Black Panther

• USA Black Panther (více)
USA, 2018, 134 min

Režie:

Ryan Coogler

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Rachel Morrison

Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Letitia Wright, Winston Duke, Sterling K. Brown (více)

Film od studia Marvel Black Panther je dobrodružstvím válečníka T’Chally, který se po smrti svého otce, krále Wakandy, vrací domů do odloučené, avšak technologicky vyspělé africké země, aby se stal novým právoplatným králem. Když se však znovu objeví mocný dávný nepřítel, jsou T’Challovy schopnosti jako krále a Black Panthera podrobeny těžké zkoušce, neboť T’Challa je vtažen do konfliktu ohrožujícího nejen Wakandu, ale i celý svět. Tváří tvář zradě a ohrožení musí mladý král zmobilizovat své spojence a využít naplno sílu Black Pantera, aby porazil své nepřátele a zajistil svému národu a jeho kultuře bezpečnou budoucnost. (Falcon)

peetriss

Obrovská nuda. Po několika dobrých akčních podívaných, kdy jsem nabyl pocitu, že "marvelovky" přecejen dozrávají v kvalitnější oddychovou podívanou se Black Panther vrací zpět do vod nezáživných produktů, které mají za úkol nalákat do kin peněženky diváků, zda však divák odejde spokojen je již nezajímá. Mdlá akce, nezáživný příběh, necharismatické postavy, jejichž osudy mně vlastně byly úplně volné, nepříjemný digibordel, nezajímaví herci bez zápalu (snad krom sympatické Letitie Wright, která jediná baví) a režisér, který po povedeném Creedovi tentokráte selhal. Přepálená stopáž vše zmíněné jen násobí - za mně velice nepovedený spektákl ()

Prochy38

Jako co říct. Naprosto zbytečný Avenger, zbytečný Marvel a zbytečný film. Ano, kdyby to nebylo tolik na sílu, je to nadprůměrné sci-fi. Jenže dnes není. Mezi Avengers odpad. Bohužel. Jediné, co v tomto díle stálo za zdvihnutí obočí byla postava, kterou ztvárnila Letitia Wright. Vtipná, hezká a dobrá. Vše ostatní jde dolů. Bohužel. Ještě si z toho udělejte ultra černou záležitost... super nápad... nechápu asi nic... ()

Foxhound#1

Tenhle dílek skládačky MCU jsou dlouho odkládal, ale nakonec to nebylo vůbec špatné, ba naopak mě tahle partička hi-tech masajů bavila mnohem víc než třeba Dr. Strange. I když mi tam chybělo trochu víc mystiky ohledně Wakandy, samotné zbroje a dalších technologií. Ale jinak klasický marvel, vyvážená akce, dobří herci, sem tam nějaký fórek. Samotný film funguje čistě jako dokreslení toho co je BP zač a pár méně důležitých faktů, takže pokud ho chcete nevynechat, o nic důležitého v kostře MCU příběhu nepřijdete. ()

Milky. odpad!

Za mě tedy nejhorší Marvelovka. A zároveň největší sci-fi, které jsem kdy viděl. Pohádka o černém africkém národě, který svépomocí a vlastní inteligencí dosáhne vyšší technologické úrovně než kterýkoliv jiný národ na světě. Vždyť velká část Afriky dodnes nevynalezla kolo! A samozřejmě proto, že jsou tak vyspělí, se neustále chovají jako primitivní divoši, neznají strunné nástroje, farmaří a chodí v barevných šátcích, do spodního rtu si strkají CDčka, vládu si předávají v souboji a dělají gorilí "HU!!!". Tolik o reáliích. Co se týče zbytku filmu, nejvíce jsem čekal od soubojů. Hrozně zrežírované, nepřehledné a obludně nápadné CGI triky. Takže souboje FAIL. Celkově CGI....FAIL. Naprosto trapný humor určený pro diváctvo pod deset nebo se slabou retardací (ale perfektně fungoval na jednoduchou slečnu dvě místa ode mě, která se při sebemenším pokusu o vtip smála na celé kino). Absolutně nechápu roli té malé Gadgetky sestřičky, která byla akorát otravná. Chvílemi jsem měl pocit, že koukám spíš na Spy Kids. Věřím, že tady nejspíše zaúřadoval Disney, aby to bylo pro co nejmenší diváctvo. Myslím, že postava jako Black Panther toto dětinské james-bondovství opravdu nepotřebovala. Vše to završil nesmyslně infantilní finální boj s bojovými ťuťu ňuňu turbo-nosorožci a bezkrevným a bezbolestným podřezáváním krku. Absolutně nechápu kdo má být cílená skupina diváků. Chtěl jsem dát alespoň jednu hvězdičku za Michaela B. Jordana, který mě překvapil a KillMongera zahrál naprosto skvěle ve všech polohách. Bohužel za tu propagandu a brutální vymývání mozků s pomocí uprchlíkům, solidaritou atd... nedám ani tu jednu. Tady Marvel nasadil opravdu těžký kalibr a už do tak diverse (rozmanitého - rozuměj, naprostá většina postav je černá a jednodušší část afričanů teď může věřit, že Wakanda opravdu existuje a mají být na co hrdí) filmu nabušil od začátku do konce těžkou propagandu o tom, jak je třeba sdílet, pomáhat, mísit se i za cenu možné ztráty vlastní kultury a identity. Chce se mi zvracet. Jako pravidelný kinonávštěvník Marvelovek poprvé lituju peněz za lístek. ()

Klajnik odpad!

Další průměrná marvelovka, jejíž největším problémem je nedostatek zajímavých atrakcí. Akční scény nejsou nijak zapamatovatelné. Polovina akčních scén je o soubojích mezi dvěma uchazeči o moc Wakandy. A další polovina je zajímavější, jen se odehrává v noci a nic moc nevinikne, což přispívá k nezapamatovatelnosti. Finální souboj je tmavé CGI nic. Film samotný je z 90% CGI a nejde na to koukat. Jsem rad, že se furt dělají nějaké filmy poctivě jako Blade Runner 2049. Humor nestál za nic, až na ten 4 roky starej meme "WHAT ARE THOSE", což bylo ironic jak svině. Co se příběhu týče, nejsou tu žádný výrazný nedomyšlenosti a nesrovnalosti jako třeba v Doctoru Strageovi, kde si týpek přečetl pár knih a hned z něj byl übermaster. Největším nesmyslem Black Pantera je, že hlavní villain je Bostonskej negr, co chodí do Starbucksu. Marvel by se už mohl vzpamatovat, ale proč by to dělal, když je tu tolik debílků, co tomu napálí 4/5. ()

Imrwere

Tak vážení, na svět oficiálně přišla další sólová projekce ze světa MCU a to již dlouho očekávaný Black Panther. Toho jsme už znali z týmových Avengerů, ale konečně jsme se dočkali jasného představení nejen konkrétní postavy. Po zhlédnutí jsem si opět nechal nějaký ten čas na průchod a rozležení myšlenek a nyní přicházím s mým vlastním hodnocením. Jak jindy, samotnou známkou končím, dnes jí začnu. Black Pantherovi dávám krásných devadesát procent a to už z toho důvodu, že jsem byl opravdu mile překvapen. Ačkoliv nejsem až tak zarytým fanouškem filmů z černého etnika a to jak afroamerického, tak afrického, zde to zkrátka jinak nešlo, pochopitelně, a skvěle mi k celé atmosféře seděl i hudební podklad, přestože nebylo na výběr a ten byl prakticky daný. Postavy řádně propracované, kostýmy super a samotné herecké výkony též na vysoké úrovni. No a Wakanda? Prostě nádhera. Je sice pravdou, že té vyspělé až převyspělé technologie bylo opět až trochu moc, ovšem vnímejme fakt, že tohle sci-fi a tady mají tvůrci prostě volnou ruku. Sám osobně mám tedy raději, když se ubere na Dii botelu, což na druhé straně barikády skvěle ukazoval Ch. Nolan a sám Marvel to ve velké měře zvládal v novém seriálu Punisher, ale jak už jsem řekl, tohle beru a nebudu na tom hodnocení ubírat. Na co jsme také zvyklí, to je vtip a Stanova camea. Obojího se dočkáme i zde, ale to je očekávané. Proč ale z plného počtu ubírám těch deset procent? Trochu mi neseděl hlavní záporák. Tím samozřejmě netvrdím, že jej M.B. Jordan zahrál špatně, ale spíše jeho chování a celkový charakter ve mně probouzely pochyby o něm samotným. Pokud ale ještě můžete, do kina opravdu vyrazte, protože to doopravdy stojí za to a doporučuji neodcházet před úplným skončením, jak to mnozí špatně dělají. Nebudu prozrazovat nic víc, než že diváka čekají opět dvě aftermovie a zejména to druhé je, alespoň pro mě, velkým překvapením. ()

Spacecore

Byli jsme včera s přítelkyní. Líbilo se nám to moc. Já jsem hodně fanda afroamerické kultury, takže mě oslovil hodně soundtrack (celej ho zaštítili mí oblíbení Top Dawg Entertainment), tématika, herectví, různé odkazy apod. Nebral jsem tvrzení o tom, že jde o první blockbuster s černošským hrdinou moc vážně, protože tu byli Blade, Hancock, Meteor Man apod. jenže tenhle film byl prostě kompletně černošský, nebylo to jen o hlavní roli. Dlouho (možná nikdy) -s výjimkou blaxploitation flicks- jsem neviděl takle silně afrocentrický mainstream film. Takže bravo Marvelu, že se toho nebáli. :-// Jinak nenapadlo vás taky, že pokud Stan Lee hraje camea ve všech MCU filmech, což je jeden propojenej vesmír, že ta jeho postava musí bejt jeden a ten samej chlápek objevující se pořád na těch místech po světě, kde se něco děje? :D Vlastně tedy hraje sám sebe, tudíž se stává metafyzickou postavou přesahující vlastní filmový vesmír. ()

Jaro_slav

Trošku to funguje jako Wolverine pro X-Men, tj. taková vysvětlující odbočka z komiksovýho vesmíru Avengers. Docela kvalitní scénář, zaměřenej převážně na rodinnej příběh královský rodiny a vliv onoho příběhu na dějiny (smyšlený) země (analogie s The Crown tam jistá je – ne že ne), je tu nicméně přebitej naprosto skvělym vizuálem pohrávajícim si s africkejma motivama na pozadí supermoderní techniky, kterýmu umně sekunduje hudba, taktéž si pujčující témata africkejch rytmů a zpěvů; a taky překvapí ne tak protivně okatý PG-13, současná vražda filmů. Product placement Toyota-Lexus je odpustitelnej, protože je tam jen chvilku a má roli klaďasů i záporáků, takže jedinou trapnou velkou chybou je to nucený poselství jednoty, míru, humanity, solidarity „a pak a tak“ hned po neúměrně natahovaný scéně bitvy. Na druhou stranu jako velikej klad filmu musim zmínit absenci současný velice módní a velice zvrhlý filozofie, že je třeba vymýtit a zakázat zbraně. Tenhle film jasně řiká, že na světě furt je dost lidí, kuli kterejm je dobrý ty zbraně nadále vyrábět a vyvíjet — jen by ještě mohl věrohodně zobrazit, že jejich použití obvykle znamená krev. Hodně krve. Jenže PG-13. Kolem a kolem, moc nechápu, proč jsem na to původně vůbec nechtěl jít: fakt to neni marný. Lepších 70%. ()

Mimomisu

S odstupem par dni pridavam hvezdu navíc. Jo, chtělo to imho trochu strihat a urcite vic Kilmongera, ale zrovna koukam na YouTube na myho oblibenyho Kevina Smithe a jeho nadseni je nakazlivy. A i ten politicko genderovej přesah je zvladnutej na jedničku. ()

Marys

Black Panther prekonal moje očakávania, pretože som sa obával, že pôjde o politicky korektnú snímku z Marvel Universe, ktorou upokojia rasovú komunitu. Ono tomu aj tak bolo, no celý film bol spravený tak zaujímavo, že to vôbec neprekážalo. Farebné kostými, svižný dej, humor Marvelu príznačný. Veľmi pozerateľné. O žiadny prešľap tu nejde. ()

cingi.t

Tak toto si musí Marvel len robiť srandu. Potrebujeme, aby ľudia vedeli, kto je panter, tak o ňom natočíme celovečerný filmík, ktorý stojí za starú bačkoru? Tak mi to prišlo a nevedela som, či sa mám v kine smiať, nadávať, plakať, pospať si alebo si z toho spraviť prdel. Vyhrala tá prdel, lebo na viac to proste nemalo. Bez akéhokoľvek rasistického podtónu, áno černosi sú tmaví, tak prečo sakra bola polovica scén v tmavých miestnostiach, uličkách a podobne, kde sa nedalo rozoznať, ktorá postava je ktorá? Ďalšia otázka nad ktorou sa zamýšľam pri pozeraní tohto filmu. Bude sa tam niečo diať? Nejaká zápletka, zachraňovanie sveta, hocičo, čo do Marvelu patrí. Nie, nebude. Je to len pár zlepených akčných scén, pár gýčových romantických scén a výnimočne kde tu nejaké vtipné HAV HAV HAV z lesného kmeňa. Jediná dobre napísaná postava zomrie v prvej tretine a potom už to ide len dole vodou. Mix hudby z levieho kráľa a amerického hip-hopu + Martin Freeman, ktorý vyzerá, že ani nečítal scenár a nevie čo tam robí a k tomu stále opakujúce sa pokriky Harpúna U-HA-HA. Jediná zmysluplná myšlienka sa objaví až v potitulkovej scéne. "Ako môže národ roľníkov pomôcť svetu?" To ani sami nevedia, lebo šestina z nich jazdí na špičkových lietadielkách, motorečkách a diaľkovo ovládaných autíčkách a ten zvyšok nosí uteráky, slamené sukničky a jazdí na nosorožcoch. Akože what the heck?! To som jediná komu to nedáva zmysel? Black Panther vznikol tak, že Marvel si obliekol starú bundu a v jednom vačku našiel 200 miliónov, tak natočil túto efektami nabitú blbosť. Slabé 2*. ()

filipvrbik

Tak super, rozhodně nejlepší marvelovka- hlavně díky tomu,že je v porovnání s ostatními počiny od Marvelu úplně jiná- temnější, bez zbytečného infantilního humoru a člověk se ani minutu nenudí....Wakanda je opravdu skvělá, maličká zamě v Africe a technologicky vyspělejší než Star Trek...připomíná mi to Dubai nebo Šanghaj (kdo ví, jak bude vypadat Afrika za 50, 100let- snad jinak, než to momentálně vypadá)... K samotnému ději-Andy Serkis bravůrně zvládl roli záporáka (SPOILER-zakalí už asi po hodince), Michael B. Jordan snad ještě líp- ani moc nevím co psát, musí se to vidět, skvělé triky, super atmosféra, Africké scenérie....Nejslabším článkem je asi samotná postava Black Panthera- který používá super oblek , jak jsme si v marvelovkách už zvykli...No nakonec se bratranci rituálně pobijí a vyhraje samozřejmě klaďas- to si tvůrci neopustili...ale jinak rozhodně velké překvapení ....viděno ve 3D v kině...95% ()

bobstock

Dušička černého fanouška komiksů a hip hopu může mít klid. I kontinent, na kterém začal život už má plnohodnotného a lesknoucího se zaměstnance cirkusu jménem Avengers. Příjemný byl odskok od betonových velkoměst k pestrobarevné africké Wakandě i když přeumělé. Hezká honička v Koreji a nádherně vyrýsovaná těla čokoládových bojovnic v červených future-kombinézách mi přitahovala pohled. Radost musel mít i Martin Freeman, který byl privilegovaný a jediný kladný kamarád Černého Pantera asi jako jedinej dvojitej agent Trumpa a Marvelu. Horší to bylo s konverzačními scénami, ta doba vysvětlování a vyprávění mě fakt uspávala, né jednou jsem zabránil pádu mé hlavy z krku na zem. Však gorilí náčelník to tam v jedné scéně slušně vystihl. :) Celkově se jakási agitačka na multikulturní snášenlivost a sdílení všech tajných záležitostí povedla i když naivně. Je to stále jen lentilková pohádka a svět bude muset být nejdříve vyhlazen, aby něco začlo zase růst správným směrem. 65% ()

Mikino00

Průměrná barevná královská gangsterka, která dějově nezaujme i díky jisté šablonovitosti. S tou se sice potýkají všechny komiksové filmy, ale Marvelu se v minulosti podařilo ji překonávat, Zde ne. Pochválit musím hlavní zápornou postavu, jejíž pohnutky a cíle jsou pochopitelné a jedná se o komplexní postavu. Ve filmu ovšem zcela ojedinělou. Takový letní popcorn bez jakékoliv přidané hodnoty. ()

H4ku11

Z toho ako veľmi sa všetci tvárili vážne som sa musel poriadne smiať. Mám pocit, že v tomto filme nevyšlo vôbec nič. Wakanda mohla pokojne ostať ešte ďalšie storočia skrytá pred svetom a o nič by sme neprišli. Nie som žiadny rasista, no jediný, kto za niečo stál bol Andy Serkis. ()

Sygauras

Tak jako začal černý panter, tak přesně takto by měly začínat všechny filmy které mají podobnou strukturu vyprávění. Hezky ve zkratce vysvětlit o co jde, kdo je kdo a co se zhruba stalo. No ale pujdu rovnou k věci a popíšu problémy tohoto filmu a taky důvody proč ho považuju za nejhorší film MCU. nebudu se tady extra rozepisovat o ději, protože ten je stěží popsatelná hromada blábolů. Král Wakandy má k dispozici stráže, armádu a členy všelijakých komand, ale na misi sebou vezme 2 ženské a vlastně i ty jsou zbytečné, protože si všechno zvládne ohlídat sám. Místo těch moderních vymožeností používají oštěpy, obrněné nosorožce, kopí a pobíhají v prostěradlech, místo toho aby si na sebe oblekly ten supernezničitelný oblek a bojovaly sci-fi zbraněmi. Mají drony o velikosti stodoly které jsou na dálkové ovládání ale to ne, oni běží do boje pěšky a mávají klackama. Wakanda je supervyspělá země ale rozdělují sami sebe na 5 klanů, z nichž žije v dokonalém pohodlí jen jeden kmen a ty ostatní bydlí v jeskyních a dřevěných chatkách. Královská rodina je vzorem pro všechny ostatní a dodržování tradic je na prvním místě ale královská dcerka si klidně ukazuje fakáč a chodí oblečená jak šlapka. Kdejaký přivandrovalec má právo na trůn a klidně mu přenechají veškerou moc i přes to že chce vyvraždit celý svět, protože je ublížené černé štěňátko a světe div se, celá "velká rada" (kde jsou mimochodem ikony černého světa jako křovák v prostěradle, žena - ?? - která vypadá jak indiánská babka z palicí omotanou ručníkama, další křovák z kolem v hubě, atd) mu odkýve genocidu, protože je přece král a v naprosto rovném souboji získal právo vládnout. V chatrčích ostatních kmenů, visí na stěnách jakési artefakty jejich minulosti, což působí jak pěst na oko a ještě více to otupuje mozek průměrného inteligenta. Kunta kinte alias nový král Wakndy si vezme oblek představující moc a sílu a jeho sestřenice, která je geniální vynálezkyně oproti které je Tony Stark břídil, si neřekne "hele já to vytvořila a mám k tomu všemu i ovládání tak to můžu klidně ten oblek nechat zmizet" ale místo toho se obleče do pyžama a jde si to s ním rozdat. Nesmyslů a rasistických kravin a logických kopanců je tady asi 2 000. Tohle není už ani nijaká snaha nám přiblížit dalšího hrdinu ale vybít si vztek za všechno to černé ponížení ve světě. Jo a ještě na konec si neodpusím stupiditu největší a to je pomoc uprchlíkům. Ty kráso, na celém kontinentu je jediná vyspělá společnost (jak už jsme se dozvěděly tak i ta se dělí na 5 kmenů z nichž 4 jsou pořád chudé a jen jsou k Wakandě přilepené) a oni chtějí příjmat uprchlíky ? Kurva cože ? To snad jako ale už nemyslí vážně že ne. A hudba je opět černošská, plná rýmovaček a chvalozpěvů jak je bílá rasa nadřazená a černá je nucena žít v kanálech ................. oni celý film tlučou lidem do hlavy že kultura, tradice, souznění z minulostí, objímají tam stromy a do toho zatrilkuje raperský song. Ty kráso, tolik srdíčkových lístků co zkouřily bych chtěla mít. Proslov na konci filmu o tom že by chtěly světu ukázat jaká jsou super velmoc je snad špatný vtip i na idioty. Chtějí světu dokázt svoji otevřenost, ale přitom se rituálně vraždí kvůli trůnu a málem si všichni podřezaly krky když nový král chtěl zaútočit na svět protože se považoval za lepšího (a kterého chtěla náslodovat minimálně polovina Wakandy) Nečekala jsem že Ulyssese Klaueho / Klauea, v podstatě hned zabijou. Myslela jsem že měl být nějaký velký záporák i v budoucích filmech. A jsem zvědavá jak svět přijme to že Wakanda je v technovývoji o mnoho dál než ty nejvyspělejší země a jak to zakomponují do dalších filmů. VELKÉ PS : po uvedení filmu v kinech, zaznamenaly cestovní kanceláře obědnávky na dovolenou ve Wakndě. To asi svědčí o mentálním vývoji zdegenerovaných obyvatel USA kteří nám jsou neustále dáváni za vzor. Tím pádem měním hodnocení ze 2 hvězd na 1, protože jsem to viděla znovu a napodruhé je to ještě horší. () (méně) (více)

Yardie

U mě velká spokojenost. Měl jsem z toho trošku obavy, a dlouho se zdráhal jít, když jsem si tak četl komentáře. Ale šel jsem. A udělal jsem dobře. Od začátku do konce jsem se výborně bavil. Slušná akce, sympatické postavy, zajímavá mytologie, perfektní záporák, výtečná hudba, povedená kombinace světů, sem tam nějaký vtípek. Celkově relativně střídmé, kromě závěrečné mely, kterou si mohli odpustit, jak zde už někdo psal. Ta byla trošku moc, oproti předchozímu průběhu a nádechu filmu. Film má i jisté poselství, resp. něco k zamyšlení, jak by to asi mělo fungovat, a je-li to vůbec možné. Jsem velmi spokojen. Dle mého jedna z nejlepších Marvelovek. Lepších 80%. Howgh! ()

geimz

Taká príjemná marvelovka, ktorej ohromne dopomáha atraktívne prostredie, dizajn a kostýmy, ktoré predstavujú vítanú obmenu od veskrze amerického štýlu posledných 17 komiksoviek. Killmonger takisto OK, pretože ide o poľudšteného zloducha s pochopiteľnými motiváciami a nepotrebuje zničiť celú planétu. Avšak ak by bol film o zmienené veci ukrátený, zostane len tá istá dejová kostra ako u X snímkov predtým. Zásadný zlom pre afroamerickú kultúru takisto nevidím, vyhypeované to bolo až na smrť, ale to je možno tým, že nepatrím do cieľovky. Takisto si to trošku pýtalo (aspoň v post-credits scénach) aspoň nejaký teaser na Thanosa, keďže sa jedná o posledný film pred Infinity War, ale to nie je ani poriadna výtka, len také konštatovanie. Black Panther ujde, druhýkrát si ho už ale nepustím, pretože neponúkne nič originálne. ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

25.04.2022

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

07.10.2021

Pandemie Covidu-19 nadále způsobuje potíže v celé řadě odvětví, a to filmové není výjimkou. Jediným efektivním bojem proti nemoci a jejímu šíření je zatím očkování, a tak je naprosto logické, že čím… (více)