První republika

• angličtina The Manor House (více)
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)

Série(3) / Epizody(49)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

E lan

Ale ano, dá se na to dívat. Po prvotním zklamání z malého množství faktů z oné doby přišlo naštěstí zaujetí z příběhu a docela slušných hereckých výkonů. Českých seriálů není nikdy dost... Po cca dvaceti dílech měním hodnocení - je to už totální nuda, která sice neurazí, ale ani nebaví. Škoda... ()

Hezzy

První díly byly celkem nudné a většina lidí tady na seriál nadávala. Ovšem, někdy v půlce série se z toho stal na české poměry kvalitní počin a takových 65% by mu slušelo. V posledních dílech se navíc ke skvělým kostýmům přidala i atmosféra, která mu na začátku chyběla. ()

Chip89

Tři hvězdy, protože to točili Češi a mám pocit,že to nedokázali zase dotáhnout úplně do konce. I když musím uznat,že nápad dobrý, zápletka také. Dobové kostýmy nádherné. Některé herecké výkony trošku pokulhávají. Prostě něco bylo okaté u něčeho člověk byl překvapený. Pořád tam chybělo to něco z čeho bych si sedla na zadek.... ()

kukkik odpad!

Těžké zklamání. Tohle by prošlo snad jedině v takovém případě, kdyby šlo o výtvor zahraniční komerční stanice, pak by se dalo přimhouřit oko. Jenže tohle je seriál, chlubící se vycházením z historických reálií a k tomu natočený ČT, zaplacený ze státních peněz, a přitom naprosto ignoruje jakoukoli historickou věrnost. V zemi, kde o schopné historiky zkoumající dějiny a podrobnosti životů našich předků, člověk div nezakopává! Ne, tohle mě opravdu naštvalo a vyloženě urazilo. Už proto, jaké popularity se tomuhle bazmeku dostalo a tím pádem bude tvořit primární obrázek doby v hlavách velkého množství lidí - obrázek zcela chybný. Ne, skutečně by v té době nemohlo projít, ani ve výjimečných případech, chování většiny postav, jako je naprostá ignorace, pro dnešní lidi zcela nepředstavitelně, striktních společenských norem, co se týče oblékání a veřejného vystupování především žen ale i mužů. Tvůrcům se to možná zdálo jako zanedbatelné detaily, jenže těch detailů bylo obrovské množství a vytvářely obraz celé doby. Nemůžeme točit historicky věrný seriál o době před emancipačním hnutím, vzestupem vzdělanosti, gramotnosti a uznání češtiny jako národního jazyka a přitom vynechat tak podstatná fakta, jakože žena bez pokrývky hlavy, žena kouřící na veřejnosti, lidé v Praze vyjadřující se dnešními slangovými výrazy a absolutní absence tehdy naprosto povinné němčiny. Voják, který bez následků z lazaretu místo na frontu zamíří domů a tam se valí do konce války, to je do očí bijící nesmysl, který snad ani nemohli tvůrci myslet vážně, pokud si udělali alespoň základní průzkum o tehdejší situaci. Herecké výkony jsou ochotnické, kostýmy naprosto nevěrohodné a odbyté, děj je nerealistický, zavádějící a idealizující tehdejší dobu i mravy a historická a tím pádem i edukativní hodnota celého pořadu je díky tomu bohužel naprosto nulová až škodlivá. ()

MaryLynn

Za snahu, za Vyorálka ** - ale mohl by se pokusit i o jiný výraz v obličeji než ten jeden. Nevím, jak přesněji to vyjádřit, ale vadí mi velice takovéto natahování děje "má jak pomoct a nikomu nic neřekne". Nelíbí se mi kostýmy, účesy a moderní mluva. To zkrátka nepřekousnu. Kašlu na to, že některé postavy se účesem, módou a mluvou chtěli přiblížit divákům. Já prostě asi nejsem TEN divák. ()

Uesbe

akože sorry, ale mne sa to páči rozhodne viac než Downton.......možno je to menej kvalitné, možno je to trochu prehrávané, naivistické, má to diery, asi už viem, kto je vrah.......ale, ako by som to.......je nám to celé bližšie? ()

MFloyd odpad!

Z jedné hvězdy na odpad. Proč ten pokles? Jednoduše proto, že poslední díly mě přesvědčili, že nejde o historický seriál, který chce být věrný té době, ale o fantasy tele novelu. Jestli to však opravdu bylo tak, že lidi viděli duchy, mohli si s nimi povídat a všude byli čarodějnice, které dokázali usvědčovat vrahy, tak jsem si tu první republiku představoval asi jinak. Pokud mě však všechny tyhle záhady dokážou vysvětlit třeba tím, že mají všichni halušky, tak to na tu jednu hvězdu vrátím. ()

Judy24

Příšerně natažená telenovela, která by mohla být zajímavou sondou do života prvorepublikové rodiny, kdyby se o to aspoň trochu snažila. Vzhledem k tomu, že ani kostýmy se nikdo nepokoušel dělat stylově autentické, ztratila pro mě První republika jakékoliv důvody, proč bych ji snad měla sledovat. Je to škoda, protože nápad udělat seriál z téhle doby byl skvělý. ()

Gromit

Velmi rozporuplný počin. První republika má sice velmi působivou atmosféru a místy je i docela napínavá, ale nepostrádá ani velmi trapné okamžiky a do nebe volající nesmysly (komunisté, duchové atd.). Některé postavy se chovají naprosto nelogicky (Vladimír Valenta je kolosální vůl, konstábl Mlčoch neschopný blb), jiné mají zase výrazně méně prostoru, než by si zasloužily. Rozhodně ale musím říct, že vyústění detektivní zápletky mě velmi překvapilo a že už teď jsem velmi zvědavý na připravovanou druhou řadu. Co se herců týče, tak nejvíc mě asi potěšili Jirka Vyorálek (na Gottwalda si ani nevzpomenete) a Pavel Kříž, ale ani Jan Vlasák a Veronika Nová (na tu se navíc moc příjemně koukalo) nebyli špatní. Suma sumárum, není to nejhorší, ale ani nejlepší. Slovy klasika, "kolikrát vysílají delší a horší". // Napadlo vás někdy, jaké by to bylo, kdyby se poslední řada odehrávala v roce 1948 a ve dvojroli Jaroslav Valenta/Klement Gottwald exceloval Jiří Vyorálek? Jestli bych chtěl opravdu něco vidět, tak toto. ()

denulik

Kladné hodnotenie si seriál zaslúži len a len za výpravu a nádherné kostýmy. Dej bohužiaľ pokrivkával už na začiatku a postupne sa z toho vyvinula fraška hodná drám Jári Cimrmana. ()

milwaukee

Jedinej herec, na kterého se dá koukat, je Vlasák. Ale Hejvl Dvořák, věčně uřvanej Přeorálek a k tomu neherečka Arichtěva, (aby ne, když režíruje Bizár Arichtěv) to už je hodně silný kafe. Dva a půl dílu a konečná. ()

Havala

Tak jo. Hodně jsem si od tohoto nového seriálu sliboval ikdyž mě česká seriálová tvorba poslední dobiu nebere. Nečekejme popravdě nějakou špičku v čemkoliv, i děj není zrovna bůhvíjak úchvatný, ale zase já sám za sebe říkám že se na další díly těším. Slibuje dramatickou podívanou. Souhlasím že je tu několik zjevných chyb jako vyčištěná uniforma leta po válce nebo ten otřesně amaterský dojem z války. Přesto si tento počin chci užít. Hodnocení případně změním. ()

brzozin

Celkem zklamání. Po filmařské stránce se jedná o poněkud kvalitnější soap operu se skutečně kvalitní výpravou. Rozhodně to není Ordinace, Ulice a podobné studiové srágoroviny. Herecké výkony jsou taky o stupeň lepší, než bezduché deklamování textů v seriálech, které televize vyrábějí jak na běžícím páse. Nicméně obsahově a dějově jde o obrovské zklamání. O první republice to rozhodně není. Tady se název a ambiciózní PR naprosto míjí s realitou. O skutečné realitě první republiky ani Ň. Na pozadí některých klíčových událostí jako je měnová reforma či španělská chřipka se tu odehrává jakési soukromé drama jedné elitní rodiny, která o životě za zdmi jejich vily neví vůbec nic. A nic se nedozví ani divák. Úplně chybí ta špína a bída, které muselo na předměstí Prahy být víc než dost. Naprosto nikde se nesetkáte s nějakými národnostními nebo sociálními konflikty, které cloumaly první republikou od začátku do konce. Ta doba je tu líčena naprosto nekriticky a oslavně v duchu současné main stream propagandy jako ráj na zemi. Připomíná mi to americké filmy o středověku, kde rytíři mají čerstvě vyleštěnou zbroj a chudina chodí ve vypraných a vyžehlených šatech a má krásně zářivé zuby. Tohle sladké melodrama mě nijak nezaujalo a po pravdě po shlédnutí tří dílů už mě ani neláká koukat na to dále. ()

VojtaMarek00

Zatim dve hvezdy. Zda se mi to,nebo se v prvni epizode vlastne nic moc nestalo? Ty puzzle do sebe nejak nezapadaji,prakticky nic neni vysvetleno... ceske panstvi downton asi nehrozi,i kdyz se priznam,ze jsem ho trochu ocekaval. A uprime,v zlepseni moc neverim.cekal jsem urcite neco vic,ale dockal jsem se slabe ceske telenovelky s peknym hereckym obsazenim,dost prumernym nametem a debilnimi dialogy. Kadibutkou to posrali. Dam sanci druhemu dilu,ale vic opravdu ne. Ale Plankova mi ukazala,ze neni vlastne az tak spatna herecka. 3. Dil - konecne se neco zaclo dit... me hodnoceni stouplo. Doufam ze to tak bude i dal,i kdyz,uprimne,nic prulomovyho to fakt neni. ()

lolaloka

Hodnotím po prvním dílu - příšerný scénář. Takový chaos, to se jen tak nevidí. Uvědomila jsem si, že jsem od obrazovky nespustila oči a sluch ani na vteřinu. Nebylo to však tím, že bych byla uchvácena samotným dílem, nýbrž jsem se bála, že pokud odvrátím na chvilku pozornost, ztratím se v tom docela. Ačkoli jsem dávala poslušně pozor, absolutně jsem nepobrala jednotlivé postavy, měla jsem chaos v době a lokaci. Zkrátka jsem se cítila jako před 15 lety na hodině fyziky. Chaos a nepochopení. Proč tolik ,,dobových " chyb? Já jako laik a nikoli historik vnímám tyto chyby od prvních 10 minut . Copak dneska se neprobírá scénář a dobové rekvizity s odborníky? Za další nechápu ten velkolepý název - První republika. To by se hodilo tak na seriál o tvoření první republiky, o osobnostech politických či jejich blízkých apod. Hodnotím po druhém dílu - začínám se pomalinku orientovat v jednotlivých postavách, začínám chápat zápletku. Jsou tam tak trapná místa, že hodnocení zatím zvednout nemohu. Půvabná herečka v hlavní roli, která ale nemá šanci se ani jednou usmát a je tak otrávená, že to přenáší blbou náladu i na diváka.Tak trapné chvilky jako emoční hysterák Plánkové před domem, kdy tam náhodou šmíruje její bývalý milenec ...jsou velmi uměle zahrané a vůbec vycucané z prstu scénáristů až to smrdí na dálku. Scénář je zkrátka nemožný. ()

PetrC.

Výborný námět na seriál, slušný rozpočet i obsazení, ale podprůměrný výsledek. Místo epické ságy na historickém pozadí je to bohužel jenom 'Vyprávěj' ve starších kulisách. ()

Marrianna

Fňuk - dobrodružství kriminalistiky, četnické humoresky a já nevím co ještě to není - hmmm hvězda dolů, Fňuk - je to český seriál - hvězda dolů, Fňuk - je to nové s neznámými herci - opět českými - hvězda dolů a zbývají hvězdy dvě - teď začnu hodnotit objektivně......takhle si představujete hodnocení made in CZ. No dovolte mi to říci jinak...............Dle mě byl první díl trochu zmatený - možná ho mohli roztáhnout do dílů dvou, do 50 minut se snažili napěchovat z jakého důvodu syn odešel, proč se důstojná babička tváří tak vyděšeně, v jakém "kšeftu" se balíkovala famílie, aby mohla žít na výši i za Války - je to prakticky hodně dlouhá doba nabitá událostma, aby se dala kvalitně a bez chyb natočit. Co se týče FJ II. - když byl záběr sedícího Valenty nad nímž visí pantatíček Císař - může se objevit hudrování - vždyť byl konec války a to už Franzi nežil 2 roky, no na druhou stranu pokavad to budeme brát tak doslova - je možný, že je Valenta jen zastáncem Císařství, nenadšen Republikou a tak si na zdi soukromě nechává viset "symbol" monarchie - nu což. Každopádně to potenciál má, ano nejsme světoví, ale třeba si na to ani hrát nemusíme - stačí, že jsme sví. Podobnost s panstvím Downton je možná, ale vyčítat to nikomu nebudu. Já rozhodně už po prvním díle vím, že pod 3 hvězdy nepůjdu, uvidíme - třeba překvapí i ty předčasně dávající nespravedlivě nízké hodnocení. Po 5. díle - mě to prostě baví, historická linka ve které se příběh odehrává je mi blízká a dle mého názoru rozhodně není nijak špatně zpracovaná. ()