že. Na efekt je to udělané velmi zručně a profesionálně - retro atmosféra je moc povedená (výprava, hudba), Hartnettův zastřený vypravěčský hlas v pozadí dává vzpomenout na noirové filmy drsné školy s Philem Marlowem, ve scénáři je spousta lákavých a líbivých prvků, jako jsou pouliční bitky, boxerský zápas, brutální vraždy, přestřelky, lesby, pornografické filmy... Tak proč mě to vlastně nebavilo? Protože mi to celé přišlo plytké, vyumělkované, komerční, zkrátka to nemělo duši, tečka. ()

Morholt

Tady se sešlo všechno. Herci, námět i režisér. Ale bohužel to nedopadlo. Nemůžu říct, že mě Dahlia nebavila. Noirová atmosféra byla výborná a děj ubíhal, aniž by nějak výrazně nudil, ale s touhle sestavou s De Palmou na režisérské židličce jsem prostě čekal bombu. Filmu strašně chyběl šťáva a také jsem postrádal napětí, takže i přes technickou vycizelovanost a výborná herecká představení hodnotím jen lehce nadprůměrně. 60% ()

Richie666

Josh Hartnett je boxer, policajt, divoký souložník i čestný a citlivý partner. Dějí se kolem něj vraždy, točí porno a celé je to velmi, ale velmi nudné a nezajímavé. Nedotažené. Odfláknuté. Ploché... Dlouhé! No skoro jsem se z toho osypal. Rozhodně to už nikdy nechci vidět znovu. ()

Gary

Styl samozřejmě předčil příběh. Děj i postavy vás nechají vcelku chladnými a kombinovaný konec se mi moc nelíbil. Hezká retuš obrazu je však někdy až rušivým prvkem, protože kvůli nasvícení nevidíte postavám ani do obličeje. Tím pádem jde o lehce nadprůměrnou, skvěle stylovanou kriminálku, které by asi více slušelo plátno kin. 70%. ()

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

De Palmov thriller

De Palmov thriller

17.05.2005

Brian De Palma (na obr.) nakrúti 60-miliónový kriminálny thriller THE BLACK DAHLIA, kde Josh Hartnett a Aaron Eckhart stvárnia dvojicu policajtov čoraz viac posadnutých snahou odhaliť brutálneho… (více)

Střídá hvězdu s hvězdou

Střídá hvězdu s hvězdou

24.02.2005

Po té, co Hilary Swank zazářila pod režijním vedením legendárního Clinta Eastwooda, nálepky legenda se nevyhne ani u nově připravovaného filmu Briana De Palmy. Režisér nejen kultovní Zjizvené tváře… (více)