Letiště

Kamera:

Ernest Laszlo

Hudba:

Alfred Newman

Burt Lancaster, Dean Martin, Jean Seberg, Jacqueline Bisset, George Kennedy, Helen Hayes, Van Heflin, Maureen Stapleton, Barry Nelson, Dana Wynter (více)

Burt Lancaster a Dean Martin stojí v čele hvězdně obsazeného katastrofického filmu producenta Rosse Huntera, za který Helen Hayes dostala svého druhého Oscara®. Řídící letového provozu Mel Bakersfeld (Lancaster) ze Země řeší nejen problémy se svojí milenkou (Jean Seberg) a manželkou (Dana Wynter), ale hlavně s právě zuřící sněhovou bouří na letišti s jejímiž následky mu vydatně pomáhá svérazný mechanik (George Kennedy). Ve vzduchu musí kapitán Vern Demerest (Martin) společně se svojí přítelkyní, těhotnou letuškou (Jacqueline Bisset), udržet kontrolu nad svým boeingem 707, protože má na palubě černou pasažérku (Hayes) a maniaka vyhrožujícího odpálením bomby (Van Heflin). Často napodobovaný, ale stále nedostižitelný film. (Magic Box)

PeterVonKV

Klasika, která společně se Skleněným peklem a Tajemstvím poseidonu posunula film tam, kde dnes je. Navíc také film, který nebyl zprzněn a je tak důstojným společníkem knižní předlohy. ()

Bogrant

Vyše dvojhodinové zaseknutie nudy na letisku a ku konci aj v samotnom lietadle. Nestrhlo ma to, čo ma do značnej miery mrzí, pretože očakávania boli vcelku veľké, zvlášť po tých všemožných oscarových nomináciách a tých hereckých mien. Zrejme som čakal niečo na štýl deväťdesiatkovej Smrtonosnej pasce a zrejme to tak byť ani nemalo, ale v celom filme som nenašiel snáď ani len jednu naozaj strhujúcu scénu. Presný opis krízovej situácie, no neokorenený. ()

Xmarc

Škoda, že je film místy příliš utahaný a asi už i zbytečně moc ukecaný. Pletky pilota zaberou hodnou chvíli a přitom finálnímu dramatu s přistáváním poškozeného letadla se dalo pověnovat déle a méně povrchně. ()

Valmont15

Důstojná adaptace vynikajícího románu, která však (po mém soudu) zůstala předloze přeci jen něco dlužna. Výborná Helen Hayes přidává čtvrtou hvězdičku ke třem za předlohu. 76% ()

tomuleee

Viděno 7.7.2012 po dlouhých letech v Tv s českým dabingem. Dnes kultovní klasika jenž pořád je okouzlující a nynější katastrofické filmy se mají pořád od této klasiky co učit. Dokonce i český dabing je bezkonkurenčí. 100% a vždy se na to podívám rád a s chutí ()

Dodge-I

Ja vim, je to stara vec, ale z knizni predlohy vznikl velmi silny film, ktery fandum do letadel i do vztahu umi ukazat velmi, velmi mnoho. Pokazde si najdu neco jineho, pokazde to funguje. ()

andykanadan

Odmalička som fascinovaný letiskami a lietadlami, toto je jeden z mojich najobľúbenejších filmov - skvelá hudba, dramatický dej s teroristom na palube a babka recidivistka, ktorá opakovane vďaka finte cestuje ako čierny pasažier. ()

padlar

Koukat se na to ještě dalo, ale podruhé bych se na to již nedíval. Film má neuvěřitelně dlouhý rozjezd. To něco, kvůli čemu je film označen jako katastrofický, se odehraje asi až v poslední 45 minutách. Vše předtím je spíše sonda do života pilotů a ostatních zaměstnanců letecké společnosti. Ve své době to mohl být super film, ale dnes mně přišel, mírně řečeno, vyčpělý. ()

Flurysek

Po tom, co jsem tenhle film poprvé viděl na ČT 2 v 1 ráno, byl jsem naprosto okouzlenej ze všeho. Z těch letadel (jsem nadšenec) , efektů, hudby, příběhu a i starý černý pasažérky která sotva chodí ale pašuje co může xD ()

BigJohn02

Vztahová konverzačka, na jejímž pozadí je zasněžené letiště a letadlo, které letí do Říma podle knihy kdysi ultrapopulárního Arthura Haileyho, kterého tenkrát dospělí hltali stejně jako děti o pár desítek let později Harryho Pottera. Ale furt se na to dá koukat, zejména kvůli babče podvodnici a Georgi Kennedymu v jedné z jeho proslulých vedlejších rolích. Za povšimnutí stojí, jaká nervní hudba se před lety v takovýchto filmech používala. ()

Zavi

Milujem staršie movies. Bohužiaľ tento film (az na kvalitu hercov) bol úprimne...nudný. Sklenené peklo, Poseidon, Zemetrasenie... Tieto movies majú skvelú atmosféru a sú napínavé. Tu som čakal a čakal a čakal a nič. Veľké sklamanie. ()

PRASÁK

Tenhle skvělej film jsem poprvý viděl jako dítko v červenci 1974, když mě na něj do kina vzali můj strejda, teta a starší bratranec. Tenkrát jej v kině dávali v původním anglickým znění s českejma titulkama. Popravdě řečeno, již tehdy jsem z něj byl úplně nadšenej a dosud jsem jej viděl několikrát! Avšak v tý době jsem ještě neměl ani ponětí o tom, že literární předlohou pro snímek „Letiště“ byl stejnojmennej román. Ten jsem čet o několik let pozdějc dvakrát. Napsal jej britsko-kanadskej spisovatel Arthur Hailey (5. 4. 1920 – 24. 11. 2004), kterýho jsem v říjnu 1993 potkal na Václaváku v Praze. Pod názvem „Airport“ byla kniha 15. března 1968 vydána v USA. V Československu se na pultech knihkupectví tenhle román poprvé objevil pod názvem „Letiště“ v roce 1973 díky vydavatelství Mladá fronta. Samotnej film téměř kopíruje románovou předlohu, i když některý pasáže jsou v tomto filmovým dramatu vynechány. Čtenář jistě ví proč. Jeho dějištěm jsou zejména: fiktivni mezinárodní letiště Lincoln International Airport v Chicagu a pak paluba dopravního letadla Boeing 707, který má letět do Říma. Hlavními hrdiny snímku jsou: ředitel tohoto letiště Mel Bakersfeld (herec Burt Lancaster), pilot letounu kapitán Vernon Demerest (herec Dean Martin), další pilot Anson Harris (herec Barry Nelson), šéf leteckejch mechaniků Joe Patroni (herec George Kennedy), letuška Gwen Meighen (herečka Jacqueline Bisset), starší černá pasažérka Ada Quonsett (herečka Helen Hayes), hlavní agentka pro vztahy se zákazníky Tanya Livingston (herečka Jean Seberg), neúspěšnej ponikatel a bombovej atentátník D. O. Guerrero (herec Van Heflin) a jeho žena Inez Guerrero (herečka Maureen Stapleton). Děj tohoto filmu/románu je snad notoricky známej, pokud se nemejlím. Zasněžený letiště, jedno dopravní letadlo při přisávání špatně odbočilo z přistávací dráhy a zablokovalo tak ranvej 29 (v knize je to ranvej 30), let do Říma je kvůli počasí opožděn, na palubu letounu Boeing 707 nastoupí i jedna šikovná černá pasažérka a jistej D. O. Guerrero, kterej chce během letu v době, kdy bude stroj nad Atlantikem, odpálit bombu uschovanou v příručním zavazadle, aby získal peníze od pojišťovny (na letišti se pojistil na 225 000 dolarů, který by pak dostala jeho manželka Inez). BOMBA PAK NA TOALETĚ SKUTEČNĚ EXPLODUJE a na palubě letounu dojde k dekompresi. Boeing 707 je značně poškozen a bude velice složitý s ním přistát, protože se vrací na Lincoln International Airport… Tenhle neuvěřitelně napínavej a divácky vděčnej film z prostředí osobní letecký dopravy, jehož stopáž činí 137 minut, natočil americkej režisér, scénárista a producent George Seaton (17. 4. 1911 – 28. 7. 1979). K jeho celosvětový premiéře pod názvem „Airport“ došlo 5. března 1970 v New Yorku a do československejch kin pod titulem „Letiště“ vtrhnul 31. května 1974. A já jsem touto větou přistál na samotnej závěr svý recenze. ()