Ohnivý oceán

Oceán ohňa

• Nový Zéland

Akční / Drama / Dobrodružný / Western

USA, 2004, 136 min

Ocean ohna je skvelym prikladom, ako mozno natocit historicko dobrodruzny film v americkej produkcii. Hoci triky nie su silnou strankou filmu, vynahradzaju si to dobrymi dialogmi a nadhernymi sceneriami. Chvalim tvorcov, ze sa vyvarovali zbytocnemu a v dnesnej dobe velmi castemu americkemu patriotizmu. Pomerne dlha stopaz je vyplnena tak, aby sa divak nemal kedy pozerat na hodinky (je vsak vidno, ze film bol este dlhsi a strihaci mali co robit, aby ho skresali na unosnu mieru). Zo zaciatku som mal problem s "uz nie Aragornom" , ale rychlo som si zvykol na Modre dieta v podobe V.Mortensen. Statocny konik Hidalgo musi ocarit kazdeho milovnika zvierat a scecialne konikov, ktorych je tu neurekom.(10.10.2004)

Zopár technicky premakaných akčných scén vyvažuje zopár odpudivo gíčovitých poetických scén. A lepšie časti scenára v ktorých sa deje niečo zaujímavé, vyvažujú zbytočné odbočky, ktoré celý film iba zbytočne spomaľujú. Samotný závod nakoniec pokrýva sotva tretinu filmu. Mortensen je fajn, ale nie je skvelý. Ale bol on už niekde doslova skvelý?! Predošlý Johnstonov film bol svižnejší a na nič sa nehral. Teraz mám výčitky svedomia, že som mu dal tiež 3*.(25.4.2004)

• Gemini

Pokud to mám brát jako agonický výkřik (kdysi velkého zvířete) Disney Pictures v posledním tažení, který je určený dětem do dvanácti let, tak by to mohlo obstát. Jenže to by se tu nesměli ve velkém masakrovat indiáni, že ano... Bohužel před odrostlejším publikem Hidalgo šanci obstát nemá, pokud tedy nejste obrovští fanoušci Karla Maye až za hrob. Protože jenom v tom případě byste možná překousli ten příběh "založený na skutečných událostech" z pera desetkrát většího kydoně než jakým byl zmiňovaný otec Kary ben Nemsiho. Ano, tím balíkem z Křupanova myslím pana Franka T. Hopkinse, jehož znalosti reálií jsou zhruba na té úrovni, pro kterou "běžného" tupého amíka zesměšňujeme jak to jenom jde. Nicméně, dejme tomu, pro nenáročné publikum, velká výprava, samý počítačový efekt, hezká práce s kamerou, proč ne. Bohužel k tomu, co se týká výběru námětu, musíte přidat ještě neuvěřitelné zmatené motání se mezi vážným historickým dramatem o dluzích bílé americké civilizace vůči původním obyvatelům, velkolepým dobrodružným filmem s větrem ošlehaným cowboyem a na smrt věrným geniálním koněm v hlavních rolích a slaboduchou komedií. Ono upřímně řečeno, jestliže se práce na podobném kousku chopí štáb, jehož hlava vám ve filmu o filmu řekne, že ho uprostřed pouště strašně překvapil ten písek a vítr, nevěští to nic dobrého. A výsledek? Podřadná ani ne kovbojka, ve které Damašek leží kdesi na pobřeží moře, desetiletí pasáci koz uprostřed pouště mluví slušně anglicky, počítačem vytvořené kobylky lezou pro větší autenticitu přes objektiv "kamery", v pouštních oázách běžně roste bambus, hodný arabský šejk je naprosto nakřivo z rodokapsu, jiný arabský šejk nepozná koně, po kterém celý život touží neb je jeho dědictvím a zná ho jako své boty, kde jeden den pláčete nad tím, že váš kůň zchromne, jestli bude muset ještě den jet po tom štěrku a písku a bůhvíčemještě, a druhý den ho tím pískem a štěrkem ženete jako vítr v touze po vítězství... no prostě grc. Přendal jsem DVDčko do jiné police, protože TOHLE zkrátka nesmí dlít na stejném místě jako Příšerky s.r.o. nebo Doba Ledová. 40%.(13.1.2006)

Ohnivý oceán chce byť veľmi vážny a veľkolepý. Zobrazuje utrpenia amerických indiánov a arabských otrokov, ale keby bol braný s väčšou ľahkosťou, aj výsledok by bol o niečo lepší. Omar aj Viggo hrajú fajn, ale ženská časť nie je až taká okúzlujúca. Efektná kamera dodáva filmu šmrnc a akčné scény podobne. Vo výsledku je Ohnivý oceán len obyčajná suchá jednohubka.(19.7.2008)

• Radiq

Film sice pěknej a příroda hezká, ale snažili se do toho nacpat co nejvíc. Takže když se na začátku píše, že je to podle života Franka Hopkinse, už v půlce je mi jasný, že možná někdy existoval nějakej chlap, kterej byl dobrej na dálkový závody, ale všechno ostatní si tvůrci domysleli a udělali to dobrodružný, navíc se zápletkou s lupiči, zlejma protivníkama atd. Mě to přišlo zajímavý do té doby, dokud to bylo uvěřitelný. Což moc dlouho nebylo. A ten kůň Hidalgo by musel být kurevskej survivor, když všechno přežije a pak umí běhat výrazně rychleji než ostatní. A ještě je nesmírně inteligentní, protože z večerního rozhovoru o odstoupení ze závodu se v noci sám odváže a jde čekat na jezdce na start, aby věděl, že do toho kůň chce jít. No ale kdo má rád koně, tak tomu se to všechno asi bude líbit. Závěrečné vypuštění mustangů udělalo dojem i na mě, protože tomuhle já říkám velký stádo koní.(6.2.2008)

• - Svého filmového koně si Viggo Mortensen tak oblíbil, že po skončení natáčení si jej koupil a odvezl domů. (haushinkaa)

• - Frank T. Hopkins v skutočnosti so svojím koňom Hidalgom, zdolal 3000 míľ dlhý závod cez Arabskú púšť za 68 dní. Do cieľa sa dostali celkovo iba štyri kone. (dom1niq)

• - Nejnebezpečnější scénou byl velkolepý start závodu. (Abath)