Ohnivý oceán

Oceán ohňa

• Nový Zéland

Akční / Drama / Dobrodružný / Western

USA, 2004, 136 min

Rutinne odvedené remeslo. Ničím to neprekvapí, miestami to dosť nudí, párkrát sa vám z napätia rozbúcha srdce, parkrát sa tiež usmejete, ženy si užijú krásavca v hlavnej role, je tu aj množstvo pekných scénických obrazov, ale kvôli týmto veciam sa tento film neoplatí pozerať. Dobrodružným filmom tento snímok hanbu nerobí, ale s takou Múmiou, či nebodaj s Jonesovkami sa nemôže ani porovnávať.(10.4.2007)

Zaujímavý námet, vytrhajúci sa spomedzi klasických westernov, no absolútne nevyužíva svoj potenciál! Príjemne sa to rozbieha k sľubnému filmíku, no príde stredná časť, keď v závode dojde k romantickej zápletke, ktorá sa však filmu vôbec nehodí. Vo filme sa navyše objavia niektoré scény s pokusom o vtip, čo vôbec nevyznieva dobre. Avšak je tu príjemný záver, ktorý film celkovo príjemne zavŕši. 65%.(9.5.2006)

Čert to vem, tohle moje hodnocení... Byl to zkrátka první film, který jsem si kdysi dávno (k roku 2018 před třinácti) koupil (ano, byl vskutku první) a zkrátka a jednoduše se do něj zamiloval. Přijde mi, že spousta lidí odsuzuje na tom filmu skoro vše, ale mně na druhou stranu přijde, že v tomhle snímku je neskutečné poselství. Není to vůbec o Franku Hopkinsovi, je to o Hidalgovi, vůli žít a zvítězit, o přátelství mezi mustangem a člověkem. A už jen pro ten "přeslazený" konec, kdy mi po každém (dne 14.7.2008 pátém) shlédnutí vytrysknou slzičky, musím prostě jít nahoru s hodnocením. Není to akční, ani dobrodružný snímek. Natožpak western. Je to krásné poselství o síle vztahu, vůle a odhodlání. Čert to vem...(5.1.2008)

Ať je to jak chce, postava Viggo Mortensena, který zde hraje autentickou postavou, dala sice tomuto filmu romantickou atmosféru, ale ani malebné krajinné záběry pouště nepřinesli žádnou velkou podívanou. Jde spíše o pohádku, která mísí prvky jakési orientální a westernové podívané. Nejvíce se mi ovšem líbili stejně ze všeho krásný koníci, obzvlášť ten Mortensena.(24.1.2010)

Muž se srdcem kovboje a padesáti utajovanými procenty indiánských genů, který své srdce pohřbil u Wounded Knee, se vydává v pozici outsidera na životní závod a při té příležitosti uzdravit svou duši a zlomit u té příležitosti pár srdcí. Že tohle byla sbírka klišé už v časech Káji Maye? Jasná věc, ale jedno je jisté: pokud mi Joe Johnston učiní nabídku ve znění "madam, přijďte se ke mně někdy podívat na mou úžasnou sbírku klišé," tak se za ním poženu rychlostí, jaké ani strakatý Hidalgo nebude schopný konkurovat a že je to koník šikovný a hbitý. A příběh okouzlující jako v dobách, kdy byl Kara ben Nemsí mého srdce šampión, a Viggo, který Karu bez obtíží nahradil. Sice je s tou svou árijskou vizáží pro roli syna lakotské matky volbou vzhledově poněkud podivnou, ale vem to Manitou, v každém jiném ohledu je volbou skvělou a potvrdil mi, že v sedle i mimo něj zatraceně umí.(5.5.2011)

• - Podľa skutočných udalostí druhy kôň v poradí došiel do cieľa za Hidalgom až o 33 hodín neskôr. (YoZo8)

• - Ve filmu zazní název pouště Rub' Al-Khali "The Empty Quarter". Zaznít však nemohl, protože název "The Empty Quarter" použil pro tuto největší souvislou písečnou plochu na světě britský cestovatel a spisovatel Wilfred Thesinger až v polovině dvacátého století. (Jirka_Šč)

• - Svého filmového koně si Viggo Mortensen tak oblíbil, že po skončení natáčení si jej koupil a odvezl domů. (haushinkaa)