Letiště

Kamera:

Ernest Laszlo

Hudba:

Alfred Newman

Burt Lancaster, Dean Martin, Jean Seberg, Jacqueline Bisset, George Kennedy, Helen Hayes, Van Heflin, Maureen Stapleton, Barry Nelson, Dana Wynter (více)

Burt Lancaster a Dean Martin stojí v čele hvězdně obsazeného katastrofického filmu producenta Rosse Huntera, za který Helen Hayes dostala svého druhého Oscara®. Řídící letového provozu Mel Bakersfeld (Lancaster) ze Země řeší nejen problémy se svojí milenkou (Jean Seberg) a manželkou (Dana Wynter), ale hlavně s právě zuřící sněhovou bouří na letišti s jejímiž následky mu vydatně pomáhá svérazný mechanik (George Kennedy). Ve vzduchu musí kapitán Vern Demerest (Martin) společně se svojí přítelkyní, těhotnou letuškou (Jacqueline Bisset), udržet kontrolu nad svým boeingem 707, protože má na palubě černou pasažérku (Hayes) a maniaka vyhrožujícího odpálením bomby (Van Heflin). Často napodobovaný, ale stále nedostižitelný film. (Magic Box)

biletarka

Po dlouhé době jsem si zopakovala tuhle klasiku žánru, abych se přesvědčila, že film má pořád svou sílu. Samozřejmě díky kvalitě předlohy, skvělého románu Arthura Haileyho. Film nebyl postaven na technických efektech, ale na hereckých výkonech: charismatický Burt Lancaster, solidní Dean Martin, George Kennedy... skvělé dámy ve vedlejších rolích Helen Hayes a také Maureen Stapleton. Ráda jsem viděla Jean Seberg a Jacqueline Bisset, byť jejich starší kolegyně je tu hravě přehrály. Film se označuje často jako katastrofický, ale je to především psychologické drama. Zůstávám u nejvyššího hodnocení. ()

moviepill

Jeden z mála bezkonkurenčných trilerov zlatej filmovej éry katastrofických filmov. Za fantastického George Kennedyho a Helen Hayes dávam piatu *. ()

martins

Skvělý film, skvělé herecké obsazení, spíše než katastrofický film drama. Režisérům se podařil historický kousek, když do všech rolích obsadili velké filmové hvězdy. Burt Lancaster, Dean Martin, George Kennedy, Van Heflin či Lloyd Nolan zde předvádějí mistrovské herectví. Krásu a šarm dodávají Jean Seberg, Jacqueline Bisset či Dana Wynter. Maureen Stapleton v roli nešťastné bývalé manželky D. O. Guerrero a nesmím opomenout Helen Hayes jako paní Quonset, která se k roli dostala až po odmítnutí Claudette Colbert, za což po zásluze získala Oskara. Děj filmu se odehrává na Lincolnském letišti, nedaleko Chicaga, kdy hlavní šéf Mel Bakersfeld musí řešit problémy nejen se sněhem, ale i s uvíznutím letadlem, kvůli němuž musejí letadla létat přes hustě zabydlenou oblast, což vede k dalším problémů a navíc doma zažívá manželskou krizi. V podobné situaci je i jeho sestra, jejíž manžel(kapitán letadla Vernon Demerest - Dean Martin) se zahleděl do půvabné letušky Gwen(Jacqueline Bisset), která navíc zjistí, že je těhotná, ale Vernon děti nechce. Na palubu letadla na lince do Říma je i paní Quonsetová, černá pasažérka, která létá zadarmo různými aerolinkami a které se podaří zmizet letištnímu zřízenci Peterovi Coakleyovi(John Findlater), když předstírá slabost když jí měl na starosti. Do letadla nastoupí i nezaměstnaný technik D.O.Guerrero(Van Heflin), který uzavřel životní pojistku a který hodlá nad Atlantikem vyhodit letadlo do povětří, což se mu nakonec podaří, přestože je personál včas varován Guerrerovou bývalou ženou Inez, ale letadlo výbuch vydrží, zraněno je však několik cestujících a nejvíce letuška Gwen. Epilog filmu: Hlavnímu pilotovi Cy Jordanovi se podaří z letadlem doletět zpět na letiště a Patroni vyzvedne uvíznuté letadlo, Gwen je odvezena v doprovodu Vernona do nemocnice, který ji už v letadle slíbí, že opustí manželku a bude se o ní i o děcko starat, tuto scénu sleduje jeho manželka, které je jasné, že v tuto chvíli přichází o manžela, dále je na letišti paní Inez, která si vyčítá výbuch letadla a všem poškozeným se omlouvá. I Mel přichází o manželku, která mu dala na výběr mezi ní a letištěm, Mel si vybral letiště, útěchu nachází v doprovodu Tanye Livingstonové a paní Quonsetová?ta za odměnu, jak pomáhala zneškodnit D.O. Guerrera, letí 1 třídou zpět domu. Rozpočet 10,2 mil. dolarů. ()

harycek

Jeden z mála filmů , který dost přesně vystihuje obsah knihy , samozřejmě kniha je kniha! Koukám na to už po několikáté , ale stejně jsem napnutý jak poprvé!!! ()

Gig

Výborné převedení románu Arthura Haileyho na filmové plátno. Drama, které může hravě přebít rdoby katastrofické filmy. Má spád, výborný scénář, emoce, skvělé herce, kde i ty malé role si zahrají velcí herci a to tak, že rázem ty malé jsou rolemi velkými. Nejen znalci westernů poznají sebevraha v letadle. Úžasná postava starší paní, co jezdí (lítá) na černo. Miluju scénu z broukem Pytlíkem, tedy s klukem, co všechno zná a ve všem se vyzná, co se diví, že letadlo neletí jak má. Výborný je i závěr, co graduje. Ty rádoby pokračování jsou zbytečná. ()

fugyx

Na začiatku niekoľko paralelných príbehov sa postupne dokonale prepojili a každou minútou stúpalo napätie až do konca. Tomuto sa hovorí umenie a podľa komentárov je kniha ešte lepšia, tak po nej určite siahnem. V neposlednom rade treba zložiť klobúk dolu pred herečkami Helen Hayes v úlohe Ady Quonsett a Maureen Stapleton ako Inez Guerrero. Žasnem, že som tento film za posledné štvrťstoročie, čo som tu, ešte nevidel! ()

Stanmi

Letiště v Lincolnu postihla nebývalá sněhová kalamita, díky čemuž jedno z letadel zůstalo zapadlé na hlavní runwayi, což přidělalo dalších pár vrásek do již tak ustarané tváře ředitele letiště Mela Bakersfelda (Burt Lancaster) a další problémy na sebe nenechají dlouho čekat… Katastrofické filmy zažily v 70. letech pořádný rozmach, takže během této dekády vzniklo hned několik klasických filmů (např. Dobrodružství Poseidonu nebo Skleněné peklo) a jedním z pionýrů tohoto žánru byl také snímek Letiště, vycházející ze stejnojmenné knihy Arthura Haileyho. No musím se přiznat, že předchozí větou jsem si trochu naběhl, protože Letiště po většinu času nepůsobí jako klasický katastrofický snímek, ale spíš je takovou antologií příběhů ze života cestujících, letištního personálu a posádek letadel. Ti řeší v zásadě běžné životní problémy (nějaká ta nevěře, těhotenství, nedostatek financí, zapadlé letadlo,... prostě klasika), ale celé je to napsáno, natočeno a zahráno, tak poutavě, že je to docela příjemné čekání na pořádnou akci (v tomto ohledu vede především příběh paní Quonsettové v podání Helen Hayes). Ta skutečně přijde v druhé půlce snímku (no spíš až poslední třetině, ale nechci tady přehnaně kouskovat), a protože se jedná o záchranu letadla plného cestujících (doufám, že to není moc překvapivé), tak v tu chvíli je snímek napínavý, tak jak má být. Herecké obsazení, jak už jsem naznačil výše, má svoji kvalitu (ostatně jako ve všech obdobných snímcích ze 70. let) a všichni herci od Burta Lancastera přes Deana Martina, George Kennedyho, Jean Seberg, Jacqueline Bisset až po oscarový výkon Helen Hayes odvedli pořádný kus práce. Co se mi také na filmu líbilo, kromě všudypřítomné atmosféry 70. let, pro kterou mám tak trochu slabost, bylo to, že film není nijak přehnaný nebo příliš přepálený akcí, takže (v rámci možností) působí realisticky, což mně bylo velmi sympatické. Zkrátka Letiště není asi tím nejlepším katastrofickým filmem z hlediska akce a destrukce, ale pokud hledáte poctivě natočené a zahrané drama o jedné pořádně zasněžené noci, tak je Letiště tou správnou volbou. ()

sharka.68

naprostá klasika, pokud se scénárista drží knižní předlohy, vznikne dobrý film, kde čtenář-divák, nebude zklamán.... ()

Frca

Tohle je zkrátka klasika. Zatímco další filmy jsou již více laděny do toho více katastrofického schématu, je tento film spíše thriller s velmi silnou atmosférou. A samozřejmě nesmím zapomenout na velmi dobré postavy v čele s Lancasterem a Deanem Martinem. Mám zkrátka slabost pro filmy, které v sobě mají takový nádech. ()

Vosje

Film, u kterého neodolám a musím se dívat vždycky, když ho dávají. Mám v něm spoustu oblíbených scén, ale nejvíc se mi asi líbí ta, kde Joe Patroni vytáhne letadlo ze závěje a mladý kopilot mu říká: "Ale to předpisy zakazují." načež Patroni to smete: "Jo, jenže tahle mašina naštěstí neumí číst." A potom taky ta, jak se začnou pod vedením přítomného kněze všichni modlit a ten kněž, když se křižuje, vrazí facku hysterickému pasažérovi. :-) Jo - a dejte si zatracený pozor na roztomilé staré dámy!. :-) ()

lomikarus

Katastrofická klasika, u níž mě po letech překvapilo, že ta část s bombou v letadle je hlavním motivem jenom pro relativně krátkou část filmu. Jinak se točí všechno okolo postav, co mají s letištěm něco společného a člověka napadá, jaký zajímavý seriál by mohl na letišti vzniknout. Bohužel Primě se to nepovedlo. ()

hony23

Zřejmě nejlepší román Arthura Haileyho, povedená filmová adaptace a hvězdné obsazení - za co jiného už by se mělo dávat 5 hvězdiček??? ()

Radek273

Pro 20.století možná špička, ale pro to současné nudné, umělé, zdlouhavé "drama" s napětím telenovely! Jediní, kteří jakžtakž drží pozornost diváka, jsou snad Burt Lancaster a George Kennedy, ovšem ani ti více jak dvouhodinové trápení nemohou odvrátit. A Helen Hayesová? Ta spíš leze na nervy, než oslňuje herectvím! ()

meda2016

75% by bylo dnešní hodnocení, plný počet * je poplatný shlédnutí v době vzniku. Kniha objímajicí téměř všechen provoz a dění byla trhák. Každý čtenář si promítne příběh po svém, to film už formuluje konkrétně. Skutečnému řízení letounu se jen blíží, to je odbyté. Dnešní zpracování by bylo technicky dokonalejší, herecky - těžko předpovědět. Blíž dnešku jistě, ale jestli lépe? ()

Svadbos

Vzorec zápletky z filmu "Grand Hotel" dosiahol zenit v tomto prvotriednom, staromódnom filme, ktorý pobaví všetkých, rozoberajúc hektickú zimnú noc na metropolitnom letisku. Plastické herecké výkony dominujú snímku. Helen Hayes získala Oscara, ako nezbedný pasažier. ()

baroko16857

Film je sice 42 let starý a tedy i v určitém směru poplatný své době, ale prozatím se mu nevyrovnal žádný z katastrofických snímků s leteckou tematikou. ()