Letiště

Arthur Hailey (kniha)

George Seaton

Ernest Laszlo

Alfred Newman

Burt Lancaster, Dean Martin, Jean Seberg, Jacqueline Bisset, George Kennedy, Helen Hayes, Van Heflin, Maureen Stapleton, Barry Nelson, Dana Wynter, Lloyd Nolan, Barbara Hale, Gary Collins, Jessie Royce Landis, John Findlater, Whit Bissell, Virginia Grey, Lou Wagner, William Hudson, George R. Robertson, Marion Ross, Quinn K. Redeker, Dee Carroll, Cathleen Cordell, Larry Gates, Merry Anders, Paul Picerni, William Boyett, Harry Harvey, William H. O'Brien, Frederick Worlock, Barbara Morrison, Robert Brubaker, John Dennis, Robert Knapp, Robert Patten, Dick Winslow, Eve McVeagh, Leon Alton, Cap Somers, Nick Cravat, Celia Lovsky, Belle Mitchell, Benny Rubin, Hal K. Dawson, Kathleen O'Malley, Thomas Browne Henry, Shelly Novack, Eve Brent, Michele Montau, Ron Koslow, David Mauro, Mary Jackson, Joe Gray, Clark Howat, Reginald Fenderson, Ena Hartman, Sandra Gould, Lew Brown, Richard Van Vleet, Ron Stokes, Michael Bell, Jodean Lawrence, Dort Clark, Frank J. Scannell, Fred Holliday, Johnny Silver, James Nolan, Kaye Elhardt, Bobby Johnson, Walter Woolf King, Tamar Cooper, Adrienne Marden, Peter Turgeon, Vic Perrin, Murray Pollack, Allison McKay, Don Gazzaniga, Dale Johnson, Ray Ballard, Dallas Mitchell, Don Ross, Arlen Stuart, Sondra Rodgers

Nezestárlo, i když dneska se pletacím jehlicím a kufříku s tnt na palubě múžete leda smát. Ovšem jediný skřípějící moment ve scénáři rozhodl o tom, že jsem si druhou půlku napínavého filmu moc neužil - a to byl ten pacient, co tak úzkostně ctil soukromý majetek (víc napovídat nesmím). Velmi dobrý film s pestrou paletou solidně rozehraných životních příběhů, nepatřící do kategorie katastrofických. Nejhezčí ženou ve filmu je zapomenutá paní Bakersfeldová, Dana Wynter!(24.3.2014)

S úžasem a velkým napětím jsem sledoval jak to celé dopadne! Tenhle film mě hodně překvapil, protože takhle poctivě vykreslené postavy včetně jejich motivací se jen tak nevidí. Film má na svou dobu i výborné triky, slušnou hudbu, skvělé herce (a neméně schopné, krásné herečky). Prostě výborné psychologické drama s hutnou atmosférou, které bude fungovat i za 50 let!(12.4.2015)

"Letiště" mi vždycky imponovalo. Mistrně kombinuje základní dějovou linii s osobními dramaty svých hrdinů ... nadto si dovolí odlehčit vyprávění několika vtipnými scénkami, aniž by sebeméně narušilo velice realisticky vyhlížející atmosféru, výstižně dokreslenou divokým tancem sněhových vloček - těch pravých malých teroristů, kteří marně skrývají své skutečné úmysly za něžnou krásu ledových krystalků. Nicméně pokud máte k dispozici "nejlepší letadlo na světě", na jehož palubě se kromě množiny obvyklých i méně obvyklých cestujících nachází téměř pohádková babička, není na místě ztrácet naději a házet pomyslnou flintu do žita. P.S.: Pouze jeden moment trochu kazí dojem - nějak si nedokážu představit spořádanou, ba přímo předpisově ukázněnou reakci všech zúčastněných v nečekané, fatální, bezprostředně život ohrožující situaci: ----- !!!!! MOŽNÝ SPOILER !!!!! ----- A sice poté, co vyjde najevo, že se v letadle nachází malá, leč plně funkční bomba. Myslím, že v reálu by se leccos odehrálo trochu jinak ... 4,5*(18.9.2014)

Letiště jsem vždy považoval za standart katastrofických filmů,takový lehký nadprůměr na lepší tři hvězdičky.Ale když se člověk dívá na jeho "pokračování",musí smeknout a pokorně ještě tu jednu čestnou přidat.Těch Letišť bylo v 70. letech hodně a jedině tohle původní má skutečně právo na existenci.Navíc,Jacqueline Bisset je strašně krásná ženská.(26.11.2011)

Arthur Hailey - spisovatel knihy - Letiště musel být s filmovým zpracováním jistě spokojen. Dle mého názoru se povedlo, možná i proto, že se celkem striktně drží románové předlohy. A se sestavou elitních herců té doby, by musel být režisér velký packal, aby se to nějak zvrtlo. Nenechte se odradit dobou vzniku filmu, či dnes úsměvnou módou obleků a účesů herců. Je to doba kdy ještě létaly klasické dopravní tryskáče, PAN AM byla na vrcholu a o Airbusech možná snil coby malý chlapec nějaký z jeho budoucích konstruktérů.... Snímek rozhodně stojí za shlédnutí a to nejen pro fandy do letišť a letadel. Je to skvělé drama. * * * *(17.4.2012)

• - Dean Martin získal 10% z hrubých příjmů, což znamenalo dalších sedm miliónů dolarů k jeho platu navíc. (džanik)

• - Poslední film Jessie Royce Landisové, Van Heflina i Thomasa Browne Henryho. (džanik)

• - Burt Lancaster, který spolu s Deanem ztvárnil vedoucí úlohu, si díky úspěchu snímku přišel také ke slušné sumě. Navzdory nečekaným příjmům Lancaster údajně film označil za "nejhorší brak, který kdy byl natočen". (džanik)