Letiště

Arthur Hailey (kniha)

George Seaton

Ernest Laszlo

Alfred Newman

Burt Lancaster, Dean Martin, Jean Seberg, Jacqueline Bisset, George Kennedy, Helen Hayes, Van Heflin, Maureen Stapleton, Barry Nelson, Dana Wynter (více)

Burt Lancaster a Dean Martin stojí v čele hvězdně obsazeného katastrofického filmu producenta Rosse Huntera, za který Helen Hayes dostala svého druhého Oscara®. Řídící letového provozu Mel Bakersfeld (Lancaster) ze Země řeší nejen problémy se svojí milenkou (Jean Seberg) a manželkou (Dana Wynter), ale hlavně s právě zuřící sněhovou bouří na letišti s jejímiž následky mu vydatně pomáhá svérazný mechanik (George Kennedy). Ve vzduchu musí kapitán Vern Demerest (Martin) společně se svojí přítelkyní, těhotnou letuškou (Jacqueline Bisset), udržet kontrolu nad svým boeingem 707, protože má na palubě černou pasažérku (Hayes) a maniaka vyhrožujícího odpálením bomby (Van Heflin). Často napodobovaný, ale stále nedostižitelný film. (Magic Box)

Trailer 1

kaylin

Myslel jsem si, že mě tohle drama dostane trochu víc, ale spíše mě překvapilo, jak moc prostoru je tu věnováno postavám, které nejsou vždy až tak zajímavé. Snímku se ale musí nechat, že i po těch letech máte z některých scén skutečně dechberoucí pocit, jako kdyby se to skutečně dělo, jako kdybyste seděli v tom letadle. ()

choze

Film z dob, kdy filmové upoutávky měly voiceovery seznamující s dějem a na plátně se při telefonním hovoru rozděloval obraz, abysme viděli oba telefonující zároveň. Na mě hrozně melodramatický... Koho proboha zajímají všechny ty rozpadající se manželství, milostné trojúhelníky a narcistní piloti zbouchávající naivní letušky? Ale minimálně linie s bombou byla dobrá - dojemná a napínavá. Což mi ale připomíná tu příšernou kakofonickou hudbu, kterou se v některých scénách pokoušeli dodat napětí. Ale s ohledem na mizerné další díly... No, prostě hodně smíšené dojmy. ()

Autogram

Film je o letisku, ale rozoberá skôr medziľudské vzťahy zo všemožných strán od pracovných cez lásku až po srandovnú čiernu pasažierku, ktorá je najzábavnejšou figúrkou, a jej pekný vzťah s personálom. Keď sa situácia začne komplikovať, začne to byť naozaj napínavé. Pristátie som vo filme videl už aj zaujímavejšie, ale to, čo mu predchádza, nemalo chybu, škoda, že som si to dosť presne pamätal ešte z dávnych čias. –––– Tohle letadlo je postavený tak, že vydrží všechno na světě kromě špatnýho pilota. –––– Je dobrá, ta babka si nastoupí do letadla jako do výtahu. ()

Mylouch

Klasika žánru v propracované dramatizaci podle předlohy, vizionářsky předjímající budoucnost světa nejen filmového. "Já nejsem baseball, abys počítal skóre ! Já jsem tvá žena !" Pro mě zároveň připomenutí úžasné české rozhlasové adaptace příbuzného Haileyho Letu do nebezpečí, která mě jako dítě fascinovala. Krásné prolínání osobních příběhů v jednolitém dramatu s hvězdným Douglasem. ()

Ivoshek

Strašně dobře se na to kouká, i když se vlastně nic až tak zásadního neděje. Spousta postav a každá aspoň trochu zajímavá. Škoda, že ten konec není až tak drsný, jak si člověk sliboval podle Airplane!, ale i bez Macho Grande je to dobrý film toho typu, co se už dneska netočí. Super nápad rozdělene obrazovky! ()

• Film mal premiéru 29. mája 1970 v newyorskej Radio City Music Hall, kde ho vysielali celých 12 týždňov. (Arsenal83)
  • Maureen Stapleton, ktorá hrala postavyu Inez Guerrero, mala strach z lietania a vždy jazdila výlučne vlakmi a loďami. Odmietla chodiť aj výťahmi. Preto bolo zabezpečené, aby jej postava ostala po celý čas nakrúcania pevne na zemi. (Arsenal83)