Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) je velmi zkušený zloděj a jeho největší mistrovství je v krádeži nejcennějších tajemství. Ovšem není to jen tak obyčejný zloděj. Dom krade myšlenky z lidského podvědomí v době, kdy lidská mysl je nejzranitelnější – když člověk spí. Cobbova nevšední dovednost z něj dělá nejen velmi vyhledávaného experta, ale také ohroženého uprchlíka. Musel obětovat vše, co kdy miloval. Nyní se mu však nabízí šance na vykoupení. Může získat zpět svůj život. Tato poslední zakázka je nejen velmi riskantní, ale zdá se, že i nemožná. Tentokrát nemá za úkol myšlenku ukrást, ale naopak ji zasadit do něčí mysli. Pokud uspěje, bude to dokonalý zločin. (Cinemax)

nathaniel 29

Chvalabohu. Film nedopadol ako priemerný Batman, ale zaujmavý dej tiahne celý film. Dobrá myšlienka a la Matrix. Herci o.k., hudba sadne parádne, efekty a akcie výborné.Nolan ma našťastie prekvapil a po Batmanovskej nafúknutej bubline spravil film, ktorý si pozornosť určite zaslúži. Dream on ()

PetrH.

Tento film má zajímavý nápad, atmosféru, příběh i scénář a podívat se na něj jednou byl celkem příjemný zážitek, ovšem 2X jsem se přistihl v kině, jak se koukám na hodinky. Asi to není moje krevní skupina. ()

Design

Christopher Nolan si pohraje s vaši myslí že budete udiveni. Stalo se mi to doopravdy nebo to byl sen? .. Horší je ale když máte sen ve snu :D a když se potom objeví čtvrtá snová linie budete pohlceni ve Vnuknutí. Dodávka letí vzduchem a pořád je čas vnuknout myšlenku. Hodně dobrý film :) ()

Dartdevil

Dokonalé. Promyšlené. Při prvním shlédnutí jsem otevřel pusu a ještě dlouho po odchodu z kina jsem ji nezavřel. Při druhé projekci jsem se výborně bavil a mohl na vizuálně dokonalém plátně oči nechat. Ovšem i tak jsem se neubránil pocitu, že film už není až-zas-tak-dokonalý a až-zas-tak-promyšlený. Fantastická a efektní podívaná v kině, klasikou se pro mne Inception ovšem nestává. ()

Vladajsoucna

Velmi solidní pokus o narativně extrasložitý thriller. Nolanova předešlá tvorba se mi zdá poněkud přeceněná, zde však ukázal, že Fincherem či Shyamalanem nekončí řada odvážných tvůrců, pohrávajících si s hollywoodskými standardy a rafinovaně je skládajících do vysoce nestandardního celku. Di Caprio hraje v rámci žánru velmi dobře, stejně tak zaujme i nová hvězda na vzestupu Ellen Page, jen škoda, že v druhé polovině filmu její postava poněkud ustupuje do pozadí. Jinak umístění Počátku v žebříčku nejlépe hodnocených filmů, jako jsou Přelet nad kukaččím hnízdem či Pulp Fiction, se mi zdá poněkud předčasné. Teprve čas ukáže, zda tento film bude mít právo se zařadit mezi tyto nesmrtelné klasiky. Troufám si tvrdit, že spíše nikoliv. ()

Shaleman

Bezesporu nejzajímavější z akčních filmů. Kdo z vás si někdy nepřipadal jako ve snu a když snil, tak snil v pomyšlení že je v realitě? Kolika z vás se ve snu zdál další sen? A kolik z vás napadlo, že by podle toho mohli napsat příběh, nakreslit komiks, nebo si jen tak skládat v hlavě vlastní film? A kolika z vás se podařilo alespoň polovička toho, co si připravil Nolan? Určitě je to první Nolanův film, který ve vašem mozku nic nenahlodá a neschovává překvapivý zvrat na závěr, ale i tak budete rádi že jste jej viděli a mohli si užít čistě akční podívanou, jasně nalajnovanou, na nic si nehrající a perfektně fungující i bez obřích akčních scén, ale akčním minimem, který vám přesto dá více než postupná likvidace velkoměsta či ničení nosných trámů metra. Určitě bych to nepřirovnával k Matrixu, i když svým hlavním tahákem se Počátek zařazuje mezi "originální" filmové příběhy. I když co vy víte, že nesníte? Dal bych čtyři, ale rvačka v hotelové chodbě a hlavně její provedení a nasnímání zaslouží minimálně za samostatnou hvězdičku, takže pět - dobrou noc, bude se vám krásně spát a ještě lépe snít. ()

BDMarty007

Určitě jeden ze zásadních filmů moderní filmové historie. Od Matrixu 1 jsem asi neviděl nic podobného. Matrixu se to ostatně podobá v mnoha aspektech. V první řadě zvolenou látkou, která má filozofický přesah a zabývá se starým, ale stále aktuálním tématem co je vlastně realita a zda ta realita není jenom iluzí konkrétního subjektu. Promyšlený scénář pracující se sny ve snech vyžaduje maximální soustředění, ale dá se to pohodě zvládnout a není to překombinované a překomplikované (čehož jsem se hodně obával). Je to po všech stránkách vynikající akční thriller o provedení loupeže, s klasickými fázemi plán - příprava - provedení. Velmi se mi líbí, že kromě možnosti vkrádat se do snů (pravidla čehož detailně vysvětlí první třetina filmu) jinak scénář využívá pouze nástrojů a technologií dnešního světa, čímž činí celou story velmi aktuální a uvěřitelnou. Několika úrovňový sen ve snu je geniální počin, díky němuž vás režisér protáhne několika velmi rozdílnými kouty světa, s řadou efektních akčních scén a triků. Také tím Počátek připomíná Matrix. Je to prostě do každého detailu promyšlená a vymazlená podívaná, zaplněná skvělými herci, triky, hudbou, production designem. 148 minut uplyne bez jediného pohledu na hodinky a zůstane lehce mysteriózní zážitek a náměty na trochu přemýšlení. ()

Withree

Snění už nebude takové, jaké bývalo. Ten film je dokonalost sama. Herci jsou perfektní (Dom a Mal palec nahoru), o režii nemá cenu hovořit. Naprosto perfektně natočená podívaná s bitkou ve stavu beztíže navrch. ()

Hanzman

Amerika si našla nového krále filmu a Evropa za ní kráčí jako potupný otrok...Lidi vzpamatujte se! Rozhodně netvrdím, že to bylo špatné, ale nějaký filmový zázrak bych v tom neviděl. ''Kvalitní'' námět, který vykradl asi 20 filmů podobného žánru, dává neznalým pocit ''wow, to tady ještě nebylo''. Hustá omáčka virtualních realit, kterým se v Inception říkají sny, je nakonec děravá jako cedník a protekla již nespočetně velkým množstvím filmů (kdo zná Matrix, Dark City, Existenz či Strange Days, ví o čem mluvím). Subpřiběh, schovávající rozuzlení hlavní postavy, je tak suchý, že byl předvídatelný a vůbec nic ve mě nezanechal. Inception není pro mě žádná vyjímka, jak na poli filmovém tak ani sci-fi. Jen malé plus u mě Nolan dostal, protože trochu zabrousil do stále ještě nepochopené a mé oblíbené kyberpunkové tématiky (ale zde už mu neodpustím obcházení daných pravidel). Nolan je režisér kvalitní a ať Memento či jeho ''nový'' Batman jsou kousky revoluční, Inception je jen snůška již známých a zaběhlých nápadů a myšlenek...Před desíti lety by tento film zapadal no normalního standardu, dneska všichni (nekonretizuji, myslím to obecně), rozmlsaní na efektech, vypouštějí sílu příběhu ze svého vědomí (a filmy přece vždycky byly obrazem příběhu). Inception si drži úroveň sledovanosti po celou stopáž (což je dneska opravdu uctyhodné), ale pro mě málo komplikované. Nolan si nasadil laťku vysoko a přeskočil ji jen tak tak. Když už okopíroval zaběhlé konvence z jiných filmu (což mi až tak nevadí) tak to mohl udělat více složitější, víc realit, těžší a zákeřnější nepřátele, ale chápu, že to uz by pak nebylo pro každého. Možná jen trošku promakat teorii okolo technologie použité ve filmu, trošku posílit příběh na pozadí okolo Lea, a rozhodně zvýraznit příběh na popředí (vnucování myšlenky) a udělat jej napínavější. Mi prakticky bylo úplně fuk jestli se jim to povede nebo ne... Dle mého hlediska film určitě koukatelný, námět opět zplácaný na koleni, a být točen pro nenáročnou zábavu, tak pro mě určitě výborný. Ale s tím, mno nepochopeným boomem okolo jednoho lehce nadprůměrného filmařského kousku, si stále budu muset počkat na zimu a s ní přicházející druhé pokračování legendární ATARI pseudoakce TRON. Mé hodnocení 65% a víc ani ťuk. ()

Nyan

Na tenhle film jsem se těšil a moc jsem si od něj sliboval. Chtěl jsem být v kině překvapen a tak jsem se nedíval ani na jeden trailer a četl jen pár obecných komentářů. A musím říct, že nelituji: v kině mě pak čekala jen příjemná překvapení. První polovina filmu, rozjezdová, vysvětlovala mytologii světa, ve kterém se příběh odehrává, jak lidé kradou tajemství skrze vstoupení do snů, a seznámila nás s vnitřními démony Cobba, velitele týmu "snových hackerů", kteří byli najati za účelem vnuknout svému cíli nápad, tedy počin, který byl mnohými považován za nemožný. S takto nachystanými kulisami mohla ve druhé části filmu začít jízda, kdy jsem nemohl z plátna spustit oči: Několikaúrovňový děj, jehož jednotlivé linie se mísily v nabitém koktejlu akce, dobrodružství a pocitu osudovosti tak, aby ve mě ještě dlouho po závěrečných titulcích zůstal sžíravý pocit nejistoty, co byl vlastně sen a co realita. Chris Nolan prostě ví, jak ohromit! ()

teyra

Osobně bych si zpracování skvělého nápadu představovala trochu jinak, s větším ohledem na podivný svět skutečného snění (už jste někdy ve snu usli ?), nebo třeba s více odkazy na klasiky psychoanalýzy. Nolan tvoří sofistikovaný matrixovský prostor neomezených možností, jeho konstrukt je ale umělejší a otázku odlišení iluze, resp. snu od reality klade méně naléhavě. Film pro dokonalost formy dává zapomenout na skromný dějový obsah: nejde vlastně o nic jiného než o příběh jedné sugesce provedené mužem zužovaným osobními problémy. Pokud se nenecháte unést vnější nádherou, může se vám snadno stát, že Zimmerova monumentální hudba poběží tak trochu naprázdno. ()

hlína

Nebudem to zdržovat, Inception je prostě nářez a má podle mě jedinou vadu na kráse, a to je až příliš akčních scén, které jsou sice líbivé a pěkně udělané, ale v konečném důsledku ubírají divákovi kapacitu na sledování linie/linií příběhu, jejíž/jejichž paralelnost je největší devizou filmu. Toto dílko skutečne nepotřebuje scény s tisíci letících kulek které zázračně zasáhnou svůj cíl pouze tehdy, když to vyžaduje scénář. Nutno vyzdvihnout efektní scény odehrávající se v "beztíženém" stavu a samozřejmě ztvárněnou fantazii při zběsilém tvoření snů. Co se týče hereckých výkonů a obsazení vůbec, tak to také sedlo jak prdel na nočník. Po Mementu další zážitek do kolekce vrtání se v hloubi lidských mozků. Musím se přiznat, že se těším na další shlédnutí, jelikož mi po konci filmu zůstalo v hlavě pár otázek jak se vlastně moho stát to či ono (zvláště na konci filmu) a nesedělo mi to s celkově podanou logikou dané snové "reality". ()

newer_more

Musím se přiznat, že v poslední době mě Leo docela dost překvapuje. Konečně vyrostl z těch sladkých filmů (i když se přiznám že před pár lety jsem nad Titanikem pořád slintala) a dostává se do čím dál tím zajímavějších filmů. Taky se musím přiznat, že koncepcí mi Počátek dost připomíná Prokletý ostrov, ale to není na škodu- oba tyto filmy považuji za jedny z mých nej zážitků tohoto roku. Konec filmu (vlastně i Prokletého ostrova) člověka donutí vážně přemýšlet nad tím, CO je to realita.... ()

dauni1

Po tomhle filmu jsem chtěl jít okamžitě z kina rovnou do postele a naspat toho co nejvíce. Člověk nikdy neví co se mu může zdát ve snu :) ()

sehe

Inception je film s 3 P.Perfektná réžia,perfektný scenár,perfektný hlavný protagonista DiCaprio.Nolan potvrdzuje,že vie diváka upútať i na 2 a pol hodiny. Bála som sa,že na prvýkrát nepochopím všetko,ale zapla som všetky zmysly a mozgové závity a prvá časť filmu mi dala návod,ako sa orientovať v snoch a myšlienkach.(Najhoršie je získať v multiplexovom kine popcornového suseda.Vtedy sa musíte absolútne ovládať,aby ste nevyletel z kože.)Druhá časť vás nenechá odpočívať a predvádza krásne scény,ktoré do seba perfektne zapadajú.Hlavne ako naimplantovať myšlienku do najhlbšieho podvedomia cudzej hlavy a uskutočniť vnuknutie do ľudskej mysle. ()

Ardo

Kam sa hrabe avatar... Tento film je skrátka dokonalý a chýbajú mu iba aspoň ďalšie dve hodiny stopáže :) ()

E lan

Originální, dech beroucí, neskutečně zpracovaný, výborně obsazený a hlavně, od začátku do konce zábavný film. Jelikož se jednalo o sázku na relativní jistotu (Nolana), tak jsem se hodně obával abych nebyl zklamán. Po více jak dvou hodinách mi ale dělalo velký problém se vrátit do reality a ještě dnes mě mrazí v zádech z tohoto příběhu. Je dobře, že existuje Nolan, není lepšího akčního režiséra! ()

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

19.07.2023

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

08.10.2021

Přibližně před měsícem jste se zde mohli dočíst, že režisér Christopher Nolan (Dunkerk, Tenet) po neshodách se svým domovským studiem Warner Bros. nakonec přesídlil ke konkurenčnímu Universalu, u… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Tenet znovu odložen

Tenet znovu odložen

26.06.2020

Studio Warner Bros. opět odložilo nadcházející snímek Christophera Nolana Tenet. Tentokrát se z původního 31. července (kam byl film přeložen ze 14. července) odkládá na 12. srpna, tedy znovu o dva… (více)