Protestantská královna je trnem v oku převážně katolické Evropě v čele se španělským králem Filipem II., toho času nejmocnějším světovým panovníkem. Bezpečně se navíc nemůže cítit ani v domovské Anglii, kde jí klidu nedopřávají intrikující katolíci, mocně podporováni skotskou královnou Marií Stuartovnou. Aby toho nebylo málo, její rádcové v čele se Sirem Francisem Walsinghamem jí neustále připomínají otázku jejího nástupnictví, kterou by jako nezadaná královna měla nutně řešit. Všechny urozené potenciální uchazeče o její ruku strčí hravě do kapsy okouzlující mořeplavec Walter Raleigh, s nímž je ale jakýkoli oficiální vztah naprosto nemyslitelný. Stahující se mračna nad královninou hlavou vyústí v sérii událostí, na jejichž konci se bude muset postavit do čela svých vojsk, aby bojovala o bytí a nebytí svobodné Anglie proti mnohem silnějšímu nepříteli v jedné z nejslavnějších námořních bitev naší historie. (TV Nova)

Gore

Z prvního filmu zůstali z herců jen Blanchette a Rush, což je škoda např. u Emily Mortimer, kterou nahradila Abbie Cornish a nesahá ji ani po kotníky. Co dokázala Mortimer uhrát jen očima, to Cornish nedokáže ani nevím čím. A ostatní nemají tolik prostoru, aby trochu předvedli svého umu (Ifans, Hollander, Morton, Molla). Vše se točí kolem Blanchette (z nesympatický ošklivky se stala vzteklá neukojená stará panna) a Owena (kterej působí dost nemastně neslaně). A jak jsem chválil u prvního filmu hudbu, tak zde se jim ani ta nepovedla. ()

Kroupa

S převládající kritikou snímku nesouhlasím. Podle mě je tenhle film na stejné úrovni jako předchozí díl. Má své nedostatky v občasné nepřesvědčivosti, ale v míře stejné jako předchozí film. Co někteří odsuzují jako "telenovelu", vnímám jako citlivě a elegantně podanou romanci, která nemá potenciál kohokoli urážet. Tedy kromě těch, kteří sní o skutečně panenské královně. Nechal jsem se strhnout a stržený jsem zůstal. Mimochodem, na snímku je hodně znát ruka pana Hirsta, který má na svědomí Tudorovce (a já to hodnotím VELMI pozitivně). ()

kubyno

Celý film tak nějak proplouvá stejným tempem ve všech situacích - pozvolna, nezajímavě. Scénář byl celkem hrozný, místo temné atmosféry, která by při Catiném hereckém koncertu byla na místě, sem tvůrci natlačili divný romantický příběh, v čele s drsňákem Cliwem (který není špatný, ale jeho postava stojí za prd). Ale pozornost přitáhla moc hezká vizuální stránka - záběry, kostýmy, kamera... Celý film jsem se bavil pohledem na Cate, která hrála opravdu skvěle. Co se týče herců i ostatní vedlejší postavy byly výborné. Scénáristické nedostatky u mě celkem nahradila výborná hudba, která celý film udržuje v jakémsi napětí, skvěle pasuje, dodává celému filmu jakousi vážnost a nádherně se poslouchá. ()

Greg25

Idealizovaný pohled místy připomínající výpravnou krutější pohádku s perfektními záběry kamery. Přesto váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, protože Cate Blanchett hraje Alžbětu I. s takovým zápalem a grácií, že její herecký výkon by si zasloužil bezpochyby hvězdiček pět. Jenže ona je vlastně tím jediným skutečně dobrým na celém filmu - vyjma Geoffreyho Rushe samozřejmě. Zbytek hereckého ansámblu se jaksi topí v pozadí scénáře, který vykazuje kvality v jednotlivých scénách, ale s celkem je to už horší. 70% ()

Brylin

Vizuálně opulentní, leč dějově nekompaktní film s nepřesvědčivou psychologickou linkou nenaplněného vztahu královny. Vytýkám i celou řadu historických nepřesností (hlavně v postavě Owena a bitvě), avšak kvituji herecké výkony v čele s dechberoucím představením Cate Blanchett. Na pomezí tří a čtyř hvězdiček. ()

IvcaSammet

Typický příklad pokračování, které bylo natočeno se záměrem vytřískat co nejvíc. Tentokrát se mi nelíbily ani herecké výkony a i když byla výprava krásná, přišla mi oproti prvnímu filmu naprosto slabá. Námět více méně úplně o ničem, tvůrci si "půjčili" historickou osobu, na kterou se splácali vlastní příběh, aby měli co točit, z historického hlediska neřekne divákovi vůbec nic. Od začátku až dokonce je to jedna velká romantická nuda, což mě opravdu mrzí, protože se mi na plátně sešli dva z mých nejoblíbenějších herců, a to Rhys Ifans a Eddie Redmayne. O to víc mě potěšilo, když jsem zjistila, že se ve filmu nejen potkali, ale že byli dokonce komplici a ještě navíc v záporné roli. Přiznám se, že jsem se na film dokázala dodívat jenom kvůli nim, protože jsem doufala, že se ke konci na obrazovce ještě objeví ... Hvězdičku přidávám za ty dva, Elizabeth: The Golden Age hodnotím jako hodně slabý podprůměr. ()

petikacka

Po prvním filmu přišlo tak trochu zklamání...Už tam není to prvotní napětí...ty intriky...je to příliš povrchní a chybí tam ta energie mezi postavami...Za mě 70% ()

Driscoll

65 % --- [KINO] --- Škoda, přeškoda. Kdyby filmaři vypustili několik kýčovitých scén a místo toho věnovali prostor vztahu Raleigha, Alžběty a Bess.... Takhle vyznívají veškeré dramatické pasáže značně neuvěřitelně. K hercům: Clive Owen nedostává ve filmu (i díky výše zmíněnému) příliš prostoru něco skutečně hrát. Jestliže byl jeho úkol jen působit na plátně chlapácky, pak se to podařilo,ale… Filip II. je v podání Jordi Mollà skutečně démonický (takřka komixový záporák, což ještě více umocňuje černobílé pojetí tohoto filmu). Cate Blanchett se své role zhostila dle mého na výbornou, nicméně z mého pohledu podal nejlepší výkon Geoffrey Rush (i když v jeho případě je to prostě zaručený standart). Co se týče závěru, tak poslední třetina filmu působí, jako by byla na první dvě naroubována násilím. Jako by k filmu prostě nepatřila a to i přes to, že se mně bitva na moři docela líbila. "Bombastický" závěr už hodně zavání kýčem a (pozor, možný spoiler) scéna, kdy královna přijíždí na koni ve zbroji, ala Johanka z Arku, a pronese pánoprstenovskou řeč, vyznívá skutečně trapně. Díky Bohu, že tvůrcům zbylo alespoň tolik soudnosti, aby královnu neposlali přímo do centra bitev. Co tedy závěrem? Nečekejte historické drama, spíše černobílý velkofilm, kterak se svobodná Anglie střetla s neporazitelným Španělskem. ()

Šmoula

Nuda! Už po 20 minutách zírání na plátno se vám chce ničit kelímek Coly z McDonalda, jelikož se potřebujete nějakým zbůsobem zabavit. Chvílemi to vypydalo, že vám stoupne tep napětím, ale záhy zjistíte, že to bylo jen marné vzrušený organismu, který se hned vrátí do režimu nudy a potřeby spánku. Kate Blanchett jako samotná královna nepředvedla nijak oslňující výkon. Ani mě nedokázala v jedné scéně přesvědčit o tom, že je zoufalá a neví si rady. Na druhou stranu se dalo na co koukat, převleky a tehdejší dobová móda byly perfektně zpracovány. Co se týče C. Owena bylo to lepší než u Kate, asi taky tím, že měl více prostoru k hraní a nejen pochododvaní z místa na místo po paláci. Na závěr jsem se hodně těšil na velkolepou bitvu na moři, jak mě trailer nalákal. Jenže ta se snad ani neodehrála, střih za střihem a bylo po bitvě, jediný co si pamatuju, byly nějaký hořící lodě a blažený úsměv vítězů. Tímhle to dost zkazili, asi hodně lidí se na to těšilo. Celkově to bylo unavující, chtělo to oživit třeba nějakým řitířským turnajem, nebo prostě něčím, né pořád nějakým tlachaním. No ještě, že to bylo za páďo. ()

Carbo

Zajímavé a také bez nudy. Líbily se mi scény kde si tvůrci pohrály s barevností scény(atentát, hořící lodě na obzoru). ()

ashtangi

Film je krásný, ale trochu nudný a 114 minut pojednává skoro o ničem. Kostými jsou překrásné, není divu, že získaly Oscara. Hvězdičku navíc dávám za hudbu. Jeden z mých nejoblíbenějších soundtracků. ()

Mat21

Historický precizně zvládnutý velkofilm pojednávající o vládě královny Alžběty. Neočekávejte převratné události v každé minutě, posláním filmu je především seznámit nás s královnou, s její nezlomnou povahou a zároveň jejími slabostmi. S královnou, která si dokázala získat úctu a lásku svého lidu. Film je dojemně jemný ve svých detailech, dílčích scénách a osobitých hereckých výkonech. Což připouštím, jsou zcela jiné hodnoty, než-li nám nabízí obvyklá popcornová produkce, proto tento film ani nemůže dosáhnout vysokého hodnocení u většiny diváků. ║2.11.2008║ ()

jane1106

Pokračování Královny Alžběty ve mě bohužel budí dojem dokonale formálně předimenzovaného filmu. Při sledování jsem tím dosti trpěla a několikrát měla tendenci hned jít a hodnotit odpadem. Jedná se totiž o tak nechutně popkornovou podívanou, až běda. První výtku mám k hudbě. Ta sice sama o sobě není vůbec špatná, jenže po celou stopáž neúnavně burácí, na dynamice nepolevuje ani ve scénách, které jejímu tempu vůbec neodpovídají. Okamžik ticha, aby člověk pohledal, ale kdo ví, možná se jen snažili odvést pozornost od plytkých dialogů. Nejlepší kousky soundtracku pak zazní až během závěrečných titulků. Další problém mám s Clive Owenem. Jeho přičmoudlá postava piráta mě rozhodně žádným charismatem k zemi nesrazila, naopak, ta role se mi zdála nudná a nezajímavá, bez výraznějších emocí, zkrátka kde nic, tu nic. Jak už zde kdosi zmínil, vztah s Alžbětou nefunguje a když se při bitvě s Armadou začal rozcapovat na lodi, houpat na laně a házet hrdinské obličeje před kamerou, bylo mi fakt blivno. Těch WTF záběrů bylo v bitevní sekvenci více (skok bělouše do vody), ale většinu si jich opravdu vyžral sám. Otravná je na tomto snímku celkově prvoplánová snaha ohromit krásou kostýmů a snad až příliš okázalých prostor, navíc již v předešlém díle mě Kapur silně odradil svým sklonem k patosu. Hlavní hrdinka vyzrála, vyspěla ve schopnou a silnou panovnici, zároveň však přichází rozpolcenost a odcizení divákovi. Jediné, co mě zaujalo byla užitá španělština ve scénách s králem Filipem a postava Marie Stuartovny (skvěle ztvárněná Samanthou Morton), která by si zasloužila více prostoru. Jinak tento film - fakt nic pro mě! ()

KOZEL84

Rozhodně horší než první film.Kapur dostal víc peněz a to se nejspíš podepsalo i na komerčnějším (rozuměno přiblblém) scénáři.Nevím kde v Hollywoodu přišli na to,že když do všeho naserou romantickou zápletku,udělají tím film zajímavější.Hrdiný korzár Sandokan křížený s Lancelotem tam byl asi jen proto aby mě nutil obracet oči v sloup a zdržoval děj,který mě opravdu zajímal (už i já sem prosil boha o pomoc).Owena mám normálně rád,ale za tuhle trapnou reklamu na solárko,bych ho nejradši nakopal do řiti.O to víc zamrzí,že Rush,který zazářil (;-)) v předchozím filmu je tu absolutně nevyužitý a je tu jen proto aby tu byl.Cate je tradičně skvělá a podává tak jediný herecký výkon ve filmu.Tohle měl být kurva historický film!! ()

Procker

Cate mi opět potvrdila, jak je skvělá herečka a že skutečně v současnosti patřím k těm úplně nejlepším. Jakým způsobem dokázala ztvárnit Alžbětu je neuvěřitelné. Její hlas, její gesta, její postoj, celý dojem její osobnosti na mě působil nepředstavitelně autoritativním dojmem. Ale navenek tvrdě vypadající královna to měla velice obtížné a pod tou slupkou nepřístupnosti a stoicismu se schovávala nejenom silná panovnice, ale i obyčejná křehká žena čekající na svůj polibek. ()

Matli

Ze začátku to vypadalo na naumělkovanou nudu, ale potom se to příjemně rozjelo a člověka to pěkně vtáhlo do děje. Předchozí díl jsem neviděl a vůbec to nevadí. Zlatý věk je film sám o sobě. Zase jsem se naučil něco málo z Anglické historie a Cate Blanchett podává opět kvalitní herecký výkon, už ji snad nikdy neuvidím jinak než jako Galadriel :-) Poprava Marie Stuartovny byla fakt silná, málokdy mě nějaká scéna dostane tolik jako tato. 79% ()

noelcoward73

Po dnešním shlédnutí (27. 12. 14) absolutní spokojenost.... Mám rád historii, a tedy i historické filmy. Nejsem zaměřen na nějaké konkrétní období, ale pokud by existoval stroj času, zajímala by mě 3 období - antika, pozdní středověk, tak 14. století a přelom 18. a 19. století. Ve scénáři jsem neshledal žádné nesrovnalosti, postavy (i vedlejší) byly dobře charakterizovány a výborně zahrané, délka optimální - nemám žádnou výhradu, proto jsem s nejvyšším hodnocením neváhal ani chvilku. ()

pend

Slabší než první díl a nepomůže tomu ani Clive Owen. Jediné silné momenty se odehrávají na španělské straně a u Marie Stuartovny, ostatní je hodně zjednodušeno. ()

theSaint

Pokořil jsem oba snímky ihned v řadě za sebou, abych měl co nejčerstvější srovnání a musím konstatovat, že pokračování si mě získalo více. Skvostně nasnímané, skutečně nádherná kamera, která v člověku reflektuje obrazy starých mistrů. Režisér si v pokračovaní vybral prosadit, oproti prvnímu snímku, obrazovou, výtvarnou kvalitu. Někdo namítne, že je to na úkor všeho dalšího. Já říkám, že to, co chybělo tu, jsem dostal v prvním snímku, a co chybělo v prvním snímku, jsem dostal zde. Nedivím se Kapurovi a Adefarasinovi, že zvolili formu nad obsahem. Z jednotlivých záběrů by okamžitě mohly vzniknout plátna nádherných děl a kde jinde k tomu dát prostror než tu. Z filmu vyloženě sálá, že si na tom dali velice záležet a ani trochu jim to nevyčítám. Mám pochopení pro touhu přiblížit se legendárním malbám. Cate Blanchett opět skvělá, Geoffrey Rush, který mě již v prvním díle velmi zaujal, standartně výborný. Pokud někdo běduje nad neoriginálním vykreslení postavy Owena, tak já za sebe tvrdím, že jeho postava mi sedla a film příjemně dokreslila. Ten chlap měl charismatu na rozdávání. Závěrem, pokud jste ochotní přejít určité historické nesrovnalosti (oproti jiným, slavnějším, stále minimum) a film si jednoduše užít bez velkého pitvání a hlubokomyslných tezí, tak Vás rozhodně nezklame. Kvalitní práce, bez debat. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007