Vymítač ďábla

• Česko Exorcista (více)

Regan je dcerou slavné a bohaté herečky. Protože na ni matka nemá čas, tak si ani nevšimne, že se dceřino chování pomalu začíná měnit. Mluví sprostě a obličej se jí křiví do děsivého šklebu. Matka vezme dívku na lékařské vyšetření. Po sérii velmi podrobných vyšetření jsou lékaři bezradní. Dívčin stav se stále horší a teď už napadá i své okolí. Hlas se jí mění a ona komunikuje se svým okolím démonickým hlasem. Jeden z lékařů přijde s návrhem obrátit se na církevního specialistu, exorcistu. Matka to zprvu považuje za hloupost. Když se dívka změní v ďábelskou stvůru, která zabije jejího přítele, nezbývá jí nic jiného než se obrátit na vymítače ďábla. (TV Nova)

filmfanouch

Je těžké dnes vyděsit hororového diváka. Hororový žánr od prvopočátků v podobě Kabinetu doktora Caligariho Roberta Winea, Nosferatu od F. W. Murnaua či prvních filmů s monstry ze stáje Universalu ušel dlouhý kus cesty, za tu dobu ovšem existuje také spousty hororových milníků. Jenom málokterý film v historii hororového žánru předcházela pověst skandální podívané a při málokterém hororu se v kinech omdlévalo v tak hojném počtu. William Friedkin dal v roce 1973 skrze svého Vymítače ďábla hororový nestárnoucí klenot, kdy by se dodnes mělo spousty hororů od tohoto výrazného zářezu učit. Především ohledně budování atmosféry, pochopení toho v čem se skrývá největší síla hororového žánru i toho, jak může horor zůstat i po 5 dekádách zásadní. V období konečné fáze kariéry Alfreda Hitchcocka a pár let po Rosemary má děťátko Romana Polanskiho nadělil Friedkin sice ne první vymítačský horor, rozhodně ovšem významný milník tohoto subžánru, který inspiroval mnoho příživníků i více či méně ambiciózních inspirovaných projektů (a že jich kvalitních v součtu víceméně bylo po čertech málo).  Šokující film hned nedělá dobrý film, Vymítač ďábla ovšem zvládl být obojím. Momenty jako je masturbace krucifixem, otočení hlavy o 360 stupňů, pavoučí chůze či samotné finále zvládají výtečným způsobem fungovat dodnes, především ovšem vykonávat husinu. Friedkin nenatočil brak, natočil horor, který posbíral 10 nominací na Oscara (šlo o první horor, který bojoval o Oscara v kategorii Nejlepší film) a zvládl proměnit alespoň nominace za nejlepší adaptovaný scénář od samotného autora předlohy Williama Petera Blattyho a mix zvuku. Mimo Friedkina za režii se ostatně oscarových nominací za své výkony dočkali Ellen Burstyn, Jason Miller i tehdy 14-letá Linda Blair za ztvárnění posedlé Regan. Právě Regan posedlá démonem Pazuzu patří mezi ty nejvíce ikonické hororové strašáky, kdy tehdy 14-leté holčičky šel skutečný strach a jednalo se o jistou castingovou trefu. Friedkin ostatně Blair tehdy vybral proto, že nešlo o prvoplánově roztomilé dítě. A právě ve výsledku díky tomuto faktu zvládla Regan působit přirozeně děsivým způsobem. Význam Vymítače ďábla pro hororový žánr zůstává nezpochybněn. Málokterý nástupce doháněl diváky k křiku, opouštění sálů, zvracení či omdlévání. Jde o ukázku toho, jak ze zdánlivě trivalního námětu vytřískat možné maximum. Nejen prací s postavami (otec Karas v podání Jasona Millera s výtečným charakterním obloukem), ale například prací kameramana Owen Roizman, který děsivou atmosféru zvládnul prodat vizuálem. Vymítač ďábla díky tomu není unavující film, který by zvládl diváka dohánět k únavě před tím, než konečně dojde k titulnímu vymítání. Udrží si po celou dobu diváckou pozornost, ústřední hudební motiv Jack Nitzscheho patří mezi nejvíce ikonické hororové hudební motivy, dodnes zcela jistě patří mezi nejstrašidelnější/nejfunkčnější horory v historii kinematografie. Po letech ostatně zrají i diskuze o tom, zda ďábelské síly v nějaké formě skutečně existují a nebo lze všechny podivné případy, které zavání posednutím ďáblem, vysvětlit nějakým racionálnějším způsobem. Diskuze o existenci posednutí ďáblem je neodmyslitelně spjatá s vírou v boha, kdy všechny ateisty spíše svádí k tomu hledat přízemnější odůvodnění případů lidí, jejichž činy neodpovídají chování z tohoto světa. Očima ateisty by tak reálná Regan bylo problémové/psychicky narušené dítě, která veškeré činy páchá z vlastního rozumu, jakákoliv představa vyšší existence by okamžitě byla zapovězena. I proto dokázal nejspíš Vymítač ďábla u diváků tolik rezonovat a po dobu 44 let být nejvýdělečnějším hororovým filmem všech dob. Byl totiž v nejednom ohledu provokativní a podceňoval k novým úvahám. Byla by tak skutečně chyba označit tento nadpřirozený horor za pouhou snůšku fantasmagorií bez větší hloubky.  Už natáčení ostatně čítalo několik komplikací a film byl díky své tématice označen při realizaci za prokletý. Vznikl ovšem jeden z nejzásadnějších hororových filmů, kterému se málokdo v podžánru vymítačských filmů zvládl rovnat. Již nedávno jsme se ostatně přesvědčili o tom, že snaha kráčet ve stopách tohohle Friedkinova magnum opusu, nemusí dopadnout dvakrát dobře. Mrk mrk Davide Gordone Greene! () (méně) (více)

JohnnyD

Nie až tak strašidelné ako zábavné. Príliš pomalý rozjazd, priveľa odbočení od hlavnej línie, ktorá je človeku jasná od prvých minút filmu. Záverečné vymetanie je nárez - von Sydow i Satan hláškujú ako sa patrí. A Linda Blair je rozkošná, dokonca aj keď sa jej rozpadáva tvár. ()

Boogeyman

Prokousat se nechutně nudným začátkem dá sice zabrat, ale odměna ve formě několika fakt děsivých scén se dostavila! ()

Indiana

Velmi napínavé, opravdu jsem u toho měl pařezy a někdy se mi i zvedal kufr (scéna s krucifixem). Po všech stránkách skvělé a ve své době to muselo bejt skutečně něco. ()

Silas

Director's cut - 30%. I geniální film můžete zhovadit, pokud drtivou většinu scén nahradíte odpadním materiálem a vatou, která příběh neposouvá a postavy nerozvíjí. Zcela zmizela hororová složka a napětí, děj nedává absolutně žádný smysl, charaktery se díky nenávaznosti scén chovají co pět minut jinak. Prostor dostává mladý Miller na úkor mnohem zajímavějšího Sydowa, jehož vymítání trvá v této verzi žalostně málo a v kontextu budí spíše smích. ()

salahadin

Zbytečný prolog (zase narážka na špinavou práci archeologů?:) a zbytečný epilog plus vcelku triviální korpus. Cením si hlavně hereckých výkonů, solidního scénáře a dobře budované atmosféry. Nicméně tento kult mě zase tak nezaujal. Příliš se bát nebudete. Cupitání ze schodů po čtyřech je super :) ()

Pilda17

Hodně slušný film od kterého jsem moc nečekal a to z jediného důvodu, starší filmy mě moc nebaví a hrozně mě nudí. První pocit po spuštění tohoto filmu byl strašný a myslel jsem, že to po 10 minutách vypnu. Nakonec jsem se překonal a vzpomněl jsem si na nejhorší filmový zážitek. Zhruba první hodina je docela dost nudná a dala by se aspoň o takových 15-30 minut zkrátit. Když přišlo po té hodině konečně na vymítání a dostalo to pořádný spád, tak film byl víc než výborný. Mohu říct, že tu druhou hodinu jako zvlášť bych ohodnotil čistou 5* bez váhání. Bohužel ale ta předchozí hodina kazí ten pořádný dojem a rozhodl jsem se, že to o jeden stupeň hold snížit musím. Ale i tak dobrý film, který svůj žánr nijak neuráží ba naopak...8/10 = 80% ()

Cappuccino

Stupňovanie napätia? Bohužiaľ nulové. Všetko sa točí len a len okolo posadnutého dievčatka a jej strašidelnej izbičky, ktorá je síce naozaj hrôzostrašná (izba, nie dievčatko), ale tým sa moja chvála končí. Pokiaľ som perfektnému a tisíc krát atmosferickejšiemu Omenu nahodil "iba" štyri hviezdy, Exorcista si určite viac ako tri nezaslúži. Otvoríte škrípajúce dvere, za ktorými počuť odpudzujúce a diabolské výkriky? Vtedy máte v gatiach poriadne sústo, áno. Zatvoria sa však dvierka a z hororu zostane obyčajný a ničím zaujímavý thriller. (Director's cut: 132 min) ()

Ruut

Naprostá špička svého žánru. Film vznikal přes mnohé obtíže a nepřízen produkujícího studia. Nakonec si režiser dokázal ve všech směrech vydupat své a nepodlehl diktátu producentů. A hle co z toho vzešlo? Jeden ze skvostů kinematografie všech dob. Ještě ted mě mrzí v zádech když si vzpomenu na scénu s posedlou dívkou v postely, kterak otáčí hlavou o 360 stupnů. Brrr. Opravdu mrazivé. ()

S.Quentin QUALE

Klasika všech klasik, která právě oslavila 40 let a které to nedělá vůbec žádný problém, protože i po takové době dokáže zaujmout. Kdo by si náhodou myslel, že tento kult je jen starý crap, se kterým nemá cenu ztrácet čas, může si slavnostně pogratulovat ke své blbosti. Název The Exorcist, si myslím, mluví sám za sebe, navíc se jedná o šablonu pro spoustu dalších vymítačských filmů, takže o ději se rozepisovat nebudu, ale zmíním na rok 1973 výborné efekty, kterými bylo dosaženo plné funkčnosti snímku i po čtyřech dekádách. Jako hororovej klenot nemůžu jinak než doporučit! ()

Allien.9

Dlouho předlouho mi tento "mistrovský hororový kus" unikal, ale nakonec jsem se k němu přeci dostala. A výsledek? Obrovské zklamání. Zdlouhavé, místy nudné a atmosféru mají bohužel jen ty části, ve kterých figuruje dívka-ďábel, popřípadě knězova matka. Dvě a půl hvězdy (a to jsem na jedno oko slepá a na druhé nevidím) uděluji pouze za efekty, za hudbu, za výkon Ellen Burstyn a za relativně (ne)čekaný závěr. Když si vzpomenu, jak jsem před několika lety nadávala na prequel "Vymýtač ďábla: Zrození", mám sto chutí jít mu nějakou tu hvězdu přihodit... No, aspoň už chápu tu Afriku.;-) ()

HAL

Mrazivý horor s pekelně hustou atmosférou, ale bohužel také se spoustou zbytečných dějových odboček a scén nad rámec příběhu, které jeho účinek značně rozmělňují. Netuším jestli je to jen tím že jsem viděl onu novější rozšířenu verzi, ale každopádně je evidentní že při osekání o zbytečnosti a soustředění se na to důležité by film byl ještě působivější. Protože ať už jsou to počáteční vyšetření malé neurotické holčičky, její kompletní ovládnutí rozkošně hláškujícím ďáblem ("Let Jesus fuck you! Let Jesus fuck you!"), nebo geniální scéna vymýtání, to všechno jsou okamžiky při kterých dech mrzne už v plicích. 9/10 ()

misterz

Pomalší rozbeh, ale dejovo to bolo dostatočne zaujímavé na to, aby snímok bavil už od úvodných minút. Postupne všetko vo filme graduje až sa dostaneme po exorcizmus, pričom samotná scénka exorcizmu bolo to najlepšie, čo som na túto tému videl. Čo mi trocha vadilo bolo občasné hlúpe chovanie sa postáv, hlavne lekárov (dieťa už vypadá ako diabol s hnilými zubami a oni ho posielajú na psychiatriu). Zbytočne dosť dlho trvalo, kým sa prišlo na to, že "zdravotný problém" malej Regan má duchovnejší charakter. Miestami to bolo až úsmevné. Inak veľká spokojnosť. 85/100 ()

mchnk

K tomuto filmu je potřeba, aby člověk měl alespoň minimální víru v boha a v ďábla, což je pro mně docela problém, i když jeden, nebo druhejn by měl teoreticky být v každém z nás. U Regan je to myslim očividně jasné. Každopádně tohle je určitě zaslouženě uznávané hororové dílo, které má v sobě to, co se v některých zaostalejších státech děje do dnes. Mám na mysli vymítání ďábla z lidského organismu, což samo o sobě je reálná záležitost. Záleží na tom, co způsobilo šílenství konkrétních nebožáků. Každopádně je to hodně nepříjemný parazit. ()

Javert

Na svou dobu velmi vyspělý horor. Je zde vidět, že k strašidelnému zážitku nejsou potřeba litry krve, vyhřezlé vnitřnosti a jiné odpornosti. Tenhle film těží z atmosféry, kterou tu Friedkin dokonale stupňuje. Musím však říct, že žánrově podobný Omen je o stupeň lepší:) ()

mzss1

(55%) THE EXORCIST je určitě starý, známý a i snad poměrně slavný horor. Kdybych ho viděl dříve, tak bych možná hodnotil lépe. Asi jsem už tímto tématem okoukaný, ale přesto tomu dávám solidní 3* a na víc jak na dobrý průměr to bohužel nevidím. Mělo to dle mého názoru moc velkou stopáž, ½ půlka filmu měla pozvolné tempo, ta druhá už byla lepší, jen závěr byl takový trochu bez šťávy. Jinak se dá pochválit celkem dlouhé vymítání, slušné herce, známé hudební theme atd. Hlubší nedostatky bych v tom nehledal, takže asi tak. ()

Zemřel režisér William Friedkin

27.07.2021

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

22.12.2020

Studio Blumhouse (Uteč, Neviditelný) se chce vrátit ke slavné filmové sérii Vymítače ďábla a to rovnou s pokračováním. Zatím není jasné, o jak přímé pokračování by mělo jít a zda by nový sequel mohl… (více)

Ze Sabriny - mladé čarodějnice bude horor

Ze Sabriny - mladé čarodějnice bude horor

26.12.2017

Pokud jste dospívali na konci 90. let, jen těžko vám unikl sitcom Sabrina - mladá čarodějnice. Šestnáctiletá čarodějka v něm žila se dvěma šílenými tetičkami a mluvícím kocourem, a možná ani nevíte,… (více)