Je 10 let po otřesný událostech v Haddonfieldu. A Michael je pod dozorem nemocnice (celý spálený z Halloweenu II), odvážen v komátu, do nemocnice s vyšší ostrahou, ale cestou... V Haddonfieldu zbyla z jeho rodiny pouze jedna osoba, a to malá Jamie - neteř Michaela Myerse. Po nehodě sanitky, která Myerse převážela, se na plátno vrací ostřílený veterán Dr. Loomis (Donald Pleasence), který nehce aby se neteř setkala s nožem svého strýce. A tak začíná tichý a krvavý boj s typickou hudbou, ale s velmi netypickým koncem. Film dostal 2 studenské ocenění a řadí se mezi klasické vyvraždovačky 80. let. (Empire)

Trailer

tron

Veľký návrat... sa nekoná. Po dvojke bez Myersa sa štúdio rozhodlo vrátiť k pôvodnému, osvedčenému konceptu, ale príliš mu to nepomohlo. Hlavne to nie je dobrý horor, ale klasické hororové béčko s poradovým číslom v názve (a to s takým, že dosť vysokým). Tvorcovia zlý scenár obohatili o nový prvok v sérii - dieťa v hlavnej úlohe. Tým sa ale vytráca napätie, keďže je takmer isté, že dieťa v americkom horore neumrie. Našťastie, režisér sa ÚPLNE nezľakol a film zakončil pomerne odvážne (takto zakončená detská linka mi pripomenula koniec z jedného Piatka 13). No vyšlo to nazmar, pretože atmosféru a napätie nahradilo samoúčelné násilie typu „prst v čele“. Aby toho nebolo málo, Myers sa dostane k puške a použije ju ako bodnú zbraň (wtf). V štvorke sa stal nudným magorom, ktorý každého likviduje, no jeho nelikviduje nikto. Nič pekné sa nedá napísať ani k hereckým výkonom. Oproti bezmocným hercom zo štvorky podala i Jamie Lee Curtis v dvojke (ktorú takmer bez slova a pohybu preležala na posteli) excelentný výkon. Myslel som, že aspoň Donald Pleasence nesklame, no tentoraz sa mi nepáčil ani on a s diabolsko-démonickými hláškami „On nie je človek, on je ZLO!“ to už preháňal, aj keď k jeho kultovej postave to samozrejme tak troška patrí, ale tu už to bolo príliš. ()

movie

50% Režijně a střihačky děsně neukočírované tím stylem, kdy spousta scén končí zhruba o pět sekund dřívě než by měla (včetně scén vražd, které jsou provedené tak, jako kdyby sei producenti snažili o nižší hranici věkové přístupnosti) anebo naopak tušíte velké mezery ve vyprávění. Škoda. Donald Pleasence samozřejmě thumbs up jako vždy. ()

Slasher

Ten years ago He changed the face of Halloween. Tonight HE'S BACK! Ano, Michael se vrátil ve velkém stylu... Tenhle díl se opírá o perfektní atmosféru, která přebíjí i pár nedomyšleností. Vlastně celá série Halloween (kromě odpadové trojky) se může spoléhat na tuhle vlastnost, narozdíl od Pátků 13., či Nočních Můr, které se po čase zvrhly v zábavné, ale ne nijak zvlášť působivé vyvražďovačky. Takže jediné, co mi trochu vadilo na čtvrtém Halloweenu, byl až podezřele rychlý konec - čekal jsem, že se Michael prosadí trochu víc. (historie série) ()

Isherwood

Řemeslně velmi slušně odvedená práce, byť jsou základní postupy kopírovány z prvních dvou dílů. Totéž se děje se samotným námětem, což by ani tak nevadilo, kdyby se celek nevezl na vlně scénáristické demence nejvyššího kalibru, která nejenom že Michaela vrátila do hry tím nejtrapnějším způsobem, ale ještě jej nechává jít po vlastní neteři. Vydařilo se akorát svižné tempo a závěrečná pointa, zbytek je dokonalou ukázkou postupné dýchavičnosti série. ()

J*A*S*M

Čtvrtý Halloween není špatným hororem, dokáže napnout, dokáže mírně vystrašit, dokáže fanoušky slasherů obstojně pobavit. Nedokáže však se ctí navázat na geniální Carpenterův první díl, který děsivou atmosférou doslova přetékal a Michael Myers v něm měl opravdu silnou zlou auru. Návrat Michaela Myerse atmosféru nepostrádá, ovšem jeho atmosféra ve mně spíše vyvolala pocit nějaké buranské vyvražďovačky, takže jsem čekal, že zpoza rohu vybafne Leatherface, nikoli Míša ve sněhově bílé masce, tentokrát kompletně bez aury. Není to špatné, závěr dokonce velmi příjemně překvapil, ale čtyři hvězdy nedám. ()

• Po zhlédnutí hrubého sestřihu bylo rozhodnuto, že bude do filmu přidáno více krve. Na plac se dostavil tvůrce speciálních efektů John Carl Buechler a vytvořil scénu se zarytím palce do hlavy a ukroucením hlavy. (HellFire)
  • John Carpenter napsal k filmu zápletku, do níž promítl dopad řádění Michaela Myerse na městečko Haddonfield. Do konečné verze scénáře se však nedostala. (HellFire)
  • V původním scénáři narazí Rachel Carruthers (Ellie Cornell) autem do Michaela Myerse (George P. Wilbur) celkem pětkrát. Při natáčení filmu byl počet snížen na tři zásahy a po konečném sestříhání zbyl jeden jediný. (Stocki)