Hvězdná brána: Hluboký vesmír

• USA SGU Stargate Universe
Kanada / USA, (2009–2011), 29 h 21 min (Minutáž: 44–45 min)

Série(2) / Epizody(40)

Kopik

Pro mě skvělé. Sice naprosto odlišný pohled od ostatních bran, ale po pravdě mě toto chytlo daleko více. Možná i kvůli tomu, že to není tak absurdní jako ostatní, i když je mám děsně rád. Přijde mi mnohem reálnější a daleko lépe se dokážu vcítit do postav, takže pro mě prozatím plnej, uvidíme dál. ()

Kuzlo

▐1.séria 75-90%▐ 2.séria: 95%▐ SGU ma fakt dostalo. Škoda, že pre nízku sledovanosť skočila už po dvoch sezónach. Zostáva už len dúfať, že o pár rokov sa SG opäť dostane na stôl nejakým šikovným producentom. ()

Scylla

Nové SG se okatě veze na vlně Battlestar Galacticy. Každému, kdo propadl BSG, je od prvního pohledu jasné, že si tahle Stargate přisvojila nápadně podobnou stylizaci - od podobně laděných filtrů přes ruční kameru (včetně úhlů pohledu, rozostřování apod.) až po skupinu lidí na pokraji záhuby, postrádající základní faktory podpory života. Zatím je to konstatní zábava, na kterou se celkem příjemně kouká, uvidíme, jak se to vyvine... P.S. Carlyle má charisma a role mu sluší, pozvedává každou scénu o 100%. edit: po šesté epizodě nadšení opadá, jdu si pustit BSG a spravit si chuť... ()

Chen

Mám oproti jiným velkou výhodu, nikdy jsem nebyl fanatickým fanouškem Stargate a ještě se mi nepovedlo zhlédnout Battlestar Galacticu. Takže nebudu peskovat nad tím, jak je Universe úplně někde jinde než původní dvě televizní návštěvy do univerza Stargate. I když pravda, pár dílů jsem viděl, takže chápu, že plnou lidí nedokáže překousnout to, že se Stargate Universe ubírá naprosto jiným směrem. Místo odlehčené sci-fi obohacené od notnou dávku humoru se divákovi dostává hutná klaustrofobická návštěva na vesmírné lodi Destiny, na které se sešlo několik (anti)hrdinů, mezi nimiž to pěkně vře. Místo zběsilých akčních sekvencí se nám dostává psychologických her a zajímavě zpracovaných postav, které jsou mimochodem skvěle zahrány. Je odvážný krok zvolit jako hlavní charaktery osoby, které nejsou zrovna prvoplánovitě sympatické (některé naopak rychle vyvolají silné antipatie), ale v mém případě funguje. Je to dospělé, možná poněkud volně plynoucí, ale pro mě zajímavé. ()

Jango_Fett

Zatím nejhorší SG seriál. Snaží se jet stylem BSG, ovšem neúspěšně. Doteď sem se nedokopal na shlédnutí posledních dílů první řady, protože mě to vysloveně nebaví. Je to nemastné, neslané...nudné. Chybí tomu šťáva, něco co člověka nutí sledovat další díly. Drama mezi posádkou... a o tom je celý sci-fi seriál, tohle patří trochu do jiného žánru ne? ()

Nautila

Suché, těžkopádné a až smrtelně vážné. Chcete-li Stargate, pak si tenhle seriál nepouštějte. Výhodou předchozích SG seriálů byl humor. Tvůrci věděli, že předvádějí publiku spoustu bláznivých nápadů, rozhodli se na nic si nehrát a ty blázniviny podali se svérázným humorem a postavami. To dělalo Hvězdnou bránu Hvězdnou branou. Tady však nejsou ani ty nápady, postavy a ani ta sebereflexní sranda. Seriál, místo aby potěšil věrné fanoušky SG, snaží se přizpůsobit dnešní seriálové poptávce. Z nápadu putující neovladatelné Antické lodi by se dal udělat opět skvělý seriál, ovšem, kdyby byl se starém dobrém SG duchu, a ne v duchu chaotické supervážné a rádobydramatické falešné frašky plné patetických vztahových keců, sentimentálních flashbacků a strašného srdcebolného cosi-popu (přestaňte tuhle hudbu do filmů a seriálů cpát, prosím!). /---------- díl 2x12 ------ Okej, moje chyba. Asi jsem tomu seriálu ukřivdila příliš brzy. Sic původní výtky stále trvají a jsou tam, ve chvíli, kdy se mi podařilo překonat to, že se nekoukám na klasickou SG, ale na zcela nový odlišný pohled a seriál, se zcvrkly a ustoupily do pozadí (to je teda souvětí:/). Přiznávám, že poprvé jsem shlédla asi jen čtyři-pět dílů a po roce se k tomu vrátila jen a pouze kvůli postavě Rushe. A no né, ono to funguje! Sice takovým zvláštním nedomrlým způsobem (aneb vlastně se celou dobu nic neděje, nic se nevysvětluje, ale něco vás před tou obrazovkou stejně drží). Smůla, že je seriál nedokončený, takhle nevím, co si o tom myslet. Rozjelo se spoustu záhad a otázek, místo toho, aby se ale zodpověděly, jsou buď utopeny v nudných beverlyhillsáckých vztazích nebo přesunuty na druhou kolej. (Proč je tak krásná myšlenka jako rozptýlené lidské vědomí v lodi zase nacpáno do debilní love story, proč?) Nevyřešenost těch linií tak působí jako "něco strašně záhadnýho tam strčíme, ať se v příštím díle aspoň něco děje, co s tím pak, vymyslíme později". Přála bych si, aby někdo seriál zase rozmrazil a nakousnuté linie dovysvětlil bez zbytečného utrácení času ve vztazích. Takhle je to na půli cesty. Neúspěch ve sledovanosti seriálu vidím právě v důvodu, že je pod hlavičkou SG. Stargateáky to omrzí, protože to už není ta stará dobrá vtipná SG, a ostatní se na to ani nekouknou, protože to bude "jen další trapnej SG seriál s anglicky mluvícíma mimozemšťanama se zlatým kolečkem na kebuli". ()

O´Neill

A je to tady. Dnes, 10.5.2011 22:10, pro mě skončilo nejlepších 14 let mého života. Fenomén Stargate, jenž jsem si myslel, že nikdy neskončí, je u konce. Velice mě mrzí, všeho špatného jak to se Stargate dopadlo - sešlo z 11. série SG-1 ještě v době, kdy se vysílala, sešlo z šesté série Atlantisu, sešlo ze všech plánovaných filmů, a nakonec sešlo i z pokračování Universe. Upřímně? Jsem z toho zničený. Ani ne tak z toho, že skončil Universe, jako z toho, že skončila Stargate, fénomen jenž mě provázel celý můj život, a byl mou součástí. Ale bohužel je to tak. Je konec...Já jsem však optimista, a věřím, že se Stargate jednou vrátí. Za rok, za pět nebo za deset. Vrátí. A do dé doby? Budu jednoduše sledovat Stargate SG-1, Stargate Atlantis, a samozřejmě i Stargate Universe pořád, a pořád. Je to část mého života, kterou nikdy neodsunu, a vždy ji budu mít v paměti. Neříkám sbohem - Stargate se totiž vrátí…A jaké vlastně SGU bylo? Jiné. Stargate Universe již nepatří mezi klasickou Stargate jakou známé, posunulo se jiným směrem. Je to lépe, nebo hůře? To záleží na chuti. Já osobně jsem k Universe neměl moc velké sympatie, stačilo to na pět hvězd, ale to zejména proto, že je to Stargate. Dal jsem tomu však znova šanci, a začal to sledovat opět znova. Dnes, 31.7.2011, jsem toto sledování dokončil, a zjistil jsem jedno – tato reprojekce kompletně změnila můj pohled na Universe. Začalo se mi totiž neskutečně líbit. Universe sice není klasické Stargate, vtipu je zde jen málo, a celkově je to mnohem více dramatické, je to zkrátka jiný seriál. Ale v tom v čem je jiný, je zároveň zatraceně dobrý. Joel Goeldsmith nám naservíroval geniálni hudbu, borci od vizuálních efektů předvádí něco, co jsme v seriálu dosud neviděli, a herci předvádí úžasné výkony. Leč se najde kritika i na stranu herců, je to jen díky tomu, že né všichni, kteří hodnotí, jsou nestranní. Potenciál seriálu byl obrovský, a tvůrci z něj postupem času vydolovali opravdu hodně. Universe má zkrátka opravdu hodně silných stránek jako spousty skvěle natočených momentů, úžasnou atmosféru, jež doprovází geniální hudba, perfektní efekty a v neposlední řadě skvělé herce. Celkově jsem s Universe naprosto spokojený, a hrdě jej zařazuji mezi TOP seriály, po boku svých předchůdců. Mrzí mě ale jedna věc – že ti, co si říkají fanoušci, nevydrželi změnu prostředí a stylu, a upustili od Universe již u druhé série. Je to věčná škoda, a my, skuteční fanoušci, můžeme jen doufat, že se jednou dočkáme nějakého pokračování. We'll see on the other side. ()

humanbeing

Co na to říct. Po osmi dílech mi přijde SG Universe jako velmi slabý pokus o spojení BSG, Star Treku a uměleckého filmu v jedno. Chybí tomu humor, napětí, cokoliv, co dělalo Hvězdnou bránu Hvězdnou branou. Rovněž mi vadí ploché postavy, to, jak se věnuje pozornost nudným scénám, které naprosto kazí tempo seriálového dílu a určitě taky to, jak se hvězdná brána málo používá, to je jistě taky velké mínus, které mu určitě nevytýkám jen já. Díly zatím dost slabota a fakt nevím, jak ještě dlouho se na to vydržím dívat, jelikož to jediný, co mě u toho drží, je fakt, že jde o seriál z mého oblíbeného světa SG. Po devátém dílu snižuji o hvězdičku. Nekoukatelné, to je slovo, které vystihuje tenhle seriálový paskvil. ()

Amroth666

____ Season 1 ____ To, co se ve Stargate SG-1 a SGA nepovedlo se podařilo se ve třetím seriálu Stargate. O hlavních hrdinech se ve Stargate Universe mluvit nedá. Každý jde za sebe. Vtipálci? Jack O" Neill je prostě Jack. Ten tu ale není a pro tento seriál je to dobře. Eli svými originálními vtipy se stal u mně oblíbeným. Tento seriál nese ale hlavní žánr Drama. Předešlé dva seriály se nezabývaly tolik nad emocemi, vztahy mezi lidmi na lodi Destiny, osobní vztahy mimo loď, pocity a bezpečím sami pro sebe. Hned od začátku se načne už dlouhotahající spor s Luciánskou Aliancí. Loď vzdálená miliardy světelných let nese jméno Destiny. Devátý symbol Eli vyřešil. V první sérii najdete také nové technologie, myslím třeba sbrusunovou a pro mně hodně oblíbenou kameru Kino, komunikační kameny(později hodně důležité) pro spojení se se zemí, Asgardské skafandry nebo antické křeslo S01E01 - Air - 100%. S01E02 - Air II - 100%. S01E03 - Air III - 100% O scénář prvních tří pilotních dílů se postarali zkušení borci Brad Wright a Rober C. Cooper. Režie Andy Mikita. Dr.Rush svou vypočítavostí a chytrostí zcela pomalu vítězí na ostatními. Je dobré, že celý štáb použil to, co je vždy na prvním místě v životě člověka pro nutnost přežití a to je vzduch, který nutně potřebovali k záchraně. (filtry jsou zahlceny). Z celé lodi uniká atmosféra. S01E04 - Darkness I - 80%. Dr. Rush má obavy o hladině energie. Energetické výdaje se snižují na minimum avšak loď je bez energie. S01E05 - Light II - 90%. S01E06 - Water - 80%. Scénář - Carl Binder arežie - William Waring. Na lodi klesá hladina vody, klesla už na polovinu toho, co bylo v nádržích při příchodu. S01E07 - Earth - 70%. Tento díl je ještě větší oddychovka než díl Water s tím rozdílem, že v tomto dílu půjde o řešení svých osobních vztahů a rozluštění pár rodinných tajemství. S01E08 - Time - 100%. Scénář i režii pro vás přichystal autor seriálu Robert C. Cooper. Při návštěvě planety objeví tým poblíž brány Kino, které obsahuje již dříve zaznamenaný materiál o tom, jak jsou členové týmu zabiti. S01E09 -Life - 70%. Scénář je zde asi nejslabší úsek z dosavadní universe. Oblíbená píseň z dílu : http://www.youtube.com/watch?v=e6ZBC8ml11k . Dozvídáme se, že Camille Wray má poměr s ženou. S01E10 - Justice - 100%. Scénář - Allan McCullough a režie William Waring. Super díl. S01E11 - Space I - 100%. Scénář - Joseph Mallozzi a Paul Mullie a režie Andy Mikita. Destiny má konflikt z neznámou lodí. Nová neznámá rasa unesla Chloe. Na jejich neznámé lodi se nachází Dr. Rush, který se poté vrátí zpět na loď Destiny. Píseň z tohoto dílu : http://www.youtube.com/watch?v=BqMY9mMMJKU. S01E12 - Divided II - 90%. Další zajímavá zápletka s Dr.Rushem a další menší nakřápnutí obrany Destiny. S01E13 - Faith - 80%. Tento díl je taková čistá a přírodní regenerace Stargate Universe. S01E14 - Human - 85%. Dr.Rush se po připojení na křeslo setká s Dr.Danielem Jcksonem. Na to jediné jsem čekal. Díl byl hodně zvláští. Na jednu stranu velká nuda a na druhou stranu zábava a myšlení. S01E15 -Lost - 100%. Scénář - Martin Gero a režie Rohn Schmidt. Jeden z nejlepších dílů. Skupinku v čele s Elim rozdělena už zjevně navždy. S01E16 - Sabotage - 80%. Nečekaný návrat skupiny Eliho na palubu Destiny. Hodně mně to zaskočilo. S01E17 - Pain - 100%. Scénář - Carl Binder a režie William Waringa. Díl plný iluzí, halucinací, napětí a také dobrého režijního nápadu. Nemusí tam býti mnoho akce, ale i takový díl může člověka natchnout. S01E18 - Subversion - 80%. Po goauldech převzaly všechno. Nastupuje Luciánská aliance v čele s Kivou. S01E19 - Incursion I - 95%. Pokračování a obsazení lodě Destiny Luciánskou aliancí. Drama! S01E20 - Incursion II - 100%. Zakončení, které zve všechny fanoušky SG na druhou řadu. Těším se. ____ Season 2 ____ S02E01 - Intervention - 90%. Prohra L.Aliance, objevuje se zde R.Knepper a byl to hodně pestrý děj. S02E02 - Aftermath - 70%. Objevena nová místnost na lodi. S02E03 - ... - Telford zůstává s novými mimozemšťany na jejich lodi. S02E04 - 50%. ____ S02E05 - 100%. Zatím nejlepší díl Stargate Universe s perfektním koncem. S02E06 - ... 95%. Sny a předtuchy si hrají s Colonelem Everettem Youngem. S02E07 - ... - 95%. Rushovo důležité tajemství je venku. S02E08 - ... - 100%. NEJLEPŠÍ DÍL ZATÍM Z CELÉHO SERIÁLU! S02E09 - ... - 90%. Spojení se třináctým dílem první řady. S02E10 - ... - 100%. Stargate Universe S01E10 – 100%. Staronoví kamarádi ala rasa Ursiniové. Perfektní akce po celý díl. 11. díl - !100%! Útočily Drony a Chloe se vrátila k normálu. 12. díl - dva Rushové, minulost a přítomnost. () (méně) (více)

Wladi.mir

Seriál má opravdu skvělý nápad a dlouho jsem čekal, že se stane něco co mě posadí do kolen, ale nikoli. Seriál zatím představuje spíše Sci -fi drama a bohužel slušnou nudu. Není tu vtip, dobrodružství, které mi chybí nejvíc a ani soupeř. Opravdu velmi slabé, ale stále je to Stargate. Destiny má opravdu v sobě tajemství dobrého seriálu, ale to by museli autoři změnit styl. Opravdu by měli přidat na dobrodružství, protože Stargate o ničem jiném snad ani není. Atlantis výborný, SG - 1 klasika a Universe snad časem lepší jestli to dřív nezrušej! ()

Fallen_One

Hádám že takhle vysoké hodnocení to má jen díky SG fanouškům. Tím já jsem taky, ale že by mě pilotní trojdíl nějak nadchnul, to ne. Pro mě zatím čistý průměr, nic víc. Dalo by se říct, že jsem neviděl nic, co už v jiné SG nebylo, kromě základní dějové linie. Herci ujdou, ale že by mi tam byl někdo vyloženě sympatický nehrozí. Uvidíme, co přinesou další díly. *po čase* Hm, nuda. Mohli by už konečně začít něco řešit a nespoléhat se že jim bude požehnáno druhou sérií. ()

Sammya

Těžko říct, jsem rozpolcená mezi 3 a 4 hvězdičkami. Stargate seriály a filmy jsou pro mě srdeční záležitost, ale na druhou stranu mě Universe zatím tolik nevzala. Jsem teprve skoro na konci první série, takže ještě nemůžu vyvodit žádný definitivní závěr. Je zajímavé, že většina postav mi přijde děsně nesympatická, jediný, koho mám opravdu ráda, je Eli a TJ, a u dalších postav se moje sympatie s každou epizodou mění, takže jsem už střídavě měla ráda a nesnášela dr. Rushe, plukovníka Younga, poručíka Scotta, Chloe, Camillu, seržanta Greera a tak podobně. Vlastně mě to ani moc nebaví, ale pořád je tam něco, co mě nutí se koukat pořád dál a dál. A není to jen to, že když už jsem to začala, chci to dokoukat. Rozhodně je to něco úplně jiného než původní seriál Stargate SG-1 či jemu podobný spin-off Stargate Atlantis. Edit: V druhé polovině druhé řady bych možná měla chuť hodnocení zvednout, ještě uvidím, jaké bude finále. Nicméně mi začíná být líto, že SGU zrušili. Do oblíbených postav řadím i nové postavy z řad Luciánské aliance Ginn a Varra. Na každou novou epizodu se těším a většinou mě nezklame. Druhá řada je stoprocentně lepší než první. Edit 2: OK, tři epizody před finále zvedám na 4*. I kdyby to mělo být jen z recese. ()

Andre3000

Pro mě velké překvapení. Čekal jsem nevydýchatelný odpad z kdysi slavné Stargate. Ale Robert Carlyle a pár zajímavých věcí mě na seriálu upoutaly. Prozatím 65%. ()

Hobitek4U

Po posledním díle nechávám hodonocení stejné, ničím mne to nezaujalo a nesympatický Cyrlyle se vůbec nezměnil. Jediný David Blue byl příjemným osvěženímm seriálu. ()

kvasiva

Tak a je tu prý oficiální konec Stargate :( minuta ticha. SGU je jiné, s původním seriálem má společné jen cestování bránou. To však neznamená, že je horší nebo méně kvalitní. Mně osobně se Universe líbí více jak Atlantis. Bohužel škoda tak brzkého konce. Potenciál rozhodně nebyl vyčerpán a doufám, věřím, že se někdy v budoucnu ještě vrátí (musím být optimista). ()

okkac

Season 1: 75% Potěšilo mne, že je to něco úplně jiného, než SG-1 a SGA, což patrně mnoho lidí nezkouslo. Mne už by potřetí to samé prostě nebavilo. SGA mělo příšerně béčkové záporáky, papundeklové kulisy a občas blbé zápletky, ale zachraňoval to odlehčený tón a postavy Zelenky a McKaye. SGU má naštěstí povedé kulisy interiéru Destiny, kvalitní herce v čele s Carlylem a skvělou hudbou, kdy mi občas přišlo, že ty syntezátory zněji jak něco od Vangelise z Blade Runnera, takže ta vážnost není směšná. Je pravda, že řešení vztahů je někdy až příliš a jeden fórek na epizodu by neuškodil, ale zatím spokojenost a snad nižší sledovanost nezabije další potencionálně lepší sezóny. P.S. Přednosti herečky Julie Benson jsou opravdu nevídané ;-) Season 2: 85% Druhá sezóna kousíček stoupla a člověk se těšil kam se seriál bude vyvíjet a co je vlastně cíl Destiny, aby pak přišla zpráva o zrušení další sezóny a tímpádem i celého fenoménu SG. Poslední episoda funguje dobře i jako rozlučka. Díky za těch neuvěřitelných 11 let. ()

Fancipal

Něco končí a něco nového začíná. Dvanáct let trvající bloumání minimálně po dvou galaxiích s Jackem O´Neillem a Johnem Sheppardem ve mně probudilo mladické nadšení pro dobrodružné výpravy do neznámých končin vesmíru. Přestože cool hláškujících herců je vždycky nedostatek, stejně jako odlehčené sci-fi zábavy pro dospělé, tak byly tvůrci nuceni čelit faktu, že doba, stejně jako divákovi nároky, se změnily. Antihrdinové jsou dneska v kurzu a tak se zákonitě musel změnit i svět hvězdné brány. Není pochyb, že nový začátek přivodil nejednomu fanouškovi pořádný bolehlav hlavně tím, že se tvůrci rozhodli z výše uvedených důvodů kompletně změnit svět, ve kterém jsme se všichni cítili po dlouhá léta tak dobře. Jistě, první série měla svoje mouchy, ale skvěle načrtnutá ponorková nemoc mezi vzájemnými klikami na palubě Destiny, pomalu ale jistě ústící do smrtonosného finiše, stála za to občasné klopýtání, způsobené příliš hlubokými a místy zbytečnými odbočkami do životů jednotlivých hrdinů. Jestli úvodní série něco naznačila, tak to byl fakt, že tajemná mise Destiny a její posádky do nejzazších hlubin vesmíru, je také výpravou do hlubin smyslu lidské existence a stojí za to být její součástí. Příběh, který se od samého počátku rýsoval jako jednoduchá „survival“ mise bez možnosti návratu, dostává s novými a novými díly úplně nový, neočekávaný rozměr. S postupujícím časem totiž dosahuje zoufalství na palubě Destiny nového dna. Postavy bojující o holé přežití, ovšem dostávají kromě odevzdaného čekání na smrt, taky konečně důvod své existence a důkaz, že i mise s jednosměrnou jízdenkou může mít svůj smysl. Přičtěte k tomu časové paradoxy, které vyústí v závěrečných 10 episodách v možná ten nejlepší sci-fi story arc, co jsem kdy viděl, a ve výsledku máte obrovský potenciál, který nebude nikdy naplněn. Pouhé dvě série jsou totiž zoufale málo pro posádku na své misi bez konce. Destiny byla uložena k nedobrovolnému spánku. Doufám, že nejsem jediný, kdo nedočkavě očekává na její probuzení :) Nejoblíbenější postavy: Dr. Nicolas Rush, 1. Série: 75%, 2. Série: 90% ()

seneki

*Spoiler Alert. Už když sem slyšel že se chystá stargate universe, myslel sem si že to bude velmi slabý odvar SG série, ale... opak je pravdou. velmi dobrá začáteční dvojepizoda snad opět rozjede vlak s nápisem Stargate, který se ve své Atlantis zastávce občas trochu kodrcal a vesměs nijak daleko nedojel. Postavy se zdají dobře vyvážené, potěší známé tváře z SG1 (pouze v úvodu s jejich delší účastí se nedá počítat). Kmera chvílemi připomíná battlestar galacticu, což jedině potěší. Můžeme se jenom těšit co přinesou další episody, které budu s nadšením očekávat. ()

sir-dave

Už na začátku bylo možné určit zcela jasné odlišení od svých dvou předchůdců. Universe dle mého vypadá více propracovaněji, působí profesionálním dojmem, záběry ve vesmíru pro potěšení oči diváka. Všechno ostatní je špatně. Naprosto postrádám vtipný, pozitivní nadhled nad situací, jako tomu bylo u O'Neilla či Mitchella,. Kromě Elie žádná aspoň trochu sympatičtější postava a děj tragický, nudný skoro bez napětí. 1. série: /// V polovině řady jsem snížil hodnocení o polovinu. Pilot byl hodně solidní a nalákal mě na poněkud jinou stargate, která by mohla být ve stylu BSG. Zdání klame. Během dalších 10ti dílů se nestalo skoro vůbec nic podstatného. Hledání vody, jídla, hádky,... Úplně nejvíc kazilo atmosféru "ztraceni ve vesmíru", jejich teleportování na zem a řešení postav.../// 2. série: Začaly vznikat lepší epizody, do děje zasahovali Emzáci, nějaká ta postava oživila příběh a závěr si nechali otevřený pro případný film. Po skončení druhé série, bych se i filmu nebránil, což by se po konci první nedalo říci.. (hodnocení za 2. sérii - konec) ()

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace