Halloween 4: Návrat Michaela Myerse

• USA Halloween 4: The Return of Michael Myers (více)

Je 10 let po otřesný událostech v Haddonfieldu. A Michael je pod dozorem nemocnice (celý spálený z Halloweenu II), odvážen v komátu, do nemocnice s vyšší ostrahou, ale cestou... V Haddonfieldu zbyla z jeho rodiny pouze jedna osoba, a to malá Jamie - neteř Michaela Myerse. Po nehodě sanitky, která Myerse převážela, se na plátno vrací ostřílený veterán Dr. Loomis (Donald Pleasence), který nehce aby se neteř setkala s nožem svého strýce. A tak začíná tichý a krvavý boj s typickou hudbou, ale s velmi netypickým koncem. Film dostal 2 studenské ocenění a řadí se mezi klasické vyvraždovačky 80. let. (Empire)

Martin_W

Nepočítaje třetí díl, je Halloween 4: The Return of Michael Myers ze všech nejslabší. První díl měl kulervoucí atmosféru, druhý zase pořádnou "Myerovskou" akci. Tenhle díl je však někde uprostřed a není ničím zajímavý.. Prostě béčkové pokračování geniálních prvních dvou dílů, které mě pořádně ani nebavilo.. 64% ()

lukasd

Návrat k postavě Michaela Myerse byl po nepovedené trojce logickým tahem. Oproti prvním dvěma dílům výrazně ubylo napětí, Myers už člověka nepřipomíná ani vzdáleně a také scénář vykazuje větší počet nelogičností. Ovšem závěr je perfektní. ()

Renfield

Michael je zpět, on sám zřejmě ve formě, jakou nikdy neměl, jinak si jeho schopnosti teleportace a dokonalého stopování nedokážu vysvětlit. Tvůrcům to naštěstí takhle šíleně ujede až v závěrečné části, což ještě alespoň částečně napraví solidní finální pointou. Návaznost na dvojku je... prostě je, v rámci žánru ještě přijatelná, ale její atmosféra je tady poloviční. Vražd sice přibilo, ale co na tom, když většinou nejsou vidět. Ty co jsou však opět nepostrádají nápaditost, Michael dokonce použije střelnou zbraň, samozřejmě čistě svým způsobem. Horší je to ve scénách v nichž chybí a které by měly držet příběh pohromadě, dávat mu nějaký smysl. Což se často neděje, protože právě to zásadní končí až příliš brzy. 60% ()

FunThomas

Z bezedné propasti třetího dílu se nám Mike vyšplhal o kus výš. Teď je to o nečem jiném... rovněž hudba stojí zato:) ()

icedalaman

Jak hlásá podtitul Michael Mayers se vrátil ale od svého posledního řádění se trošku zmenšil hodně přibral a tím že ležel několik let přivázaný k lůžku a měl popáleniny po celém těle hodně posílil. Chodí ještě pomaleji než v předchozích dílech ale i přesto má vždycky náskok před svou obětí. Navíc jeho sestra zmizela bůh ví kam ale aspoň po sobě nechala svou dceru aby měl Michael co dělat až se zas vrátí do Haddonfieldu. Doktor Loomis naprosto zešílel a Haddonfieldská policie je naprosto neschopná. Sorry ale tohle nemělo vůbec vzniknout. Je to naprosto nenápadité a velmi nudné. U "nejnapínavějších" scén jsem usínal. A jestli by se dalo najít nějaké plus tak je to pořád stokrát lepší než třetí a šestý díl. ()

andio

Další skvělý horror, který si bere z jedničky a dvojky všechno dobré. Hudební doprovod výborně podkresluje atmosféru, ale ta kamera se mi zdá být mnohem nudnější, než jak to dělal Carpenter. Michael je v tomhle díle ještě brutálnější a nesmrtelnější, než tomu bylo v dílech minulých. Přechází z člověka v čisté zlo. Zase si s ničím neláme hlavu a je pomalou, rozvážnou chůzí schopen dohnat klidně i Usaina Bolta. Čtyřka je skvělý díl, ale v porovnání s jedničkou a dvojkou už to pro mě není ono. 8/10 ()

cskomando

Starý dobrý Michael Myerse. Neustále živý nesmrtelný vraždící maniak, který za každou cenu má za svůj cíl pobít zbytek své rodiny. Myslíte si, že Michaela zastaví opevněný dům ? Kdepak, vplíží se jako duch během několika sekund. Poté nastává ta spravná hudba, která je slyšet i v předchozích dílech, napjatá atmosféra, kde se ze tmy vynoří ta maska s nožem v rukou popřípadně na koho vybafne..ano to je přesně ONO ! Dále pak Donald Pleasence nestárnoucí muž, který se neustále snaží zlikvidovat nesmrtelné zlo a vždy ví co bude následovat v každé situaci. Nejvíce mě také fascinovalo, že z Michaela udělali zabijáka poslední pozůstalé ještě malé Jamie (10-11 roků max) s nikým si nebere ohledy, jen tak dál Michaele. ()

KubykF

Chvílemi opravdu napínavé, Danielle Harris na svých jedenáct let hodně přesvědčivá, vlastně to nebylo špatný, ale docela mě zklamaly ty mordy, gore skoro nula, v tomhle případě by více bylo více :-) plus teda jedna obří scénaristická nedomyšlenost.. ale vzato kolem a kolem průměr. ()

fisus

Už jen to,že se Michael po absenci v trojce vrátil,je velké plus.Není to sice úplně ono,ale je ve formě.O nějaké logice,realitě a silném příběhu tu nemůže být řeč,ale to určitě nevadí.Pořád je to celkem zábava. ()

pend

Solidní slasher, který nad průměr dostává postava Myerse, slušná atmosféra, napínavá poslední třetina a docela šokující závěr. To, že se opakují osvědčené postupy z prvních dvou dílů, celkem chápu. ()

kamigava

Na první originální díl to celkem ztrácí na napětí, ale za to je tu více "akce" a mrtvých. Počet vražd se bohužel zvýšil na úkor logiky, tzn. že Michael se najednou dokáže přemisťovat rychlostí světla, aby stihnul pozabíjet co nejvíc lidí. Značnou část mého hodnocení vylepšuje závěrečná "akční" scéna a samozřejmě i ten nečekaný zvrat, který nabádá k zajímavému pokračování. Uvidíme, jak se s tím tvůrci popasují. ()

Matli

Kvalitu prvních dvou dílů si čtyřka sice drží, ale už nenabízí nic nového. Z pohledu dnešní doby je to jen dobré průměrné pokračování. 52% ()

PanTumnus

po tragické trojce jsem se na čtvrtou část skutečně těšil, protože jsem věděl že ať to bude kvalitativně jakékoliv, alespoň v tom budou zábavné mordy. a ejhle, čtverka překvapila, jako fakt hodně. super dějová linka, která sice na dvoku navazuje trochu kostrbatě, přesto elegantně ve smyslu že lépe to asi ani udělat nešlo, nádherná kamera, která sérii posouvá vizuálně úplně někam jinam, asi nejlepší verze a využití ústředního motivu z celé série, skvělé mordy nakonec taky jsou, vizuálně zajímavý úvod a dobře napsané postavy to vše dělá ze čtyřky naprosto parádní podívanou. chtěl jsem dát čtyři z pěti ale závěrečná scéna mě naprosto rozsekala tím jak bravurně zakončuje ságu (i když ne úplně originálně). tedy spíš jak by mohla bravurně zakončit ságu. každopádně, pokud chcete vidět halloween pusťe si jedničku, dvojku a čtyřku. jde o skvělou trilogii ke které se kvalitativně nepříblížilo žádné další pokračování, včetně velebeného halloweenu H20. ()

Aurus

Halloween 4 Návrat Michaela Myerse je pro mě 2 nejlepší díl Halloween série. Atmosféra tu je výborná, příběh je velmi dobrý,hudba je jako vždy výborná a postavy jsou velmi dobré. Nejlepší postava v Halloweenu 4 a 5 je Jamie Lloyd (Danielle Harris). Lorri z Halloweenu 1,2,H20, Zmrtvýchvstání a Halloweenu z roku 2018 nemá ani náhodou na Jamie Lloyd. Zamě film velmi dobrý a pro mě 2 nejlepší díl Halloween série. ()

SkyCaptain

Výborné pokračování, které je udělané přesně v duchu prvních dvou dílů. V první polovině je málo vražd a spíše se buduje atmosféra, což je moc dobře. Na filmu se mi líbila hlavně povedená (graficky) stylizace města. Co mě zas tak nepotěšilo bylo pomalé tempo v závěrečné půlhodince a to že konečná poitna byla dost předvídatelná. ()

Andronikos

Halloween 4 sa zaslúžil o to, že mi halloweenska séria silne pripomína sériu terminátorskú. Michael Myers ako terminátor rozchodí zrážku s autom i strelné rany, holými rukami preráža telá protivníkov, usiluje o život svojich cieľov zo strechy zbesilo kľučkujúceho auta, sám zlikviduje celú policajnú stanicu (akurát nás tvorcovia filmu tejto scény ušetrili, azda kvôli nízkemu rozpočtu alebo z obavy, že by tento výjav nedokázali natočiť ani len s takou mizernou mierou hodnovernosti, ako zvyšok filmu). V dnešnej dobe filmov typu AvP by ma asi už neprekvapil ani výtvor s názvom Myers vs. Terminátor... Tým ale podobnosť "Halloweenov" a "Terminátorov" nekončí. Spoločné pre obe série je kašľanie na náväznosť jednotlivých dielov. Pri H4 však bledne aj neschopnosť scenáristov T3 legitimovať pokračovanie niečím iným než výrokom "súdny deň ste neodvrátili, len odsunuli". To, že Myers z H2 prežil a prešiel do H4, ešte možno pri nezničiteľnom ne-človekovi ako tak vydržať, ale ako to, že vidí?! A čo tam robí podľa H2 evidentne nebohý dr. Loomis? - Myers ignoruje aj časovo-priestorové zákonitosti, napr. pri nejakom záhadnom vniknutí do dobre zabezpečeného domu (podrobností nám scenáristi zase z evidentne dobrých dôvodov zatajili) či pri presune zo strechy na trávnik pod domom. - Je jednoducho zrejmé, že H4 je iba plodom horúčkovitej hollywoodskej snahy vytrieskať z divákov nejaké peniaze. A hoci sa pozerať dal, nijako ma nenadchol, vraždy ma nechali chladným, typická hudba takmer absentovala, príbeh neoslnil a hlavne: atmosféra a nervozita spätá s H1-H2 sa nedostavila. Pár zaujímavých momentov som síce objavil (Loomisovo zúfalé prosenie Myersa, aby už preboha nechal úbohých Haddonfieldčanov na pokoji, malo svoju hĺbku; záverečná pointa by taktiež mala svoje čaro - ale iba za predpokladu, že by tu séria nadobro skončila, čo sa samozrejme nestalo; ocenil som aj kritiku amerických "pivařů", ktorí môžu v súlade so zákonom vlastniť zbrane a pri prvej príležitosti zastrelia nevinného, ktorý sa mihol v kroví, ale na Myersa si napokon už netrúfnu), ale s ohľadom na zmienený zlatokopecký a logiku bokom nechávajúci charakter filmu sa preň nadchnúť nedokážem. ()

GOREGASM

Po nepochopitelném úletu v podobě otřesné trojky se série vrací k zažité šabloně, která již dvakrát sklidila zasloužené ovoce. Bohužel, do třetice už to taková sláva není. Za vším stojí vrchovatě natvrdle vyznívající story, která se od svých slavných předchůdců nijak výrazně neliší v základní kostře, ale fatálně selhává v rovině nápaditosti a napětí (zde jde minimálně půlka viny na hlavu režiséra). Některé dialogy by se pak jistě vyjímaly v hororové Hall of Shame. Rozpačitý dojem ještě přiživují výrazově zkamenělí herci, jejichž polívčičku udržuje nad bodem mrazu jen zaníceně oddaný Donald Pleasance, který půjde Michaelovi (jakkoliv je v tomto díle jeho osobnost trestuhodně nevýrazně pojata) po krku, i kdyby tomu velel Uwe "Everything I touch, falls to pieces" Boll. A protože ani Michaelovy kuchací sekvence nejsou podány o nic šťavnatěji nežli neukojitelné sucho v mých ústech při ranní kocovině, nezbývá než stroze připomenout, že ke kultu by se mělo přistupovat s úctou, nebo raději vůbec. 30% ()

Hapretor

Jinak jen za dvě *, ale Kathleen Kinmont je žába k zulíbání a mlaďoučká Danielle Harris předvádí výborný herecký výkon na svůj věk, dokonce, mylsím, lepší než když je ve filmech o dost starší - paradoxně. Takže tyhle dvě to o stupeň, z mého pohledu, vyzvedly. (Ale Halloween filmy jsou pořád to samé - proč jich natočili tolik ... ). ()