Ohnivý oceán

Oceán ohňa

• Nový Zéland

Akční / Drama / Dobrodružný / Western

USA, 2004, 136 min

Veľmi príjemný, zľahka indianajonesovský dobrodružák s prekvapivo dobre obsadeným Viggom, ktorý je s každým ďalším pozretím lepší a lepší. U mňa to od absolútneho hodnotenia "zachránila" len mierna rozvláčnosť. Pri záverečnom behu mustangov roním slzy. Škoda, že Joe Johnston nebude režírovať tú tretiu Múmiu, ako sa pôvodne špekulovalo. UPDATE: Fakt je to s každým pozretím lepšie. Pôjdem proti obrovskému davu, označím Hidalgo za skvelý dobrodružný film a vpálim mu plný počet. Dokonca aj nevýrazné ženské postavy odkazujú na žánrovú klasiku - baby v klasických chlapských filmoch nikdy nehrali prvé husle.(1.4.2007)

Velmi příjemná, oddechová a hlavně výpravná podívaná. Viggo Mortensen se úspěšně vyvlékl z postavy Aragorna a řekla bych, že cowboy mu sedí ještě mnohem víc. Vypadá jako by ke koním patřil od narození a rozuměl jim, což byl účel a ten byl splněn na 100%. Příběch sice není nijak objevný, naprosto se drží zavedených pravidel, kterak outsider k vítězství přišel (myslím, že tímto jsem neprozradila žádnou překvapivou pointu, protože to, kdo bude nakonec králem je jasné už od začátku), podporuje ho v tom pěkná kamera i hudba a samozřejmě exotická místa natáčení. U mě je tenhle film za poctivých 70%.(19.7.2005)

Zopár technicky premakaných akčných scén vyvažuje zopár odpudivo gíčovitých poetických scén. A lepšie časti scenára v ktorých sa deje niečo zaujímavé, vyvažujú zbytočné odbočky, ktoré celý film iba zbytočne spomaľujú. Samotný závod nakoniec pokrýva sotva tretinu filmu. Mortensen je fajn, ale nie je skvelý. Ale bol on už niekde doslova skvelý?! Predošlý Johnstonov film bol svižnejší a na nič sa nehral. Teraz mám výčitky svedomia, že som mu dal tiež 3*.(25.4.2004)

Čert to vem, tohle moje hodnocení... Byl to zkrátka první film, který jsem si kdysi dávno (k roku 2018 před třinácti) koupil (ano, byl vskutku první) a zkrátka a jednoduše se do něj zamiloval. Přijde mi, že spousta lidí odsuzuje na tom filmu skoro vše, ale mně na druhou stranu přijde, že v tomhle snímku je neskutečné poselství. Není to vůbec o Franku Hopkinsovi, je to o Hidalgovi, vůli žít a zvítězit, o přátelství mezi mustangem a člověkem. A už jen pro ten "přeslazený" konec, kdy mi po každém (dne 14.7.2008 pátém) shlédnutí vytrysknou slzičky, musím prostě jít nahoru s hodnocením. Není to akční, ani dobrodružný snímek. Natožpak western. Je to krásné poselství o síle vztahu, vůle a odhodlání. Čert to vem...(5.1.2008)

Průhledný film s charismatickým Viggem, kterému role sedla. Aragorn to sice není, ale fajn. Frank T. Hopkins se z původního hňupa změní na osobitého frajera, který umí jezdit. Má krásného koně, nádhernou poušť ze všech stran kolem sebe a x 550 tisíc protivníků za zády - když se vám příběh nelíbí, tak zavřete oči a zkuste být tam. Jde to velmi snadno, ale vrátit se je těžší.(17.2.2008)

• - Natáčení v Maroku znepříjemňoval všudypřítomný prach a časté písečné bouře. (EMMY)

• - Svého filmového koně si Viggo Mortensen tak oblíbil, že po skončení natáčení si jej koupil a odvezl domů. (haushinkaa)

• - Ve filmu zazní název pouště Rub' Al-Khali "The Empty Quarter". Zaznít však nemohl, protože název "The Empty Quarter" použil pro tuto největší souvislou písečnou plochu na světě britský cestovatel a spisovatel Wilfred Thesinger až v polovině dvacátého století. (Jirka_Šč)