poster

Letiště

 • USA

  Airport

 • Československo

  Letisko

Drama / Thriller

USA, 1970, 137 min

Předloha:

Arthur Hailey (kniha)

Scénář:

George Seaton

Kamera:

Ernest Laszlo

Hudba:

Alfred Newman

Hrají:

Burt Lancaster, Dean Martin, Jean Seberg, Jacqueline Bisset, George Kennedy, Helen Hayes, Van Heflin, Maureen Stapleton, Barry Nelson, Dana Wynter, Lloyd Nolan, Barbara Hale, Gary Collins, Jessie Royce Landis, John Findlater, Whit Bissell, Virginia Grey, Lou Wagner, William Hudson, George R. Robertson, Marion Ross, Quinn K. Redeker, Dee Carroll, Cathleen Cordell, Larry Gates, Merry Anders, Paul Picerni, William Boyett, Harry Harvey, William H. O'Brien, Frederick Worlock, Barbara Morrison, Robert Brubaker, John Dennis, Robert Knapp, Robert Patten, Dick Winslow, Eve McVeagh, Leon Alton, Cap Somers, Nick Cravat, Celia Lovsky, Belle Mitchell, Benny Rubin, Hal K. Dawson, Kathleen O'Malley, Thomas Browne Henry, Shelly Novack, Eve Brent, Michele Montau, Ron Koslow, David Mauro, Mary Jackson, Joe Gray, Clark Howat, Reginald Fenderson, Ena Hartman, Sandra Gould, Lew Brown, Richard Van Vleet, Ron Stokes, Michael Bell, Jodean Lawrence, Dort Clark, Frank J. Scannell, Fred Holliday, Johnny Silver, James Nolan, Kaye Elhardt, Bobby Johnson, Walter Woolf King, Tamar Cooper, Adrienne Marden, Peter Turgeon, Vic Perrin, Murray Pollack, Allison McKay, Don Gazzaniga, Dale Johnson, Ray Ballard, Dallas Mitchell, Don Ross, Arlen Stuart, Sondra Rodgers

Producenti:

Ross Hunter

Střih:

Stuart Gilmore

Masky:

Bud Westmore

Kostýmy:

Edith Head
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • fifi.m
  *****

  Letiště od Arthura Heileyho je jedna z mých nejoblíbenějších knih a celkově asi druhá nejlepší kniha o letecké katastrofě :) Myslím, že zfilmované to bylo v rámci možností hodně povedeně. Když si představím, jak by tento film byl zfilmován dnes, tak vidím jen tuctový katastrofický film se spoustou efektů a přehnaně dojemných scén. Tohle prostě mělo atmosféru a bylo to takové, jaké to mělo být.(19.2.2010)

 • pakobylka
  ****

  "Letiště" mi vždycky imponovalo. Mistrně kombinuje základní dějovou linii s osobními dramaty svých hrdinů ... nadto si dovolí odlehčit vyprávění několika vtipnými scénkami, aniž by sebeméně narušilo velice realisticky vyhlížející atmosféru, výstižně dokreslenou divokým tancem sněhových vloček - těch pravých malých teroristů, kteří marně skrývají své skutečné úmysly za něžnou krásu ledových krystalků. Nicméně pokud máte k dispozici "nejlepší letadlo na světě", na jehož palubě se kromě množiny obvyklých i méně obvyklých cestujících nachází téměř pohádková babička, není na místě ztrácet naději a házet pomyslnou flintu do žita. P.S.: Pouze jeden moment trochu kazí dojem - nějak si nedokážu představit spořádanou, ba přímo předpisově ukázněnou reakci všech zúčastněných v nečekané, fatální, bezprostředně život ohrožující situaci: ----- !!!!! MOŽNÝ SPOILER !!!!! ----- A sice poté, co vyjde najevo, že se v letadle nachází malá, leč plně funkční bomba. Myslím, že v reálu by se leccos odehrálo trochu jinak ... 4,5*(18.9.2014)

 • Big Bear
  ****

  Arthur Hailey - spisovatel knihy - Letiště musel být s filmovým zpracováním jistě spokojen. Dle mého názoru se povedlo, možná i proto, že se celkem striktně drží románové předlohy. A se sestavou elitních herců té doby, by musel být režisér velký packal, aby se to nějak zvrtlo. Nenechte se odradit dobou vzniku filmu, či dnes úsměvnou módou obleků a účesů herců. Je to doba kdy ještě létaly klasické dopravní tryskáče, PAN AM byla na vrcholu a o Airbusech možná snil coby malý chlapec nějaký z jeho budoucích konstruktérů.... Snímek rozhodně stojí za shlédnutí a to nejen pro fandy do letišť a letadel. Je to skvělé drama. * * * *(17.4.2012)

 • Mirokukii
  ***

  Solidní drama se spoustou zajímavých postav, kterých tu je nemálo. Malá stařenka je naprosto perfektní a za dvě hodiny filmu se připlete snad ke všemu jen trochu podstatnému. Létat dnes, tak jak cestuje v tomto filmu, by pro ni bylo patřičnou výzvou, s kterou by se jistě popasovala. Trochu vleklé, místy postrádající napětí a to hlavně v první půli.(13.4.2014)

 • Terva
  *****

  Tohle jsem kdysi strašně žral, tak proč to teď neocenit, že. Ocenění: Oscar 1970 - vedlejší herečka (H. Haves); nominace: vedlejší herečka (M. Stapleton), výprava, kamera, kostýmy, střih, hudba, film, zvuk, adaptovaný scénář Zlatý glóbus - vedlejší herečka (M. Stapleton) Ceny Laurel - vedlejší herečka (H. Hayes) Motion Picture Sound Editors - střih zvuku (dialogy). A soundtrack - Ocenění 1971 - Academy Awards, USA - nominace (nejlepší hudba) 1971 - Golden Globes, USA - nominace (nejlepší hudba) 1971 - Grammy Awards - nominace (nejlepší hudba napsaná pro film nebo televizi) 1971 - Laurel Awards - 3. místo (nejlepší skladatel)(16.11.2012)

 • - Na žádost Deana Martina byla role Gwen Meighenové původně nabídnuta Petule Clarkové. (džanik)

 • - Název pomyslné letecké společnosti ve filmu zní Trans Global Airlines. Po mnoho let pak nebylo neobvyklé zahlédnout propriety z tohoto filmu (s fiktivním logem TGA) v dalších „leteckých“ filmech společnosti Universal. (džanik)

 • - Poslední film Jessie Royce Landisové, Van Heflina i Thomasa Browne Henryho. (džanik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace