Letiště

Kamera:

Ernest Laszlo

Hudba:

Alfred Newman

Burt Lancaster, Dean Martin, Jean Seberg, Jacqueline Bisset, George Kennedy, Helen Hayes, Van Heflin, Maureen Stapleton, Barry Nelson, Dana Wynter (více)

Burt Lancaster a Dean Martin stojí v čele hvězdně obsazeného katastrofického filmu producenta Rosse Huntera, za který Helen Hayes dostala svého druhého Oscara®. Řídící letového provozu Mel Bakersfeld (Lancaster) ze Země řeší nejen problémy se svojí milenkou (Jean Seberg) a manželkou (Dana Wynter), ale hlavně s právě zuřící sněhovou bouří na letišti s jejímiž následky mu vydatně pomáhá svérazný mechanik (George Kennedy). Ve vzduchu musí kapitán Vern Demerest (Martin) společně se svojí přítelkyní, těhotnou letuškou (Jacqueline Bisset), udržet kontrolu nad svým boeingem 707, protože má na palubě černou pasažérku (Hayes) a maniaka vyhrožujícího odpálením bomby (Van Heflin). Často napodobovaný, ale stále nedostižitelný film. (Magic Box)

Autogram

Film je o letisku, ale rozoberá skôr medziľudské vzťahy zo všemožných strán od pracovných cez lásku až po srandovnú čiernu pasažierku, ktorá je najzábavnejšou figúrkou, a jej pekný vzťah s personálom. Keď sa situácia začne komplikovať, začne to byť naozaj napínavé. Pristátie som vo filme videl už aj zaujímavejšie, ale to, čo mu predchádza, nemalo chybu, škoda, že som si to dosť presne pamätal ešte z dávnych čias. –––– Tohle letadlo je postavený tak, že vydrží všechno na světě kromě špatnýho pilota. –––– Je dobrá, ta babka si nastoupí do letadla jako do výtahu. ()

Smileface

Zrovna teď jsem se na Letiště dodíval a musím říct že i když jde o film staršího data byl napínavý avšak ze začátku trošičku zdlouhavý. ()

vitekpe

Tohle je epos a nadherne natoceny film. Opravdove pohlazeni po dusi narocneho divaka. Nemam co dodat. 100%. Natoceno podle nemene skvele knizky. Must see!!! P.S.: ...uplne jsem zapomnel, ze tam hraje taky krasna Dana Wynter. :-) ()

herr_carter

Praotec všech dalších filmů, zabývajících se tématikou leteckých katastrof...pravda, hodnoceno hodně s časovým odstupem, viděno v předpubertálním věku............. moje hodnocení = 8 z 10. ()

PALINO

Staré filmy možno rozdeliť na dve skupiny. Prvú tvoria filmy, ktoré ani po niekoľkých desaťročiach nestrácajú nič zo svojej pôsobivosti (napr. Sklenené peklo). Druhú skupinu zase tvoria filmy, ktoré pôsobením času až príliš zostarli a zošediveli. A sem by som zaradil aj Letisko. ()

klúčik

Tento film premietali u nás v meste ako premiéru týždeň v kuse 4krát do dňa. Pamätám sa, že ma vzal brat na film a premietal sa o 10 hodine večer. Pre 10 ročného chalana už to bol zážitok. Keď som videl ako tietadlo vylietalo z tých oblakov do krásnej nočnej oblohy , tak som bol týmto záberom uchvátený. Dnes si ho rád pozriem je to klasický film tzv. katastrofický aj keď si myslím, že filmy ktoré sa po tomto začali natáčať boli omnoho katastrofickejšie. Krásna J.Bisset. 80%. Knihu som čítal mnohokrát, ale aj film sa vydaril. ()

SjamK

To se jen tak nestane, aby se člověk u filmu, který se často cituje s přídomkem "katastrofický" tak dobře bavil. Zdá se mi, že Letiště si tak trochu utahuje samo ze sebe (snad neúmyslně?) a nálepka "drama/thriller" by ještě měla být doplněna o "komedie". Vlastně se ani nedivím bratřím Zuckerům a Jimu Abrahamsovi, že se jali natočit Připoutejte se, prosím!, protože Letiště a tomu podobné filmy k tomu přímo vybízejí. Vtip je v tom, že Připoutejte se, prosím! mi osobně přišel ve své podstatě mnohem "katastrofičtější" a vypointovanější než Letiště, u kterého jsem si právě chvílemi připadala skoro blbě, že se musím pořád pousmívat, smát, a ta "katastrofa" jaksi nikde. Asi takle nějak: Legrace, legrace a teď Prásk! díra v letadle - a jó, počkat, my jsme vlastně v letadle a možná i spadneme. Ne, ale to ne, nespadneme, ti týpci tam dole jsou nějak moc v klidu, vlastně to nic není. -Aha, vypadá to, že té holce támhle něco je. Jo, ale je přece těhotná, tak to bude vpohodě, snad by nám nezkazila happyend a taky by to mohlo praštit s kapitánem... Pak jsem si říkala, jestli bych toho pobaveného úsměvu neměla nechat a nasadit vážnější tvář, abych nekazila tvůrčí záměr (kterýžto je v Připoutejte se poněkud jasnější :), ale když ono to prostě nešlo. Konec konců, nechci přece pořád jen kritizovat za naivitu a nevěrohodnost... ()

Han22

Poslední půlhodina má naprosto neskutečnou, dechberoucí, pětihvězdičkovou gradaci. Nebudu prozrazovat detaily, ale natočené to bylo mistrovsky. Ovšem film má přes dvě hodiny a to celé dění předtím je prostě příšerná nuda. Ano jsou tu slavní herci i herečky včetně zaslouženě oskarové Hayesové, ale film řeší milion nezajímavých věcí. Vedoucí letiště se rozvádí, má milenku, bojuje s inspektory, na dráze má letadlo, pilot podvádí manželku s letuškou, která je těhotná, letiště řeší co s chronickou černou pasažérkou, probíhá odhalování potencionálního psychopata. Vše velice pomalu, popisně, telenovelně a člověk čeká kdy už se něco začne dít. Tady se tvořili klišé všech katastrofáků 70. let včetně 2-3 pokračování a vznikal žánr, který mě narozdíl od bráchy nikdy moc nebavil. Z úcty k originalitě a vzhledem k poslední půlhodině se zavřenýma očima 4*, ale musím přiznat, že béčkovější pokračování mě bavily více. ()

wosho

Blbost!!! Která ještě byla dost nemastně-neslaně a archaicky natočená (po celou dobu jsem myslel, že sleduji film natočený v padesátých letech). ()

F.W.Colqhoun

Podle příručky je tohle nemožné. To se mi na 707 líbí nejvíc. Umí všechno, jen ne číst. Pustil jsem si to předtím, než jsem zamířil na Václava Havla a křeslo před obrazovkou opouštěl ukonejšen; nic se nemůže stát. Letiště je jedním z filmů, jehož nemnohé kvality zmizíkuje znalost epigonů; to, jak málo se líší od Připoutejte se, prosím!. Dnes působí film podle předlohy Arthura Haileyho jako šablona plná klišé na všech úrovních: K nepřečkání dlouhá, vše-objasňující expozice, nenápadné staré báby = zlo, kněz fackuje hysterického pasažéra, starý prasák (Dean Martin, očividně pod parou) má radost z miminka, dříč si dá na oslavu dobře odvedené práce doutník. Osvěženími filmu jsou paradoxně též klišé - ta, která by dnes (bohužel) neprošla - rozvod jako dobré řešení, kouření v letadle a třeba z hlediska úzkostlivé bezpečnosti skandální názor pracovníků letiště: Neotravuj pasažéra tím, do čeho nám nic není. Trio Zucker / Zucker / Abrahams mělo s parodií strašně málo práce. Ve výsledku se ztotožňuji s výrokem Burta Lancastera: jde o nejhorší brak, který kdy byl natočen. ()

J.F.B.

"Ta toho snese mnohem více než si myslíš." Perfektní ukázka žánru "katastrofická (filmová) telenovela " – jiné příklady zatím neznám. Spojení každodenního dramatu (míněno v lehké nadsázce) rozvodů, finančních krachů a aférek s letuškami a mužů v kokpitu, kteří nemohou bez dýmky nebo doutníku ani nastartovat motory, a jejich hrdiného zápasu o záchranu cestujících a stroje. Ovšem nesmím opomenout ani jejich kolegy na zemi v řídících věžích. Je v tom poetika technologického pokroku, milá naivita ve vykreslení světa letiště, roztomilý a příjemný humor. A také velmi silný lidský a tragický příběh. Vše v pro mne velmi přitažlivých kulisách konce 60. let s množstvím věcí, na které lze koukat. Od automobilů (za něž je zde největším hrdinou '69 Ford Country Sedan), přes interiéry, módu, technické vybavení... nebo samotné technické provedení filmu, zvláště dělení plátna – konečně vím odkud to Tarantino vzal v Once Upon a Time in Hollywood. Film má slušný spád, nepostrádá napětí, má výborné herecké obsazení, kde zvlášť vyniká úžasná stařenka Helen Hayes, pak Dean Martin, Lancaster, Jean Seberg, Kennedy a samozřejmě Jacqueline Bisset. Kouzlo filmu zachytil hezky i mladý Cimrman ve svém komentáři. ()

Mikino00

Velké filmy dělají maličkosti, v tomto případě nejen herci v hlavních rolích, ale především ti ve vedlejších, od černé pasažérky, přes letištního technika až k půvabné Sebergové. V hlavní rolí září Lancaster a Martin, který pro mě překvapivě drží krok. Děj je skvěle vystupňován s řadou bočních příběhů, které jsou propletené a utváří výborný celek. ()

Sochorisko

Počatek katastrofických leteckých filmů rozhodně nezklamal, ba naopak. Věrná interpretace letištního provozu v letech před 11. zářím-tj. takřka bez kontrol. Herecká atmosféra se povedla velmi a všichni účinkující připravili napínavou podívanou. Zároveň bych vyzdvihl literární předlohu, respektive autora obecně. Jeho knízky se opravdu dobře čtou. Díky ()

Jayem

Na to že sa tam prakticky nič nedeje je až neskutočne dlhý. Polovicu filmu tvorí zbytočná vata ako v nejakom lacnom televíznom seriály. Film nemá žiadny spád ani napätie a tie efekty sú na smiech. ()

mira007

Skvělé letecké drama o posádce a pasažérech jednoho letu, přičemž jeden chce vyhodit letadlo do vzduchu. Sice se na tom podepsal zub času, ale jinak je to příběhem a charakteristikami postav nadčasový thriller. PS: Tenhle film jsem si často pletl s parodíí Připoutejte se prosím! s Leslie Nielsenem. ()