Americká kletba

• Velká Británie An American Haunting (více)

Film je založen na základě jediného zdokumentovaného případu v historii Spojených států, kdy duch způsobil smrt člověka. V letech 1818 – 1820 v Red River ve státě Tennessee byla rodina Bellů a zejména jejich nejmladší dcera vystavena teroru neznámého původu. Případ byl popsán ve více než dvaceti knihách a jeho stín se nad městem vznáší dodnes. Rodina Bellů se zoufale snažila najít racionální vysvětlení pro hrůzné události kterým čelila, ovšem zcela bez úspěchu. Teror postupně nabýval na intenzitě a duch začal dokonce komunikovat. Zanechal hrůzný vzkaz: jednoho dne budu zabíjet. Až v roce 1998 byl nalezen rukopis tehdejšího místního učitele a rodinného přítele Bellů, který vnáší do případu nová fakta. (oficiální text distributora)

AngiS

Ale tak dobrý no.. Sice ohraný téma.. Taková spatlanina V moci ďábla, Stigmat, Exorcisty, a já nevím kolika dalších filmů.. Ale dobrý... A dobrý je průměr.. ()

cab

Otravny a nefungujici pokus o opraseni hororovych klasik s premisou Poltergeist. Potesi jedine vizualni stranka. 30% ()

Junglista

Zas budu jednou zlej, ale já měl co dělat, abych neusnul. Pár scén člověka probere, ale rozhodně to nejsou lekačky, který sou hodně slabý. Místama mi to spíš přišlo k smíchu, což by se u hororu nemělo stávat (duch řádí jak pominutej a pánbíčkář tam šermuje biblí, huláká a čeká na zázrak). Ani Donald to nevytáh z bahna těžkýho podprůměru, protože díky scénáři k tomu ani neměl příležitost. Další mínus je příšerně nelogický chování postav. Konečná teorie mi přišla celkem zajímavá, ale toť vše. ()

ti88na

Ničím neobohacujúca, ale napriek tomu vcelku pozerateľná záležitosť. Páčili sa mi prostredie aj záver. Hororom v pravom zmysle slova by som to však nenazvala. Skôr mysteriózna dráma, ktorá sa snaží nalíčiť určité udalosti. Štýlom by som to prirovnala k filmu V moci diabla, ale kvalitatívne to nie je samozrejme možné zrovnávať. Ale na druhej strane, keby zo mňa niekto v noci strhol prikrývku a dal mi polnočný preplesk po ksichte, pravdepodobne by som sa nedočkala rána a dobrovoľne sa šla prihlásiť do prvého ústavu na elektrošoky :) ()

Adramelech

Čekal jsem, že výraz americká kletba je pouze jiným termínem označujícím politickou korektnost, ale ne, taková hrůza to zase není. Jde o celkem kvalitní horor s čarodějnickým motivem. Scéna, jak zlý duch na výzvu „Ve jménu Ježíše Krista, hned s tím přestaň,“ skutečně přestal a upustil levitující děvče na podlahu, mi připomněla jeden můj sen. - - - Sen o čarodějnici a vlkodlakovi (v noci z 26. na 27. června 2022) - - -     Seznámil jsem se s jednou mladou čarodějnicí. Vykládá mi o jakési přírodní matérii, která se dá najít v potoce a má využití v magii. Bohužel zná tuto hmotu pouze pod jejím čarodějnickým názvem a ani neví, jestli je to minerál, živočich nebo vodní rostlina. Ví však o potoce, kde se tato látka dá najít, a navrhne mi, že mě tam dovede a že jí trochu nasbírá. Ještě mě poučí, že se tato hmota musí ukládat do celofánového sáčku a také se v něm musí přechovávat. Opáčím, že to určitě bude stará tradice. Jistě už čarodějnice ve středověku skladovaly tuto matérii v celofánových sáčcích. „To nevím,“ dí slečna, „ale v čarodějnické knize jsem četla, že se to tak má dělat.“      Jsme u potoka a slečna se chystá ke sběru. Nejprve si svlékne svoji dlouhou čarodějnickou sukni, aby si ji nezamáčela, a pak vleze do vody, která jí sahá asi ke kolenům, sehne se a začne prohledávat dno potoka. Já stojím na břehu a bezděčně jí koukám na nohy a na zadek. Ne že bych ze svého pozorování hodlal vyvozovat nějaké závěry, ale ze zkušenosti vím, že takové poznatky se člověku mohou hodit. Slečna hlásí první nález a ukáže mi onu záhadnou matérii. Je to předmět, který barvou a tvarem připomíná slunečnicové semínko, ale na délku měří přibližně dva centimetry. Řekl bych, že to je zkamenělý bobek trilobita.      Slečna pokračuje v hledání. Mezitím se bavíme o magii. Posléze se začneme přít o nějakou teoretickou otázku. Brzy mi dojde trpělivost a řeknu slečně, že ničemu nerozumí. Ona na to: „Neštvi mě, nebo na tebe pošlu vlkodlaka.“ Odvětím, že klidně může. Vlkodlaka jsem už dlouho neviděl. Slečna odříká nějakou formuli a cosi se zjeví. Vlkodlak to ale není. Vedle slečny stojí v potoce obrovitá nahá mužská postava. Chlápek je holohlavý, měří něco přes dva metry, má mohutný hrudník hranatého tvaru a podivně, rovněž hranatě tvarovanou lebku. Končetiny má hubené, ale s velkými klouby. Jeho zjev korunuje monumentální penis o velikosti a zakřivení býčího rohu. Patrně půjde o nějakého démona.      Démon na mě ukáže a poručí slečně: „Přesuň ho do čtvrté dimenze!“ Ona na mě tázavě pohlédne. Přikývnu, ať to udělá. Mně už celkem na ničem nezáleží a ve čtvrté dimenzi to sotva bude horší než tady, a i kdyby, tak se snadno přesunu zase někam jinam. „Přesuň se,“ řekne slečna. „Do čtvrté dimenze!“ zařve na ni démon. Slečna mlčí. Démon ji jednou rukou uchopí v pase – tlapy má fakt obrovské –, vyzdvihne ji z vody, zatřese s ní a opakuje, co má slečna říct. Ona pořád mlčí. Takhle to vypadá, když někdo vyvolá něco, co potom neumí odvolat. Usoudím, že nastal čas vmísit se do rozhovoru, a zvolám: „Pusť tu holku, obludo, a přesuň se do čtvrté dimenze sám!“ Démon slečnu skutečně pustí a ta sebou pleskne do potoka, zatímco on vyběhne na břeh. Hned na kraji se zamotá do čarodějnické sukně a málem upadne, což působí poněkud komicky. Já zatím kolem sebe imaginuji magický kruh. Démon se zastaví před kruhem a vztekle na mě hledí. Zkusím pokračovat v konverzaci: „A když už se spolu bavíme, mohl bys definovat pojem čtvrtá dimenze?“ Démon zlobně zavrčí. Moc zábavy s ním tedy není. Pronesu univerzální propouštěcí formuli. Démon zprůhlední a jaksi se rozmlží, ale nezmizí. Nevadí, mám těch formulí v zásobě víc. Vyslovím jinou formuli a obluda je pryč.      Slečna leze ven z potoka. Působí trochu otřeseným dojmem, ale vidím, že celofánový sáček s nasbíranou matérií neztratila. Čarodějnice usedne na břeh, evidentně se potřebuje trochu sebrat. Všímám si, jak se jí na tělo lepí mokré tričko. Vytýkat jí v této situaci, že jsem neviděl slíbeného vlkodlaka, by nebylo vhodné. „Já jsem zapomněla, že tu matérii občas někdo hlídá, a asi jsem tou formulí probudila a přivolala nejbližší potoční obludu. Ty mě pořád kritizuješ, já jsem z toho nervózní a snadno pak něco popletu,“ povzdechne si slečna a pokračuje: „Ty totiž čarodějnicemi pohrdáš. Vím, že víš víc než já, ale já zase vím některé věci, které ty nevíš. Třeba tu matérii jsi neznal. Já ti ochotně ukážu, kde ji najít, běhám tu před tebou potokem v kalhotkách, abych ti zlepšila náladu, a tobě dokonce ani nezáleží na životě.“ () (méně) (více)

asanakis

Škoda toho konce. Ačkoli se jedná o celkem průměrnou duchařinu s lepšími či horšími momenty na tři hvězdy, závěrečné "rozuzlení" celý film naprosto pohřbí. ()

Haymar

Působivá podívaná, která nepostrádá napětí ani solidní atmosféru. Slušně se rozjíždějící a dobře fungující "strašárně" však dává na prdel závěrečná čtvrthodinka a naprosto stupidní rozuzlení staví celý American Haunting na hlavu! Z prvotního nadšení (a téměř 5ti hvězdičkové podívané) tak díky finále s hodnocením rázem sklouzávám až téměř na samé dno... I tak se dá zmrvit původně slušný film! ()

Kacitr

Atmoška jak se na horor sluší a patří. Od Rachel by se leccos přiučila i malá Regan MacNeilová pak soundtrack tomu všemu dodává ten správný šmrnc. ()

chalp

Celý film vsádza na fakt,že človeka zamrazí hlavne preto lebo je to na motívoch skutočnej udalosti, bohužiaľ na mňa to vobec nefungovalo a ako tak pozerám ani na ostatných. ()

Harpy

podľa mňa to bolo atmosferické a dostatočne desivé....."bu efekty" moc nemusím, ale tu sa mi doslova ježili vlasy....super :) ()

Flopik

Strašne nudná a pre mňa aj strašne nesympatická záležitosť ktorá nič poriadneho neukáže.Áno je pravda že duch je tam skoro stále , ale jediné čo sa robí je mykanie vecí a občas vznášanie hl herečky.Herci mi boli riadne nesympatický a prakticky celé sa mi to veľmi nepáčilo.Atmosféra bola asi jediná vec ktorá im vyšla.Pre mňa 2* a 40%. ()

Mat21

Pletichami s lichvářstvím a snahou získat pozemek Kate Battsové přivolal na hlavu svou i své rodiny John Bell podivné prokletí. Vše začalo zjevením v podobě vlků a pokračovalo fyzickými a psychickými útoky na jeho dospívající dceru, Betsy Bellovou. Nikdo z rodinných přátel nevěří událostem vymykajícím se logice, do doby, než se sami přesvědčí o existenci podivných hlasů, náhlém zavírání dveří a oken a posléze Betsy levitující ve vzduchu nebo smýkanou nahoru po schodišti. Nepomáhá předčítání z Bible (což je velmi podivné), ani logicky uvažující učitel Richard Powell snažící se vnést světlo poznání do prokletí rodiny Bellů. Zdá se, že smrt Johna i Betsy je neodvratným vyvrcholením. ● Film Americká kletba je neuvěřitelným duchařským počinem, od začátku do konce nesoucí se na mrazivé vlně tajemna zahaleného do pověrčivosti 19. století, mlhy a nevyzpytatelné tmy. Děsuplný pocit nejistoty hlavních představitelů a jejich pozvolné smiřování se se prokletím, které nedokáží odvrátit. Tím však náplň filmu končí, úzce specializována na vyvolání výše popsaných pocitů se nese na jedné vlně, aniž by námět byl rozvětven do více úrovní. Očekával jsem postupné gradování řádění zlomyslného poltergaista s přechodem na rodinnou vyvražďovačku, ve svých možnostech doklopítal stěží do poloviny. Patrně z důvodu rozhodnutí zpřístupnit film široké mase diváků, či snaze držet se konceptu dochovaných písemností. ║19.8.2009║ ()

LordBeeDoO

Nálepka, příběh podle skutečné události, je pravděpodobně tím nejděsivějším prvkem celého film (označení horor se vyhýbám), což je možná škoda. Film působí tupě, s vybředlou atmosférou, s vleklým dějem a stále dokola se omílajícími dialogy a prolínání dvou realit k ničemu propracovanému taky nevede. Přitom si myslím, že to je škoda, při hlubším zpracování to mohl být i zajímavý snímek. Plusem filmu je snad jen to, že se na rozdíl od jiných současných hororů, alespoň snaží předvést něco více než lekací scény ... ()

rusty09

Od začáku filmu to bylo hrozně nudný, ale snad sem doufal, možná i věřil že konec bude zajimavý. Bohužel se to nastalo, a přidávám si tak další film do sekce ODPAD, kterej byl opět naprosto o ničem. ()

Underworld of the Dead?

Underworld of the Dead?

12.04.2007

Dopřejte neschopnému, ale zato nadšenému tvůrci ždibec úspěchu a zavalí vás tunami dalších pozlacených výkalů. Určitě je znáte velí jim Paul W.S. Anderson. Dalším do party je Courtney Solomon, který… (více)