První republika

• angličtina The Manor House (více)
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)

Série(3) / Epizody(49)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

offlineman odpad!

Když nevíme, co tam dát, tak tam vrazíme šukačku nebo ducha! Jak jenoduché! Hloupý český divák přece sežere všechno, ne? ()

alpeew

Téma, jaké ještrě nikdo - v seriálu a dramatu(nikoli krimi) - nezpracoval, s neokoukanými herci (žádná Geislerová či Donutil), s povedenou výpravou a zajímavými interiéry i exteriéry, dobrá hudba - no konečně se Česká televize "pochlapila". Viděla jsem všechny díly, co zatím byly. Po počátečních rozpacích se každý pátek těším. Skoro jako Downton, ale šmrncnutý naší historií a se scénáristicky skvěle zpracovanou tajemnou minulost v historii rodinné. Doufám,l že bude i pokračování! ()

Ele(a)nora odpad!

Hodnocení po 8. dílu. Dávala jsem tomu šanci dlouho, protože jsem se na ten seriál předtím stejně tak dlouho těšila. Díl se španělskou chřipkou působil dobře, bohužel potom se kvalita začala ubírat zase do pekel. Opakovat xkrát řečené není třeba. Už v prvním dílu začalo být jasné, že na takové nepodstatnosti, jako je historická přesnost, se bude muset rezignovat. Možná jen jedna hnidopišská poznámka v tomto směru: roku 1918 Máchovy deníky rozhodně nebyly známy širšímu publiku a věta "pical jsem ji jak Mácha zezadu" by v tehdejším nevěstinci nezazněla. K názvu a k ambicím tvůrců "mapovat atmosféru první republiky do roku 1945 (sic!)": absolutně nekoresponduje s dějem. Pokud tvůrci hodlají dojít až ke konci 2. světové války, tak to bude trvat ještě hodně a hodně večerů vzhledem k tomu, že osmý díl z údajných dvaadvaceti teprve řeší Rašínovu měnovou reformu. A kromě toho jsem zvědavá, jak vůbec dojde k té druhé světové válce a protektorátu. Za celou dobu se v seriálu objevila pouze jedna postava, u které je naznačeno, že je německé národnosti, a ta má všechny Čechy okolo ráda. Nepodstatnosti jako odpor Němců v pohraničí a konflikty s Maďarskem či Polskem evidentně budou stát mimo zorný úhel tohoto díla. O existenci Slovenska se člověk dozví pouze díky akcentu Vladimíra Valenty (pardon, rodilého Pražáka) a paní Škvorové. Pokud ale atmosférou první republiky má být to, že několik vysolárkovaných hezounů v rádoby dobových kostýmech jenom odrecituje klišé repliky, úkol je splněn na výbornou. Celkově postavy jsou opravdu "uvěřitelné". Za všechny hrdina, který se sice vrací ze zákopů první světové války, kde se živil čtyři roky šlichtou a je psychicky otřesen, nicméně vyhlíží, jako kdyby právě přijel z dovolené v Chorvatsku nebo z fitka. Podobně hrdinka, která pohrdá konvencemi tak moc, že jako jediná ženská osoba v Praze nosí v roce 1918 kalhoty, při první příležitosti se neváhá s hrdinou vyspat, aby tak demonstrovala, že sex je možný bez lásky i bez manželských okovů, následně odmítá společensky výhodný sňatek, protože není zboží, se kterým se dá obchodovat, chce pracovat, aby tak ukázala, že je nezávislá na milionech svého otce, nicméně když se nabízí završení její nonkonformnosti kariérou svobodné matky, volí možnost potratu, aby se společensky neznemožnila. :-) K poučení o historii: Divák lačný historických poznatků o první republice se dozví zhruba toto: byla nějaká válka, pak se něco stalo, udělala se republika a všichni z toho měli radost, pak byla nějaká chřipka, španělská (ten, kdo ji prodělá a uzdraví se, vidí mrtvé lidi), pak přišel nějakej Rašín, který vymyslel nějakou divnou reformou, která všechny okradla, tatíček Masaryk za to nemohl a Klára Lébl-Valentová si pak v obchodě nemohla koupit cukr. ( A snaha tvůrců objasnit nepoučeným o co vlastně šlo skrze Jaroslava Valentu vysvětlujícího reformu jeho dítěti, jenom ukazuje, s jakým typem diváka se tady počítá. Do této doby se pouze několik dílů řeší, že přijde nějaká reforma a pokud si Vladimír nevezme Magdalénu, bude to průser.) Pak tady máme samotný příběh, skrze něhož máme vnímat výše řečené. Některá klišé už tady zazněla, stejně jako množství neuvěřitelných náhod, z nichž je tento seriál tvořen. Viz kadibudka, žena mezi dvěma bratry (obrazně řečeno, do porna zatím příběh nezaběhl), pero, jímž má být podepsána smlouva mimořádné důležitosti, ve kterém dojde inkoust zrovna v tu pravou chvíli. Hrdina vracející se po x letech domů cca tři minuty poté, co se jeho matka svěří faráři s podezřením, že on možná zavraždil rodiče manželky druhého syna. Hrdinka kráčející na potrat a náhodou jí křižují cestu davy roztomilých dětí... Atd. K ději: Rodina Valentů s temným tajemstvím v minulosti se stěhuje z Vidlákova za Prahou do Vidlákova v Praze. Do vily,na které leží stín rodičů hrdinky Kláry (z dalších dílů vyplyne, že se tu dokonce prochází jejich duchové), kvůli kterým zdejší obyvatelé nenávidí Kláru i všechny Valenty (stačilo by jistě dům prodat a za utržené peníze si koupit odpovídající nemovitost kdekoliv jinde, ale tím by se škrtla třetina děje prvních tří dílů). Z ciziny se po deseti letech vrací Vladimír zamilovaný do Kláry, ačkoliv ta se neustále tváří, jako by ji trápila zácpa. Klára se před těmi deseti lety musela provdat za jeho bratra Jaroslava (jistě se tehdy mohla provdat i za Vladimíra, když z hlediska situace jejích rodičů to bylo úplně fuk, ale tím by se škrtl děj celého seriálu). Všichni si myslí, že Klářini rodiče utekli do Ameriky a při té příležitosti zdefraudovali úspory obyvatel celého pražského Vidlákova a zavraždili dělníka ve své továrně. Ve skutečnosti jsou ale oba po smrti a Vladimír utekl, aby nebyl podezírán z toho, že je zavraždil, protože mu Kláru (z neznámé příčiny) nechtěli dát. Po návratu domů zjistí, že mrtvoly Léblových zmizely, veřejnost se domnívá, že žijí v Americe a jediný, kdo jej podezírá z vraždy, je jeho vlastní matka. Takže když se na celý případ zapomnělo a nikdo jej z ničeho nepodezírá, rozhodne se Vladimír navzdory logice do případu šťourat, aby se teda všichni rozpomněli na to, že jediný, kdo měl motiv i příležitost Léblovy zabít, je vlastně on sám. Zatím se Valentové utápí v dluzích. Otec Valenta je zgruntu poctivý podnikatel, kterému se ekluje ty dluhy zaplatit z Vladimírových peněz, které pocházejí z pochybných zdrojů (navzdory faktu, že Vladimír pro vlastní rodinu nehne ani prstem, deset let žil kdesi, aniž by se ozval, co s ním je, ho otec nekriticky zbožňuje a co chce Vladimír, je svaté), nicméně použít peníze, které jeho druhý syn Jaroslav získal válečnou šmelinou, se mu nepříčí. Další děj se nese ve znamení zoufalých snah Jaroslava zabránit tomu, aby rodinná firma nezkrachovala (následkem čehož by jeho žena Klára musela začít dělat i něco jiného než chodit po domě, po nákupech, dělat kyselé trpitelské obličeje, vzdychat a spát s jeho bratrem), což vytrvale sabotuje Vladimír (který si peněz, které otec odmítl, otevřel vlastní podnik, takže na firmě není závislý) a elastické morální zásady otce Valenty. Matka Valentová umírá na španělskou chřipku a ačkoliv je v předchozích dílech předkládáno, že se bez ní Valentovi ani neuprdnou, v dalším díle není ani z emočního nebo jakéhokoliv hlediska z jednání postav cítit, že by matka Valentová vůbec kdy existovala, ačkoliv teoreticky měla zemřít před krátkou dobou. Své místo v logice děje má i Valenta Vehicles. Celou dobu není jasné, jaké produkty ta firma vytváří nebo s čím vlastně obchoduje. Náplň úvodních dílů tvoří fakt, že se firma utápí v dluzích, protože jí rakouská armáda nezaplatila za dodané zboží neznámého charakteru. Následně divák s napětím sleduje, jestli se Jaroslavovi podaří zavést moderní pásovou výrobu, která by firmu postavila na nohy, aby se v osmém dílu dozvěděl, že Valenta Vehicles jsou vlastně obyčejní špeditéři. Což je asi jediný doklad toho, že tvůrci aspoň jednou viděli seriál Sňatky z rozumu, kterým se, jak říkají, inspirovali. Zajímavé je, že tento seriál nevadí morálnímu cítění Martina Komárka (kdo nezná kontext, nechť si vygooglí kauzu Komárek a Čtvrtá hvězda) ačkoliv První republika běží v hlavním čase v 8 večer, kdy se mohou koukat i děti, které tak zažijí na vlastní kůži explicitně zobrazenou nahotu, sex a dokonce prostředí nevěstince a mohou se mj. dozvědět i to, že: spát s manželkou vlastního bratra je naprosto v pořádku, pokud ji milujeme, spát s bratrem svého manžela je taky v pořádku, pokud tím neutrpí vlastní společenské postavení a majetkové zabezpečení, provozovat nelegální potraty je taky v pořádku, pokud nejsme takový břídil, že spolu s plodem z ženy vytáhneme i dělohu a půlku žaludku, a okrást desítky prostých lidí o jejich peníze a žít za ně v Americe je také v pořádku, pokud při tom náhodou někoho nezabijeme (nebo pokud někdo neznámý nezabije nás). Závěrem: Když má ČT ambice oslavovat české podnikatelství ("V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní."; ;"rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy"), měli by peníze investovat do scénáristy a režiséra, kteří dokážou aspoň trochu rozumně okopírovat ty výše řečené Sňatky z rozumu a nevyplodí Růžovku nebo Rodinná pouta v rádoby prvorepublikových kostýmech. () (méně) (více)

martinkaziki

Ano, má to nedostatky. Ano, souhlasím s článkem v Týdnu, že by se seriál neměl jmenovat První republika, ale Sága rodu Valentů, ale... Já se těším na každý nový díl a co vím, tak celé mé rozvětvené příbuzenstvo též. A o tom to je. Určitě nadržuju, ale když tady vidím ty nespravedlivé odpady, dávám celé 4 hvězdy. ()

Rajczatko

Ke konci série se musím přiznat, že film hodnotím ze dvou pohledů. První pohled je divácký, vycházející z oddechového sledování seriálu po večerech, kdy se člověku už nechce tolik přemýšlet. Druhý je analytický, kdy zpětně uvažuji nad díly a podobou seriálu. Hodnocení vychází z analytického pohledu, protože první příliš toleruje mnou zatracovanou produkci „blockbusterů.“ Na jednu stranu se mi na seriálu líbí zajímavé obsazení v jednotlivých rolích, pro ženské role byly vybrány dle mého názoru velice dobré herečky, co je pro mě také důležité, nepříliš otřelé tváře, mým favoritem je Pavel Kříž v roli rodinného právníka Benoniho, lehce mě zlamala role Tomáše Töpfera, myslím že plně nerozvíjí jeho herecké schopnosti. Asi nejvíc mi na seriálu vadí poměrně jasně vyhraněné role a jen malý vývoj postav. Vladimír je švarný mládenec, typický hrdina, u kterého se toleruje vztah s více ženami, Jaroslava coby druhého bratra, který působí lehce temným dojmem, aby měl divák celý seriál koho podezírat, jedna služebná v roli slepice, druhá ta rozumná, co zná své místo, starší Škvorová jako šedá eminence, apod. A to ještě nemluvím o policii. To málo postav, které se během seriálu vyvíjí, se vyvíjí krajně nepřirozeně, viz třeba Kryštof, který odjede do Ameriky a vrátí se jako zarytý levičák hrnoucí se do agitace - WTF?! Předvídatelný děj, jednoduché postavy (s Pavlem Křížem jako výjimkou) a strojené dialogy - lehce lepší 3*. ()

B_Dup

Jako ukázka významného období našich dějin tento seriál u mě příliš nezabodoval. Výběr herců by snad ani nebyl tak špatný, většině se však nedá upřít jistá šablonovitost v jejich jednáních či dialozích. Tajemství rodinné vraždy se odkrývá každým dílem, jenže chytřejšímu divákovi znalému detektivek bude pachatel jasný již za polovinou celé série. Finální díl je jen vyústěním nikterak napínavé ságy. ()

riza-do

Jsem fanouškem doby První republiky, kdy ženy byly dámami a muži zase gentlemani. Po městech se poháněly kočáry s koňským spřežením, obˇcas projelo jedno z prvních aut, život šel o poznání pomaleji než dnes. Lidé k sobě byli uctivý a věděli co je to čest a slovo, budovali své jméno a svůj rod. Seriál České televize mě potěšil jak jeden z mála českých seriálů, od kterého jsem se nemohl pustit než jsem ho celý dokoukal (dva dny s trochou přestávky na spánek). Náboj všech dílů mě nepustil a přišel jsem si, jako kdybych Koukal na 15min díly, jak rychle ubíhal. Množství zápletek tu bylo víc než po tisícím díle Ulice, zápletky, které jsem se snažil rozluštil a nemohl na to přijít, což je na kriminální seriál opravdovou novinkou (kam leze otřesné zrzek z Miami nebo Colombo). Do jedné věci si však rýpnu. Ač mě seriál opravdu bavil a dokázal jsem mu prominout dobové nepřesnosti, případné další záležitosti, které se mi moc nelíbili (Duchařina do takovéhleho seriálu z mého pohledu vážně nepatří). Proč proboha někdo vymyslel takhle hloupý Happyend?! Komu tohle můžete dát za vzor? Skvostná Veronika Nová v roli ještě skvostnější Magdalény Škvorové je ideální ženou, partnerkou a dámou s živlem 21.století a scénáristi jej postaví na druhou kolej vedle nesympatické Markéty Plánkové, která je na doby prvni druhé nebo třeba třetí republiky ukazatelem toho, co člověk doma mít nechce. Nedůvěryhodná, nesympatická stárnoucí můra, která stále neví co chce. Oblíbili jsme si vedle hlavního hrdiny sen a scénáristi nám s velkou grácií řeknou, že si hlavní postava vybere noční můru. ()

tatopulos odpad!

Postrádal jsem tu "charismatického" Karla Dvořáka a Töpfera z instantního Vyprávěj:-) Mimochodem, kam se poděla 7.rota ? ()

ostravak30

Mám dobu první republiky velmi rád. A tak jsem se na tento seriál velmi těšil. Bohužel jsem byl lehce zklamán. Přitom začátek je více než slibný. Seriál ukazuje první světovou válku a tak nás láká, že uvidíme i další historické události. Kromě měnové reformy se ale žádné další nedočkáme. A naopak, ze seriálu historického se stává seriál detektivní. Tedy něco jako Hříšní lidé města pražského, akorát víc na vážno. Škoda. Potenciál to mělo větší. S každým dalším dílem se seriál více a více zajímá jen o vyšetřování a všechno okolo vlastně pomíjí. Nepoukáže na další historické události, nestará se o vývoj jiných postav. A to vše je na škodu. A když k tomu ještě připočteme, pro mě absolutně nepochopitelné, zobrazování duchů, dostáváme se k chaotickému mišmaši. Epizody s duchem se do seriálu vůbec nehodí. Buď točíte seriál mysteriózní nebo historický, ale do tohoto typu seriálu s tím, jak je od začátku veden se to absolutně nehodí a působí to spíše odpudivě a nereálně. Líbily se mi herecké výkony, především hlavního hrdiny. Také kostýmy a zobrazení Prahy. Ale je zde dost ale. Od tvůrců Vyprávěj, který byl vynikajícím historickým seriálem, bych čekal, že historické seriály již točit umí. Právě Vyprávěj si nasadili laťku dost vysoko. Jenže na mě to působí tak, že byl plán udělat velkou historickou fresku, délka dílů tomu ostatně odpovídá, a byl strach, že by to mohlo být nudné, tak celým seriálem protkali vyšetřování vraždy. A délka dílů je pro mě také trochu únavná. Hodina za hodinou by byla dobrá, ale devadesát minut sledování je moc. U jiných seriálů bych to asi přežil, zde je to až moc. Naštěstí se u dalších sérií stopáž upraví. Bohužel je to na úkor děje. Aby ho tvůrci natáhli na 13 epizod, tak prostě musí zkrátit stopáž. U všech sérií jde o kriminální případy, které se týkají jedné rodiny. První série odkazuje na uplynulou první světovou válku, třetí si pohrává s počínajícím nacismem, ale dělá to dost nešikovně. Druhá série je z tohoto pohledu nejslabší. Nicméně o skutečné první republice se díky seriálu nic pořádného nedozvíte. Nejsou zaznamenány tehdejší problémy, starosti v takové míře. Postavy jednají a mluví jako by se z 21. století vrátili do roku 1930. Mimochodem, úvodní text kecá. Seriál končí u roku 1930, války se nedotkne ani náhodou. Také významné momenty naší historie by člověk hledal jen výjimečně. Neuvidíte historické postavy ani události. Je to vážně škoda, protože jinak seriál působí velkolepě co se hudby, kostýmů a počtu postav týče. To je ale tak vše, co lze skutečně na seriálu ocenit. Jednotlivé zápletky jsou zajímavé a do posledních okamžiků napínavé, ale též rozvleklé a určitě by pomohlo, kdyby každá série nebyla pokryta detektivní záhadou. ()

niska98

Rozhodně zajímavý pohled na danou dobu. Detektivní zápletky, charaktery, bylo to velmi zajímavé, ale na můj vkus rozvleklé a díly příliš dlouhé, navíc, kvalita klesala s počtem sérií ()

benedict

Rozpačitý začátek,ale věřím,že to časem na kvalitě stoupne. Po 4 části: no,není dobré mít velké očekávání,ale beru v úvahu všechny okolnosti. ()

dsaiko odpad!

Otřesná telenovela, která už sama principiálně předpokládá, že se na ní budou dívat duchem prostí diváci, kterým je nutné všechno třikrát opakovat a vysvětlovat. Asi by se dalo na dané téma natočit i něco celkem zajímavého, u tohohle ale trpím ... Odpad jak málo kdy... ()

DR.SZ

Za celý seriál se nestalo vůbec nic a až v posledních dvou sériích se rozklíčovala ta táhlá detektivka. Scénář nebyl rozhodně kvalitní, jelikož takhle se v PRVNÍ REPUBLICE vůbec nemluvilo. Ani vychvalované kostýmy nebyly (aspoň některé) podle té doby. K podprůměrnosti se přiklanuji i díky směšnosti duchovních vidění mladé dívky. Mysteriózní fantasy v první republice jsem opravdu nečekal. Navíc ostatní zápletky skončily, jak začaly. Na místě je jen slušné herecké obsazení (Pavel Kříž, Zdena Studénková a Jiří Vyorálek) a pestrá scénografie. Nešlo tady prostě o dobu, ale o romanci. Jsem velmi zklamán. 35% ()

Luswani

První republika se tváří jako dobrý historický seriál, ale vlastně je to jen telenovela. Tvůrci bohužel opět podcenili to nejdůležitější - scénář. Po několika dalších dílech ale musím uznat, že se to trochu zlepšilo. 40% ()

Sakulnikov

Kladně hodnotím jen kostýmy a pokus o zavedení nových tváří. Ale kamera, příběh a herecké výkony prostě dohromady nefungují. Škoda, že se to nepovedlo. Na seriál z první republiky jsem se těšil, i když jde jen o telenovelu v jejích kulisách. ()

PamelaJJK

Píši toto hodnocení v necelé čtvrtině seriálu (po 5. dílu) a pokud by se během zbývajících dílů změnilo, tak ho zde opravím. Ale myslím, že to nebude třeba. Nemá smysl polemizovat a bádat, jak to chodilo za 1. republiky v reálu a co všechno nám seriál neukazuje. Obsazení je parádní, v některých případech přímo hvězdné a poznámka v jednom z předchozích komentů, že většinu herců dotyčný nezná, je tak vážně k smíchu. Nejvíc mě zaujali dámy Plánková, Štěpánková, Nová a pánové Vlasák, Koleník, Holub, Kříž, Sitta, Jastraban a Töpfer. Děj se nám pěkně vyvíjí a stoupá po dějinných událostech, které naší (1.) republiku tehdy zasahovaly, jak po schodišti k cíli. Jen namátkou - vznik 1. republiky, epidemie (pandemie) Španělské chřipky, měnová reforma,... Je to rodinná sága plná milostných propletenců, ale i bratrské soutěživosti a nevraživosti, drobných zákeřností a podrazů i napětí okolo staré vraždy (?). Kostýmově je První republika naprosto OK. Hudebně taktéž. Hodnocení zde je tak nějak očekáváné a dodržuje zdejší stádovitou a neobjektivní tradici zaříznout vše české!!! A proto je těch 56% absolutně neobjektivní a nespravedlivé ohodnocení. Mě První republika nadchla a tak dávám plný počet... ()

martins

ano další námět ze zahraničí trošku to připomíná Panství Downton, ale v záplavě toho, co dnešní televize nabízejí, patří tento seriál k tomu lepšímu. Bohužel se zde scénáristé nevyvarovali řadě chyb: špatné herecké obsazení, snad jen Jan Vlasák, Jana Štěpánková a slovenka Zdena Studenková nebo Igor Bareš, jinak zde opět herci ze seriálů typu Ordinace anebo nepříliš známé tváře, přespříliš dílů, nyní se navíc objevuje spiritectví, kdy zemřelá dcera jednoho sedláka se začne zjevovat, uf, doufám, že to nebude mít 52 dílů. ()