Halloween 4: Návrat Michaela Myerse

Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: Návrat Michaela Myersa

Horor / Thriller

USA, 1988, 85 min

V sérii Halloween se na logiku nikdy moc nebral ohled. Tvůrci chtěli hlavně děsit a lekat diváky, ale dát si dohromady 1 a 1, na tom jim prostě nezáleželo. Tento díl jsem viděl jako ten úplně poslední z celé série a můžu říct, že si tu zapřeháněli jako v žádném jiném. Michael Myers by už musel umět i cestovat prostorem a číst myšlenky na to, aby zvládl být všude dřív, než jeho potencionální oběti. No v rámci celého snímku je to velmi málo na to, aby mi to zkazilo výsledný skvělý dojem z jinak dobře odvedené filmařiny, ale na druhou stranu dost velký problém na to, aby tento film díky tomu u mě ztratil jednu hvězdu, protože čeho je moc, toho je příliš. I tak 3. nejlepší díl z celé série po perfektní jedničce a H20.(30.6.2011)

Čtyřku mám ze všech dalších pokračování nejradši. I když už se tu co do počtu vražd jedná spíš o pořádnou vyvražďovačku, tak provedení a způsob jakým je film udělaný hodně odkazuje na první díl. Atmosféra pořád vynikající. Myers se zlověstně objevuje na scéně a hned mizí. Půlka vražd není vůbec vidět, ale to nevadí. Je to specifický slasher trochu zvláštní, ale mě hodně sednul. Není to pořád takovej ten typicky debilní film ve stylu zabijme je všechny a to se mi líbí. Ten skvělý Myersovský styl to pořád utáhne.75%(21.9.2014)

• tron

Tvorcovia zlý scenár obohatili o nový prvok v sérii a to o dieťa v hlavnej úlohe. Tým sa ale vytráca napätie, keďže je takmer isté, že dieťa v americkom horore neumrie. Našťastie, režisér sa ÚPLNE nezľakol a film zakončil pomerne odvážne. No vyšlo to nazmar, pretože atmosféru a napätie nahradilo samoúčelné násilie typu „prst v čele“. Aby toho nebolo málo, Myers sa dostane k puške a použije ju ako bodnú zbraň (!). Wtf. V štvorke sa stal nudným magorom, ktorý každého likviduje, no jeho nelikviduje nikto. Nič pekné sa nedá napísať ani k hereckým výkonom. Oproti bezmocným hercom zo štvorky podala i Jamie Lee Curtis v dvojke (ktorú takmer komplet bez slova a pohybu preležala na posteli, ehm) excelentný výkon. Myslel som, že aspoň Donald Pleasence nesklame, no tentoraz sa mi nepáčil ani on a s diabolsko-démonickými hláškami „On nie je človek, on je ZLO!“ to už preháňal.(13.4.2017)

Tak na moje prekvapenie sa prvý, z mnohých, návratov Michaela Myersa celkom vydaril. Ide o klasický osem-desiatkový slasher ktorý sa nehrá na nič iné. Presne podľa šablóny to, čo mám na tomto starom žánri rád. Síce nič na viac, no po minulej časti je to ozaj zmŕtvychvstanie. Michael Myers sa po desiatich rokoch dostáva z liečebne a v momente si to namieri do Haddonfieldu. Rozhodne sa zabiť dcéru svojej nenávidenej sestry (z prvej a druhej časti), no tá sa tu neobjavila. Nečudujem sa, že Jamie Lee Curtis si tu nezahrala, toto už nie je Carpenter na vrchole. No pri tejto časti som sa aj tak náramne bavil.(16.11.2018)

Úžasný comeback Michaela Myersa v atmosferickom a napínavom Halloweene. Od začiatku do konca to má krásnu temnú atmosféru a Michael je cool asi ako nikdy. Všetko to vrcholí v jednom z najlepších koncov histórie slasherov. Zo série "zabudnutých" dielov (H4-6) jednoznačne najlepší kúsok. PS: môj rebríček ságy: H1, H20, H4, H6, H3, H2, H8, H5(27.5.2007)

• - V původním scénáři se počítalo se úvodní scénou, která by vysvětlila přežití doktora Loomise. Později však bylo rozhodnuto, že film nebude mít žádnou spojitost s předchozím dílem a od natočení scény se ustoupilo. (HellFire)

• - Mellisa Joan Hart si vyzkoušela roli Jamie Lloyd. (Stocki)

• - Alan B. McElroy napsal scénář za 11 dní. (Stocki)