Captain America: Návrat prvního Avengera

• USA Captain America: The Winter Soldier (více)
USA, 2014, 136 min

Předloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (více)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (více)

Po katastrofických událostech, které Avengers prožili v New Yorku, žije Steve Rogers neboli Captain America ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera poklidně v ústraní ve Washingtonu, D.C. a snaží se přizpůsobit modernímu světu. Když ale dojde k útoku na jeho kolegu z organizace S.H.I.E.L.D., zaplétá se do pavučiny intrik, které ohrožují celý svět. Společně s Black Widow se Captain America pokouší odhalit stále se prohlubující spiknutí a současně se na každém kroku střetává s profesionálními zabijáky, kteří byli posláni, aby ho umlčeli. Když dojde k odhalení skutečné šíře zákeřného plánu, povolávají Captain America s Black Widow na pomoc svého spojence Falcona. Přesto se brzy ocitají tváří v tvář nečekanému a zdatnému nepříteli – Winter Soldierovi. (Falcon)

kajas

K druhému sólovému dobrodružství Kapitána Ameriky jsem přistupovala velmi opatrně a nečekala jsem nic světoborného. Nemohla jsem tedy být mileji překvapená. Přesunutí do moderní doby příběhu jen prospělo, Black Widow excelovala v každé scéně (a co si budeme nalhávat, Scarlett je, promiňte mi ten výraz, opravdu kost :)), záporáci byli dostatečně nebezpeční, snímek i přes vyšší stopáž nenudí (na rozdíl od jiných marvelovek). Tohohle Rogerse tedy momentálně řadím na krásné třetí místo mezi všemi avengerskými adaptacemi. ()

Reesam

Být tu víc hvězd jak 5, dám jich víc, protože podle mě si to Captain America opravdu zaslouží. Nevím, čím začít, ale možná by bylo fajn to pomocí dedukce vyhodnotit.___Prvně název. Nevím, proč Winter Soldier, zase tam o něj nejde tolik, jako o S.H.I.E.L.D. a Hydru, intriky, kamufláže a o lži. Dále tu máme kameru. Jde vidět, že peníze tu nehrajou žádnou roli a je jedno, jestli jde milion sem nebo tam. Jsou výrazné efekty a na to, že bratři Russo točí takový velký film poprvé, tak je to opravdu skvěle odvedená práce. Záběry, které tu máme jsou především přizpůsobeny 3D, což dává logiku, ale třas kamerou, kdy Chris (Steve) padá do vody je opravdu super. Když jsme u toho způsobu natáčení, musím říct, že film je plný jedné akce za druhou, furt se něco děje, furt jste překvapení a nevíte do určité doby, co očekávat. Všechny adrenalinem nabité akce jsou provázeny skvělou hudbou. U filmu je důležité, aby obsahoval vážné věci (pokud nejde o komedii), určitou nadsázku, přehledné a srozumitelné dialogy, ve kterých se neztratíme a máme šanci, že jako divák tomu porozumíme. A tyhle body Captain Amerika splňuje. Vtipy to srší, jsou na místě, pobaví vás z 95%, jako třeba při honbě na Nika Furyho. Dále tu máme smutné pasáže, kdy slza prostě ukápne a když ne, tak přece jen ty oči skelné jsou. Dialogům rozumíme, dokážeme se zorientovat. Jo, je pravda, že ze začátku jsem netušila, kdo je s kým a proti komu, ale to je asi normální u blondýn. Taky tu byly dvě "lekačky", které jsem opravdu nečekala a div jsem nevylítla z křesla. A nakonec tu máme herce. Ach ta Scarlett, ta je vám tak krásná..Ona toho moc neřekne, ale když jo, stojí to za to. Taky mě velice potěšil Anthony, na kterého je radost koukat. Jo a ještě jedna věc, bojové scény-PARÁDA!! ___Jsem opravdu ráda, že Nik bude mít svůj vlastní film, zaslouží si ho a jako velká osobnost je to dosti na místě. Beztak jsem na něco zapomněla, protože to u filmů, ze kterých jste absolutně nadšení, normální.___Nutno ještě říct, že Marvelovské titulky jsou jedny z nejlepších, a u Kapitána jsou excelentní, ()

kinderman

Vzhledem k zápletce chytře obsazený R.Redford, pěkná (akční) rolička pro Amy z Everwoodu (E.VanCampová), mrknutí v podobě biblického citátu na náhrobku...a konečně víme, proč se doteď epizody první sezóny seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. vysílaly s takovými prodlevami (načasování je důležité). Po báječném retru je druhé Capovo dobrodružství inspirováno skvělým Brubakerovým komiksem, plány padouchů těží ze situace po 11.září (nadřadíme bezpečnost nad občanské svobody?) a Mooreových Watchmen a pro mě oba filmy znamenají (spolu s Avengers) to nejlepší z dosavadní marvelovské série. ()

OG_Swifty

Kapitán Amerika je jednoznačně můj nejoblíbenější hrdina z Avengers a jeden z nejoblíbenějších Marvelovských hrdinů vůbec. Film (nepochopitelně u nás pojmenován jako 'Návrat prvního Avengera', přestože první Avenger byl Thor, příp. Iron Man, a Cap se stal Avengerem až mnohem později..) měl svižný průběh a až na pár výjimek neměl žádný nudný úsek. Příběh chvílemi čitelný, chvílemi jsem byl mile překvapen a celkově mi to uteklo jako voda. Cap, Black Widow, Nick Fury i Maria Hill (značně pozměněná oproti knižní předloze) podali standardní herecký výkon (tedy jejich představitelé). Jelikož jsem nečetl story a nesledoval ani preview, byl jsem překvapen, jak se tu "zrodil" Falcon - tahle alterace jeho postavy mi však nevadila a bývalý rapper z 8 Mile je stále tím charismatickým hercem, jak si jej pamatuji. Na druhé straně i alterace Crossbona (Brock Rumlow) byla celkem OK. Největším překvapením byl ale Robert Redford v roli Alexandra Pierce jako hlavního villaina filmu (ačkoliv v komiksech se moc často neobjevoval a vlastně ani nebyl ničím zvláštní). Cameo Sharon Carterové už pak byla milá třešnička na dortu těch největší hardcore fandů komiksové předlohy :o). S otevřeným koncem se můžeme těšit na Superpadoucha Barona von Struckera a Avengery nové generace Quicksilvera a Scarlet Witch (stejně jako Winter Soldier jsou původní padouši, kteří se ale záhy dají na dobrou stranu - snad to tvůrci filmu oproti Buckymu uspíší ..). ()

GILLWANDER

Prvá polovica zaslúžene 5 hviezdičková. Ponúkla svižnú akciu zo zbesilým tempom, ktoré žiaľ nevydržalo. Druhá polovica tak povediac prestrieľaná, výbuchy sem tona nábojov tam a do celkového konceptu nič. Captain to gýčovo na poslednú chvíľu zachraňuje, doslova to stihol na stotinu. Herecké quatro Johanson, Jackson, Mackie a Evans spolupracovali dosť na úrovni. O niečo lepšie ako Prvý Avenger, no nechýbalo veľa a nemusel by byť. Určite komixová pocta. 80% ()

kalap

V 3D úžasné, vybuchujúce auta, lietadla, lode, skvelé súboje telo na telo, ozvučenie úžasne, až som sa zdvíhal zo zeme a spieval aleluja, aleluja. ()

Cl3ricK

Nejbrutálnější, nejkomplikovanější no prostě vrchol marveláckých movies. Na chlápka s metalovou rukou, který na ní ještě k tomu má ruskou hvězdu, fakt nezapomenu. Loki je v porovnání s Winter Soldierem takový dětský záporák. Brutalitou oplývající film, kde nemůžete vědět, kdo po kom vystřelí. Nádhera, opravdu tohle nemělo daleko k eRku. Příběh fakt špicovní, teprve tady se rozehrávají spletité čachry, které se určitě dotknou všech dalších marvelovek. Doufám, že seriálu nevyjímaje. Jinak ty náznaky a různé nástřely na další možné hrdiny jsou tady fakt superní. Jako fanoušek animáku Avengers: EMH jsem si prostě a jednoduše chrochtal blahem. No nic. Další film je už zase tááák daleko. 9/10. ()

Petrasuvicka

Pro mě velké zklamání. Z původního Steva Rogerse z roku 1944 nezbylo zhola nic. Ten staromódní gentleman a válečný hrdina je pohřben pod tunou techniky. Protože tenhle díl není o ničem jiném, než o megalomanské přehlídce zbraní a té úplně nejmodernější a nejúžasnější techniky na celém světě. Že se má Rogers sžívat s moderní dobou? Měl tohle snad být ten kdysi slibovaný náhled do jeho osobního života a minulosti? Jestli ano, tak je někdo z nás slepej a já to nebudu. Jedna retrospektivní scéna tenhle slib nenaplňuje. Zdánlivě jednoduchou dějovou linku natolik překombinovali, že bych musela vystudovat extra vysokou školu, abych pochopila, o co tam pořádně šlo a kdo stál na čí straně. Spousta nových postav, příliš akce a rvaček, při nichž se aktéři pohybovali tak rychle, že můj mozek zůstal zmateně zírat s otevřenou pusou a spoustou vznášejících se otazníku nad hlavou. Žádná dějová linka nebo zápletka mezi Stevem a Agentkou 13, pár vtipů a várka momentů, scén, které jako by přímo volali po zařazení do parodie. Létající černoch ve stylu princezny Jasněnky a létajícím ševci, odletující náboje po způsobu Charlieho Sheena ve Žhavých výstřelech 2...No a konec? Taky zrovna nic moc. Krom toho, že můj válečný hrdina z jedničky nenávratně zemřel, mě Scarlett opět přesvědčila, jak hrozně mě sere. ()

Martyska

Čo som si doteraz čítala tie superlatívy o tomto filme čakala som super-geniálny kasový trhák nabitý akciami, vtipnými momentkami a predovšetkým zaujímavým dejom. Z tohoto všetkého tam boli akurát tie akčné scény, ktoré boli fakt výborne a dych vyrážajúce ale to je asi tak všetko. Bola som sklamaná, hlavne dlhým úvodom. Má to 136 minút a úvod mi pripadal ako 70-minútový pokiaľ sa dostali k hlavnej pointe. Ďalej, kde sú tie vtipné veci? Ževraj tam Fury furt niečo vtipné omielal ale to som asi hluchá, že som to nepočula. V tomto ohľade bol aj Thor: Temný svet oveľa vtipnejší. No a dej? Nezaujal ma ničím. Ani som sa nenazdala bol záver, ktorý ničím neohúril. Žiadne napätie, žiadne nepredvídateľné okolnosti. To aj tie akčné ulicové scény boli lepšie. No a o Zimnom vojakovi som nezaregistrovala nič nové. Sebastianovi tam nedali šancu, ani priestor vyniknúť. Koniec kritiky, teraz sa chystám povedať to, čo sa mi páčilo. Falcon (ako nová postava), Zimný vojak (ako výborný záporák) a soundtrack. Ten nádherný soundtrack, bez ktorého by film nemal šťavu. Kvôli tomu, ako sa skladateľ popasoval s hudbou k akčným scénam dávam o 1* viacej. No a na záver to, prečo píšem takýto dlhý komentár: Jednotka sa mi zdala omnoho lepšia a naďalej zostávam toho názoru, že Iron Mana 3 a Avengers zatiaľ žiadna Marvelovka neprekonala. ()

berusche

Klasicky otřepaná klišé o svobodě a boji za dobrou věc, klasicky otřepaný námět o tom, jak jeden superhrdina nakonec ke štěstí dojde, i když vás teda budou napínat cca 10 minut. Ale když tohle všechno vezmete na vědomí a hodíte za hlavu, myslím, že si můžete přijít na své v záplavě honiček, střílení, přeskoků a seskoků, za které by se nemuseli stydět ani ruští artisté (případně by nebyli chudáci deportováni na sever). Já se bavila, v rámci žánru myslím, že obstojně, lépe než u jedničky a o více než u těch nových s X faktorem. ()

Jigy

Další úplně zbytečný film plný klišé, hloupých scén, nudné režie a špatných hereckých výkonu v čele s přehrávající Johansonovou. Pro mě další potvrzení, že tyto výplachovky od Marvela jsou čím dál tím blbější. Vždyť už ani ty efekty nejsou ničím nápadité. K vidění jsou v každém druhém filmu což omrzí snad každého. Tudíž nechápu přehnaně vysoké hodnocení téhle rutiny bez přidané hodnoty. ()

mikinhoo

Captain America je prototyp správného Američana. Super voják, povahově náš Mirek Dušín, který se vždy rozhodne správně. Prostě to bylo strašně špatný. Jediný, kdo se mi líbil ve filmu, byl Redford a Black Widow... To ale ke kladnému hodnocení nestačí. ()

KoRniky

Pro me je toto bez premysleni a bez debat prozatim nejlepsi marvelovka, a uz netrpelive odpocitavam dny do dalsiho pokracovani!!! ()

M.i.k.e

spolu s třetím Iron Manem nejlepší Marvelovka.Tam kde Iron Man sázel na určitou komornost (pokud se dá tohle slovo ve spojení s Marvelem vůbec použít) a akce bylo nezvykle málo,druhý Cap nám servíruje jednu velkolepou akci za druhou.Vše se děje ve vysokém tempu a vší vážnosti,humor sice nechybí,ale jeho výskyt docela prořídnul.Vzhledem k tématu to ale vůbec není na škodu.Bratři Russoové se nakonec ukázali jako velmi dobrá volba,jelikož vše zvládají dávkovat naprosto s přehledem a finesou a druhý Kapitán je i v nejzběsilejších akčních scénách přehledný (což se ne vždy daří).Jen škoda dementního českého překladu,který viditelně má potřebu lákat na slovo Avenger.Skoro bych řekl,že to už v dnešní době není třeba...90% ()

Jango_Fett

Musím říct že Marvel v druhé fázi válí. Captain America: Winter Soldier je dospělejší a troufám si říct že i temnější než předešlé filmy. Nechci tu moc psát o ději, protože bych vás nerad překvapil o ty chvíle kdy člověk s napětím sleduje jak to bude dál a kdo přežije a kdo ne. Řeknu jen tolik že Black Widow konečně získá dostatek prostoru aby si jí člověk mohl oblíbit a Nick Fury je mega drsňák. Co se týče samotného Winter Soldiera, tak mohu říct jen to, že zde neměl tolik prostoru jak jsem očekával a momentálně mi už ani nevadí změna názvu. Nicméně jeho fanoušci nebudou o nic ochuzeni (pochopíte až film dokoukáte). Na své si ale přijdou i příznivci SHIELDu protože ten tu hraje dosti velkou roli a až na pár výjimek a Coulsonova týmu se tu objeví téměř všichni jeho hlavní aktéři. A nezapomeňte na dvě potitulkové scény, jedna z nich stojí opravdu za to :). ()

Innuendo1987

Pro všechny trouby, co nevěřili, že by Winter soldier mohl být opravdu dobrý film musí být tohle kopanec do rozkroku. Ano je totiž o fous lepší než jednička a o několik levelů lepší než všichni Thorové, Hulkové a poslední Ironman . Ale není se co divit (i když někteří se asi divit budou) jde totiž o dost jinou záležitost, než na kterou jste byli doposud v komiksových adaptacích zvyklí. Z hlediska Marveláckého univerza se jedná o stěžejní záležitost a pro fanoušky povinnost (kdo četli předlohy tak tuší). A kdo by to byl řekl, světe div se, právě přátelsko-parťácké spojení Kapitána se snad nejslabší postavou Black Widow je zcela uvěřitelné a velmi sympatické. Mě snad jen zamrzelo, že díky dabované verzi jsem bohužel po "Her" neměl další možnost slyšet Scarlett v originále a třeba určit míru hlasové stylizace ve zmíněném filmu. No, jasná volba na co jít do kina. ()

uterox

Film vydělal zatím sladkých $303,300,000 a ještě mu pár miliónů dolarů zbývá na překonání 1. dílu, který vydělal $370,569,774. Vypadá to, že tato hranice by měla padnout v následujících dnech a týdnech. Na to, že to běží v kině u nás pár dnů, je to velmi výborný výsledek. A všichni i ze známých si to pochvalují, že je to mnohem lepší než 1. díl. Takže všichni húrá do kina! ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (více)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018