Ohnivý oceán

Oceán ohňa

• Nový Zéland

Akční / Drama / Dobrodružný / Western

USA, 2004, 136 min

Príjemný ľahký takmerwestern, ktorý chce len jediné - pobaviť. O koňa akosi nejde (prvý krát chápem zmenu slovenského distribučného názvu). Vzťah Hidalga k svojmu pánovi je nehorázne americký, bez štipky romantiky - presne ako v Lucky Lukovi (zabudnite na Hatatitlu :)). Krásne exteriéry, pár vynikajúcich akčných scén a skvelý Viggo ako drsný kovboj. Keďže sa film netvári príliš vážne, bavil som sa a keby nebolo toho STUPÍDNEHO finále, dal by som asi aj 4*. Príjemá spomienka na časy, keď "krása" filmu, bola rovnako dôležitá ako tržby...(30.5.2006)

Dej tohto filmu sa môže javiť ako rozťahaný, no obsahovo je podľa mňa na veľmi dobrej úrovni. Možno, ak by tam bol trocha zaujímavejší ľúbostný románik Franka so šejkovou dcérou, film by bol viac zaujímavý. Veľmi dobré herecké výkony Vigga Mortensena, Omara Sharifa no a nemožno zabudnúť ani na toho slávneho mustanga Hidalga. Najväčšou hviezdičkou je ale očarujúca Zuleikha Robinson (známa kráska zo seriálu LOST).(6.1.2015)

Velmi zvláštní směska westernu, dobrodružného příběhu, koňských dostihů, arabského světa a vybíjení indiánů. Zpočátku vypadá příběh zajímavě, ale postupně sklouzává k přílišné předvídavosti, nesmyslnosti, kovboj je příliš dobrý a dokonalý, jeho soupeři jsou příliš zlí a bez skrupulí, všechno je příliš černobílé, přechody ze smrtelné únavy k vrcholnému výkonu jsou na mě trochu moc, humorné hlášky jsou nevhodné a trapné, takže nakonec ty klady jsou výkon Viggo Mortensena a zajímavé atraktivní prostředí závodů včetně pouštních bouří, tekutého písku, kobylek a jaguárů.(6.11.2005)

Herec Viggo Mortensen sa po skonceni trilogie LOTR vrhol na natacanie westernu. Co ale scenarista nedomyslel, westerny maju byt o drsnych muzoch zakona a brutalnych prestrelkach. Tie tu sice obcas su, ale fakt iba obcas. K akcnym scenam sa pridruzila romanticka linia, ktora v strede filmu dost nudi a bohuzial aj pokusy o komediu som zaznamenal. A pre to uz pochopenie nemam, bud cisty western, alebo nic. Takyto mix vsetkeho fakt nie. 52 %(28.4.2013)

Kdysi jsem četl knihu, ve které se hrdina Západu dostává do Orientu a musí zde nějakým způsobem žít a přežít. Ten román se jmenoval Supové Mexika (Satan a Jidáš) a byla to jedna z mých nejoblíbenějších mayovek. Na ni jsem si vzpomněl při sledování filmu. Zajímavá je paralela s Indiány a Beduíny, srovnávání dobrých koní a jedinečných jezdců, kamera a exteriéry. I když hodnocení na plných osmdesát není, také bych si snímek nedovolil označit jako "patetický"...(24.1.2005)

• - Natáčení v Maroku znepříjemňoval všudypřítomný prach a časté písečné bouře. (EMMY)

• - Podľa skutočných udalostí druhy kôň v poradí došiel do cieľa za Hidalgom až o 33 hodín neskôr. (YoZo8)

• - Ve filmu zazní název pouště Rub' Al-Khali "The Empty Quarter". Zaznít však nemohl, protože název "The Empty Quarter" použil pro tuto největší souvislou písečnou plochu na světě britský cestovatel a spisovatel Wilfred Thesinger až v polovině dvacátého století. (Jirka_Šč)