47 metrů

• Velká Británie 47 Meters Down (více)
Horor / Dobrodružný / Thriller / Drama
Velká Británie / USA / Dominikánská republika, 2017, 89 min

Lisa a Kate jsou sestry, které jsou na dovolené v Mexiku. S Lisou se rozešel přítel, protože se s ní prý nudil. Kate se snaží, aby přišla na jiné myšlenky a společně jdou do baru, kde potkají Louise a Javiera. Ti je přesvědčí, aby s nimi další den vyrazily na pozorování žraloků, při kterém je člověk v kleci pod vodou. Lise se moc nechce, ale Kate jí přesvědčí. Další den na lodi, kde se potkají i s kluky, se jich kapitán Taylor zeptá, zda se umí potápět. Kate má certifikát, ale Lisa je bez zkušeností, a tak zalže. Při oblékání neoprenu je velmi nervózní a nepomáhá jí ani to, že klec, do které si mají s Kate vlézt je stará a rezavá a visí na tenkém řetězu. Kate jí však naláká na fotky, díky kterým bude její bývalý přítel závidět. Když loď dorazí na místo, začne kapitán lákat žraloky tak, že do vody vylije krev s mrtvými rybami. První se potopí Javier a Louis, a když se vynoří, jsou nadšeni. Další je na řadě Kate s Lisou. Když jsou pod vodou, jsou štěstím bez sebe. Plave kolem nich spousta ryb a šestimetrový žralok. Jelikož však je vybavení lodi staré, utrhne se naviják, který drží klec a obě sestry klesnou až na dno oceánu, 47 metrů hluboko. Jsou mimo dosah vysílačky, a tak Kate vystoupá o sedm metrů. Kapitán jí řekne, že Javier se k nim potopí a klec připoutá na náhradní naviják. Obě sestry proto zůstanou v kleci, ale pomalu a jistě jim dochází vzduch. Po chvíli slyší motor lodi a začnou panikařit, protože si myslí, že je tam kapitán nechal zemřít. Po nějaké době zahlédnou v dáli baterku. Myslí si, že je Javier nemůže najít, a tak se za ním Lisa vydá. Plave u dna, aby se vyhnula útoku žraloka. Když doplave ke světlu, zjistí, že je to jen baterka a Javiera nemůže nikde objevit. K tomu si není jistá směrem, kterým připlavala, a tak začne zmatkovat. Najednou jí popadne Javier a řekne jí, ať se okamžitě vrátí do klece. V tu chvíli na něj zaútočí žralok a zabije ho. Lisa mu vezme harpunu a lano od náhradního navijáku a plave zpět ke kleci. Podaří se jí klec k lanu připoutat, ale lano je velmi tenké a když je Taylor tahá nahoru, praskne. Sestry opět s klecí klesnou na dno a k tomu ještě klec přistane Lise na noze, která se díky tomu nemůže pohnout. Kate opět vyplave o pár metrů výše, aby se spojila s Taylorem a řekne mu, že jim dochází vzduch. Taylor jí řekne, že do hodiny u nich bude pobřežní hlídka a že jim dolů sešle dvě bomby se vzduchem. Také je varuje před dusíkovou narkózou, která může vzniknout výměnou bomby a díky které mohou mít halucinace. Když po nějaké chvíli kus od klece klesnou dvě bomby, Kate se pro ně vydá. Svou si na místě vymění a do kapsy si dá 3 světlice, které u bomb najde. Když se vrací zpět za sestrou a je několik metrů od klece, je napadena a nejspíše i zabita žralokem. Lise dochází vzduch, ale je stále připoutaná klecí ke dnu. Použije proto harpunu a bombu, která leží poblíž klece, si tak přitáhne. Při tom si zraní ruku a její krev tak láká více žraloků. Po chvíli zaslechne Kate z vysílačky. Nabitá novou energií využije svůj žaket, který pod klecí nafoukne, a tak ji maličko nadzvedne a vyprostí tak nohu. Po tom, co najde Kate, jim Taylor řekne, že pobřežní hlídka stále nedorazila, a že se mají vrátit do klece. Lisa však odmítne, protože Kate je těžce raněná, a tak se rozhodnou vystoupat na hladinu... (TV Prima)

ricci.s

Tento rok druhý survival so žralokmi (Shallows som ešte nevidel, ale sklamanie neočakávam) a bolo na čase, že tvorcovia sa zase trochu prebúdzajú v rámci animal horrorov, pretože dobrý žraločí kúsok som už 6 rokov nevidel (naposledy ma takto chytil The Reef). Výborné. Dve sympatické holčiny ostanú "visieť" na dne v klietke v spoločnosti zubatých kamarátov, dochádza im vzduch a nemôžu von. To je ako byť uväznený na lanovke, pomaly zamŕzať a dolu vlci. Alebo na strome a dolu krokodíl, alebo v dome s tigrom, to je jedno. Proste ešte sa asi nikdy nestalo, že by ma takýto horor (alebo thriller pre mňa za mňa), mohol sklamať. Veď čo je lepšie, utopiť sa, alebo to risknúť, nech ma zožerú? Napinák ako má byť, s prehľadom nakrútené aj zahrané. Režisér sa pokúsil aj o nejaké malé prekvapenie, ktoré už na síce asi na niekoho nezaberie, ale snaha sa cení. Nemám vlastne žiadne výhrady, takže plných 5. ()

tron

Fantastický Smrtiaci príliv s geniálnou Blake Lively ponúkol všetko to, čo 47 metrov ponúknuť malo... a neponúklo. Väčšina filmu je o tom, ako sa dve mladé ženy prekrikujú v klietke na dne mora, dochádza im kyslík a občas nad nimi strašidelne prepláva veľký tieň s plutvou. Skresať rozpočet takýmto spôsobom je šikovné pre producentov, ale divák z neho veľa nemá. Otázkou je, čo od toho očakávate. Na základe toho sa bude odvíjať vaše hodnotenie. Ja som čakal kvalitný žraločí horor a toho som sa nedočkal. Nejde ani tak o to, že mŕtvol je tu málo. Tých vlastne nebolo nejako enormne veľa ani v Čeľustiach – žraločom thrilleri, ktorý dodnes nebol prekonaný. Tie ale mali sympatických hrdinov, skvelé akčné scény, parádnu atmosféru, super výpravu a živú réžiu. 47 metrov je strašne lenivo natočené, neprekvapivo napísané, postavy sú slabé a každú chvíľu si hovoríte „to čo preboha robíš, načo, prečo, začo?!“. Napriek tomu by som to s touto snímkou úplne nevzdával. Na konci má jeden nezabudnuteľný záber (rozsvietenie svetlice), občas je to napriek rutinnej réžii dosť napínavé, podmorská výprava je dobrá, nápad s klietkou originálny, na herečky sa dobre pozerá a scén so žralokov je dosť, hoci treba dodať, že väčšinou len „pôsobivo“ prepláva tesne nad hrdinami nejaký fajnový 7-metrový macko. Dvojka sa mi každopádne páčila viac. ()

Fr

„MÁM STRACH. CO KDYŽ PŘIPLAVOU ŽRALOCI...“ /// Je třeba přetrpět úvod. 15 minut a pak jdeme k vodě. Kikiny (dvě) vlezou do klece a … všude samý ryby. Pak se to posere (né… ryby zůstanou…) a máme tady boj o přežití s uklidňujícím(?) zvukem bublinek…STRAŠNĚ SE BOJÍM! UMŘEME TADY!... Žralok nebo vzduch? Poslouchat ty kecy a bědování je votrava. Tvůrcům patří dík za pokus o překvapivej konec, ale i to je tzv. v uvozovkách. Pod vodou hezký, vobčas i dramatický, v hlavní roli místo žraloka kyslík (neboj, i ty příšery se tady mihnou), ale jinak to moc nepřekvapuje a vobčas votravuje. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Miluju, když holka řve „bože můj, je vobrovskej!“. 2.) Často si představuju, jak mně dochází vzduch… a když se uklidním… připlave žralok. 3.) Thx za titule „lokeš“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

T2

Rozpočet $5,5miliónaTržby USA $44,307,193Tržby Celosvetovo $62,268,105Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,480,087Tržby za predaj DVD v USA $1,844,371║ Mám rád takéto podmorské "žraločie" thrillery ale škoda, že režisér nevie lepšie pracovať s napätím. Snaží sa útočiť s rýchlymi lakačkami ale tie tam nemajú až tak dobré miesto. Dejovo to ale nebol zlé na to že boli doslova dievky uväznené na dne, taktiež triková stránka slušná. /50%/ ()

verbal

Katka s Bětkou jsou děsně kůl, avšak tak trochu hysterické piče. Patrně z výše uvedeného důvodu zrovna kopnul Bětku do prdele její kolík, no a nejlepší náplast na takový mindrák je vydat se na jih, v tequilovém komatu tam opíchat pár Chuanů a posléze si skáknout zapotápět se mezi velké bílé svině do Mexického zálivu, i když krutě ostřílená Bětka do té doby akorát tak šnorchlovala ve vaně mezi kachničkama. Roztomilá nehůdka na sebe nenechá dlouho čekat, o čem by to taky jinak bylo, a než byste řekli „tupá kunda“, ocitnou se obě pipky v dost bezvýchodné situaci. No, bezvýchodné … Pořád mají tři krásné možnosti. Buď si hysterickým trojčením a ječením do masky co nejrychleji vydýchat bomby a pojít, nechat se ohlodat velkou bílou sviní a pojít, nebo se z padesáti metrů chytře co nejrychleji vynořit, uhnat si kesona a pojít. Holky se rozhodly blonďatě zkombinovat všechny varianty. Podmořské záběry stoji celkem za vyližprdel, květnaté dialogy se větší část filmu omezují jen na máchovsky otřepané „Bětkóóóó! Katkóóóó! Pomóóóóóc!“ a stejně kvalitní herecké výkony by podal i neoprén s rebrýtrem, netrpělivě čekající zavěšeni ve skříni na další řízkový zájezd na bázi do Chorvatska. Nicméně i za těch pár šušňů je to dramaticky dobře zvládnuté, napínavé a indexem zábavnosti to dýchá na hřbetní ploutev letošním Mělčinám. A navíc se tu žraloci po dlouhé době chovají jako paryby, a ne jako vysokoškolsky vzdělaný predátor s doktorátem z logiky a strategie požíraní humanoidů. Jen mě trochu mrzelo, že ty frfně selektivně nežerou příslušníky pobřežní hlídky. ()

• Aby se napodobili organismy nalezené pod vodou, byla do nádrže přidána jemně nasekaná brokolice. Mandy Moore řekla, že po několika týdnech to bylo docela nepříjemné. Porovnávala to dokonce s natáčením uvnitř polévky. (fanda124)
  • Pôvodne sa malo vo filme objaviť aj zopár scén so Stuartom, Lisiným (Mandy Moore) ex-priateľom, ktorého si zahral James Van Der Beek. Všetky boli nakoniec zrušené a z konečnej verzie vystrihnuté. (MikaelSVK)
  • Podle odborníků se dá v hloubce 47 metrů, ve které jsou hlavní představitelky, vydržet maximálně 15 minut. (BMW12)