Letiště

Arthur Hailey (kniha)

George Seaton

Ernest Laszlo

Alfred Newman

Burt Lancaster, Dean Martin, Jean Seberg, Jacqueline Bisset, George Kennedy, Helen Hayes, Van Heflin, Maureen Stapleton, Barry Nelson, Dana Wynter, (více)

Nad Lincolnovým letištěm zuří sněhová bouře, na hlavní přistávací dráze zapadne letadlo. Ředitel letiště Mel Bakersfeld má rázem plné ruce práce. Provoz je odkloněn na vedlejší dráhu, kam letadla přilétávají přes městskou čtvrť. Mel tak musí čelit stížnostem ze strany obyvatel bouřících se proti nadměrnému hluku, ale i tlaku pilotů, které reprezentuje jeho švagr Vernon Demerest. Vernon se loučí se svou ženou a spěchá za svou milenkou, letuškou Gwen. Oba mají letět do Říma, ale ještě před odletem se dozví, že je s ním Gwen těhotná. Když se Boeing 707 konečně dostane do výšky 10 000 metrů, zjistí policie a zaměstnanci letiště, že let je vážně ohrožen. Mezi cestujícími je sebevrah s bombou. Kapitán s Gwen se snaží muži sebrat kufřík. To se jim nepodaří. Dojde k výbuchu, je zraněno několik cestujících, Gwen je v bezvědomí. Naštěstí je letadlo schopné letu. Okolní letiště jsou kvůli bouři zavřená, a tak kapitánu Vernonovi nezbývá než se vrátit. A k tomu potřebuje mít volnou hlavní přistávací dráhu Lincolnova letiště. Začíná boj s časem. Ještě, že má Mel schopnou kolegyni a výtečného šéfa údržby. (TV Nova)

Gemini

Nedejte se mýlit obrázkem, Letiště není nějaký tuctový nablblý katastrofický film (jako byly další díly:)), ale spíš psychologický thriller s živoucími postavami a velmi slušnou atmosférou (prostě jako předloha;)). No a dnes se tomu už říká klasika - hlavně proto, že takovéhle filmy se už nějaký ten pátek netočí. 80%, i když jsem od Jacqueline Bisset čekal něco víc;) ()

golfista

Výborný, dnes již klasický, snímek podle knihy mého oblíbence Arthura Haileyho. Film se dobře udržel románové předlohy a podle mého v něm nejvíc zaujaly kupodivu vedlejší role. Paní Quinsetová vystřižená Helen Hayes (Oscar) a Joe Patroni, kterého si s chutí zahrál král vedlejších rolí George Kennedy. Přes kvalitu filmu doporučuji knižní podobu :) ()

Djkoma

První díl a jako obvykle nejlepší z celé trilogie. Poměrně jednoduchý děj příjemně vyveden a komplikován nejen špatným počasím, ale i lidmi. Film působí velmi příjemně a atmosférou přesně vystihuje vytíženost a nervozitu letiště plného cestujících, zapadlého letadla na rampě, letadla ve vzduchu se sebevrahem a jednou starou ženou, která je trnem v oku všech aerolinek. Rozhodně stojí za podívání, protože vám nejen přiblíží svět letiště, ale také vás možná přivede ke své skvělé předloze. ()

Karlos80

Katastrofický snímek který v podstatě odstartoval tu velmi úspěšnou éru katastrofických snímků ze sedmdesátých let jako Dobrodružství Poseidonu, Zemetřesení, Skleněné peklo, Čelisti atd. Na tehdejší dobu tedy snímků skutečně na velmi kvalitní úrovni. Režisér Henry Hathaway si myslím že tomuto příběhu vtisknul jak patřičné a potřebné napětí, tak i místy vskutku dokonalou atmosféru a hlavně na výrazné lidské typy. Hlavní postavy ztvárnily skutečné herecké známé hvězdy ať už Burt Lancaster jako Mel Bakersfield nebo známý zpěvák Dean Martin jako velitel letadla. Děj filmu je ze začátku lehce chatrný a nepřehledný, až později do do sebe jakžtakž všechno zapadá, některé pasáže jsou skutečně únavně zdlouhavé, ale na druhou stranu zde nechybí ani špetka dobrého humoru, chvílemi jsem si připadal jak když sedím někde v kabaretu (možná ta hudba), a nebo jako když sleduji povedenou komedii. ()

Matty

Katastrofální klasika konkurující klopýtajícím kasovním katastrofám každého kina kterékoliv krajiny. Srozumitelněji řečeno : dnešní katastrofické filmy válcující kasy kin nedosahují kouzelnosti katastrofických snímků z dob dávno minulých jakým je kupříkladu právě Letiště. 80% Zajímavé komentáře: Pohrobek, Superpero, Indy ()

• Burt Lancaster, který spolu s Deanem ztvárnil vedoucí úlohu, si díky úspěchu snímku přišel také ke slušné sumě. Navzdory nečekaným příjmům Lancaster údajně film označil za "nejhorší brak, který kdy byl natočen". (džanik)
  • Dean Martin získal 10% z hrubých příjmů, což znamenalo dalších sedm miliónů dolarů k jeho platu navíc. (džanik)
  • Skutečná hvězda tohoto snímku, letadlo Boeing 707, bylo pro záběry exteriérů zapůjčeno společností Flying Tiger Line (nyní sloučenou s Fedex). Po dokončení filmu byl stroj vrácen Flying Tigers a později byl prodán a prošel rukama několika majitelů. Skončil tragicky, nehodou během přistávání 21. března 1989 v brazilském Sao Paulu. (džanik)