Přijímáme lásku, kterou si podle nás zasloužíme. Americký film o prvním milostném opojení. Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ „jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní „normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, „toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi... Těmito slovy uvádí pražské nakladatelství Slovart román Ten, kdo stojí v koutě amerického autora Stephena Chboskyho (nar. 1970), který napsal, ještě než mu bylo třicet let. Charlieho příběh se odehrává v autorově rodném Pittsburghu a je víc než pravděpodobné, že obsahuje řadu autobiografických rysů. Chbosky se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista (např. postkatastrofický seriál Jericho), a to mu pomohlo při realizaci filmové verze jeho románové prvotiny. Snímek Ten, kdo stojí v koutě (2012) byl velmi dobře přijat diváky i odbornou kritikou. Mezi nejvýznamnější ocenění, jež film získal, patří Cena Independent Spirit Award za nejlepší první film. Jednoznačnou pochvalu si vysloužili mladí herečtí představitelé Logan Lerman (Charlie), Ezra Miller (Patrick) a Emma Watsonová (Samantha). V rolích dospělých, přestože jsou svým rozsahem vesměs minimální, se objevuje řada známých herců – Paul Rudd (učitel angličtiny), Dylan McDermott (Charlieho otec), Melanie Lynskeyová (teta Helen) a Joan Cusacková (psycholožka). (Česká televize)

Sykon

Hezké, milé, ale hlubší dojem film nezanechal a o nečekanosti zvratu by se taky dalo pochybovat. I tak je to jeden z těch lepších amerických filmů, které jsem v poslední době viděl. ()

D.Sleeper

Sice trošinku povrchní, trošinku kalkul, ale je to o něčem a má to atmosféru (Bowieho písnička to krásně podtrhuje)... A jako bonus to má také "Hermionu" ;-) ()

Dave Lister

Tento snímek mě velmi překvapil. Inteligentní a originální teen romance. Skvělé herecké výkony mladých protagonistů. V první řadě Ezra Miller, který podává velmi nadprůměrný výkon. Opravdu velmi zapamatovatelný film. ()

einar

Ja osobne som sklamaný. Knihu som nečítal neviem ako moc sa jej držali ale vo filme je zbierka nudných klišé. "Looser" s osobnými problémami a samozrejme introvert ktorý zavíta do novej školy. Postupne sa cez dievča od vedľa do ktorého sa bezhlavo zamiluje spozná jej zvláštnu,svojsky extrovertnú partiu s ktorou sa samozrejme ku koncu filmu dostane do konfliktu ktorý pramení z nepochopenia jeho osoby a jeho úprimných motívov. Všetci si o ňom myslia že je totálny ***** vy pomaly tiež na konci ho poľutujú a vy s nimi. Ak ste ale hipster nasiaknutý Anglickom a alternativou film si určite pozrite ()

prasklinka

na začátku to pro mě byla docela nuda, po 3/4 hodině se to změnilo, začalo mě to bavit a uživala jsem si to, ale ke konci jsem chytla pěknou depku a dokonce i nějaká ta slza ukápla ()

haWranka

Opravdu zvláštní film s pomalým tempem, od kterého jsem se ale stejně nedokázala odtrhnout a pořád jsem si říkala, co se to tam vlastně stalo/děje/stane? Všichni tři hlavní protagonisté se překonali. ()

neo93

Úžasný film, který je tak opravdový, jak jen asi může samotný život být. Je to na jednu stranu, tak obyčejné a prosté, ale na druhou tak skvěle a geniálně natočené. Příběh kluka, který zažívá všechny ty momenty od přátelství, lásky, až po nepřátelství, smutek, samotu a beznaděj. Naprosto krásně se na to dívá a prožívá každá minuta, když sledujete tak vyborné herce, jak neuvěřitelně představují své postavy. Logan Lerman jako nesmělý Charlie, který všechno prožívá svým prvním rokem na střední, Ezra Miller jako jeho nový kámoš, který zase jako gay to nemá vůbec snadné, tak samozřejmě nádherná Emma Watson v roli Sam. Ze začátku, když jsem se znovu díval na tento snímek, tak jsem si chvíli říkal, proč jsem dával takové hodnocení, ale stačilo jen pár dalších minut, aby mě The Perks of Being Wallflower opět uchvátil. ()

balcazar

Mám rád tento film. Úprimnosť v hereckých výkonoch, nespútanosť verzus plachosť. Nemal som pocit, že by sa film naťahoval, resp. že by sa scény opakovali, čo je pri tomto type veľké riziko. Jediné, čo mi chýbalo, bolo lepšie vysvetlenie a ukázanie zneužívania Charlieho tetou, čo bol vlastne jeden z hlavných dôvodov jeho vidín a problémov. Potenciál, ktorý sa tu ponúkal, zostal nevyužitý. ()

GTS_PUNK

Tínedžerských drám vzniklo na filmovom poli už mnoho a v budúcnosti ich určite ešte niekoľko ďalších vznikne. Väčšinou sa v nich tvorcovia snažia zobraziť pohľad jednotlivca na svet, sebe samého a všetko to, s čím by sa cieľová divácka skupina mohla čo najviac stotožniť. A inak tomu nie je ani v prípade tohto snímku podľa námetu knihy Stephana Chboskeho, ktorý usadol aj na režisérsku stoličku. Príbeh rozpráva o Charliem (Logan Lerman), prvákovi na strednej škole bez priateľov, s psychickými problémami a záľubou v knihách. Nakoniec sa pripletie do partie "seniorov", ktorí na škole pomaly končia, a Charlieho doposiaľ najväčšia životná jazda začína naberať na obrátkach. So všetkým, čo k tomu patrí, si film rýchlo získa diváka a necháva ho sledovať Charlieho pohľad na svet, na ľudí, na jeho vlastné pocity. So snahou tváriť sa nanajvýš originálne. Pomaly počas filmu si ale divák začína uvedomovať, že akési veľké prekvapenia od príbehu zrejme očakávať nemôže. Zopár menších mu film síce neskôr ponúkne, ale ako celok ničím extra nedisponuje. Z tohto pohľadu sa skutočne jedná o akýsi bežný štandard tínedžerskej drámy, navyše s viacerými trochu dosť prikrášlenými momentami, ktoré by pravdepodobne v skutočnosti nikdy nenastali. Nič z toho však čaru filmu neuberá na kvalite. Niekedy si treba pozrieť aj takúto prikrášlenú podobu sveta, v ktorej sa nakoniec všetko na dobré obráti. Veď nech aspoň v tých filmoch sa majú dobre a divák pri nich môže pokojne "vypnúť" a oddýchnuť si. Čo sa tak deja týka, je v poriadku, ale nie lepší než priemer. Podobne kvalitné je to aj medzi hercami. Hlavná postava Charlieho je síce sympatická a množstvo ľudí sa s ňou dokáže aj priamo stotožniť, ale najlepší dojem zanechávajú aj tak postavy vedľajšie. Ezra Miller vo svojej roli snáď "ukradol" celý film, Emma Watson tiež celkom solídne asistuje. Za zmienku možno ešte stoja spomenúť postavy Mae Whitman a Erin Wilhelmi. Avšak to, čím si film získa aj toho, ktorého príbeh nebude až tak baviť, je hudba. Soundtrack ponúka mix známych a menej známejších piesní zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov, ktoré jednoducho chytia každého a prinútia ho aspoň raz si zaspievať. The Perks of Being a Wallflower ponúka kvalitné herecké obsadenie, ktoré sa maximálne dokáže ponoriť do svojich rolí, a podfarbuje to celé skvelým a chytľavým soundtrackom. Keď však prejdeme k najdôležitejšej časti každého snimku, a síce k jeho príbehu, tu sa musíme nachvíľu zastaviť. Má v sebe istú dávku originality, ale takisto aj poriadne klišé každého tínedžerského filmu, vďaka čomu, bohužiaľ, klesá jeho celková úroveň. Niekomu sa to môže zdať ako malichernosť, ale keď sa nad tým zamyslíte, zistíte, že ten film v skutočnosti nič prevratné a originálne neprináša. Ani všeobecne, ani do vlastného "teenage" žánru. Je to však obstojná, pozerateľná, oddychová a aj celkom milá romantická dráma. Domaľovaná realita sveta, aký tam vonku nie je. ()

Amonasr

Film, který se dlouho tváří jinak, než o čem je, stejně jako hlavní hrdina. Zatímco mnozí "puberťáci" vedou spoustu rádoby dospělých řečí, ten, který nejvíc mlčí, by naopak nejvíc potřeboval cosi sdělit, ale nemůže. Snímek jsem sledoval dlouho s jistými rozpaky, především kvůli tomu, jak z něj neustále prosakovala poněkud povrchně působící americká mentalita, kdy se všichni musí tvářit naoko suverénně a sebejistě, aby skryli před ostatními a hlavně sami před sebou své slabiny. Postupně se ale vyprávění nenápadně čím dál víc dostává pod tuto vnější slupku a o to zajímavější je pak sledovat, co z toho nakonec vyleze, byť leccos se dá tušit z různých náznaků už dřív. Režiséru a zároveň autoru knižní předlohy i scénáře se povedlo skvěle skloubit atraktivnost a lehkost vyprávění s vnitřní hloubkou, která není podána nějak prvoplánově, i když určité finty na diváka, které ho mají v některých okamžicích dojmout, se dají také postřehnout. Ale je to jen v míře, která se dá odpustit, stejně jako jisté stopy "amerického" patosu, kterým se asi americký autor ani nemůže tak úplně vyhnout, nemá-li popřít zcela prostředí, z něhož sám vyšel. Všude je zkrátka něco. Rozhodně filmový zážitek, který nevyprchá hned do druhého dne. ()

samkko

6.5/10 no a teda smekám Chboskymu, že nejenom dokázal napsat rozsáhlejší knihu, ale také si jí sám převedl do filmové podoby a zrežíroval. Bohužel jsem ale od filmu nedostal to, co jsem očekával. V podstatě je to dějově ohraná klasika, která má ovšem v sobě geniální závěrečnou scénu kterou doprovází sám Bowie a je tak neuvěřitelně atmosférická, že jste nic podobného v podobných žánrech (či subžánrech) doposud neviděli. Nic víc vám k tomu asi neřeknu. ()

TheRay97

Pamatuji si moment, kdy jsem dočetla poprvé knihu od Chboskyho a hned ten den jsem si našla film. Bylo to asi dva roky zpátky, ale stále si pamatuju, jak mi na hrudi ležela strašná tíha po dobu celého filmu a slzy se nešetřily. Záhadou je, že pokaždé, kdy na snímek znovu narazím, jsou určité části, které veškeré emoce dokáží s jistotou znovu vyvolat. Noční projížďka v tunelu s Davidem Bowiem znějícím z rádia, zcela "nepodstatné" rozjímání o tom, že si nevybíráme odkud přicházíme, ale kam se odtamtud vydáme... Svým způsobem originální film natočený na motivy legendární knihy. Emma Watson překopala svou reputaci a teď už navždy bude stará dobrá Sam se špatnou minulostí. Během sledování se najdou i stopy po úžasných filmech, knihách a dokonce i hudbě. A pokud zvědavost převezme volant, nechte se vést, protože vás může zavést na hodně zajímavá místa. A to nejlepší? Tohle se nikdy neohraje! ()

bestn

Celý fill nás emočně provází...kluk, co neměl nikdy kamarády a byl za podivína, najednou má úžasné kamarády a dokonce se i zamiluje...uenže je celou dobu provázen nějakými depresemi které jsou ke konci filmu vyřešeny a myslím si, že je málokdo čekal... ()

Armageddon

Aj keď to je teenegerský film, môžem povedať za seba, že je výborný. Celý film som len ticho sedel a vychutnával si atmosféru. Keď sa objavila krásna Emma Watson, tak to hraničilo s dokonalosťou. ()

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie