..„Překročíš-li určitou hranici, nikdy se z toho nevzpamatuješ. Nikdy se nedostaneš zpět.“ Znamenitý film znamenitého režiséra. Všichni herci jsou výborní, ale nejvíc se mi líbil Sean Penn (poznala jsem ho až ve 44 minutě).Ano, loajálnost se mnohdy nevyplácí. „V tomhle svinstvu přátelství neexistuje. Já to svinstvo nehledám. Najde si mě samo. Běžím a ono běží za mnou. Musí být místo, kam se můžu ukrýt.“ Nádherný závěr filmu, to štěstí ve tváři Al Pacina, když dobíhá k vlaku a ..... potom už jenom ta nádherná hudba „You are so beautiful...“(3.1.2006)

Tato gangsterka se mi jako jedna z mála opravdu líbila. Hlavní hrdina tentokrát není nesnesitelný arogantní zločinec, ale sympatický a čestný Al Pacino, kterému se dá fandit. To je věc, která mi na ostatních filmech podobného ražení chybí, a proto je obecně nemám rád. S Carlitovou cestou jsem tedy tento problém neměl, a tak jsem si mohl tento bezesporu kvalitní film užít. Sean Penn odvedl vynikající výkon, zpočátku jsem jej vůbec nepoznal.(4.9.2009)

Běhém jednoho dne jsem si pustil Zjizvenou tvář i Carlitovu cestu. Srovnání se nevyhnu. Scarface je mimořádný film s možná životním výkonem Pacina, podpořený skvělou hudbou a hlavně příběhem. Carlitova cesta je od stejného režiséra a opět se skvělým Pacinem v hlavní roly. Dokonce, kdyby Tony Montana v Scarface nezemřel, by se dalo říct že jde o pokračování. Tony ze Scarface skončil na vrcholu sil. "Tony" z Carlitovy cesty se dostal do vězení a prožil si pád až na dno. Díky justičnímu omylu je neprávem propuštěn na svobodu. Tentokrát se rozhodne využít příležitosti a začít poctivý život. No člověk míní, život mění ..... Carlitova cesta je ještě přemýšlivější film než Scarface. Pacinovi v roly Carlita lze jeho jednání i pohnutky uvěřit. A skvěle zahrál dokonalého slizouna a krysu Sean Pean. Vrcholém filmu je závěrečná honička v metru, kdy jsem Carlitovi z celého srdce přál at mu nakonec výjde jeho sen dostat se do ráje na Zemi.(25.6.2006)

Ach tahle stará poctivá škola se dneska už skoro nevidí. První část hodně tahá AL Pacino, sledovat však jeho způsob hraní to je nirvána, důraz na poslední slovo, důraz na první slovo, pohyb tělem, cokoli, cokoli. Scénu s Viggem jsem si pustil třikrát. Druhou půli se film dostává do neskutečnýho tempa a všechno graduje filmařsky bezkonkurečním finále....takhle točí filmy skutečný mistři oboru.(3.6.2016)

Mafiánská cesta z poněkud jiného pohledu žánru svědčí, zvláště pod režijní taktovkou Briana De Palmy. Epické vyprávění na téma „očista“, jenž trvá dvě a půl hodiny, však dojíždí na úplnou zbytečnost. Ať se to vezme z jakékoliv strany, tak scénář Davida Koeppa by si sám o sobě stěží vystačil na devadesátiminutovou stopáž. Bohudík De Palma projevil silnou dávku invence a vyhrává si s každou scénou do posledního detailu. Jako celek to odsýpá neuvěřitelně rychle a to i za předpokladu, že se ve filmu dohromady nic pořádného neděje. Herecké výkony velmi nepokrytě pokukují po různých oceněních, zvláště Sean Penn, jenž prodělal velmi radikální proměnu a skvěle dostává klasickému heslu, že „právníkům se prostě nedá věřit“. Carlitovi, Ala Pacina jsem pomalu stárnoucího gangstera věřil do poslední kapky krve, kterou musí na své cestě prolít. Snad tedy ještě menší výtka k absenci větší dávky „DePalmovského násilí“, kterou však vynahrazuje přestřelka na eskalátorech, a každý můžeme jít svou vlastní cestou(17.9.2005)

• - Jednou z možností pre rolu Davida Kleinfelda (Sean Penn) bol Charlie Sheen. (TheRoller)

• - Když Al Pacinovi po několikáté nevyšla scéna v metru, tak se naštval a odjel opravdu metrem domů a režisér De Palma o tom ani nevěděl. (tequilla)

• - Dave Kleinfeld (Sean Penn) nosí hodinky Rolex Day-Date. (Liqid)