Pravěk útočí

• Velká Británie Primeval (více)
Velká Británie / Německo / Francie, (2007–2011), 27 h 10 min (Minutáž: 42–48 min)

Douglas Henshall, Lucy Brown, Andrew Lee Potts, Hannah Spearritt, Juliet Aubrey, James Murray, Ben Miller, Mark Wakeling, Laila Rouass, Jake Curran (více)

Série(5) / Epizody(36)

Osm let uplynulo od tajemného zmizení manželky profesora Nicka Cuttera. Helen Cutter měla provádět výzkum v lesích, který se týkal neznámého obrovského zvířete. Po 8 letech se její manžel dostává na stejné místo za stejným účelem, ale nečekaně objeví kromě obrovského dinosaura také zvláštní anomálie. Ta dovoluje procházet mezi dvěma obdobími v historii země. Mezi přítomností a velmi vzdálenou minulostí, obdobím Křídy. Po tomto obrovském objevu je profesor Cutter a jeho výzkumný tým nucen stát se tajným vyšetřovacím týmem vytvořeným Ministerstvem vnitra. Postupně začnou odkrývat tajemství existence a hlavně vzniku anomálií, které se začnou objevovat velmi často a na velmi zvláštních místech. K tomu všemu se ještě profesoru Cutterovi začíná zjevovat jeho pravděpodobně mrtvá manželka Helen... (Djkoma)

Marty_cz

Po dlouhé době seriál u kterého jsem se vždy nemohl dočkat každého nového dílu. Koukat se na 1 sérii za 1 den bych sice nevydržel, ale 1x týdně to bylo náramné zpestření týdne. Velice se mi líbil nápad a zakončení jsem taky nějak přežil. ()

Nikolas__

Je to úžasný seriál, první díl jsem viděl když jsem si kupoval DVD. Ten seriál je super! Postavy sympatické, hodně lidí si stěžuje na efekty, ale vyšlo to už v roce 2006, za mě efekty v pohodě. ˇˇ´´´´´´1. SÉRIE 7/10 - Solidní start, ale je vidět že se máme těšit na něco mnohem lepšího. Ony ty všechny epizody jsou fajn, postavy se teprve projeví, to je hold úděl prvních sérií, ale najdou se tu dvě docela slabší epizody, až silně nepřesvědčivá pátá s pterodaktylem, a známá neoblíbená epizoda s pavouky, kterou mám ale upřímně rád, hlavně kvůli emocím. Pilotní díl je dost dobrý, třetí se čtvrtým jsou velmi kvalitním zpestřením příběhu, kde ta čtvrtá mě absolutně emocionálně rozsekala. A finální šestá epizoda je absolutně boží a představí nám monstrum které se s vím vzhledem může rovnat těm nejlepším filmovým monstrům. ''''''''''' 2. SÉRIE 8/10 - Naprostý vrchol. Postavy a mytologie o krok zajímavější a zábavnější. Ze samotných epizodních zápletek srší více nápadů, a vizuální stránka je o HODNĚ lepší než v první sérii. První epizoda je super, bohužel druhá tak nějak nefunguje, třetí je skvělá, čtvrtá je naprosto fenomenální s úžasnými monstry a atmosférou. Pátá se šestou skvěle vyplňují cestu k finále, který je to nejlepší co tento seriál potkalo. Jsem nadšený. ''''''''''''''' 3. SÉRIE 8/10 - Nápaditost a skvělá mytologie pokračuje, nové postavy jsou skvělé, možná čtvrtý díl je trochu slabší, ale vrcholení třetího dílu, akce v osmém díle, děsivost druhého dílu, nebo samotné finále, jsou prostě v rámci seriálu prvky, které seriál neuvěřitelně táhnou nahoru. Kvalita je tak o krok dolů než u předešlé série, stále si ale třetí sérka zachovává podstatu seriálu. ''''''''''''' 4. SÉRIE 8/10 - Někdy se stane že začne být seriál se čtvrtou sérií mírně repetetivní a značně horší, a né žeby byla čtvrtá série lepší než předchozí dvě, ale je až k nevíře že všechny díly jsou solidní, a minimálně polovina z nich patří k tomu nejlepšímu ze seriálu, ty vodní dinosauři v městečku, zvíře co vraždí bezdomovce, vlci na svatbě, nebo monstrum ve škole, a bílý dinosaur stromolez.'''''''''''''''''' 5. SÉRIE 7/10 - No, a bohužel, poslední finálová řada je ta úplně nejslabší, ale pořád nabízí dost dobré díly, v čele s epizodou s velkými brouky. Finální části v poušti skvělé, ale finále nejiskřilo tolik, protože každá série je očividně o level jiná - první je spíše o utváření příběhu, druhá je výrazně epičtější a nabízí více epizodních zápletek, třetí má téměř úplně jiný feeling a hodně změněnou mytologii, čtvrtá je modernější a akčnější a pátá podivný mix prvních dvou sérií a té čtvrté. Ale jsem rád že jsou všechny série aspoň nadprůměrné. Žebříček všech sérií: Nejlepší: 02, 03, 04, 01, 05 :Nejhorší ()

Hrus

Tak bohužel, víc jak 4 díly sem to fakt neunes. Imbecilní scénář, špatní herci, podprůměrné triky... Příšerky jsou asi tak podobného ražení jako z 50 let starých filmů (obří brouci, obří stonožka) - myslím tedy jak designérsky, tak trikově špatný. S opravdovými dinosaury to má společného pramálo. Napětí žádné, chemie mezi postavami nulová... takže ani nevím, za co ta jedna hvězda... asi za snahu... no příznivce si to stejně najde... ()

sydney

Zajímavý seriál - zatím je na co se dívat. Nechybí mu napětí a ve spojení s dinosaury a jinou "havětí" je to pro mne oddychová záležitost, jejíž sledování nepovažuji za ztracený čas. Jsem zvědavá na pokračování druhé série, protože ta první byla ukončena nemilosrdným obětováním jednoho z hlavních hrdinů. ()

Sluti

Pokud ležíte doma na antibiotikách a bolí vás hlava, že ani číst si nemůžete, tak koukněte na první sérii. Příjemně vám to zkrátí čas marodění. S takovou vzpomínkou jsem okusil druhou sérii a musim říct.... krucifix, to je ale blbina. Uvěřitelné "swat" týmy nahradil v druhé sérii univerzitní A-team pana profesora, který s grácií středověkého válečníka zabíjí potvory hasičskou sekyrou... Zvládnul jsem dva díly z druhé série, dál už to nemá smysl ani v horečkách :-) ()

david666

Přiznám se, že před posledním dílem 1. série už jsem byl celkem unaven s těch "skvělých" herců a hlavně některých přiblblých dialogů. Jediné, co mě drželo u sledování byly příšerky z minulosti. Ale poslední díl zmíněné série mě nadchl - to, co přišlo z budoucna má hodně do sebe a proto se budu dívat i na 2. řadu. Snad se to zlepší. 2. a 3. řada sice nic moc nového nepřinesla, ale jinak se na to dá dívat. Pouze však kvůli zvířeně z minulost/budoucnosti. ()

Mery235

...bavila som sa.. a sice to nie je ten najlespi serial, aky som kedy videla, pacil sa mi.. mal samozrejme svoje chybicky (triky boli pre mna spociatku sok...), no po vacsine casu som sa smiala na hlaskach a konani postav :) ... 4* mozno nepasuju, ale 57% je tiez malo... =) ()

brasek

Seriál, ktorý svojím rozprávaním a mimickými gestami protagonistov núti diváka k vyvráteniu obsahu žalúdka. ()

svist10

koprodukční seriál Primeval má vskutku pomalý rozjezd. Téměř celou první šestidílnou řadu se vcelku nic neděje. Sledujeme jednotlivé epizody, které na sebe vcelku moc nenavazují. Každá představuje jeden případ pro novodobé "krotitele duchů", nebo SG tým, chcete-li. K SG se ještě vrátím. Samotné případy jsou vcelku různorodé, každý díl se točí kolem jiné potvory, potažmo potvor. Prvních pět dílů je ale jen prologem a ani v nejmenším vás nepřipraví na to, co se stane ve finále první řady. Šestý díl je totiž jedním slovem NÁŘEZ! Obsahuje dosud největší porci napětí a akce, a je nutno říct, že zůstal nepřekonán. Dojde zde hned ke dvěma překvapivým zvratům, nad kterými jsem vyplázl oči a sanice mě hrubě praštila do klína. Šestý díl není cliffhanger v pravém slova smyslu, ale donutí vás pokračovat ve sledování. A zde přichází zklamání. Zde se vrátím ke stargate. Druhá řada Primevalu totiž téměř úplně přebírá jeho narativní koncept. Máme tu základnu, ze které vyráží tým, aby řešil problémy, týkající se tentokrát prolínání časových hladin. Poprvé zde přichází kontinuální příběh a určité potemnění celkového vyznění seriálu, přestože jsem se nasmál více než v první řadě. Nutno říci, že to nebylo vždy v souladu se záměry tvůrců, na vině jsou především logické lapsy a různá klišé, dovedená ad absurdum. Za všechny například vyznání lásky během boje o život. Po technické stránce téměř není co vytknout, triky jsou vcelku kvalitní. Technické vizuální efekty (mám na mysli například vesmírné lodě nebo stavby), většinou v seriálech vypadají reálně. S živými tvory už to tak slavné není. Zde to ale tak horké není, efekty neruší a dotvářejí svět seriálu. Na konci druhé série, tedy celkem po třinácti dílech přichází konec. Ten je opravdu matný, nic neřeší a patří do kategorie WTF. Působí to, jakoby si scénáristé už nevěděli rady. Dodatkem ještě zmíním obsazení. Většinou neruší, mám jen výtku k postavě Claudie, později Jenny. Do role typově absolutně nesedí. Hannah Spearritt to pořád sluší, hlavně v první řadě. Primeval můžu vcelku doporučit, a nebýt přinejmenším nedokonalé druhé řady, nebál bych se plného hodnocení a usazení na piedestal mezi nejlepší seriály. ()

Drky

Podle mého názoru je tento seriál u nás špatně přeložen do češtiny, protože se nejedná o Pravěk, který útočí, ale jedná se o roztodivné potvůrky, které jen občas útočí. Primeval totiž není pouze o pravěku, ale i o budoucnosti. To ovšem nic nemění na tom, že seriál mě hodně baví a vždy jsem napnutý co zase přinese další díl. Možná bych ovšem uvítal trošku jinou formu seriálu, myslím tím ne každý díl nový příběh, ale zdlouhavější děj ve více dílech. Další věc, která mě na tomto seriálu štve(asi nejvíce) je to, že ztrácí své hlavní hrdiny a dosti hloupě a nečekaně - vždy se dalo jednat úplně jinak a hrdinové mohli přežít! Zdejší nízké hodnocení může být dáno i tím nedoslovným překladem do češtiny! Já to ovšem prokoukl, takže 4* a hodnocení 80% ()

tulen

Je to totálně blbý, ale, nevim proč, jsem se na to občas v neděli na Čt díval - taková nenáročná oddechová ptákovina. ()

numan

Jak rád bych vypálil plný počet seriálu, ve kterém se díky časoprostorovým anomáliím objevuje spousta veselých živočichů z minulosti i budoucnosti Země! (někteří z nich jsou fakt xežrání :o))) Jenže.....říká se tomu nelogické chování postav. Proč v podobně nedovařených kusech musí vždycky ten největší génius zrovna začít něco plácat, když si má ucpat uši a otevřít tlamu? Proč se jinak drsné emancipované hrdinky před blížícím se nebezpečím hážou na zem (zpravidla před tím na třeskuté rovině dvakrát upadnou) a potom se za dost nevěrohodného ječení začnou pomalu šoupat po zadku? Post-punková dvojka Connor a Abby ve službách vědy je ještě celkem skousnutelná jako komický prvek, ale dřevěný Nick Cutter (kterého po 16ti epizodách vystřídá přece jen o něco akčnější Danny Quinn) působí jako osudový fail v castingu a jeho manželka, postupně se měnící z jen lehce nevyrovnané, ale v podstatě hodné nymfomanky rovnou v královnu vyvrhelů a likvidátora celého lidstva, toť lapsus největší. Nejpovedenější figurou celého seriálu je bez debaty negativní pozitiv Lester, cynicky solící suché hlášky jednu za druhou. ()

LosBota

Asi nejlepší seriál, který jsem viděl. I když nemá na CSFD moc velké hodnocení, myslím si, že je dost propracovaný. Třeba ovlivňování minulost budoucností je dobrý, anomálie jsou dobrým nápadem. Navíc si myslím, že to tvůrci moc nepřehánějí. Duo Hannah Spearritt a Andrew Lee Potts to táhnou od prvního dílu, k tomu výborný Ben Miller. V seriálu je celkem hodně zvratů, který jsem nečekal. Dinosauři vypadají s každou sérií líp, takže není co řešit - 97ˇ% ()