Hvězdná brána: Hluboký vesmír

• USA SGU Stargate Universe
Kanada / USA, (2009–2011), 29 h 21 min (Minutáž: 44–45 min)

Série(2) / Epizody(40)

Revanx

Trocha iná Stargate, alebo možno skôr Battlestar Galactica: Universe. Som fanúšik pôvodného seriálu, (trocha menej Atlantisu) ale napriek tomu som si uvedomoval, že tvorcovia museli prísť s niečim novým, pretože pôvodný koncept už bol značne vyčerpaný. Problém je ten, že Universe pôsobí tak, ako keby sa autori rozhodli odvrhnúť aj to dobré, čo charakterizovalo túto dlhoročnú značku a vytvorili tak niečo, čo s pôvodným svetom má spoločnú akurát tú Hviezdnu bránu, ktorá sa sem tam aktivuje. Úplne tak napríklad zanikol nadhľad a humor, ktorý sa preplietal oboma pôvodnými seriálmi. Čo sa týka hrdinov, tí pôsobia zatiaľ značne nevýrazne a pri Carlyovi, pri ktorom má človek niekedy pocit, akoby sa snažil hrať hrať Shakespeara niekde na edinburgskom divadelnom festivale (čo nie je vždy dobré), pôsobia skutočne až príliš nudne, prípadne úplne otravne (Greer, Eli). Čo treba naopak pri SGU vyzdvihnúť je úroveň trikov, zvuk a hudba. To je však zatiaľ príliš málo na to, aby som išiel nad dve hviezdičky. SLEDOVANIE UKONČENÉ ()

Paxxx.cz

Mezi fanoušky hvězdné brány rozhodně nepatřím, ale i tak musím uznat, že Stargate universe ujde takže oproti původní hvězdné bráně přihazuju hvězdu navrch. ()

Alqarin

Kolísající kvalita dílů je u Stargate samozřejmostí, stejně jako papundeklové kulisy a místy slabší triky. SGU se ale konečně vydala cestou všech moderních sérií jako jsou Heroes nebo Battlestar Galactica, což znamená pořádnou výpravu, zaměření na lidské osudy a vše s tím spojené. Od Galacticy tak trochu okopčila i dokumentárně laděnou kameru, která ale má podle mě v SGU mnohem větší uplatnění, než v BSG. Co se příběhu týče, není bez logických zádrhelů, občas to zaskřípe, ale občas se taky vynoří velmi zajímavá pointa. Kolísavosti dílů se nicméně nevyhnul ani nový Stargate a někdy se hra na dramatičtější strunu dost míjí účinkem, pročež jsem občas při sledování zakusil i nefalšovanou nudu. Robert Carlyle se taky časem okouká a tak mi v půlce druhé série pomalu dochází nadšení a trpělivost. Přesto to ale byla až doposud poměrně fajn jízda a ten základ tam je, tudíž fajnové tři hvězdy, snad se to dokope do uspokojivého konce. EDIT: Konec, ač násilnej, mě dojal a trefil se přesně do tý malý skulinky mezi patosem a sentimentalitou. Nakonec to bude za 4 :-) ()

SaNcHeZ_cz

Pro mnoho lidí i skalních fanoušků lehce nestravitelný druhý spinoff původní série. Vsází totiž ne až tolik na samotnou bránu ale spíše na princip cestování vesmírem a atmosféru. Podobnost s Battlestar Galactica není náhodná, ovšem pro mě jako člověka tímto seriálem nedotčeným je Universe výbornou podívanou, hlavně po stránce vizuálně řemeslné a po stránce skvělé depresivní atmosféry. -- Po skončení seriálu na hodnocení nic neměním. Seriál si obě sezony udržel svoji kvalitu a i přes některé slabší momenty fungoval jako právoplatný zástupce žánru na televizních obrazovkách. ()

MartinezZ

Dvě série, kde stále v podstatě vůbec o nic nešlo. Lidská dramata do sci-fi ze světa StarGate patří okrajově, ne na nich zakládat celý seriál. Absence nepřátel, spojenců nebo alespoň větší interakce se Zemí, nic. Seriálu chybí jakýkoliv náboj a poslední díl to vše akorát umocňuje "nečekanými" zvraty. Je škoda, že těchto 2x20 dílů možná na dlouhou dobu zabíjí jakékoliv znovuzrození světa Hvězdných bran. A za nějaký ten rok, kdo z cílové skupiny diváků 'štěkne' po nějakém StarGate...? ()

pools

Star Trek: Voyager natočený jako Battlestar Galactica... A proto je to pro mě nejlepší Stargate ze všech. Není tak rozvernený jako SG1, ale pokud se necháte vtáhnout do jeho atmosféry, tak vás pohltí. ()

Praxis

Bomba, naprosto. Trošku jiná tvář SG seriálů vnáší do světa Goauldů a Wraithů nový dech, novou "posádku" i nové umístění a působí značně realisticky. Po shlédnutí pilotu nemůžu jít pod pět hvězdiček. Slibně nastartovaná série pilotem se doufám bude rozvíjet v podobném duchu. Bohužel v půli sezony jsem musel snížit počet hvězd na čtyři. Seriál je sice skvělý, ale jiný až moc...na můj vkus až příliš ordinacevrůžovézahraděiodní :-) nevadil by možná návrat krapet zpět ()

SonGokussj

Jen málokdy se objeví seriál, na který se nedovedu dívat... Připadá mi to jako Divoký anděl posazen do vesmírné lodi Destiny... Něco tak naprosto nezáživného, nudného a s PŘÍŠERNOU (sorry za capslock) kamerou jsem už dlouho neviděl. Za hezký design Destiny: 20% ()

Tony.cs

Na způsob vyprávění si musíte zvyknout. Stejně tak na charaktery a vykreslení jednotlivých epizod. Ale nakonec mě to dokázalo pohltit a mrzí mě, že byl seriál tak předčasně ukončen. Nejvíc pak zamrzí, že více než SG to je kopie Battlestar a to je smutné opravdu nejvíce. ()

PogoJoe

Průměrné hodnocení epizod: 1. série: 3.48, 2. série: 3.35 || Jaká škoda, že v momentě, kdy se seriál začal rapidně zlepšovat, už bylo rozhodnuto o jeho konci, protože první 3/4 série se moc nepovedly a tudíž nedosáhly požadované sledovanosti. K tomu si připočtěme, že podobný druh seriálu bude také poněkud náročnější na rozpočet a tak je ekonomicky těžké ho v dnešní přehršli seriálů a filmů udržet. Až do zhruba 15. dílu 2. série (!) byly jednotlivé epizody, až na vzácné výjimky, obrovským zklamáním. Zmařený potenciál. Kromě Carlyla, A. Huffman a D. Blue naprosto nesympatičtí a necharismatičtí herci snažící se ztvárnit nudné postavy. Absence dobrého humoru, nadhledu, ironie, hravosti. Absence nepřítele (ti modří mužíčkové, kteří se objevili po půlce první série... to je slabota). Příšerná, hnusná a rušící rocková hudba podbarvující zbytečné "telenovelovské" pasáže kontrastující s naopak výtečnou instrumentálně elektronickou hudbou doprovázející jiné scény. Občasné záblesky, že by se leccos mohlo změnit. Pilot byl fajn, nezklamal a navodil pocit, že by to mohlo být i když jiné, tak přesto povedené. Asi jeden nebo dva další díly (8, 10) pokládám za mírný nadprůměr, ale to je málo. První půlka druhé řady, to už byla totální slabota, zejména pak epizody 2x02 a 2x09. Na posledních 10 dílů jsem se začal dívat se značným zpožděním, protože se mi do nich nějak nechtělo. A bohužel, chvíli to pokračovalo stejně. Pak se to ale změnilo a posledních 6 dílů, až těch posledních 6 epizod, se mi začaly líbit, 1 díl lepší než druhý a náhle jsem si začal přát, vědouc, že marně, aby byla natočena aspoň ještě jedna další série. Epizody s alternativním osudem většiny hlavních hrdinů či bojem s drony řadím ke špičce této série. Konečně jsem si na hlavní hrdny zvykl, dokonce i plk. Young mi začal sedět. Jenže pozdě. Konec mého oblíbeného Stargate. Prozatím? Naděje umírá poslední, ale nějak v dnešní přehršli projektů ve vzkříšení nevěřím. Aspoň kdyby filmešek... ()

Helo

Zpočátku mi to přišlo super, pak se stále opakovaly ty samé situace až mě to přestalo bavit. Naštěstí jsem ale vydržel do druhé série, která byla oproti té první tak jiná a o tolik lepší, že mě šéfové od Syfy pořádně nas*ali (to ani nepočítám zrušenou skvělou Capricu!), když oznámili, že 3. řada nebude. Přitom se to začlo tak parádně rozjíždět... :( A ten poslední díl, to byla opravdu lahůdka vymyšlená tak dokonale, že to vypadá, že snad ještě někdy uzavření příběhu Destiny uvidíme. Tak snad za tři roky nashledanou SG. ()

reqiuem

slyšíte ten zvuk?...to si mnu ruce radostí..tohle neni ta hvězdná brána, kterou všichni známe..tohle nejsou ti samí herci, kteří se v seriálu a dalších seriálech(atlantis) drželi zuby nehty..poučeni z předchozích nezdarů, sestrojili režiséři pekelnej příběh(nenašel jsem nic, co by se rýmovalo) a servírujou pro mnohem namlsanější sortu diváků..říkám to proto, protože k tomuhle seriálu nelze přistoupit bez předchozí zkušenosti s SG..přesto má úžasný rysy jinejch sci-fi a ani trochu se to netváří jako vykradačka(virtuality, BSG, Firefly atd.)..tentokrát sem fakt ohromenej, protože jsem nečekal, že se podaří z tématů hvězdný brány ještě něco vyždímat..opak je pravdou- antikové sice dostali svoje místo v atlantis, ale stejně toho o nich moc nevíme a o původu bran už vůbec..vidim jako velký plus, že seriál si vybral právě antiky a hned v pilotu poodkryl něco, co jsme o nich dosud nevěděli..abych to shrnul:mnohem temnější atmosféra, herci, kteří dostali role, který z nich dělaj osobnosti, originální nápad, bezvýchodný situace a velká očekávání v budoucí díly..to je něco, co až teď dostává jménu sci fi a předchozí stargate posouvá někam jinam..(abych to nepřechválil, co?)EDIT po 7 dílech: místo toho, aby se z toho začalo stávat víc sci-fi, tak se to mění na nějaký fakt ulítlý drama..timhle tempem když to pude dál, tak by si autoři mohli zahrát na definitivní konec SG..musim ubrat jednu hvězdu a začínám mít problém se svym předešlym zbytečně pozitivnim hodnocenim..edit po S02E07:stále věřim. začíná se tu na obzoru rýsovat taková, ještě těžko určit její kvality, napodobenina star treku s novou velice zajímavou misí mimochodem..a taky si začínám myslet, že i přes některý bláboly,který ten seriál předvádí, se mi bude líbit čím dál víc jdouc tímto směrem ovšem..Po posledním dílu se nemůžu ubránit editu: Nemůžu v žádným případě říct, že by mě SGU zklamala. Ano, někdy scénáristé správně nenastavili štíty vůči nelogičnostem, ale tady jsme na poli sci-fi..těžko chápat některý výtky od uživatelů..pokud je v prvé řadě fanda ochoten přistoupit na takovej konstrukt i v případě samotný brány, kde je možný cestovat na jiní planety, atd., tak fakt nerozumim tomu, co je tak nesmyslnýho na SGU..jo, odpověď je:úplně všechno! ale klasická SG na tom nebyla jinak. Možná nebylo kolem tolik zbytečný melodramatický omáčky, ale bejt určitě lepší rozpočet, tak nepochybuju v nadupaný díly..(konec konců musíme vzít v úvahu finanční situaci, která byla jiná+ námět, kterej skýtá tolik možností v počítačový animaci- taky neni nejlevnější)A tady už se dostává k potenciálu, kterej je prostě obrovskej. Mnohonásobně větší než u SG (s SGA už je to sporný). Situace ve který se ocitá Destiny na konci 2. série je plná otázníků a cest. Zum Beispiel: Zcela neprozkoumaná loď, cesty na jiný planety, cesta skrze jiný galaxie, každá galaxie=(ne nutně) různý sorty příběhů, ras, protivníků, atd., zajímavá mise lodi, postavy (rush vs. ostatní), jiné antické lodi. Prostě nevyčerpatelnej spletenec potencionálních zápletek. A to je podle mě velká škoda. Budu doufat, že jednou někdo přivede posádku zpět k životu. () (méně) (více)

Toj

Stargate sg-1 je dnes už kultovní záležitost s velmi propracovaným vesmírem a mnoha zajímavými nápady, kde některé epizody byly celkem stupidní, ale seriál se nebral příliš vážně a jistě zůstane v nejednom dětském srdci. SGA byl místy téměř dementní převařoval motivy z původního seriálu. Stargate universe je jistě krokem v před. Fanoušci vyrostli a stejně tak přišlo mnoho seriálů, které přinesly dospělejší pojetí. A stejně tak i SGU se snaží být dospělou variací na příběhy stargate. Mnohdy lehce přeexponované záběry a téměř battlestarovská kamera. Pilot napovídá snahu o potlačení epizodnosti, vytvoření uceleného příběhu a hlubší postavy. Na druhou stranu jedna z hlavních postav je tlustý geek, což naznačuje, že tvůrci chtějí, aby se v seriálu našlo mnoho ošklivých děcek, které tráví veškerý svůj volný čas u počítače. Samotný pilot lecčím navnadil a přitáhnul, ale po chvíli začal trochu nudit. Proto nedávám vyšší hodnocení, pokud tvůrci v následujících epizodách předvedou něco pořádného (a já doufám, že na to mají), tak hodnocení půjde výš... EDIT: Po shlédnutí celé série odebírám hvězdu. Sledovat tenhle seriál je v podstatě utrpení.. Nastavuje tvář vážnosti a hlubšího zážitku ve stylu BSG, ale přitom diváka mučí nudou a trapností. Skutečně se stydám za SGU, když se snaží být něčím, na co nemá... Děj jednotlivých epizod je neuvěřitelně hloupý. Seriál si vzal to špatné z konceptů předchozí SG seriálů, oprostil to od sebeironie a humoru, a odebral pár dějových zvratů, aby to vypadalo reálněji. Vrchol byla poslední epizoda, která končila typickým cliffhangerem a já si skutečně nepamatuji, kdy mi naposledy bylo něco tak moc ukradený.. Emoční odezva naprosto nulová... Tvůrci by si možná mohli najít raději nějakou opravdovou práci.. ()

sssssycak

Rád bych komentář začal slovy na úrovni, ale po posledních dílech a celém seriálu po mě zůstavají tak skvělé a fantastické emoce a vzpomínky, že se nemohu ubránit slovům: "TAK TO BYLO TEDA SAKRA HUSTY !!!". Nový směr SG si mě naprosto podmanil. A když říkám naprosto, myslím to doslova. Najednou se mi předchozí série SG zdají až směšné, šíleně schémovité bez jakékoliv myšlenky. Všechno, co tam chybělo, se zde nakumulovalo, jako kdyby to v těch scénáristech už pár let bylo, jen se to báli použít dříve. SG Universe nechybělo prostě nic. City, napětí, drama, vtip, vážnost. Já těm postavám žral všechno, tu beznaděj uvěznění, radost z maličkostí, strach z budoucnosti, a spoustu dalších malých drobností, které očekáváte, že budou lidé v podobné situaci prožívat. Tohle je prostě ta Stargate, jakou měla být již dávno. Stargate konečně došla k vyšší formě existence - takové malé velké povznesení. :) Nepochopím proto, proč byl seriál zrušen, a je to ale opravdu obrovská škoda, protože potenciál v něm byl a stále je ohromný. Já se jen budu modlit, aby se to tvůrcům v hlavě rozleželo a naservírovali nám, třeba po 3 letech, další série. Protože stargate není seriál. Stargate je kult. Uvidíme se na druhé straně. ()

Petroff

Další ze StarGate shitů.... Viděl jsem 1, slovy JEDEN díl... Stačilo... Jeden puntík, aby se neřeklo - je to barevný a hejbe se to... Fakt neuvěřitelný, jak moc se dá zkusit vymačkávat z jednoho výbornýho filmu... ()

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace