Americká kletba

• Velká Británie An American Haunting (více)

Film je založen na základě jediného zdokumentovaného případu v historii Spojených států, kdy duch způsobil smrt člověka. V letech 1818 – 1820 v Red River ve státě Tennessee byla rodina Bellů a zejména jejich nejmladší dcera vystavena teroru neznámého původu. Případ byl popsán ve více než dvaceti knihách a jeho stín se nad městem vznáší dodnes. Rodina Bellů se zoufale snažila najít racionální vysvětlení pro hrůzné události kterým čelila, ovšem zcela bez úspěchu. Teror postupně nabýval na intenzitě a duch začal dokonce komunikovat. Zanechal hrůzný vzkaz: jednoho dne budu zabíjet. Až v roce 1998 byl nalezen rukopis tehdejšího místního učitele a rodinného přítele Bellů, který vnáší do případu nová fakta. (oficiální text distributora)

heyda

Já si myslím, že tenhle film opět naráží na špatné publikum. Češi prostě jsou v současnosti nejméně věřící lidé a je jedno, jestli se jedná o víru v Boha nebo v duchy či nadpřirozeno. Potom je těžký, aby na chvíli odhodili své skeptické názory a pokusili se dát duchům a nadpřirozenu šanci. Samozřejmě tenhle horor se snaží držet zuby nehty tehdejších písemných záznamů a to možná až příliš křečovitě, nicméně samotní tvůrci na konci přiznávají, že nikdo vlastně neví, kdo a co ty hrůzy způsoboval, proto přišli s nějakým duchem, který se vytvořil ze silně emocionálního zážitku dcery, která byla otcem znásilňována. Proč však duch napadával nejdříve ji a poté otce, to nikdo neví. Mě se Americká kletba líbila. Není to sice precizní duchařina, ale rozhodně nenudí, umí vylekat a umí vytvořit hodně nepříjemnou atmosféru..... Koho zajímá více faktů k příběhu rodiny Bellů, tak čtěte na wikipedii (Bell witch) nebo zde: http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=cs&langpair=en|cs&rurl=translate.google.cz&twu=1&u=http://mtskeptics.homestead.com/BellWitch.html&usg=ALkJrhjQ_2LFyxIaAKt8XLfRJIXOiFgMFA ()

Stanislaus

Příjde mi to v mnohých směrech dosti podobné Stáhni mě do pekla - dívka/žena je terorizována nadpřirozenou silou a to vše vyústí v (ne)čekaný závěr. Bál jsem se dost, to musím uznat. Všechny hororové prvky zde byly splněny. Temná hudba společně s ponurým prostředím a nečekané zvuky a výjevy. Takže musím říct, že horor to je a celkem obstojný. Akorát jsem se chvílemi vůbec nechytal. Lekačky zaručeny!!! ()

Dr.film

Velký obdiv Solomonovi. Velkoryse tvářící se scénář dokázal i přes jeho plochost natočit svižně a vybudit místy velmi tíživou atmosféru. Krátkou stopáž považuji za nejrozumnější variantu, jelikož dal vyniknout koncentrátu toho nejzajímavějšího co American Haunting nabízí. Přiznám, že ve filmu je několik momentů, kdy pocit nefalšovaného napětí dokáže gradovat nevídaným způsobem. Co je tedy špatně? Zejména žánrovost – ta je zde napumpovaná nevídanou řadou klišé a samotná zápletka silně evokuje (vykrádá?!) legendárního The Exorcist. Za nejvíce tristní však považuji samotné vyvrcholení celé pointy, kdy zmatek a chaos nechal závěrečnou katarzi stát někde na půli cesty. 50% ()

SOLOM.

Ze začátku jde o docela solidní duchařinu, která se ovšem ke konci změní v menší chaos. V Americe věří na ledascos, ale docela mě překvapuje, že zrovna tenhle případ označili za jediný potvrzený případ, kdy duch zabil člověka. Co se mi líbilo asi nejvíc byla docela slušná atmosféra, která zhruba uprostřed filmu dosáhla vrcholu a potom začala rapidně klesat. Ke konci se film změnil v holý režisérský pokus podat divákovi racionální vysvětlení. Údajně jde o jednu z verzí, ale já bych se bez toho finishe obešel. Úplně mi zkazil celkový prožitek z filmu. Navíc mi přišlo, že hodně scén bylo okopírovaných z nejrůznějších starších filmů. ()

Kailo

Přehlídka domovních zvuků. První část filmu samé - knock, knock, buch buch, knock. *spoiler* Druhá část filmu nás chce naivně přesvědčit, že každý otec je, a musí být, pedofil co chce svojí dceru jen sexuálně zneužít. 50% [HD] ()

eraserhead666

Na to, že jde o jeden z nejvíce zdokumentovaných případů projevů ducha, je tohle zpracování docela suché. Takové hrozně sterilní, pořád jsem na něco čekal, a ono nic. Útoky ducha jsou vcelku nezáživné a pointa dost podivná. Korunu tomu všemu nasazuje krátká (rozjezd-konec) linie ze současnosti, to už je úplně úlet. Sutherland předvádí standrardní (pod)výkon, Spacek je nijaká, zajímavá mi přišla akorát hlavní hrdinka v podání slaďoučké Rachel Hurd-Wood. ()

ARI50

Dostalo mě to slušně dané období a skutečnost mě fascinovala a film dost dobře byl proveden a já jsem za něho rád. ()

MáŠa

Nevím, co pořádně napsat, prostě další film, co nepřinesl nic zásadního. Je tu hlavní pointa, a částečně dává i smysl, i když je to takový trošku divný. ()

oLí

Tvůrci tohoto filmu nejsou žádní géniové, ale bylo vidět, že se opravdu snažili. Hlavním plusem pro tento horror je, že příběh je vyprávěn v začátcích 19. století. Tudíž žádná elektřina, ale svíčky. Do toho bouře, starý dům, strašidelná hudba, úcházející kamera a temný háv dávají tomuto filmu ten správný horrorový šmrnc. Navíc prostředí bylo kouzelné. Romantika mezi postavami je ve filmu silně v pozadí a tlumená, avšak z prostředí úplně srší. Až na tu chuděrku holku Betty ( mimiochodem moc nádherná Rachel Hurd-Wood ), která ze sebe musela dělat před kamerou šaška, není v An American Haunting nic, co by mi vyloženě nesedlo. 60% [červenec 2006] ()

Richie666

Původně jsem chtěl jednu hvězdu přihodit za povedenou scénu s úprkem v kočáře, nicméně hloupý a poměrně odfláklý konec mi v tomto úmyslu zabránil. Nuže dočkali jsme se standardního bu-bu-bu, k jehož technickému provedení nemám výhrad, ale které je zároveň ověnčeno těmi nejhoršími klišé a chvílemi fakt nudí. Dvě hvězdy málo, tři zas moc... ()

ScarPoul

Variovanie stále tých istých scén, lakačiek a výrazov začne byť po chvíli únavné. Jediný kto stojí za zmienku je Rachel Hurd-Wood, na ktorú sa neuveriteľne dobre pozerá. Páčilo sa mi zasadenie do minulosti, ale aj napriek tomu sa jednalo o totálne nevyužitý potenciál. Najviac ma dostal digitálny dážď. Film postráda výraznejšiu scénu aj atmosféru. Je síce zručne natočený a má parádne tempo, ale nič pamätné sa vo filme neobjaví. Sutherland a Spacek sú príliš starý na to aby dokázali vyzerať v úlohe mučedníkov vieryhodne a James D´Arcy je tu ako postava veľmi zbytočný. Film sa neposúva nikde a aj napriek tomu, že je pomerne krátky, stojí zdanlivo čo sa týka vývinu príbehu, na jednom mieste. A keď si zoberiem k čomu to všetko vlastne spelo.. príde mi to veľmi úsmevné. Aj napriek tomu, že sa jednalo o vec, ktorú som naozaj neočakával. Zmysel totiž mal byť predsa o tom ako duch zabil človeka nie? Ale zase snaha o lakačku pre teen obecenstvo, sa Solomonovi uprieť nedá. ()

PROROK14

No neurazilo ma to. V podstate som celkom spokojný. Zapamätania hodné scény boli, takže štyri hviezdy dám bez reptania. ()

Litsarch

To máte tak, když 76 minut koukáte, uznale pokyvujete nad vcelku slušnou atmosférou a vizuální stránkou, ale nakonec zjistíte, že nejlepší na tom je ten vlk. ()

murakamigirl

Slabé 3*, duchovia nevydesili, viackrát to bolo skutočne úsmevné (!), celkom štýlová vizuálna stránka a často príjemne mrazivá atmosféra, ale nič viac, adrenalín sladko drieme... Potešia výkony, skvelý Sutherland, medovo presvedčivá Rachel Hurd- Wood... Bleskové vyvrcholenie... nie najhoršia pointa... no nepomôžem si, tieto hororové príbehy "podľa skutočnej udalosti" vo mne zanechavajú skeptickú pachuť... ()

brutale

Celkom slušná "ducharina", z ktorej som mal pocit, že trošku vykráda legendárneho Exorcistu. Nemôžem si pomôcť, ale najdesivejšia postava, bola pre mňa žena Johna Bella (Donald Sutherland), ktorú stvárnila Sissy Spacek (ako mladá hrala rolu v kultovom horore Carrie), od ktorej mi stačil iba pohľad a už ma mrazilo. Scény kde "vyššia moc" útočí na Betsy (Rachel Hurd-Wood) ma strhli zo sebou, takisto akčná scéna s kočiarom ma prekvapila, film je plný ľakavých scén(miestami až nevhodne moc, divák si rýchlo zvykne). Bohužiaľ inak film pôsobí šedým priemerom a rozuzlenie zápletky snímke naozaj nepomohlo!!! Pôvodne som zvažoval *** kvôli vykreslenej pointe **. ()

Terva

Scénář : Courtney Solomon a Brent Monahan. Po dlouhé době dobrý snímek, kdy si scénář vytvořil sám režisér. Slušná duchařská lekačka. Na tento snímek se určitě ještě podívám. ()

JohnCZ

Pro tyhle hororové mystery jednohubky odehrávající se v minulosti mám slabost. Atmosférou to trochu připomíná Shyalamanovu Vesnici a celý film působí tak trochu jako převyprávění jakési staré legendy (s tím, že jakoby si vyprávění někdo přikrášlil). Vizuálně je to moc dobré (Rumunsko je perfektní volba), luxusně obsazené, místy docela napínavé a s docela nečekanou pointou. Avšak po dějové stránce se o nic moc promakaného nejedná, některé záběry se zbytečně opakují vícekrát a pocit strachu postupně mizí, protože entita se chová až moc racionálně a předvídatelně, tudíž přestane být děsivá velice brzy. ()

Torision

Velmi dobrá atmosféra snímku i dobré herecké výkony, především Donalda Sutherlanda, snímek vyzdvihují, ale neoriginalita snímku a trochu hloupější konec snímek zatáhli do šedého průměru. Škoda. ()

Underworld of the Dead?

Underworld of the Dead?

12.04.2007

Dopřejte neschopnému, ale zato nadšenému tvůrci ždibec úspěchu a zavalí vás tunami dalších pozlacených výkalů. Určitě je znáte velí jim Paul W.S. Anderson. Dalším do party je Courtney Solomon, který… (více)