Halloween 4: Návrat Michaela Myerse

Halloween 4: Návrat Michaela Myersa

Horor / Thriller

USA, 1988, 85 min

• tron

Veľký návrat... sa nekoná. Po dvojke bez Myersa sa štúdio rozhodlo vrátiť k pôvodnému, osvedčenému konceptu, ale príliš mu to nepomohlo. Hlavne to nie je dobrý horor, ale klasické hororové béčko s poradovým číslom v názve (a to s takým, že dosť vysokým). Tvorcovia zlý scenár obohatili o nový prvok v sérii - dieťa v hlavnej úlohe. Tým sa ale vytráca napätie, keďže je takmer isté, že dieťa v americkom horore neumrie. Našťastie, režisér sa ÚPLNE nezľakol a film zakončil pomerne odvážne (takto zakončená detská linka mi pripomenula koniec z jedného Piatka 13). No vyšlo to nazmar, pretože atmosféru a napätie nahradilo samoúčelné násilie typu „prst v čele“. Aby toho nebolo málo, Myers sa dostane k puške a použije ju ako bodnú zbraň (wtf). V štvorke sa stal nudným magorom, ktorý každého likviduje, no jeho nelikviduje nikto. Nič pekné sa nedá napísať ani k hereckým výkonom. Oproti bezmocným hercom zo štvorky podala i Jamie Lee Curtis v dvojke (ktorú takmer bez slova a pohybu preležala na posteli) excelentný výkon. Myslel som, že aspoň Donald Pleasence nesklame, no tentoraz sa mi nepáčil ani on a s diabolsko-démonickými hláškami „On nie je človek, on je ZLO!“ to už preháňal, aj keď k jeho kultovej postave to samozrejme tak troška patrí, ale tu už to bolo príliš.(13.4.2017)

• Xmilden

Michael se vrací a pak se ještě vrátí několikrát. Již na první pohled je na 4. dílu vidět, že je něco jinak. Atmosféra už moc nefunguje a dojem zachraňuje hlavně blížící se závěr. Rozpočet zřejmě nebyl nic moc, protože divák vůbec nic nevidí. Počet mrtvých se nedal určit, protože asi nikdy nezjistím kolik lidí vlastně zahynulo na policejní stanici. Série nabídla ještě mnohem horší díly. 40% PS: Kathleen Kinmont.(31.10.2013)

První půlhodinka má solidní atmosféru, herci nejsou k smíchu, nad jednotlivými scénami někdo docela přemýšlel. Dekádu po událostech v Haddonfieldu převážejí Michaela z místa na místo, z osazenstva sanitky ovšem nikdo nepřežije. Bledá tvář bez emocí má jediný cíl – neteř Jamie. Překazit mu jej chce opět jeho psychiatr dr. Loomis. Hromadění mrtvol je velmi pozvolné a nakonec mnohé proběhne mimo záběr kamery a na slasher je těch mordů prostě málo a mnohé jsou (na Michaela) takové „nijaké“. Sám Michael by sice v chůzi na olympiádě neuspěl, nicméně i tak se (když se to tvůrcům hodí) pohybuje bleskurychle. Domobrana tvořená samými „ostrými hochy“ nám nějak selhala, rozuměj vyměkla, finále na korbě auta je hodně jalové a vycucané z prstu, samotný závěr naopak docela zvrácený. Přesto rozhodně jeden z těch lepších dílů série.(30.1.2020)

Jeden z najlepších 80s slasherov, ktorý si číslicu 4 v názve vôbec nevšíma a nedochádza mu dych, práve naopak. Úžasná jesenná halloweenska atmosféra, skvelé naháňačky a perfektná Danielle Harris v hlavnej úlohe, ako jedna z naj detských herečiek v horrorovom filme vôbec. Čerešňou na torte je tu mrazivý záver. Jednoducho ak máte 80s horrory pod kožou, tento vás nesklame.(30.10.2008)

Je to celkom dobrý horor z tejto kultovej série, v ktorom sa znovu vráti jej hlavný klad, Michael Myers. Má celkom dobrý príbeh o Michaelovi Myersovi, ktorý po desiatich rokoch unikne z ústavu, aby tentoraz dostal svoju malú neter, ale doktor Loomis je mu na stope a spojí sa s miestnou políciou, aby ho už konečne dostal. Spracovanie nie je zlé, ale veľký potenciál nebol moc využitý. Po nie až tak zaujímavej úvodnej polhodine sa dej rozbehne veľmi dobrým smerom, kde z relatívne obyčajného vraha z predchádzajúcich dielov urobili takmer až apokalyptickú mestskú hrozbu, ktorú nič nezastaví a odstráni dokonca celú policajnú stanicu, takže ukrývať sa pred ním musia všetci, dokonca aj zostávajúci policajti, ale kazí to až prílišné komorné prevedenie tejto fázy, ktorá navyše obsahuje viacero menej vhodných scén, ktoré trochu zhoršili dojem, ale vylepšuje to celá záverečná fáza s únikom. Čo sa týka samotných vrážd, tak mŕtvych je tu plno a sú dobre rozložení po celom filme, čo je pre tento typ filmu veľký plus, ale nanešťastie väčšinu z nich nie je vidieť, čo ma pri viacerých mrzí, ale mnohé situácie sú dosť zaujímavé, ako celá nepredvídateľná časť s napichnutím brokovnice, boj na aute a ešte niektoré. Atmosféra sa úplne vytratila, za celý čas som ju nezaregistroval, trošku lepšie je na tom napätie, ale tiež o spokojnosti hovoriť nemôžem. Herecké obsadenie je bez problémov, tu mi sadli všetci, od Donalda pleasenca cez postavy policajtov až po radových teenagerov. Réžia je len priemerná a s technickou stránkou som spokojný. Veľká škoda toho nevyužitého potenciálu príbehu a menšieho počtu zobrazených zabití, potom by to možno bol najlepší diel celej série, ale aj tak je rozhodne nad priemerom a páči sa mi viac ako predchádzajúce diely. Objektívna kvalita filmu- 64%, film sa páči mne na 64%.(26.10.2011)

• - V původním scénáři zasáhne Rachael autem Michaela celkem pětkrát. Při natáčení filmu byl počet snížen na tři nárazy a po konečném sestříhání zbyl náraz jen jeden. (Stocki)

• - V jednej scéne má Michael Myers celkom nepochopiteľne odrazu snehovobiele vlasy. (Sociopath)

• - V původním scénáři se postava Jamie Lloyd jmenovala Brittany, nakonec ale scenáristé jméno změnili aby tak vzdali hold pro Jamie Lee Curtis. (Stocki)