Protestantská královna je trnem v oku převážně katolické Evropě v čele se španělským králem Filipem II., toho času nejmocnějším světovým panovníkem. Bezpečně se navíc nemůže cítit ani v domovské Anglii, kde jí klidu nedopřávají intrikující katolíci, mocně podporováni skotskou královnou Marií Stuartovnou. Aby toho nebylo málo, její rádcové v čele se Sirem Francisem Walsinghamem jí neustále připomínají otázku jejího nástupnictví, kterou by jako nezadaná královna měla nutně řešit. Všechny urozené potenciální uchazeče o její ruku strčí hravě do kapsy okouzlující mořeplavec Walter Raleigh, s nímž je ale jakýkoli oficiální vztah naprosto nemyslitelný. Stahující se mračna nad královninou hlavou vyústí v sérii událostí, na jejichž konci se bude muset postavit do čela svých vojsk, aby bojovala o bytí a nebytí svobodné Anglie proti mnohem silnějšímu nepříteli v jedné z nejslavnějších námořních bitev naší historie. (TV Nova)

Marsello

Cate dostala neuveriteľne ťažkú úlohu. Zvládla ju prinajmenšom nadpriemerne, ale Kapur asi zabudol, čo je treba ukázať. Je tam toho príliš veľa a stráca to čaro. Výkony ostatných hercov sú tiež chvályhodné. Výkony Cate a ostatných nebudú stačiť na to, aby napravili to, čo už nie je možné napraviť. Ale aj napriek tomu dávam filmu štyri hviezdičky, len si neviem predstaviť, čo bude v pokračovaní. ()

hazaba

Krásné kostýmy, velmi dobrá hudba a nadprůměrný výkon Cate Blanchett nepřebijí pocit, že film mohl být ještě lepší. Na to, že by měl líčit vrcholné období vlády Alžběty, se soustředí v podstatě pouze na možný vztah mezi ní, Raleighem a její chráněnkyní a okolní události jsou posunuty někam do pozadí. Navíc i samotný vztah není pořádně propracovaný a je, až na pár výjimek tak nějak odosobněný (jedním ze světlých okamžiků je Raleighovo líčení plavby a naděje, že brzy spatří zemi). Ve srovnání s dvoudílným filmem Královna Alžběta, který běžel jen v televizi, a ve kterém hrála hlavní roli Helen Mirren, je to jeho slabý odvar. ()

Floydie

Skvělý výkon Cate Blanchett táhne špatně napsanou a zrežírovanou romanci. Šestnácté století připomínájí snad jen kostýmy, atmosféra je úplně mimo, španělský král Filip II je zobrazen jako náboženký fanatik, žrejmě kdyby někdo nepochopil komu fandit a když konečně může film nastartovat velkolepá námořní bitva, Kapur nám sevíruje pár pěkných záběrů, ale jinak nic. 60% ()

strikeman

Tak trochu nastavování prvního dílu s několika nelogičnostmi a drobet nákladnější výpravou. Nepropracovanost charakterů bych filmu ani moc nevyčítal, jelikož je vlastně z prvního dílu známe, a tak režisér asi vsadil na jiné karty. Nicméně kouzlo "první Alžběty" už jaksi vyčpělo a Owen je nevýrazný... ()

Soul

Snad jedinou výtku bych měl ke ztvárnění památné námořní bitvy u Calais, kde neporazitelná španělská Armada konečně dostala na frak. Z té film ukazuje pouze drobné střípky bez většího zaujetí. Jinak je to bez námitek a za plný počet. ()

RedFox

Za královnu (za sebe) a za vlast! Druhé pokračování vlády královny Alžběty I. označované jako období Zlatého věku, rozkvětu Británie. Během několika prvních let dokázala Alžběta (Cate Blanchett) za pomocí svého rádce Welsinghama (Geoffrey Rush) upevnit postavení Anglie v Evropě i ve světě a i díky její vládě získala Británie přívlastek Velká. I nadále se ale musí potýkat s problémy na vlastním dvoře – zejména se spiknutím, vražednými intrikami a atentátem proti ní, naplánovaném její sestřenicí – katoličkou a skotskou královnou – Marií Stuartovnou (Samantha Morton) a jejími věrnými. Kromě toho na vládkyni protestantské země stále více doléhá tlak katolické Evropy, zejména Španělska, jehož král Filip II. hledá záminku k otevření konfliktu s Anglií. Přestože se mi snímek líbil, kvalit prvního dílu bohužel nedosahuje, což je velká škoda. Děj působí poněkud uspěchaně, dialogy se mi mnohdy zdály nedotažené zcela do konce. Je pochopitelné, že na 115 minutách filmu se nedá zachytit tak dlouhé období, jakým Zlatý věk byl. Možná by filmu prospělo zvětšit stopáž a některým tématům se věnovat více do hloubky (zejména pak více prohloubit dialogy a charaktery hlavních postav). Rovněž válce Anglie se Španělskem bych věnoval více času (stěžejní bitva skončila dřív než všechno vůbec začalo). A myslím, že by závěrečné bitvě na moři více prospělo méně inspirace dobrodružnými filmy (ála Piráti z Karibiku) a držení se více autentičnosti. Právě přerod filmu z komorního dramatu v akční podívanou mu asi nejvíce škodí. Co se hereckých výkonů týče, tak největší pochvalu si zaslouží Cate Blanchett, Geoffrey Rush a Samantha Morton. Clive Owen v roli sira Waltera Raleigha příliš nepřesvědčí. ()

JimiH

Vizuálně působivé, ale příběhově trochu jednotvárné. Čtvrtá hvězda je tak především za výkon Cate Blanchett. ()

Torgal

Už chválený prvý diel ma nezaujal, týmto som sa doslova prenudil. Celý film je zameraný výlučne na osobu Alžbety, skrz ktorú sa Cate Blanchett snaží získať Oscara všetkými možnými hereckými výrazmi, ale nebyť v jej blízkosti charizmatického Cliva Owena, tak je to k neprežitiu. Film nerozpráva žiadny príbeh, katolícko-protestanské rozpory vyrieši na pozadí Geoffrey Rush a tak je v centre diania málo zaujímavý milostný trojuholník. Remeselne je ale film na úrovni a ponúka krásne filmové obrazy, obzvlášť v závere, kedy nudu na dvore preruší (minimalistická) námorná bitka, no ani toto vytrhnutie z letargie ten film v mojich očiach do priemeru nevytiahne. 5/10 ()

turbou

Pravdepodobne nedostatek penez na velkolepou vypravu posunulo tento snimek z kategorie velkofilmu nekam mezi komorni dramata. Film naprosto ignoruje dobovou situaci a zemeruje se spise na Alzbetu, jako na uspesnou lec citove zkrachovalou zenu. V roli teto panovacne avsak dobre zeny exceluje kouzelna Cate Blanchett. Bez ni by to byla velka nuda, kterou by nezachranil ani pohled na horici spanelskou flotilu Filipa II. Mel jsem velkou radost jak se hispanska vojenska chlouba cele historie topila ke dnu. Hispania, moreria, tierra esclavo. ()

Mitopus

Závěrečná scéna kdy kamera asi pět minut krouží kolem královniných nových šatů, to je tento film v kostce. ()

LucyD

Film je to celkem pěkný. Blanchet podle mě tahle role celkem dobře sedla. Nicméně, očekávala jsem trochu více než mi film dokázal nabídnout. Takový zlatý střed. ()

BDMarty007

Historický opus, který je zajímavý jako zachycení dilemat vládkyně, která má na jednu stranu téměř neomezené možnosti, a na druhé straně je má omezené více, než poslední služka. Ta historie byla ale ve skutečnosti tak komplikovaná, že by na to nestačil ani desetihodinový film, nemluvě o tom, že spousta momentů zůstává a asi už zůstane pouhými domněnkami a spekulacemi. Stejně mi to ale přišlo zjednodušené až příliš a zajímavé možná spíše jako impuls k dalšímu bádání. Na své si rozhodně přijde ten, kdo má rád kostýmní kreace a celou tu "výpravnost". Proměny Cate Blanchette jsou neuvěřitelné. Jako celek je to ale takové trochu nemastné, neslané. ()

mira.l

Vzhledem ke zdejšímu nižšímu hodnocení než první část jsem z toho měl trochu i obavy, leč zbytečné. Opět nádherná podívaná, zcela zasloužený Oscar za kostýmy, skvělí Cate Blanchett, Clive Owen, Tom Hollander, Geoffrey Rush a tentokrát i příjemný bonus ve formě Abbie Cornish. Samozřejmě že to historii nekopíruje zcela úplně přesně, ale to snad ani nejde, zásadní věci tu uvedeny jsou. Popravdě si myslím, že zdejší slabší hodnocení proti prvnímu filmu je poněkud nespravedlivé, (nejen) Cate tu předvedla opět skvělý výkon. EDIT 19.7.2016 Po druhém shlédnutí na DVD i s bonusy nehodlám na hodnocení cokoliv měnit. Krásná podívaná. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007