Hvězdná brána: Hluboký vesmír

• USA SGU Stargate Universe
Kanada / USA, (2009–2011), 29 h 21 min (Minutáž: 44–45 min)

Série(2) / Epizody(40)

Tomatáš

Přiznám se, že hodnotím seriál z pohledu srdečního fandy SG světa. Objektivně ale musím konstatovat, že nový seriál je opravdu syntézou všech úspěchů, nezdarů a vnějších vlivů, které tvůrci SG po 11 let sbírají. Myslím, že je to správná cesta. Máme tu nové tváře, nový příběh, nové prostředí, moderní kameru, originální hudba. Vlivy jsou více než patrné..Buďme rádi, že svět SG nekončí a my se můžeme každý týden těšit na další díl, který nám poodkryje další tajemství a původ hvězdných bran a princip celého Vesmíru, který SG prezentuje. ()

Unnamed

Tak velké zklamání jsem od seriálu na který jsem se tolik těšil vážně nečekal. Už pilot byl nic moc, doufal jsem, že se děj časem rozjede a naváže na tradici SG. Čekal jsem víc akčně orientovaný seriál, ne telenovelu na pozadí Hvězdné brány. Tu jednu hvězdičku dávám jen a jen kvůli dr. Rushovi, který mě jako jediný na tomto seriálu bavil. ()

Aven

Stargate uchopené zcela jiným způsobem. Pryč je nadhled a sebeparodie. SGU vykračuje zcela jiným směrem. Zpočátku jsem byl nadšen díky skvělé temné atmosféře lodi, výborně složené elektronické a cizí hudbě a famóznímu Robertu Carlylovi. Postupem času mé nadšení opadalo, protože v SGU se prostě skoro nic neděje, jde o neustálé přešlapování na místě, chybí tu záporáci a vedle Carlyla a snad Justina Louise zde není ani jedna postava, která by byla zajímavá. Navíc mentální návraty na Zemi a rádoby dojemné scény jsou vyloženě šlápnutím vedle. Uvidíme co bude z SGU dál, od osmého dílu se konečně začlo něco dít, přesto, pokud se směřování seriálu výrazně nezmění, tak po další sérii přestanu sledovat. PS: druhá polovina první série šlape, snad zůstane kvalita stejná i pro další sérii. ()

TionMedon

První série ohromné zklamání. Druhá série už se mnohem víc podobá předchozím SG seriálům a hodnocení zvedám na 4. ()

fabecc1222

Jako by to bylo včera, kdy se SGU stalo mým prvním seriálem, který jsem začal sledovat řeknemě "alternativním" způsobem, tedy bez čekání na jeho vysílání v TV. Měli jsme v té době za sebou dva klasické SG seriály a pár filmů k tomu. Fungovalo by totéž i po třetí? No těžko říct, ale myslím, že tvůrci udělali dobrý myšlenkový posun a chtěli na to jít jinak. Viditelně se inspirovali v té době měga popularními Ztraceni a udělali takovou variaci v podobě uzavřené skupiny na vesmírné lodi. Ano, v první sérii se tvůrci v novém stylu hledali a bylo vidět, že je to pro ně něco nové. Obzvlášť po natřískáném úvodním trojdíle bylo očekávání veliké a trochu ho zchladili díly s návraty na Zem, které patří dozajista k tomu nejhoršímu z SG spektra. Stejně tak museli trochu umělě manipulovat s využitím některých postav, které se po pár dílech ukázali jako zbytečné (Chloe). Je paradox, že v druhé půlce druhé řady, kdy už bylo rozhodnuto o osudu seriálu, začala jít kvalitu opravdu strmě nahoru a tyhle díly jsou skoro bez vyjímky špičkové. Je škoda, že svět SG (zatím) končí takto, bez pořádného uzavření. Já myslím, že SG jako takové i SGU by si pořádný konec zasloužili. ()

rumczeis

Hodnotím po pilotním dílu: Těžko říct co se z toho vyklube, zatím to nenadchne ani neurazí. Jsem rád že to není ve starých kolejích SG, ale bude záležet na dalších dílech. ()

Ravi

Sorry, ale tenhle seriál jde čím dál víc do ..., nijak šetrněji to říct nemůžu. Začínám v tom vidět Smallville. Řešení mezilidských vztahů ve sci-fi jakou je SG? Snad okrajově, ale jestli chce někdo koukat na tohle, ať se koukne na Stmívání a nechá Hvězdnou bránu na pokoji. Starý seriál byl sice audiovizuální křeč, ale děj odsejpal a mělo to své kouzlo i šmrnc. Na tohle se skoro nedá koukat. 35% = 2/5 a to jen proto, že se mi líbil nápad s Elliem, KINO, chování vojenské posádky a konečně i hudba. Nazval bych to spíš "Stargate EMO" 20 dílů pro emo lidi a skalní fanoušky, kteří chtějí vidět cokoliv dalšího v duchu SG. ()

Myrreczech

Stargate nám dospěla. Dospěla do seriálu, který už není tak dětsky naivní, tak jednoduchý a kdy dobro vždy zvítězí nad zlem. První polovina první řady mohla někoho možná zmást, ale poté každý fanda stargate a nejen on zjistí, že co se sg týče, jedná se rozhodně o nejkvalitnější seriál. Věčná škoda, že SyFy přestalo natáčet další dily, zrovna když se to tak parádně rozjelo. Každopádně "závěrečný" díl je ten nejlepší, jaký ve stargate vesmíru uvidíte. Dal bych cokoli za další aspoň 3 řady. ()

Zagi20

Jakožto fanoušek Stargate jsem byl patřičně natěšený na nová dobrodružství v podobě SGU. Samotným výsledkem jsem byl překvapen. A to hlavně v tom dobrém slova smyslu. První věc která mě zarazila, byl obrovský rozdíl v atmosféře a samotné dramatičnosti jednotlivých dílů. Něco takového jsem u SGC nebo u SGA svědkem nebyl. To jakým způsobem mě každý díl vtáhnu do děje a nepustil, byl to prostě boj o přežití a já sem ho prožíval s hlavními hrdiny. Musím vyzdvihnout díl "8. Time" první série, ve kterém se mi potvrdilo, že natáčení z pohledu první osoby má obrovskou sílu a potenciál ( už to dokázal film Monstrum ). Výborný casting, spousta rozmanitých postav a v neposlední řadě dokonalý soundtrack. Samozřejmě se občas objeví slabší díl, nějaké nesrovnalosti atd. ale stále jde o velmi kvalitní zábavu ze světa StarGate a zároveň mě strašně mrzí, že bylo natáčení zastaveno. ()

R1CH1E

Amíci zase zabili další seriál s pomalou, ale jistě stoupající gradací a úžasnou hlavní myšlenkou. Ať žije Amerika! ()

Lukyn007

No, jsem vážně mile překvapen. Sice další seriál o "bráně do nebes", ale je to pojatý úplně, ale úplně jinak. Atlantis byla skoro stejná jako SG1. To mi nikdo nevezme. Je to více dramatické, tajemné. Dokonce mi tam nechybí ani humor, který byl v obou předešlých seriálech. Nechat jen tak posádku plout vesmírem, aniž by věděla kam...prostě bomba. 80% ()

Avari.73

Seriál předem odsouzený k neúspěchu, za což nemůže ani tak kvalita, jako spíš naprostá rozdílnost od předchozích dvou sérií z tohoto vesmíru - SG1 a Atlantis. "Seriozněji" pojaté dobrodružství kolem cestování skrze brány s realistickým "lookem" dává tušit, že většina lidí to nepřijme, aspoň ne hned. SGU ale časem získává velikou popularitu a troufám si tvrdit, že i přes některé logické vady, jde o to nejlepší kolem Hvězdné brány. Odvážné tvrzení, vím, ale stojím si za ním. Postavy jsou perfektně napsané (máme tu jak úmyslně otravné - Eli, tak i ty správňácké - Scott), Tvůrci se zaměřují na charaktery a vztahy mezi nimi. Co je důležité, že se postavy vyvíjejí a NĚKAM směřují. Snad žádná postava není černobílá jako tomu je u zmiňované SG1 nebo Atlantis, dokážeme se s nimi sžít a snad každý, kdo tomu dá šanci, si po skončení druhé série řekne, jak je mu líto, že se s hrdiny musí rozloučit. Kladem jsou herci, triky (na seriál), hudba a naznačená hlavní dějová linka hledání Boha. Dokážu si naprosto představit kam až chtěli tvůrci zajít. Jediná dvě mínus vidím v občasných lapsech logiky a pro některé nezáživnost (= neakčnost) některých dílů, které mohou část lidí odradit. Patřím k těm, kteří by si přáli návrat Destiny. 9/10 ()

Kosmik 1

Těžko říct, jestli rovnou napsat, že je Universe nejhorším ze všech Stargate seriálů. I tento má totiž hodně co do sebe a je svým způsobem něčím originální. Dvě věci musím vyzdvihnout úplně nejvíc. A to přítomnost Roberta Carlylea jakožto psychicky narušeného, ale stále logicky myslícího dr. Rushe. A pak vynikající hudbu, která se do temného hlubokého vesmíru dokonale hodí a mě vždy naskakovala husina, když se na obrazovce objevila vesmírná loď v doprovodu této podmanivé hudby. Co mě naopak na této sérii vadí je přílišné zabývání se psychologií jednotlivých postav a kladení menšího důrazu na objevování vesmíru a málo konfrontací s jeho účastníky. Jinak ale stále vynikající zábava, pohled a hlavně poslech. Kult zůstane kultem. :) 100% ()

dinsdale

Pilot bych zatím hodnotila jako průměrný, jak jsem čekala už podle traileru, docela klišé, začátek podobný jako Atlantis, průběžný děj jako BSG. Ale dám šanci dalším dílům. - Pátý díl (Light) mě totálně dostal na kolena, hutná atmosféra, výborná hudba a proklatě wicked (těžko přeložit) Robert Carlyle. S dalšími díly ale nuda, nedokoukala jsem ani první sérii. ()

Philoun1

O hodně jiné než předchozí dva seriály. Doufám, že se děj ještě rozjede zatím se toho moc neděje a ani postavy až na pár výjimek mi nejsou sympatické. ()

svačinka

po S01E09: What the fuck...Děje se tam vůbec něco?!? Carlyle tám má navíc čím dál tím méně prostoru... edit: jarní díly dojem celkem vylepšují...4*:-) ()

3 AM Code

Dojmy z uvodu: dost to pripomina zacatek SGA ale narozdil od relativne optimistickeho konce Atlantis Rising je tu trochu min veselo. Autori pritlacily na emocich a serial se snazi udelat trochu temnejsi coz je jedine dobre. Pokud to sklouzne spatky do koleji prvnich dvopu serii pujde to diky vytezenosti tematu hodne rychle do haje, takze se nezbyva nez modlit aby se tak nestalo. Mam ale dost obavy, hlavne pri sledovani noveho "veseleho" chlapce Eli Wallace (ten kluk z traileru). Jeho postava se behem pilotu chova dost nekonsistentne (chvili stoji za Dr. Rushem a pak ho najednou shazuje) a jeho "dude" postoj nabourava atmosferu. Tak 3/5 za pilota a zustavam skeptik. Update po zacatku druhe sezony: autorum se podarilo udrzet vaznej ton, ale porad me to ne a ne poradne chytit, ty neustale krize a o-vlasek-vyvaznuti-z-nich zacinaji byt repetetivni. SGU ma jedinou vyhodu - na poli space opery ted prakticky nema zadnou konkurenci (jelikoz "V" a "Caprica" jsou nekde trochu jinde). ()

slovan1

Nečekal jsem, že seriál, který je ve svém zrodu a měl by gradovat půjde od deseti k pěti... Sorry, ale tohle mi víc jak sci-fi připomína psychologický seriál. V každém díle se řeši trable někoho jiného. Ke sledováni mě nalákal nadupaný trailer, o poznávání nových ras ale zde se řeší "kraviny" a zbytečně to brzdí rozlet seriálu. Po pár dílech jsem snižil hodnocení o 2* tak uvidíme, jak to bude vypadat dále. 1. série zkrátka stála za prd. Po 2. sérii a tudíž i koncem celého SG-U projektu ale zvedám o jednu hvězdu. Psychologie šla alespoň o dobrých 50% dolů a začlo se něco dít. Všudypřítomné drony způsobily trochu více akce a nalezení svých potomků bylo taky hodně k dobru. Možná došlo i ke zlepšení hudby a v některých dílech byla fakt super a dobře podtrhávala atmosféru. Konec, sice ne podle mých představ, ale docela ve mě probudil naději v pokračování nebo natočení filmu, což bych určitě ocenil. Zde se schoduji s celkovým hodnocení. Kolem těch 70% to je ideální... ()

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace