Indiana Jones a nástroj osudu

• USA Indiana Jones and the Dial of Destiny (více)

Na Oscara nominovaný Harrison Ford se ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu naposledy vrací ve své ikonické roli pohotového a rafinovaného archeologa, aby prožil své poslední napínavé dobrodružství, které ho jako tradičně zavede do nejrůznějších koutů světa. (Falcon)

Woitisek

Návrat a zároveň zakončení série Indiana Jones spíše nenaplnila očekávání. Idea tohoto snímku je moc fajn, její provedení však nikoliv. Najde se tu mnoho dobrého, ať už jde o vedlejší postavy, záporáka či dobrodružné pasáže. Všechno je to ale tak do sebe nezapadající, že to zkrátka ve výsledku působí dost prázdně. Pokud byste vnímali Indiana Jones and the Dial of Destiny jako samostatný dobrodružný film, tak na něm asi není nic nutně zle a nejspíše si ho i užijete. V porovnání se svými předchůdci je jimi však tento film bohužel dost zastíněn. ()

revere

Všeho moc - jedno velké nic. Moc blbin na drama, moc krutosti na komedii. Moc honiček, moc ran rozdaných i obdržených. Moc záběrů před bluescreenem. Jak se tak dívám na svá hodnocení, Indy u mne spadl postupně z pěti na jednu hvězdu. Z prstu vycucaný motiv, nenápaditý děj, hloupé rozuzlení, trapný závěr. K čemu to všechno? ()

Rebel24

Veľmi málo cítiť rukopis Jamesa Mangolda. Indiana Jones je hrdina inej generácie, minulého storočia, v súčasnosti pri tom kvante filmov už nedokáže zaujať diváka na dostatočnej úrovni. Mangold preniesol niekoľko dobrých nápadov, slušne uchopil postavy, ale on ma ďaleko naviac, akoby mal zviazané ruky a vo výsledku ide o veľmi priemerny film a slabý záver série, ktorá mala skončiť už dávno. Ostáva veriť, že tato krava bola v Hollywoode podojena už naposledy. 57% ()

5tipes

Z nostalgie a sentimentu dávám 5 hvězd, nicméně myslím, že je to o něco lepší, než Křišťálová lebka. ()

Folio

Nádhera, krásná práce, důstojný závěr celé série. Zkrátka dobře udělaný kousek, který je nutno vidět. Možná jen stopáž zbytečně natažená, klidně bych ubral, takže po mňamózním rozjezdu začal někde v polovině trochu ztrácet dech, ale bohatě to vynahradil ve finišu. I přes tu délku jsem si užil každý kousek, každou akci, hlášku, záběr a už nevím po jak dlouhé době i filmovou hudbu. Plán byl jasný: dostanete Indyho, naprosto epesně velkolepého Indyho a nic než Indyho. Žádná novátorství, pěkně stará škola a výsledek stojí za to. Jsem si dojetím u titulků posmrkl. ()

teekanee

Starý dobrý Indy. Film nepostrádá ducha původní série a to je to hlavní. Samozřejmě kvalitativně původní trilogii nic nedožene, ale i tak jsem se v kině velmi dobře bavil. Musím hodně pochválit začátek a konec filmu. Začátek mi pocitově přišel nejblíže ke staré trilogii a akce ve vlaku byla přímo vynikající. Konec měl zase výborné překvápko ohledně samotné podstaty hlavního artefaktu a zvládl být taky emočně poměrně silný. Kdybych měl filmu něco vytknout, tak to určitě bude až velká přemíra honiček v autě. Nemyslím si, že film potřebuje čtyři poměrně dlouhý honičky. Nechal bych tu na začátku a pak tu na konci a zbytek mi přišel trochu navíc. 80% ()

cingrp

Krásné ukončení jedné z nejkultovnějších filmových sérií v historii světové kinematografie. Film vzdává holt celé filmové sérii, kdy určité scénky ve filmech až nápaditě připomínají scénky z filmů přechozích. Jako v každém Indym nesmí chybět poctivá dávka kvalitního humoru, přítomnost nacistů a samozřejmě kouzelné sci-fi prvky. Jako v každém díle se Henry Jones junior podívá do nejrůznějších exotických destinací a několikrát se octne na hranici života a smrti. Byť jde o nejdelší díl série, krásně mi utíkal a po zhlédnutí filmu jsem měl chuť jít na něj hned znova. Ve spojení s hudbou Johna Williamse se pro mě jedná o jeden z nejlepších snímků, které jsem za posledních pár let viděl. Děkuji Jonesovi, že jsem na něm mohl vyrůstat a jsem vděčný, že jsem mohl být i u jeho konce. ()

Tristan_nsc

Indiana Jones more like Uncharted. Podpis Jamese Mangolda je znatelný a tak se pátý díl liší od těch předchozích. Oproti předchůdcům je pátý díl o dost víc akční s rychlejším tempem. V lecčem mi připomíná videoherní sérii Uncharted víc, než původní trilogii Indiana Jonese. Co dojem z filmu kazí jsou některé scény, které doslova křičí "CGI". I soundtrack je slabší, kromě první půl hodinky, kde jsou de facto zkombinované všechny předchozí dohromady a neustále se prolínají. Na druhou stranu bylo hezké vidět Indiana (určitě už naposledy) v trochu jiném kabátu, ačkoliv ve všech ohledech, na můj vkus, horším a jinak laděném než jsou předchozí díly. To ale neznamená, že je film nějak špatný, je dost solidní a dokazuje, že James Mangold umí natočit dobrý film a poprat se s tak významnou značkou jakou je Indiana Jones. ()

bertrand

Jak to prosím jenom říci: kdysi hltali jsme třikrát všici, dobrodružství s ranku těch, co přichází jen ve snech. Díky Indy! Lístek za to koupit stál, sen se zhmotnil, kluk se šťastně v kině tlemil (a s ním celý sál). Poklady ze zapomnění, svižná stopáž bez prodlení,  vtipní i thrillní momentové, otec, kámoš, padouchové. Lepé děvy! Záhadové! Pavučiny i hadové! Náckové i nácíčkové! Klobouk, bič a úšklebek! Každý chtěl být jako on, věčně mladý, fanfarón. Zapomněli hlavounové, co věděli Spielbergové - Indy, Tarzan, Shatterhand nesmějí být nikdy staří, jinak se sen navždy zmaří.  Pryč je kouzlo a co zbylo? Nevtáhne vás tohle dílo. Marná snaha! Poslední Poslední křížová je ta pravá! ()

WingsLotus35

Když jsem tohle viděl v kině, měl jsem z toho docela smíšený pocity, a poprvý film ohodnotil třemi hvězdami. JAKEJ KOKOT JÁ JSEM BYL! Teď, když jsem to viděl podruhý na ZmrDisney+, abych si udělal už definitivní obrázek o tomto filmu. No je toho tady kupa s čím mám zásadní problém, ale nejvíc nasírající jsou tři. První věcí jsou lacině udělaný efekty, který vzhledem k rozpočtu jakej film měl, naprosto nepřijatelný. Nejvíc je to vidět na samotným začátku filmu, kde byl digitálně omlazenej Harrison. Ksicht sice působí mladě, ale příšerně uměle a fakt nejsem přesvědčenej o tom, že Indy o  víc jak 20 let omládl. Celý tohle špatný CGI divadlo se snažej filmaři maskovat za hrozně tmavý záběry, kdy jsem byl rád, že vůbec v tý tmě vidím obrysy postav. Druhá věc co mě vytáčela do běla, byla Phoebe Waller-Bridge a její "charakter" Heleny. Ta píča po celej film nedělá nic jinýho, než že krade jak posranej komunista a do toho bokem káže feministickej manifest. Celej film jsem se modlil, aby tu čubku oddělali, ale bohužel to přežila až dokonce. A poslední třetí fakt (kterej se váže na ten druhej) byl ten, že ačkoliv se to jmenuje INDIANA JONES, tak jeho postava je po celou dobu upozaďována a ponižována dalšími postavami. Nejvíc mu předhazujou to nejvíc klišovitý zesměšnění že je starej. No nekecej! Fakt?! Toho bych si nevšiml, kdyby mi to jiná postava bez špetky jakýhokoliv charismatu a vůbec nějakýho náznaku toho, proč bych je měl mít rád a vůbec je trochu respektovat. Film jako takovej na Indiana Jones sérii je neuvěřitelně slabej odvar toho, co jsme jako diváci v předchozích dílech dostali. Ano, mluvím i o čtyřce, kterou díky tomuhle filmu beru na milost, a odpouštím jí některý přešlapy, který udělala (lednička...). Kromě cestování časem, není tady žádná novinka, kterou bych už předtím neviděl v minulých, daleko lepších, dílech série. Herecký ansámbl má sice velká jména, jako je John Rhys-Davies opět v roli Salláha, a Antonia Banderase jako nový charakter, ale strašně nevyužitý. U Salláha bych přivřel oko, jelikož k němu mám už nějaký vztah z předchozích dílů, ale Antonio se tam objevil na cca 20 minut a neudělal za tu dobu nic, za co bych ho měl mít rád. Dvě hvězdy si odnáší jen dvě věci. Jedna hvězda patří samozřejmě Harrisonu Fordovi, který i v takto pokročilým věku dokázal, že je stále Indianou Jonesem, který má skutečný charakter, charisma a vzbuzuje respekt, který zasluhuje. Druhá je pro Johna Williamse, za jeho poslední složenou hudbu pro film, než se uchýlil k odpočinku do penze. Jako fanouškovi Indiany Jonese mi krvácí srdce, když vidím tu potupu, kterou tenhle film způsobil takové postavě jakou je on. ()

FlyingGentle

Je to nádherné retro a ještě že jsem se nedal zmást nějakými negativním recenzemi, Ford je třída, bojuje proti ikonickým padouchům v čele s Mikkelsenem, je to prostě plné klasických motivů a s hudbou Johna Williamse si mne podmanila nádherná nostalgie, kterou rozpustí všechny (jakoby) nelogické scény. Je to poctivá a poutavá filmařina zároveň a pranic nevadí, že to už natočil Mangold, protože jeho vizuální propracovanost bere dech po celou dobu. A i ústřední tajemný motiv s trhlinami v čase má svou intenzitu, která vygraduje ve scéně setkání s Archimédem. Za mne letos nejlepší filmový zážitek! ()

Indypindy

Recyklát predchádzajúcich dielov bez charizmy. Herci zostarli, zmenil sa režisér, chýba tomu ľahkosť, chýba okultizmuz, príliš veľa akcie najmä na začiatku filmu. Náklady na film cez 200 mega dolárov(Archa stála 30 mega) a výsledok rozpačitý. Predchádzajúce diely  som schopný sledovať do nemoty, tento asi nie. Škoda. ()

MarekTulen

Harrison Ford se tady loučí jako Indiana Jones a za mě to byla paráda, tohle je prostě parádní sága dobrodružství, kterou by měl každý vidět. Poslední díl neboli nástroj osudu je také povedený, já jsem si ho užil a za mě má vše co má mít, jako například dobrý soundtrack, výborné prostředí, nové postavy nebo perfektní akční kousky. Není to sice jako starý Indiana Jones, ale změna je život, doporučuji. Více zde. ()

Lukango

Naposled a ve velkém. Po skoro až katastrofálních reakcích na film z Cannes jsem měl obavy, že film, na který se tak dlouho čekalo, se moc nepovedl. Naštěstí to taková katastrofa není, na druhou stranu to další Maverick taky není. Po celou dobu filmu jsem měl dojem, že sleduju klasického Indiho, ale až moc blockbusteového. Ve filmu je vše, co fanoušek jako já čeká, ale není to vždy naservírované přirozeně, místy spíše nuceně. Celý příběh ve směs neohromí, ale také neurazí. Už před dvěmi lety jsem slyšel, že se bude cestovat v čase a byl jsem z toho ohromen a to by asi ten největší hajp, se kterým jsem na film šel, a co týče toho cestování v čase, tak myslím, že si to tu mnohem více líbilo než třeba v letošním špagetovém Flashovi . Postavy tu moc vykreslené nejsou, ano máme tu mírně vykresleného Indiho, ale to je celé. Co zachraňuje postavy jsou jejich představitelé. Harrison Ford září a dává do toho všechno. Z Mads Mikkelsena sálá charisma a každou vteřinu, co tam byl, tak jsem si užíval. Banderas taky v pohodě, to samé Toby Jones, užíval jsem si také ty dvě německé mlátičky, které toho moc chytrého nepředvedly, ale byly vtipným prvkem filmu. Akce byla klasicky Jonesovská, ale nijak originální, prostě to, na co jsme v sérii zvyklí, což je lehce škoda, mohlo tu být něco starého, ale extra. Cgi, o kterém mnozí tvrdí, že stojí za trest, mi problém moc nedělalo, ano máme tu pár nehezkých momentů a po celou dobu jde green screen mírně viděl, ale i tak si myslím, že se povedlo. Hudbu je velkolepá, ale myslím si, že není něco extra. Celkově mě mrzí, že to není blockbuster roku, protože je to prostě Indy, ale myslím si, že i tak to je důstojná tečka za sérii, která má podobné kvality 4. dílu. Mírně mě mrzí, že se tu nehrálo víc na emoce, tím myslím Indiho, kterého mohli nechat zemřít, aby to byl trošku doják a řekl bych, že by to filmu lehce pomohlo. Známka: 6,5/10 ()

Galifry

Nostalgie tu spoustě lidí úspěšně zatemňuje mysl a s tím se asi i počítalo. Já mám velký problém v tom, že mám svoji nostalgii rád a vážím si hrdinů své minulosti. Nelíbí se mi tedy, že se s nimi a s mojí nostalgií pokouší někdo takhle vyjebávat a ještě se ani nesnaží. Vesele se tu ignuroje to jak je ten film hloupý. Plný nesmyslných scén a jednou z nejnesympatičtějších postav co jsem kdy ve filmu kdy viděl. Hlasitá, protivná vševědka a všeumělka. Tohle je smutný konec jedné legendy a dílo zkázy Lucasfilmu dokonáno. Všichni to tu brání věkem Forda a bla bla. Právě, byl to takový problém udělat to pořádně a z Indyho charakteru stvořit mentora, který někoho povede a předá mu něco ze svého bohatého života? Ne, musíme z něj udělat poskoka nové a lepší hrdince. Bohužel, ta je instatní z prášku a patrně vysněná postava KK. Mikkelsen tam byl vlastně proč? ()

Kopy17

Strašně jsem se těšil. Po tak dlouhé době se Indy vrací, sice už jako děda, ale to opravdu nevadí, jelikož vidět Forda zase zpátky v této ikonické roli mě zahřálo u srdíčka. Na stará kolena do toho dává všechno a na svých bedrech táhne film. Bohužel je zde samotný Indy zastíněn opravdu nesympatickou a nesmyslně se chovající Helenou, která za mě jinak vcelku vydařený příspěvek do série doslova zabíjí. Není ale sama. Prequel s omlazeným Fordem nevypadá moc dobře a neustále se střídající akční scény tomu taky zrovna nepomáhají. Díky tomu se nový díl nemůže rovnat těm předchozím, i když možná časem si zvyknu i na tento (až ho uvidím stejně jako ostatní aspoň 20x). Ale ano, film se mi líbil a byl jsem z něj silně dojatý, dokonce i slza ukápla, a proto hodnotím spíše srdcem než rozumem. 80% ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí