Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) je velmi zkušený zloděj a jeho největší mistrovství je v krádeži nejcennějších tajemství. Ovšem není to jen tak obyčejný zloděj. Dom krade myšlenky z lidského podvědomí v době, kdy lidská mysl je nejzranitelnější – když člověk spí. Cobbova nevšední dovednost z něj dělá nejen velmi vyhledávaného experta, ale také ohroženého uprchlíka. Musel obětovat vše, co kdy miloval. Nyní se mu však nabízí šance na vykoupení. Může získat zpět svůj život. Tato poslední zakázka je nejen velmi riskantní, ale zdá se, že i nemožná. Tentokrát nemá za úkol myšlenku ukrást, ale naopak ji zasadit do něčí mysli. Pokud uspěje, bude to dokonalý zločin. (Cinemax)

Dr.Miku

Prvykrat co som Pociatok videla som … to asi vobec nepochopila. Alebo som bola este jednoducho nevyspela na tuto ‘intelektualnu uvahu’ o zivote a sne … a podvedomi… a podpodvedomi. No ale opat raz , respektive dvakrat-trikrat a vtedy mi to doslo. Neskutocne co Nolan dokaze vyprodukovat. A klobuk dole za to, ze herci dokazu tak vierohodne predniest zhruba to co Nolan chce povedat nam obycajnym ludkom. Ale co by to bolo za Nolanov film pokial by nezahral Zimmer svoje umenie? Bez neho by to boli ‘len’ silne styri hviezdy, takto to je jasnych 5*. Bum. ()

peproch

Superchytrý film, nabizející možnost učit se za příběhy vidět metapříběhy, za metapříběhem metametapříběh. Pokud to celé vložíte do kriminálního žánru ovšem bez policajtů, do milostného příběhu, ovšem bez konečného happyend setkání milujících se, možná se na rozdíl ode mne neztratíte. Já se ztratila mockrát. Zdálo se mi, jakoby všechny ostatní postavy kromě Cobba (DiCaprio) byly jen statisty, jenb postávaly a dívaly se, nebo se jen ptaly, nebo byly jen použité jako nástroje. Možná autor chtěl, abych se dívala znova a znova, ale vlastně nevím proč bych měla, nelpím tolik na smyslu snů ve svém životě, natož pak v cizím. Asi škoda por mně. Hezký to bylo, hezká byla Marion Cotillard, hezký/a Elliot Page, hezké byly herní scény (scenérie). ()

Elektro

Výnimočný film, ktorý si stále užijem. Herecké obsadenie je pre mňa na jedničku, každí herec výborný. Leonardo DiCaprio bol zas a znova super. Joseph Gordon-Levitt svoju postavu zahral perfektne a užíval som si ho v každej scéne. Tom Hardy je skvelý, škoda že nedostal viac priestoru. Mám veľmi rád mindfucky, takže príbeh bol za mňa TOP. Počas finále som bol vždy v napätí a veľmi som si ho vychutnával (Arhurova fight scéna bola najlepšia). Hansa Zimmera ani nespomínam, jeho hudba je proste vždy úžasná. Ak by prvá polovica filmu bola trochu rýchlejšia tak by som to hodil do obľúbených. 90% ()

Debreno odpad!

Vau, v kine to musela byť paráda, keď som tomu dal 4 hviezdy. O pár rokov neskôr som zistil, že je to len jedna veľká "plot hole", ktorá občas obsahuje film. Lacné, prázdne, prehnane nadhodnotené. To je v krátkosti 2 a pol hodinový Inception. ()

hypnos11

U filmů s takto spletitým příběhem je nutné počítat s nějakými chybkami ve scénáři. Proto je u takovýchto filmů důležité rychlé tempo, aby divák neměl čas nad ničím moc přemýšlet. A skloubit kvalitní (a složitý) příběh s rychlým tempem umí Nolan bravurně. Skvělý film, ale k 5* zomu něco chybí. Celé to na mě po shlédnutí působilo jako něco zabalené do nádherného pozlátka, ale z toho něčeho samotného již pocity tak superlativní nejsou. To ale neznamená, že někdy v budoucnu se na to nepodívám znovu, již potřetí (což je samo o sobě úspěch, málem-každoroční opakování zvládnu snad jenom u Švejka). ()

GrooteLulu

60% ... DiCaprio mě připadl na tuto roli docela nevhodný. Co se týče filmu, hudba typická pro Zimmera, nejlepší je Dream is collapsing, triky nadchly, námět taky dobrý, ale dohromady to vyznělo jako tahání kočky za ocas... ()

Honsey

Naprosto výborně natočený film. Ano, dalo by se hádat že Nolan to trochu přepálil se zasněním, ale ono se to tak krásně sledovalo, že se to dá odpustit. K tomu krásná pompézní muzika od Hanse Zimmera. Film jsem si pustil dvakrát, abych to pořádně pochopil a v obou případech mě to strašně bavilo. ()

Legasis

Inception je učebnicovým příkladem toho, jak to má vypadat, když chce autor vytvořit svůj svět a udělat ho zajímavým, jak trpělivě stupňovat napětí a uvolnit ho až v ten perfektní moment, jak vyvolat v divákovi silné emoce. Postavy mají silné motivace, což drama umocňuje. Vše je doprovázeno hudbou mistra Zimmera a na konci ten střih detailu na točící se káču než spadne je krásnou, ambivalentní třešničkou na dortu. ()

KritAIk

Film Počátek (Inception) z roku 2010 je jedním z nejzajímavějších a nejoriginálnějších filmů posledních let. Režisér Christopher Nolan nás zavede do světa snů a ukazuje nám, jak je možné vytvořit dokonalou iluzi, která může ovládat náš život. Film sleduje příběh specialisty na krádeže myslí, Dominicka Cobba (Leonardo DiCaprio), který se snaží vrátit se ke své rodině a získat zpět svou svobodu. V průběhu filmu se Dominickovi a jeho týmu podaří vytvořit plán, jak proniknout do podvědomí jednoho muže a vytvořit v něm myšlenku, která by ho přiměla udělat určitou věc. Tento plán je však velmi komplikovaný a pro jeho úspěšné provedení musí tým vstoupit do několika úrovní snů a čelit různým nebezpečím. Film Počátek je skvěle natočen a nabízí neuvěřitelně intenzivní zážitek. Vizuální efekty jsou ohromující a podmanivá hudba od Hanz Zimmera dotváří atmosféru napětí a dramatických momentů. Kromě toho jsou postavy hluboké a jejich vzájemné vztahy jsou dobře rozvinuté, což nám umožňuje s nimi prožít jejich emoce a ztotožnit se s nimi. Klíčovým prvkem filmu Počátek je otázka, zdali se hlavnímu hrdinovi Dominickovi podařilo dosáhnout svého cíle a získat zpět svou svobodu, nebo zůstal uvězněn v kruhu snů. Tuto otázku nelze jednoznačně zodpovědět a je to právě to, co z filmu činí tak nezapomenutelný zážitek. Podle mého názoru se Dominickovi podařilo dosáhnout svého cíle a najít svou svobodu, ale zároveň je to otázka, na kterou si každý divák musí odpovědět sám. Celkově lze říci, že film Počátek je mistrovské dílo, které nabízí nejen neuvěřitelně napínavý příběh, ale také řadu filozofických a psychologických témat, které diváky pobaví a zároveň i zamyslí. Christopher Nolan se svým týmem ukázal, že film může být více než jen zábavou, a že dokáže být i uměleckým dílem, které může ovlivnit myšlení diváků. Kromě toho, že se jedná o vizuální a zvukovou pochoutku, je to i film, který dokáže zaujmout svým hlubokým významem a posunout diváky k zamyšlení. Nolanova schopnost vyprávět příběh pomocí rozmanitých vrstev a způsobu, jakým nás zavede do světa snů, je zcela unikátní a ukazuje jeho vynikající řemeslné schopnosti. Navíc výkon herců, jako je Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Ellen Page a další, je prostě skvělý. Film Počátek je naprosto nezapomenutelný a přináší divákovi intenzivní a neuvěřitelný zážitek. Jeho kvality zahrnují nejen skvělou vizuální stránku, ale také neuvěřitelnou hloubku a význam, který v sobě ukrývá. Ať už si divák odpoví na otázku, zdali se Dominickovi podařilo dosáhnout svého cíle, nebo ne, zůstává po tomto filmu určitě něco, co nás posouvá k zamyšlení nad tím, co je skutečné a co je pouze iluze. ()

scenarista

Počiatok | Inception (2010) je vskutku pozoruhodný film. Od jeho začiatku som vedel, že to bude úplná bomba. Ch. Nolan ukázal opäť svoju pravú tvár a stvoril neobyčajný a geniálny film, ktorý by som mohol pozerať dokola a dokola... Od jeho začiatku, zápletky až po konečné vyvrcholenie je to naozaj majstrovské dielo. Môžme sa baviť takisto aj o dobrej práci Leonarda DiCapria, a iných hercov, ktorí predviedli pozoruhodný výkon. Aj cez to všetko mi vo filme niečo chýba... Občas nudné dialógy, Postavy bez charakteru, ktoré by potrebovali ešte vyladiť a ten začiatok je z celku nudný a až moc prekombinovaný vysvetľovaním. Christopher Nolan je v podstate ten najgeniálnejší režisér.    | Cinematography: 9/10 | Plot: 9,5/10 | Characters: 7,5/10 | Acting: 10/10 | Music: 9,5/10 | Pacing: 10/10 | Ending: 10/10 | Overall: 10/10 | ()

tein

Vidět to před extrémně nezáživným Tenetem tak se mi to možná i líbí ale takhle mi to připadá jako cesta k Tenetovi, kde se Nolan snaží za každou cenu vše zbytečně překombinovávat, a jeho ambice jsou větší než dokáže zvládnout. Tímto to začalo, a ještě víc vygradováno to pak Tenetem konče. Přijde mi to jako by dostal zadání vytvořit za dvě hodiny bludiště na dvě hodiny, a proto to jen schválně komplikoval a uměle natahoval, aby dosáhl daného časového cíle. Zdá se jako by Nolan tápal mezi obsahem a formou, snažíc se zaměřit na obojí, ale díky tomu taky obojí domršil. Ikdyž teda forma je zde výrazně lepší než obsah. Za mne teda další velké zklamání, protože Nolanovi filmy mám jinak rád. P. S. Vidět to v době vydání před 13 lety, tak na to mám asi taky zcela jinej pohled ale takto mne to nenadchlo ani napadem, ani provedením. ()

PanLord

Můj oblíbený Nolan. Co na něj říci. Po spoustě let jsem si Počátek opět pustil a dal bych cokoliv za to, abych jej mohl vidět znovu poprvé, protože podruhé celý film už tak krásně nefunguje. Celý koncept snů a bdění postrádá malou špetku uvěřitelnosti aplikované do našeho reálného světa. Originalita je zde na místě, ale kompulzivní porucha DiCapria to všechno zabíjí. Nicméně hledáte-li dokonalý audiovizuál, prvky tajemna a numerologie, určitě jste na místě. ()

Lukango

Tak jsem si odškrtnul další film z mnoha, který jsem měl vidět již dávno. Od tohoto filmu jsem čekal hodně, přece jen je to Nolan, avšak očekávání film překonal. U Nolanovek se vždy připravuji na to, že se mě bude kouřit z hlavy, a že se mi mozkové buňky nezastaví. Víte u Nolanových filmů je jisté kouzlo a to, že pokud u filmu nedáváte pozor, tak si film neužijete. Nolan nám tu zpochybnil sen, ukázal nám, že sen nemusí být tak růžové místo, jak si myslíme. Děj je chytrý, musíte si pořád uvědomovat, kde se postavy nachází a co provádí, jakmile pochopíte hlavní myšlenku a fungování světa, tak dokážete ve filmu proplouvat a užívat si jen tu perfektní sehranost všeho kolem. Kromě úžasného příběhu, který je chytrý, originální a napínavý, tak tu máme také napínavou hudbu, krásnou kameru, perfektní vizuální efekty a samozřejmě skvělé herce, kteří odvádí sakra dobrou práci. Zapomněl jsem ještě zmínit postavy, u kterých mi sedí jejich nekonkrétní prokreslení, tak aby zůstaly tajemné a nemohli jsme od nich vše očekávat. Dále tu máme dialogy, které jsou úžasné, avšak najde se tu pár míst, které by chtěli trochu ubrat a někde naopak. Celkově se, dle mého názoru, jedná jeden z nejlepších Nolanových filmů, opět tu máme dechberoucí audiovizuální stránku a také špičkový příběh, který je jak sen. Jde vidět, že se Nolan inspiroval Matrixem a můžeme Počátek považovat za Matrix 21. století. Nevím, co bych filmu vytkl, ale cítím, že 10/10 to není, možná mi přílišná nereálnost fungování snů v reálném světě přijde až moc scifi, ale možná taky ne. Jen jsem si chtěl trochu odůvodnit hodnocení k filmu. Známka: 9/10 ()

freebob

Zajímavé sci-fi od režiséra Christophera Nolana s jako vždy s perfektním Leonardem DiCapriem a Tomem Hardym.Zakladní myšlenka děje mimo realitu odkazuje na Matrix a hrozně se mi líbil dynamický děj bez hluchých míst spolu s nápaditými akčními scénami. ()

Rinhashi

Film inšpirovaný hlbokými metafyzickými myšlienkami z védskej filozofie. A čo sa týka kvality filmu, tak všetko čo by som chcel napísať je tu napísané mnohokrát. Vynikajúci film. ()

leafroller

Myslím, že myšlenka tvoření a sdílení snů je sama o sobě tak silná, že nebylo potřeba přidávat k ní nějaké omleté varování o ztrátě pojmu reality. Varování, díky kterému je navíc narušena logika "snové mechaniky" přidáním jakéhosi mimořádného prvku sloucího Limbus. Varování, které lze navíc kdykoli vyjmout a film nejenže nic neztratí, ale jen získá. No ale stalo se a zase tak hrozné to není. Od začátku byl film také obestřen aurou nepřekonatelných efektů, na které jsem se těšil téměř stejně, jako na myšlenku samotnou. Co k tomu dodat? Jsou tam pěkné věci. Nejokatější jsou asi fyzikální "hrátky" a fantazie mladé architektky. Na mě ale spíše zapůsobily hrátky ve stavu beztíže, kterých je tam díkybohu požehnaně a které byly ve své době skoro revoluční. Jinak by se totiž o auře nedalo mluvit ani zdaleka. Jinými slovy: triková výbava je sice možná nadstandardní, nicméně stále spíše doplňková. Nehledě na to, že vám budou tak vařit závity, abyste udrželi nit, že si je vychutnáte až tak napodruhé či napotřetí. A to je vlastně fajn, ne? U kterého filmu můžete několikrát po sobě najít něco nového...? ()

prokop04

Zajímavá myšlenka spjatá se sny. Co všechno může být za dveřmi, ještě než je otevřeme? Je tam vůbec něco, nebo je tam jen to co očekáváme, že tam bude? Asi takhle podobně je pojat způsob vytváření snů. Cestování mezi sny je propracované, není to jen vymyšlené na první pokus a zaonačené tak, aby to fungovalo (jak to občas bývá). Moc mě baví pohrávat si s otázkou, která je divákovi předhozena ke konci filmu (byla jeho manželka ve snu, nebo ne?). Je v tom napětí, nejistota, spousta domněnek, které vám ustavičně na plátně probíhají. Často se divákova pozornost přesune na krátkou dobu do neznámých vod atd. Krásně si Nolan samozřejmě vyhrál se scénou v "hotelové chodbě", kde velmi věrohodně napodobil stav beztíže. Jediné, na co se stále uchylovalo moje kritické oko, byl "výkon" Elliot Page. ()

MarekTulen

Tenhle film jenom potvrzuje to, že cokoliv udělá Christopher Nolan je skvělé, no coby skvělé, přímo jedinečné. Na papíře to působí jako zajímavý nápad, ale je zrealizován do té nejlepší podoby. Je to promyšlené do posledního detailu, s perfektním soundtrackem, herci a s excelentním příběhem, je to film který mě ani na jednu sekundu nepřestal bavit a řekl bych že každý kdo se jenom trochu zajímá o filmy by ho měl vidět. ()

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

19.07.2023

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

08.10.2021

Přibližně před měsícem jste se zde mohli dočíst, že režisér Christopher Nolan (Dunkerk, Tenet) po neshodách se svým domovským studiem Warner Bros. nakonec přesídlil ke konkurenčnímu Universalu, u… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Tenet znovu odložen

Tenet znovu odložen

26.06.2020

Studio Warner Bros. opět odložilo nadcházející snímek Christophera Nolana Tenet. Tentokrát se z původního 31. července (kam byl film přeložen ze 14. července) odkládá na 12. srpna, tedy znovu o dva… (více)