Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

5150

PÁTEK TŘINÁCTÉHO jsem viděl s odstupem několika let podruhé a znovu velká spokojenost, přestože jsem už byl ochuzen o ty překvapivé momenty a pointu. Nicméně i tak je to film s jistým kouzlem a dobrou atmosférou - hudba Harry Manfredini. Při hodnocení beru v úvahu svoji oblibu v tomto žánru a taky fakt, že tímhle to všechno začalo. ()

Tommassi3

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! )"Nenech ji utéct mami, nenech ji naživu !! Nenechám, Jasone, nenechám !!" Když pomineme Kabinet doktora Caligariho a Snímek Thirteen Women, který je oficiálně považován za první slasher, pak Pátek třináctého spolu Carpenterovým Halloweenem zcela bez diskuzí jasně stanovil přísná pravidla svého žánru, přiblížil jej mainstreamovému divákovi a také odstartoval boom, díky němuž se právě slasheru na přelomu osmdesátých a devadesátých let tolik dařilo, jak divácky, tak zcela logicky i co se týká tržeb.. Otázka zní, co je vlastně na Pátku třináctého tak skvělého, že se stal legendou, přičemž uznávám, že vlastně nic zjevného.. Carpenterův Halloween by bylo možné, nejen, ve srovnání s Pátkem třináctého považovat za řemeslný skvost, protože Cunninghamův snímek prakticky stojí pouze na geniálně banálním, byť o to údernějším, soundtracku Harryho Manfrediniho a svěže nekřečovité režii Seana S. Cunninghama, jemuž se podařilo snímek učinit natolik atmosférickým, až jednoho musí nutně překvapit, že právě tento typ filmu režisér, jak ostatně sám mnohokrát zopakoval, nenáviděl až k smrti !! Sám Cunningham, což mu musíme přičíst ke cti, explicitní násilí, brutalitu i nahotu odsuzoval a považoval je za cestu k vlastní záhubě a úpadku žánru.. Ve stejné době Cunningham, jinak velký vyznavač tzv. splatsticků či dokonce přímo parodií na ně, podobně jako Sam Raimi či Peter Jackson, pracoval na sportovním kousku Here Come the Tigers, který byl pro něj i studio jasnou prioritou, díky čemuž při vší úctě k němu snad neměl dostatek času Pátek třináctého zprasit, snad i právě proto se Friday the13th stal tak kasovně úspěšným trhákem, když se z podceňovaného horůrku stal dílem náhody kult, který dal filmovému světu jednoho z nejzásadnějších sériových vrahů historie, Jasona Voorheese !! Pátek třináctého je také prvním filmem svého druhu, který byl ve Spojených státech distribuován velkým studiem, a to Paramount Pictures. Scénář napsal Victor Miller, který měl zpočátku velkou radost z toho, že vytvořil masového vraha, který byl zároveň něčí matkou, vraha, jehož jedinou motivací byla láska k dítěti. Millerovi se však nelíbilo rozhodnutí tvůrců udělat v pokračováních vraha z Jasona, který byl v Millerově hlavě i scénáři už od samého začátku mrtvý, byl tedy obětí, ne padouchem, stejně jako právě myšlenka, že se Jason objeví na konci filmu, ta totiž pochází ve skutečnosti od maskéra Toma Saviniho, který právě tento cliffhanger inicioval, a tak paradoxně i postava Jasona se vlastně zrodila spíše náhodou !! Právě idea mateřství postaveného na hlavu mě osobně vždy velmi fascinovala, i z toho důvodu řadím Pátek třináctého, který je přes všechny svoje jasně patrné nedostatky neskutečně zábavný, mezi své nejoblíbenější horory.. A to plné hodnocení klidně připište i faktu, že Pátek třináctého zrodil vraždící legendu a rozjel jednu z nejúspěšnějších a nejdelších hororových sérií !! Jak k tomu došlo se už historie ptát nebude.. ()

BoPo

Keď niekto vysloví názov hororu Pátek třináctého, tak zrejme každého napadne vrah s maskou hokejového brankára. V prvom filme série sa však vôbec nevyskytuje. Si tak hovorím, čím si teda vyslúžil tento kúsok pozornosť? A prečo bol niekto ochotný čakať tri filmy na zjavenie dnes už profláknutej podoby Jasona? Zhodnotiť prvotinu je pomerne ľahké. Jeho kvalita je na úrovni študentského filmu. Uňho je človek rád, že to má zvuk, je to farebné, hraje tam viac ako päť ľudí a objaví sa tam bradavka. Suma sumárum, videl som legendu bez legendy. ()

Litsarch

Společný komentář pro celou sérii Friday the 13th. Toto jsou filmy, kde absolutně ignoruji sebestupidnější děj. Čím blbější oběti, tím lépe. Čím víc jich je, tím lépe. Čím hruběji zemřou, tím lépe. Hlavní je jen jedno. Jason Voorhees! ()

moviesfan

Tak tohle se mi líbilo. Film dovede navodit atmosféru a dokáže naservírovat pár infarkových momentů. No problem:) Hodnocení: 65% ()

liquido26

V životě jsem nebyl na letním táboře a po shlédnutí tohodle filmu vím, že jsem vůbec o nic nepřišel :-) Sekera v hlavě, podříznutý krk a boj o přežití to není nic pro mě :-) ()

corpsy

Síce nie prvý a najlepší ( HALLOWEEN ), ale pravdepodobne najnapodobovanejší slasher v histórii filmu. Dnes už kultová vyvražďovačka s kvalitnými full frontal masakrami a pekne úzkou atmosférou. ()

Astaroth12

Hneď na začiatku vidíme pár vrážd.Potom Crystal lake sa bude zas otvárať a pre niekoho to je smola a pre niekoho je to až vražedné šťastie,a to doslova.Ma to ešte slabé spracovanie a aj divne chovanie postáv.Ale vraždy na tu dobu boli veľmi odvážne kruté.Dlhú dobu to ma temnú a hlavne plíživú atmosféru.,lebo vraha môžete len tušiť,kto je asi tým vrahom.Je to originál a tak k nemu aj tak pristupujem,že v camp hororoch je toto čistá klasika.Postavy ma udivovali tým trápnym chovaním aj pri záchrane svojho života pomalí urobili presný opak a tak zalahky zomreli.Krvi bolo veľa,podrezaných hrdiel a sekera v hlave tu bola tiež,po tejto stránke som nadmieru spokojný.Len škoda že celok mohol dopadnúť aj lepšie,lebo scenáristické spracovanie alebo herecké osadenstvo ma nezaujalo ale dúfam že pokračovania budú o niečo lepšie. ()

ConanVJ

Stejně jako u prvního Halloweenu, tak i zde film nikoho moc nevystraší. Vraždy ujdou a konečné vyvrcholení a odhalení vraha také. 50% :) ()

Andersis

Začátek Jasonovy série bez Jasona. Misto něho tu však je jeho psychopatická matka , která mi připadala jako bachařka. Propíchnutí kudlou bylo asi nejzajímavější z celého filmu, konec byl taky slušnej, ale jinak nic. ()

monsieurR

Hodně brutální film ze kterého jsem měl v životě největší strach. Asi to bude také tím, že to byl jeden z mých prvních hororů, viděl jsem ho totiž už v cca 8 letech. ()

Kryton

Chudý bratr Mike Myerse. Na Halloween se to snaží hrát tou dusivou atmosférou. Což i vychází, jenže film je neskutečně dlouhý díky tomu a těch pár vražď to opravdu zachraňuje. Jediný film , kde nezabíjí vyloženě (pozor SPOILER!!! Nečíst dále) Jason. Jaká matka takový syn! ()

draggo

Horory tohoto ražení mám rád, ale zde jsem byl zklamán. Úplně tomu chybí jakákoliv atmosféra, když tam někdo umřel tak mi to bylo úplně jedno. Nějaký ten strach se v divákovi daří vzbudit až ke konci. Lekaček je málo a nejsou nic moc. Provedení smrtí není nikterak originální. Hudbu obvykle nekritiuji, ale ten motiv co zazněl vždy při nějakém důležitém okamžiku je prostě směšný. Postavy se slévají dohromady a je v nich celkem zmatek, příběh je předvídatelný až to bolí. Nevím jestli sledovat pokračování, pokud jsou tedy ve stejném duchu. Tenhle "kultovní horor" mě zoufale zklamal. /viděno v TV: 20% a 1*/ ()

ledzepfan

Vcelku zvláštní kousek....Na tomhle jsem vyrostl a mám k tomu určitý sentimentální vztah..Ano-je to retardované ale myslím,že v rámci žánru se to drží v udržitelných mezích.....Navíc je zajímavé jak nízký rozpočet donutil filmaře pracovat kreativně a tak se upletl takový zajímavý zhovnabič,který náhodou vytvořil jedinečnou pátkotřináctkovou atmosféru,která se později víceméně drží celé série.....Ať se nám to líbí nebo né-tak tohle je prostě jeden ze základních horrorových kamenů..........................Tuhle sérii hodnotím snad jen v rámci slasherů=Postavit jakýkoliv pátek 13tého vedle ostatních"běžných"filmů a začít vážit a porovnávat- je holý nesmysl ()

fcreading

Dosť dobrá vyvraždovačka ktorá funguje vo všetkých smeroch taktiež dejom, scénarom a výkonoch niektorých postáv. Škoda že v tomto dieli nevraždil Jason ale jeho matka. Koniec bol dobrý keď hlavná hrdinka odsekla matke Jasona hlavu :D. Celkovo vraždy sú tam, najlepšia scénka je tá zavrtanou sekerou v hlave v jednom dievčati. Záver ked Jason stiahne z lodi hlavnú hrdinku je tiež dobré. Takže tento horor je priemerný a nenudi. ()

Cimr

Strašně konvenční vyvražďovačka plná hloupých klišé (něco se plíží lesem - huuu! a taky: "Kluci, já vím, že jste to vy, nedělejte si ze mě srandu a vylezte!"). To asi někdo viděl Psycho a řekl si - co takhle ho obrátit naruby? I stalo se a nedopadlo to. Vůbec nechápu, proč se z toho stal takový kult. Třeba Texaský masakr je dodnes silná káva, ale Pátek třináctého jen nemastná neslaná nuda. ()

maddy

Klasika žánru? Kvôli čomu preboha? Nevýrazný nudný neškodný, málo brutálny horor. Ako mohla týmto začať jedna kultová séria. Aj ten slasher rozbehol Halloween už pár rokov skôr. 1* ()

baribal

Horory sedmdesatych let, ktere byly prvnimi ve svych mnohadilnych seriich dnes plno lidi rado oznacuje za kult nebo klasiku. Patek trinacteho neni ani jedno, za to je to pekna sracka. Absolutni pribehovy vyplach z filmu nedela ani humorne "becko" a zabery prdeli chromozomu XY me presvedcily, ze tohle stoji nad propasti odpadu. ()

LV.Helter

Nielen najlepší diel série, ale aj slasher, ktorý naštartoval moj mrtvý slasherovský apetit. Neskutočne intenzívne. Okusal som si aj vlasy. Jason si práve dáva odpočinok a mama je nasraná a ide sa na to. Saviniho efekty skvelé, vraždy masakrózne a vôbec mi v tomto pripade nevadí, že každá mordovačka išla mimo kamery. V lese sa ozýva tajomný zvuk a nikto nikoho neušetrí. Kazí to len predlžená 15-minutovká. Hold, ináč skvelé nakopnutie 80s slasheru, pri ktorom zableskol, ale zároveň zhasol Cunningham. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej