První republika

• angličtina The Manor House (více)
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)

Série(3) / Epizody(49)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

zemelu

Hodnotím po první epizodě. Herecké výkony dobré a moc nerozumím komentářům, že mluví moderně. Je to chápáno jako rodinný seriál a tak jsem ani nečekal archaickou a nebo prvorepublikovou mluvu. Tehdy se používalo u chudiny hodně germanismů, argotu a nebo naopak bylo u smetánky módní používat francouzské výrazy. Ti kdo to tady kritizují si musí uvědomit, že by tomu moc nerozuměli a museli by to vysvětlovat dětem. Ani mi nepřišlo, že by tam bylo na začátek mnoho postav, takže jsem se neztratil ani v tom. Kriminální zápletka se mi líbí a dodává seriálu jiný nádech a také určité odlišení od Vyprávěj. Doufám, že budu moct přidat vyšší hodnocení. ()

Tucinka

mnoho povyku pro nic...co se vleče neuteče...osobně jsem dost zklamaná, někteří herci přehrávají, jiní nehrají, dost věcí mi připadá, že není dobových.... ** ()

jerrik7

Na seriál jsem se těšil. Ta doba je zajímavá. Ale jsem zklamaný. Film mne uráží. Tvůrci si z diváka dělají srandu. Má to všechny znaky amerického seriálu nebo jihoamerické telenovely. Aspoň tak nějak si americký seriál představuji, protože jsem nikdy žádný americký ani jihoamerický seriál neviděl. Pár celovečerních amerických filmů - paskvilů točených v tomto duchu jsem ale už viděl. Asi to točili pro velmi nenáročné, lépe bych řekl jednoduché, diváky. Jsem z toho znechucený. ()

katapultova

Čekala jsem, že to budou takové Četnické humoresky, ale bohužel pro mě ani omylem. Neříkám, že je to úplně špatné, ale jako nejvýstižnější přídavné jméno mi přijde slovo "povrchní". Nakonec mi to vlastně i potvrdili tvůrci tím, že prý byl nejdřív napsaný scénář, a pak teprve se řešilo, do jaké doby bude zasazen. Tím pádem došlo k tomu, že některé situace jsou v dané době nereálné. Totéž se týká i kostýmů - ty mi někdy neseděly, tvůrci se vyjádřili, že má jít o stylizaci a přiblížení divákovi. Pokud je ovšem seriál zasazen do konkrétní doby, imho mají i reálie odpovídat této době. SPOILER: Konkrétní výhrady: 1. Napětí mezi Klárou a Jaroslavem a Klárou a Vladimírem by mohlo být rozhodně větší a uvěřitelnější. 2. Neřešilo se vůbec, proč byl Vladimír v legiích. 3. Pořád mi není jasné, proč si Klára musela vzít Jaroslava, a ne Vladimíra - i když možná se to ještě dozvíme. 4. Jednání Magdaleny je dost nereálné - nošení kalhot, svlékání před cizími muži, pak ta noc s Vladimírem. Neortodoxní dívka z dobré rodiny by velice pravděpodobně takové věci nedělala. 5. Móda - Klára má krátké vlasy, již zmíněné kalhoty, šaty s výstřihy a odhalenými zády; nepředpokládám, že i starý pan Valenta nosil v té době smoking, stejně jako to, že by se ve Francii během války nosily krátké vlasy. 6. Ta povrchnost kouká z různých situací - třeba popis konce války, nadšení, ale současně i obav spousty lidí, probléms e zásobováním, s jídlem, strach z nového, to všechno by se dalo krásně vykreslit, ale tady jde spíše o okrajové záležitosti. ()

Rosneechka

Mám pocit, že každým dielom lepší a lepší seriál. Krásne kostýmy a výprava, dokonca aj herecké výkony sú vo väčšine prípadov veľmi dobré. Pútavý a napínavý dej, ktorý sa stáva čoraz zaujímavejším. Výborný Ján Koleník a nové, málo známe tváre s veľkým potenciálom. Len tak ďalej - myslím, že sa tento kúsok môže vypracovať na veľmi kvalitný seriál. ()

Pavelkedar

První díly jakž-takž zajímavé, sedmým a osmým dílem razantní posun v kvalitě zpět, začíná žánrově připomínat srágory typu růžový zahrady, cest domů,vkv a podobný jiný braky - stejné klišé, pouze zasazeno do atraktivního-"retro" počátku století,kvůli kterému jsem to sledoval. Škoda...............................Chabé výkony některých herců, zvláště Valentovic "mládež"-Robert Urban jako Freddy Valenta, Viktor Dvořák jako Kryštof Lébl - zcela amatérské výkony. Ján Koleník -to je tak na hraně, ostatní "bardi" ale O.K. Končím........... ()

artcha

Po osmi dílech: vadí mi ta zjevovací holčička a V.Nová a její emancipovaná rádoby kontroverzní role. Naopak jsou velmi povedené kostýmy a výprava také nepůsobí povrchně. Dějově jsem vlastně nečekala nic jiného, takže 3,5* ()

skok01

Dobrá nejde o seriál nikterak výjimečný či extra poutavý. Uznávám, že i některé dialogy se do seriálu úplně nehodí. Ale musím říct, že seriál skutečně reálně, detailně a velmi opravdově vykresluje lidské povahy a osudy. A velmi se mi líbí i ty některé povedené dialogy. Celkově mě seriál zaujal a stále přitahuje kostýmy, výpravou (dějem) a hlavně a to zejména dobou, o které pojednává. Velmi rád seriál sleduji a velmi rád se tak dovídám, jak to všechno asi mohlo v První republice vypadat a fungovat. Seriál má velmi dobré herecké obsazení a výkony a také velmi dobrou hudbu. ()

trx2010

Čekal jsem seriál se zajímavostmi z první republiky a ona je z toho telenovela na rozmazaném pozadí první republiky. Začátek slušnej ale čím víc se do toho člověk dostává, tím je to horší. Bez duchů, flashbacků a milostného šestiuhelníku bych se obešel. ()

LUCIM

V celku zajímavý nápad. Lepší než dementní ulice a podobné blbosti. Jen jsem čekal lepší zpracování a bohatší děj ()

kozak66

Velmi dobrý počin od České televize,prostě se mi to líbí i přes negativní komentáře a postoje,který tento serial provázejí od začátku. ()

PetMcHegoat

Jsem uhranutá retrem. Jistě, postrádám z toho důvodu adekvátní způsobilost podobné filmové počiny komentovat, ale vezmu to jako výzvu. Kde to všechno začalo? Před lety jsem se zakoukala do Vyprávěj z dílny stejných tvůrců. Znáte to, zabouchnete se do vysvalenýho blonďáka s modrýma očima a najednou nekoukáte napravo, nalevo, protože je prostě děsně krásnej a má úžasnej úsměv a výstavní zadek v upnutejch džínách atd. atd. Co na tom, že je trochu (trochu víc) jednoduchej a pouhá představa, že ho představujete svým intelektuálně spřízněným přátelům, Vám vyvolá tik v pravém oku. No, tak nějak mě uchvátilo Vyprávěj. Neřešila jsem dobové kontroverze, místy vatou vycpaný scénář, ani chyby v kostýmech. Viděla jsem samu sebe v těch situacích, dobových souvislostech a moc mě to bavilo. Na rozdíl od Vyprávěj jsem 1. republiku nezažila, takže jsem neměla žádná výrazná očekávání. Úvodní díl mě ale dočista vyděsil. Konkrétně ta přemíra popisnosti a obava o to, aby divák správně pochopil. Nevím, jestli jsem tak nebezpečně inteligentní, jak by řekla Hurvínkova Mánička, ale mně došlo na první dobrou, kdo s kým a jak a to neustále omílání mi sebralo chuť se na to vůbec dívat. Ale dala jsem První republice šanci a musím říct, že po vytěsnění úvodních epizod se dostavilo mírné stoupání kvality dějové i tvůrčí. Na své si přijdou milovníci zápletek milostných, ale i kriminálních a nechybí (pro mne bohužel) i trocha duchařiny. Taky těch historických souvislostí je tam na můj vkus pomálu. Co bych ale rozhodně vyzdvihla jsou kostýmy, masky, výprava, stavba, kamera. Co záběr, to dokonalý obraz. Někdy je té uhlazenosti a perfektnosti dokonce až příliš. ()

migl

Prvorepublikový(hist(e)orický) rodinný seriál?,ale kdeže!,zas len tupá telenovela s detektívnou zápletkou preoblečená do dobových kostýmov ()

Boobus

Skvělý seriál. Úžasný děj, kostýmy, zápletka, herecké výkony, obsazení. Jsem nadšená. Hltám jej plnými doušky. Skvělý počin! ()

HOLESa

Já dávám 4* seriál je pékný,od všeho něco,kostýmy skvělé.Na Kolejnika se hezky dívá.Plánková a Nová jsou šikulky a Kříž dobrá tečka. ()

tyzik

Bohužel čeho je moc toho je moc a to co jsem si na vyprávěj zamiloval zmizelo.Moje první díly s Vackem byly super chci zpátky svý prachy! Ale dál se z toho začala stávat jákási podivná slátanina chvilku to jenom začalo připomínat seriály Novy nebo Primy ale nyní? už aby se člověk bál po usnout. A 19 už opravdu nesmysl ječíci Kláru vidět nemusím, furt řve na lesy jakej je Vladímir vrah potom se s ním zase vyspí. V 18 dílu Voldemort Kryštof a Superman Vladimír no a do toho ještě Bedřich. No a Svatopluk Skopal v roli toho revírního inspektora jako nechcete tam dát Pavláska! A chudák Magda které to nechali s Jaroslavem a dědou na krku. Vyprávěj nebylo nikdy dlouhé mělo furt jiná děj a je to jeden z mých nejoblíbenějších seriálů ale tohle! i to máte Slovo je lepší! ()

luga

Jednu hvězdičku, ani nevím za co. Chybí tomu téměř vše a přebývá zrovna tak. Nebudu zabíhat do podrobností, bylo by to smutné. Poslání, poučení? Žádné, jedná se o čistě kratochvilnou záležitost. Už jsem si vzpomněl, vystupují tam krásní lidé a dost dosti dobrých herců. Je vidět, že se najde mnoho diváků, kterým se to líbí, proč ne. Ale veřejnoprávních peněz je pro toto, dle mého názoru, veliká škoda. ()