Den nezávislosti

• USA Independence Day (více)
USA, 1996, 139 min (Special Edition: 153 min)

Je druhého července, letní den jako každý jiný... dokud bez předchozího varování nepadnou na Zemi obrovské stíny. Otázka, zda jsme ve vesmíru sami, je zodpovězena - během pár minut se životy všech lidí na celém světě změní jednou provždy. Stejně šokující jako samotný příchod mimozemšťanů je i naprostá nepřipravenost světa na události, které mají následovat. Pouhý den po svém nenadálém příchodu se obrovské vesmírné lodě nad největšími městy planety chystají zaútočit. Kam dosáhne jejich ničivá síla, zbude jen pár trosek bez života. Není pochyb o tom, že bude lidská rasa během několika dnů vyhlazena... pokud jim v tom ti, kterým se dosud podařilo přežít, nedokáží jen se svou podřadnou výzbrojí, důvtipem a odvahou zabránit. (HBO Europe)

Noah07

Tento film se podle mého měřítka zařadil mezi kultovní. Den nezávislosti 2 tomuto snímku nesahá ani po kotníky. ()

Sa.sa

No film plný klišé.... :/ holt točený jen pro Američany a jejich patolízali co mají hlavu v jejich zadcích... ()

soukyd33

Velmi dobrý film. Zajímavé provedení. Triky a herecké výkony. 👍 Will Smith vás donutí se i zasmát. Komedii ale nečekejte. Doporučuji. Hvězdiček 4 ()

Bragi66

Je to sice klasika našeho mládí, ale dnes jsou na tom vidět ty kýble amerického hrdinského patosu, šablonovitosti postav a k tomu ještě to: "Piloti všech zemí spojte se!" (ale samozřejmě pod vedením nejvyššího pilota Spojených států. Největší hrůza ale nejde z ufáků, ale z té vlezlé vítězné hudby, která se do vás dere úplně jiným otvorem, než ušima. K ocenění je monstróznost podívané, která ale není tak jalová jako ty asijské, které jsou mnohem mladší, a už by si z toho mohly vzít poučení. ()

Skylwalker42

Jako malý svišť jsem na to zíral s otevřenou pusou. Pro mě to byl opravdu megatrhák. Obří vesmírné talíře a mimozemská touha ničit. Ani po letech nic neztratilo ze své kolosální působnosti. ()

nevergiveup

Americké vlastenectví a patriotismus v té nejextrémnější podobě. Normálně mi to úplně nevadí, ale tady je to tak přestřelené, že člověk místy uvažuje, jestli to je myšleno vážně nebo je to vtip na odlehčení. Mimo to je to ale megafilm se solidní hudbou, efekty a kvalitními herci a jejich výkony. Solidní popcornovka na večer, jen je třeba nad tím moc nepřemýšlet. 65 ()

Marcecek

Veľmi známy, už starší blockbusterový film, ktorého zhliadnutie som dlhé roky odkladal. Napriek stopáži to celkom utekalo, niekedy mi to pripomínalo filmy Michaela Baya. Neviem, či len ja, ale mal som pocit, ako keby postavy niekedy nevedeli do čoho idú, ako keby si neuvedomovali vážnosť situácie a kdo proti nim stojí, čo sa to okolo deje. Ale typický 90-kový film, keby som sa to pozeral v dobe natočenia, asi by som bol, ako fanúšik sci-fi nadšený a hodnotenie by šlo vyššie, takto ale slabšie 3*. ()

motyka52

Jejdamánku, to ale byla píčovina. Kdyby někdo chtěl hledat nelogičnosti a chyby v tomhle filmu, tak by to vydalo ne jen na diplomovou práci, ale musel by tomu zasvětit rovnou celý život a stejně by mu jistě něco uniklo. A toho patosu a cringe momentů! Jenže co naplat, některé píčoviny dovedou být i zábavné. Tohle asi bude ten případ. Mě to fakt nenudilo ani chvíli. Jen ten mozek jsem po konci filmu musel restartovat opravdu dlouho. ()

Colomba666

Náhodou, efekty jsou na tu dobu super. Samozřejmě, že je to americký film, a Amerika přeci vždy musí všem vypráskat pr*el a vzejít ze všeho jako ten největší klaďas, na tento pattern jsme si už snad za ta léta všichni zvykli. Ve finále se jedná o jeden z nejlepších filmů, které kdy byly natočeny. ()

Llou

Příliš stupidní, abych tomu dal víc než 3*, ale bavil jsem se. Zároveň se ale stotožňuji s recenzí modrapapaja - film prezentuje dost pozitivní myšlenku (minimálně na poměr hodně současných filmů - jako např. lidstvo = dobré, emzáci, co na vás útočí = špatní, zrada svého druhu = špatná, a další extrémně kontroverzní politické postoje) ()

Feacher

Když se řekne "typicky americký film", od dnešního dne se mi vybaví Den nezávislosti. Nemohu si pomoct, ale podobnost se Star wars, pouze s rozdílem, že se dej odehrává na Zemi, je až podezřele velká. Už začátek jistě odkazuje na IV. epizodu, konec v tom pokračuje a úplný závěr už je pro změnu VI. epizoda. Nakonec ale není to nic proti ničemu. Baví to celou dobu, je to jednoduché, má to svou linku, herecky v pohodě - včetně dvojnika Michaela Douglase:) a v rámci žánru to nic nepostrádá. 5*, nemám důvod jít níže! ()

Miroslav.Zac

Těžko tady asi napíšu něco nového, než spousta lidí přede mnou. Tak jen stručně - je to moje srdcovka a ukázkový mustr na kvalitní sci-fi o útoku vetřelců. Je to celkem paradox, že co se týče filmů, tak je největším patriotem Němec ze Stuttgartu. Jeden z Top 90s filmů. ()

malyLibor

Mám rád americký patriocizmus, takže mi tento patos ve filmu nevadil. Viděl jsem Special Edition a opravdu se mi to líbilo. Efekty, triky, oblast 52... co víc si UFO nadšenec může přát :-) Nejvíc mne pobavilo, že jsem tento film hodnotil už v roce 2016, ale díky skleroze to pro mne byla teď nová premiéra. Nepamatoval jsem si z něj nic. Proto si sem píšu hodnocení, abych za dalších 8 let věděl, že se mi tento film bude líbit, až se na něj zase budu chtít podívat :-) ()

Pompeius

Pamatuji si, jak jsem už v roce 1996 ve svých 16 letech v kině kroutil očima nad celkovou přihlouplostí a přehnaností tohoto filmu, ale přesto je to i po letech jeden z nejzapamatovatelnějších filmových zážitků 90. let. Škoda, že Emmerich nedokáže překonat svůj klišovitý stín, ten film by si klidně i ty čtyři hvězdy zasloužil, kdyby.... Ale dát je prostě nemohu. Spojení "béčko v áčkovém balení", na které jsem opakovaně narazil ve zdejších recenzích, absolutně sedí. ()

zane

Dobře natočená popcornová zábava, kdo chce u sci fi přemýšlet, ať si radši pustí 2001 Vesmírnou odyseu. ()

Džej Ár

Jeden z nejhorších akčních filmů, které jsem kdy viděl. Jedna hvězdička je pouze za speciální efekty, ale jinak film opravdu nestojí za nic. Stupidní scénář, typicky americký šťastný konec, příčemž autoři předpokládají, že divák je naprostý idiot bez mozku, to už bylo na i na mne příliš. Zajímavé, že u jiných filmů mně to tolik nevadilo, ale tady je to opravdu dovedené až na vrchol. ()

pitrisp

skvělé... super triky, samozřejmě americký patriotismus, ale to se dá v tomto filmu překousnout... takové filmy miluju... ()

Dinoo

Heh tak ja neviem ,na jednej strane je to veľmi pekná rozprávka na druhej strane je to stupidný prehnaný sci-fi ,ale scéna s mimozemšťanom na hranici ma dostala :D. Koniec je celkom prijemný a harmonický s dobrou hudbou doprevádzaný. ()

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (více)

Po Ready Player One jde do kin i Armada

Po Ready Player One jde do kin i Armada

04.04.2018

Leckdo se bál, že se z adaptace Ready Player One vyklube brutální propadák. Film už má však na kontě 186 milionů dolarů a měl by s klidem nastřádat půl miliardy, takže Steven Spielberg opět skončí v… (více)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)