Whitechapel

TV spot
Thriller / Krimi / Mysteriózní
Velká Británie, (2009–2013), 13 h 37 min (Minutáž: 44–48 min)

Rupert Penry-Jones, Phil Davis, Steve Pemberton, Sam Stockman, Claire Rushbrook, Ben Bishop, Hannah Walters, Angela Pleasence, Alex Jennings (více)

Série(4) / Epizody(18)

Detektiv Chandler dostává svůj první případ vraždy. Roku 2008, přesně sto let po sérii vražd, které spáchal Jack Rozparovač, je v londýnském okrsku Whitechapel nalezena mrtvá žena. Způsob vraždy přesně odpovídá sto let starým zločinům - přesto nikdo nechce věřit tomu, že vrah kopíruje zločiny Jacka Rozparovače. Zanedlouho je ale nalezena další oběť. (mahler)

bouncer

První sezóna kolem novodobého Jacka Rozparovače je dokonalá. Pro mě asi nejlepší britská detektivní minisérie tohoto století. O to smutnější je průměrnost druhé sezóny s "rocknrolla" gangstery Krayi. Ovšem přibyla už třetí a čtvrtá série a je se stále na co koukat - velmi slušné! (1. sezóna - 100 %, 2. sezóna - 60 %, 3. sezóna - 80 %, 4. sezóna - 70 %). ()

evilmind

Původně jsem si díval na první řadu jen kvůli jinému pohledu na Jacka Rozparovače. Nicméně atmosféra pro dnešní dobu tak neobvyklé detektivky mne zcela pohltila, a díky ní byla více než koukatelná i řada druhá. V aktuální třetí řadě pak nadšení graduje - tahle detektivka nestojí na vymakaných technikalitách, ne zcela na postavách, a dokonce ani ne příběhu, ale čistě na nepříjemně mrazivých pocitech, které v divácích styl vyprávění vzbuzuje. Brutalita zločinů kontrastuje s jistou naivní neschopností detektivů, kteří se k nějakému výsledku nakonec dopracují spíše důkazům navzdory, nejsou tu žádní nadlidsky inteligentní supermani. Fandové Psychoville rovněž ocení roli Steva Pembertona, a množství referencí na reálné sériové vrahy. ()

elizabeth_ba

Jednak musím poděkovat kolegovi, který mi tento seriál doporučil. Zajímavé je, že on sám hodnotil jenom třemi hvězdičkami. Považuji totiž seriál za to nejlepší z britské detektivní tvorby, co jsem za poslední dobu viděla (a britskou detektivní tvorbu celkově za to nejlepší možné k vidění), takže za to nejlepší z detektivek vůbec (samozřejmě po Sherlockovi, ať až už novém s Benedictem Cumberbatchem, i starším s Jeremy Brettem a některých dílech Poirota)… Líbily se mi všechny série, asi nejslabší byla ta druhá o návratu bratrské gangsterské dvojice, kde to na mě bylo příliš americké (gangsterky spojuji spíše se 20. a 30. lety v Americe než s Londýnem dnešní nebo poválečné doby, i když se i tady jednalo o skutečnou událost), ale zase právě v tomto jsme mohli sledovat, jak zastrašování nebo nedůvěra mezi jednotlivými členy týmu mohou kolektiv rozhodit a narušovat práci. Jako člověka zabývajícího se historií, mě velmi potěšily odkazy na slavné vraždy či procesy z historie (ať už kopírování Jacka Rozparovače, kde jsme se dozvěděli i jméno původního pachatele,přesněji řečeno toho koho za pachatele považoval napodobitel i vyšetřovatel, či ve třetí sérii hledání historických paralel s právě probíhajícími případy, včetně odkazů na čarodějnické procesy z prvních dvou dílů série čtvrté) a potvrzují tím známý citát George Santayany: „Kdo nezná historii je odsouzen ji opakovat“, snaží se ji znát a zlému předejít. Detektiv inspektor je sice takový sterilní jako prostředí na operačním sále (nikdy jsem tam nebyla) nebo v tzv. čisté výrobě, ale na rozdíl od té blonďaté dvojnice Miny z epizod 3.3 a 3.4 mu nechybí srdce a schopnost skutečně správného úsudku (ano, i přestože SPOILER žádného z vrahů nedostal živého, zase měl jistotu, že už odnikud nemohou utéci a škodit KONEC SPOILERU). Na rozdíl od kolegy doporučitele mně nevadil vztah otec-syn, kde otec nebyl skutečný ale pouze otcův přítel, něčím mi to připomnělo vztah kapitán(admirál) Pellew-Horatio ze série Hornblower. V dalších sériích chyběl, ale už nebyl potřeba, částečně byl nahrazen vztahem se seržantem a částečně došlo na slova: „Dokud jsem byl dítě, mluvil jsem jako dítě, smýšlel jsem jako dítě, usuzoval jsem jako dítě; když jsem se stal mužem, překonal jsem to, co je dětinské.“(1 Kor 11) Což není divu, při řešení takových případů musí dospět každý (nebo se zblbnout)… Mimochodem výše uvedený citát v mém oblíbeném Hornblowerovi také použili. A paralelu lze najít i se sérii Sherlock, jen vzhledem k charakteru detektiva (detektivů) se tolik nevyužívá moderních metod (ještě ani jednou nebyli na fb, mimochodem v Sherlockovi také ne) a mají sice samozřejmě k dispozici mobily (dokonce je jednou vražednou zbraní), internet, e-mail, ale také mají archiv s různými případy, které buduje trochu podivínský ale sympatický Buchan, původně rozparovačolog… (strašný slovo, asi v angličtině zní lépe - ripperolog). Škoda jen, že seriál nepokračoval další sérií, jenže sledovanost je holt sledovanost a tu tenhle komorní seriál, který není určen širokým masám, mít nikdy nebude, bude to (pro ty zástupy) složité a málo krvavé a málo akční… Na druhou stranu možná je dobře, protože obvykle i sebelepší seriál po mnoha řadách ztrácí na kvalitě (viz např. Vraždy v Midsomeru a série od změny DCI Barnabyho Toma v Johna po výměnu DS Jonese v DS Nelsona, pak se úroveň opět mírně zvedla), přesto mě ukončení této série dost mrzí. () (méně) (více)

BoredSeal

1. série:Těšil jsem se, ale čekal jsem asi až příliš. Samotný nápad kopírovače vražd Rozparovače předem odsuzuje seriál k snadné předvídavosti. Je jasné, že pokud vrah selže v naplňování předlohy, bude to až někdy ke konci. Seriál už je trochu starší, takže trpí otravnými klišé doby typu krátké záblesky a haluze a kdyby se vystříhaly všechny sekvence, kde si detektiv mne v napětí spánky a komická figurka literárního vědce, možná by se to vešlo i do dvou dílů. Televizní rutina. ()

Gaaron

Season 1: 7.5/10 /// Season 2: 8/10 (Důraz na postavy ve 2. sérii seriálu jednoznačně prospěl a dost ho pozvedl.) /// Season 3: 8/10 ()

sulimo

Famózní detektivka zavánějící kultovností asi jako nový seriálový Sherlock, zavánějící tedy velice silně. Jen tak dál a jen více takových projektů. ()

Splasher

[po 2. sérii] Tahle kriminálka z tvorby ITV naštěstí není pouhou copycat těch z NY, Miami, etc. Při sledování Steva se až bojim, aby se v budoucnosti nepřišlo na to, že on sám je sériovým vrahem. Zajímavé bylo i obsazení Serafa v druhé sérii. Ten mi ale nepřišel ve své roli tak jistý. _ Jsem zvědavý, co bylo vybráno do té třetí, která nedávno proběhla televizí. ()

okkac

Na britských seriálech mám nejraději to, že jejich série má jen pár dílů, takže si drží všechny díly vysokou kvalitu a nerozpliznou děj do mnoha episod. Whitechapel má díly po 45 minutách a zatím 3 série. První dvě po 3 dílech a třetí o 6 dílech. Season 1: 90% Už z názvu seriálu je jasné, kde se děj bude odehrávat a co bude hlavním námětem. Ano je to slavný Jack Rozparovač, který v dané čtvrti řádil a v dnešní době někdo přesně kopíruje jeho vraždu po vraždě ve stejný den v roce, kdy se stala. Na oddělení přichází nový vedoucí inspektor Chandler, který jak se zdá je tu jen přechodně, jelikož vlivní lidé mu tahají za nitky, aby se dostal na vyšší pozice, stačí když vyřeší alespoň jedinou vraždu. Ale netuší, že tento případ bude pro něj zkouška ohněm. Všechny tři díly jsou správně plné takových hrůzu nahánějících prostřihů, neštítí se drsné, ale realistické brutality, i když se v ní nevyžívá. Většinou jde o rychlé prostřihy, nebo zohavené tělo je v pozádí záběru. Season 2: 80% Tentokráte se zde objevují vrazi kopírující styl nechvalně proslulých gangsterských dvojčat Krayů (přiznávám, že nikdy předtím jsem o nich neslyšel, tak jsem si na chvíli musel číst na Wikipedii :-). Místo hororového tu máme více civilnější pojetí s větším důrazem na postavy, kdy se u Chandlera začínají více projevovat jeho poruchy s důrazem na přísný pořádek.Pro mne trochu slabší, než první série. Season 3: 90% S třetí sérií přichází změna konceptu, kdy jsou zde 3 případy, každý po 2 dílech. Tentokráte se nejedná o kopírování vražd z minulosti, ale je zde nová vyšetřovací taktika, kdy se v archívu hledají velmi podobné případy, takže zkušenosti z minulosti mohou poskytnout nový pohled na současný případ, nebo nalézt vodítko. Vrátila se temnejší atmosféra, což je jen dobře a náš inspektor Chandler, který je posedlý prací se nakonec snaží najít nějakou partnerku, kdy se v každém případě objeví potencionální známost, aby se v závěru naděje rozpadly na prach. A když už to konečně vypadá nadějně, tak zasáhne velmi krutý osud. Uvidíme jestli vznikne další série. Doufám, že ano. Výborných kriminálek, který je celkem málo. Těch s hutně temnou atmosférou obzvláště. Season 4: 100% Tak nová sezóna zachovávající mustr předešlé (6 dílů, 3 příday, každá na dva díly). A opět znamenitě. Je to vlastně asi jeden z nejtemnějších seriálů, co jsem zatím viděl. Tak hutnou atmosféru nikde nenajdete. Přípdy jsou velmi kvalitní a podzápletka s démonem na policjení stanici jen dokonává atmosféru všudypřítomného zla. Snad se další série dočkáme dříve, než za 2 roky. ()

flyboyeda

Nektere dily mohou pusobit krapet prehnane, nicmene jako celek velmi pusobive a ve svem zanru silny nadprumer! Tvurci si dali se zapletkami opravdu zalezet. Nektere momenty jsou vyslovene bububu, hodne moc bavilo... :) ()

miguel_111

1 séria: Legenda o Jacku Rozparovačovi prenesená do prostredia súčastného Anglicka, ale tajomná atmosféra starého Anglicka zachovaná. Vyšetrovacie metódy nie sú kto vie ako oslnivé a nadčasové ako v CSI alebo NCIS, ale to neni podstatné a herecké obsadenie typicky Anglicky ladené. Práca Jacka Rozparovača rozobratá z viacerých hľadisk a pohľadov a zisťovanie vrahovej identity za pomoci logickými dedukciami a rukolapných dôkazov či legiend o Rozparovačovi. 2 séria: Tvorcovia oživujú legendu o brutálnom gangsterskom gangu Kraysovcov. Herci ostali a nejaký aj pribudli len je škoda, že tajomná Anglická atmosféra sa nejako vytratila. Pre mňa 70% ()

GrooveJump

Já nevim, mě to přišlo jako další zpracování slavného příběhu, kde mě průměrnost filmového zpracování občas přinutila zaklížit očima. ()

arbitr

No mně to zas tak dobré nepřipadlo, taková průměrná televizní inscenace, vtipu mnohem méně než v Sherlockovi, nejvíc mně vadilo to policejní oddělení. Ale o Jackovi pro mne přece jen trocha osvěty. ()

Sonnik

The nightmare begins again. Stejně jako u Luthera Britové nezklamali ani tady. Stejně jako Luther je i Whitechapel v některých chvílích, hlavně v první řadě, krásně temně atmosférický. Autoři mají asi hodně nakoukánu Fincherovu Sedmičku. Sympatické je taky propojení děje s reálnou historií Londýna. První tři díly se věnují vraždám podle Jacka Rozpraovače a druhé tři díly legendární dvojčatům Krayovým, kteří kdysi ovládali východní část Londýna. První část je nepochybně vydařenější a u druhé už to značně skřípe, ale dívat se na to dá pořád. Trojka se vrací k dobrému začátku.. "Nobody said you had to be the greatest detective that ever lived, only the best detective that you can be." S01 - 80% S02 - 55% - S03 - 80% ()

uiu

Whitechapel mi byl doporučen jako jeden z těch "chytrých seriálů", jako Sherlock nebo Dexter - chápej seriál, kde si hrdina musí poradit v těžkých chvílích selským rozumem a logikou. Jen samotný námět byl přímo dělaný pro mě. Ovšem nenechte se zmást. První série pojednává o vraždách Jacka Rozparovače, tedy spíše napodobitele tohoto slavného sériového vraha. Ačkoliv to je samotná synopse seriálu a jen díky tomu mě zaujal, první série mi přišla taková nemastná neslaná a dalo se z toho vytřískat mnohem víc a roztáhnout do mnohem více dílů (viz série třetí) než jen do tří třičtvrtěhodinek. V první sérii vám ani nijak k srdci nepřirostou hlavní hrdinové. Inspektor Chandler je taková prázdná nádoba plná klišé, seržant Miles si nějaké sympatie získá (i když spíš tím, že hrál i v zmiňovaném Sherlockovi - 1. díl 1. série) a obtloustlý "Rozparovačolog" Buchan je spíše tou otravnou postavičkou, která už vůbec ve 2. a 3. sérii být nemusela. Druhá série je podle mě nejhorší. Vůbec mě nebavila a napodobování vražd gangů, mafiánská dvojčata a opět žádná hloubka hlavních postav vedla k tomu, že jsem chtěla sledování po druhé sérii utnout s tím, že nic lepšího už nás asi nečeká. A můžu být jedině ráda, že jsem seriálu dala šanci, protože teprve až 3. série je u mě 100%. Skládá se už ze 6. dílů a každé dva díly se věnují jednomu případu "kopírovaných" zločinů z minulosti. Teprve až zde vám začne mrazit v zádech skoro jako v dětství při sledování Akt X a teprve až zde, s nástupem i nových postav do kanceláře, se začnou otevírat i osobní hranice hrdinů a Chandlera a Milese si zamilujete. Síla seriálu tkví v tom, že vás nakonec ani tak nezajímají případy, ale jak se budou dál vyvíjet životy hlavních hrdinů. To trochu podkopává fakt, že u hlavního hrdiny Chandlera si nic nemění, stále je perfekcionista bez schopnosti přijmout k sobě "nedokonalého" partnera a během seriálu se jeho přístup nijak nemění, ale i tak zaujme. I když 1. a 2. série jsou pro mě průměrná a následně nudná, dávám 4 hvězdy za 3. sérii. ()

Roseinka

První série je super. Hvězdičku ubírám pouze za první díl. Jinak dobře vybraní herci mě fakt potěšili. Tady jsou policajti prostě normální chlapi, což bych řekla, že se více blíží skutečnosti a ne svalnatci, krasavci a kdo ví co, jako v jiných detektivních seriálech. Mladý šéf je psychologicky velmi zajímavá postava, bude ještě fajn sledovat, jak se z něj stává lepší a lepší detektiv, který mění hodnoty. Stejně tak seržant Miles má skvělou roli. Uvidím, co další série. /// Tak to mám zhlédnuto všechno. Byla to fakt pecka, jednotlivé případy mě někdy totálně dostaly. Ve třetí sérii se však nečekaně seriál začínal ubírat do mysteriózna a hororu. Jako opravdu jsem se občas dost bála. Přesto jsem předpokládala, že to bude mít vše racionální vysvětlení. Bohužel poslední díl mě v tomto ohledu zklamal, možná i trošku pobavil. Vím, že seriál asi pak zrušili pro nižší sledovanost, tak přemýšleli, jak to ukončit, ale je škoda, že to udělali takhle, protože tím snížili kvalitu toho celku, který byl tak perfektně pochmurně natočen. ()

ghatos

1. série - špička ve svém žánru. Napínavá atmosférická krimi se sympatickým obsazením. Závěr je také dobře vyřešen. 84%. 2. série - Čekal jsem určitý sešup kvality, ale opak je pravdou. Většina komentářů se shoduje, že druhá série je nejslabší. S tím nesouhlasím. Policejní tým se dostává pod enormní tlak o překvapení není nouze. Spíše problém vidím v určitém nepřijetí odlišného konceptu, kdy se nehoní zabiják, ale musí se bojovat proti několika nepřátelům (skrytým i neskrytým). U mě velká spokojenost...84%. 3. série - 3/1 - svým způsobem dost děsivé (život s monstrem). Seriál si pořád drží obdivuhodnou úroveň. Dokonce i trochu humoru se tam objevilo. 82%. 3/2 - travičská story za 81%. 3/3 - ani ve v cílové rovince se nezvolnilo. Pravděpodobně nejděsivější díl série. 84%. Všechny tři série drží vysokou kvalitu. Temná propracovaná psychologie postav je obdivuhodná. 4. série - 1/2, 2/2 - zabíjení čarodějnic děsivou zrůdou...86%, 3/1, 4/2 - sběratel...82%, 5/1, 6/2 - příchod antikrista...90%. Whitechapel si zaslouží nejvyšší hodnocení. Čtvrtá série zjevuje zlo, které přesahuje všechny případy dohromady. Seriál, u kterého je každá série lepší a lepší. Děsivé, promyšlené, napínavé...celkově 91%. ()

Styxos

I. Season: Episode 1.: funguje to na stejném triku jako Sherlock a ačkoliv to nemá takový drajv jako S. je to prostě atmosferická pecka, která vás nutí koukat, koukat a koukat, protože to obsahuje takovou atmosféru, která by se dala krájet, čemuž dopomáhá i hustý soundtrack. Hlavní hrdina je sympaťák, co si musí svoje místo pod sluncem tedy na stanici vybojovat. A je tu krásně vidět kontrast mezi sterým a mladým poldou a jejich metodami. ____Episode 2.: ještě mrazivější než předchozí díl. Případ je stále zapeklitější a zapeklitější a vrah se jeví skutečně rafinovaný. I vývoj postav je patrný, na Chandlerovi je jasně patrné, že se odpoutává od kasty a začíná víc chytat návyky svých kolegů. Mimochodem, ten konec je fakt špica.____ Episode 3.: opět se potvrzuje to, že vrah je po celou dobu na scéně, ale není na něj soustředěna moc velká pozornost. Trojka má brutální tempo a příběh pak na samém konci graduje a končí úžasným finále. Britové se nemají fakt za co stydět protože stvořili další úchvatný seriál, kterým dokazují, že leckterá americká díla strčí s přehledem do kapsy a nepotřebují na to 8 řad a že si s klidem vystačí se třemi díly. Má sympatické postavy, skvělé herce, mrazivou atmosféru, perfektního záporáka a zápletku, kterou mu může závidět leckterá detektivka.____ II.Season: ()

Gogo333

1.série - Jack Rozparovač - Výborná atmosféra a napínavý děj, chvílema mi naskakovala husí kůže, jindy jsem se zase bavil nad hláškama a vtípkama mezi kolegy. Rozhodně potěšil Steve Pemberton, kterého si pamatuji z Psychoville, kde hraje také fanouška seriových vrahů. Hodnocení 90% ___2.série - Krayovi - Schéma hodně podobné první sérii, trošku víc se děj zaměřuje na samotnou jednotku. Ubyl humor a seriál trochu zdrsněl, pořád dost povedený, ale na první řadu to nemá. 75% ___ 3.série - rozdělěna na 3 případy po dvou dílech. Nejvíc se mi líbíl 3. případ měl povedenou atmosféru a nejzajímavější příběh. Hodnocení 80% ()