Halloween 4: Návrat Michaela Myerse

• slovenský

Halloween 4: Návrat Michaela Myersa

Horor / Thriller

USA, 1988, 85 min

Trvalo šest let, než se všichni vzpamatovali z příšerného třetího dílu této série. Nicméně když se producenti vzpamatovali z toho zhnusení, uvědomili si, že už nějaký ten rok nenatočili žádné pokračování. Tak spojili hlavy dohromady a poučeni z chyb raději Michaela vzkřísili. Teda, on vlastně nikdy nebyl mrtvý, ale to se vše dozvíte v tomto díle. Upřímně jsem měl nutkání dát i vyšší hodnocení, hlavně kvůli celkem dobré atmosféře a pár skvělým vraždám, nicméně když se ke konci Michael začne objevovat na místech, kde prostě být nemohl, aniž by ho někdo viděl, to ne. Michael není duch nebo ninja, a když se podíváte na předchozí díly (ne trojku!!!) tak zjistíte, že se pohybuje pomaleji a nikdy scenáristé nešli sami proti sobě, aby se vyskytoval na několika místech prakticky najednou. Ale to už se v tom moc pitvám. Zkrátka a dobře, tohle pokračování je slušné a konec je nečekaný a lahůdkový. I kvůli tomu mě mrzí, že zkrátka a dobře nevykouzlím lepší hodnocení než 60 %. P. S. A mladá Kathleen (pro ty co neví, je to "ta holka" z Odpadlíka) opravdu potěšila, byla to fakt kočka.(9.7.2013)

Řemeslně velmi slušně odvedená práce, byť jsou základní postupy kopírovány z prvních dvou dílů. Totéž se děje se samotným námětem, což by ani tak nevadilo, kdyby se celek nevezl na vlně scénáristické demence nejvyššího kalibru, která nejenom že Michaela vrátila do hry tím nejtrapnějším způsobem, ale ještě jej nechává jít po vlastní neteři. Vydařilo se akorát svižné tempo a závěrečná pointa, zbytek je dokonalou ukázkou postupné dýchavičnosti série.(31.7.2007)

• SeanLSD

Na Halloween všadeprítomný retard Myers so zvláštnou slabosťou pre svojho doktora a skrývačku znovu na vychádzke. Natočené je to fajn a hoci sa postavy na tento žáner správajú výnimočne rozumne, v súboji s tým degenom, ktorý sa vždy zjaví tam, kde to scenáru vyhovuje, to nemá aj tak žiadny zmysel. Zvlášť keď čo je v rodine, to v nej zostáva... Ale záver, ten je skutočne na takúto primitívnu sériu úchvatný - a jediný zostáva v pamäti okrem naozaj silnej jesennej atmosféry, pretože ani z toho násilia tu vlastne nič nie je a vraždiace scény sú takmer neviditeľné.(31.10.2017)

Ale jo, po shitózní trojce, která měla se značkou Halloween společný jen název, se vrací regulérní slasher master Michael Myers. Čtverka je na svou dobu jen zlehýnka nadprůměrným slasherem, který je ke svému účelu, tedy jednoduché hororové zábavě, v pohodě použitelný, ale na čtyři hvězdy jít nehodlám, protože mi tento díl přišel přeci je až moc při zdi se držící a některé vraždy hodně nenápadité. 65%(14.1.2014)

Nie, že by toto pokračovanie bolo zbytočné, ale nie je ani ničím zvláštne. Pre mňa je vlastne ako jednička - tiež som sa miestami dosť bál, ale vôbec to nestačilo a tak nejak som po zhliadnutí nebol naladený tak, že som práve dopozeral nejaký horor. Bohužiaľ, naozaj neviem, čím to je, ale zatiaľ jediným halloweenom, u ktorého som sa NAOZAJ bál bola dvojka. Aby som sa však vrátil k hodnotenému snímku - slabinou bude možno fakt, že Michael je v podstate neporaziteľný, no jednoducho nadčlovek. Neviem, ale toto mi rozhodne neimponuje, myslím, že oveľa lepšie by bolo zvoliť štýl z jednotky a dvojky, kde síce Michael taktiež nebol tak úplne človekom, ale aspoň nebolo tak očividné, že sa jedná o samotné zlo. Koho baví sa pozerať, ako sa Michael preberie po niekoľkých zásahoch, po zrážke autom alebo ako do neho môže mladík zasadiť pár rán do ksichtu a on sa robí, že sa nič nestalo. Mňa teda rozhodne nie....Aby som sa vyjadril aj k Michaelovmu bleskovému presunu :-) - ani mi to spočiatku nevadilo, no čím sa film blížil viac ku koncu, tým to bolo viac očividnejšie a tak nejak smiešnejšie, no nebola to pre mňa až taká hrôza, ako som pôvodne očakával :-). Za zmienku ešte stojí záverečná scéna, ktorá teda fakt stála za to.....:)(13.8.2005)

• - Natáčení začalo 11.dubna 1988. (Stocki)

• - Šerif Meeker měl zemřít při požáru ve sklepě domu. Dům měl během honičky na střeše hořet, ale kvůli rozpočtu se od toho upustilo a šerif přežil. (HellFire)

• - George P. Wilbur nosil pod oblečením hokejové chrániče, aby postava Michaela budila větší respekt. (HellFire)