Čelisti

• Austrálie

Jaws

Thriller / Horor / Dobrodružný / Drama

USA, 1975, 118 min

Mám rád žraloky, jsou to fascinující stvoření a tenhle snímek jim strašlivě uškodil, což mě mrzí...Na druhou stranu jde o vynikající film se skvělou atmosférou a odpovídajícími hereckými výkony a dnes už legendární hudbou Johna Williamse. P.S.: Historka Roberta Shawa je stejně tak děsivá, jako pravdivá. Nedivím se, že se tolik lidí bojí koupat v moři...Ale i tak – radši se podívejte na tohle.(20.6.2005)

Za Čelisti se Spielberg zaslouží velké uznání. Film funguje dodnes tak jak má a dokonce i speciální efekty působí (až na jednu nebo dvě scény) i teď hodně autenticky a obstojí i ve vysokém rozlišení. Film je velice dobře zvládnuté dílo ve všechy myslitelných kategoriích od scénáře, přes kameru střih až po hudbu. Nejvíce mě ale stejně dostaly skvělé herecké výkony třech hlavních představitelů, díky kterým je film velice uvěřitelný. Nejvíce mě bavil Robert Shaw v roli mírně pošahaného rybáře, který to vše bere trošku osobně.(17.9.2012)

Scéna z tohohle fillmu, kdy hraje výtečná hudba Johna Williamse a blíží se žraločí ploutev mě napadá vždycky, když se dívám na nějaký nepodařený horor a je tam trapná chvíle ticha a nudy. Pan Spielberg zde totiž dokázal vytěžit spustu hrůzy z jedné papundeklové ploutve. Celé zvíře moc neuvidíme, ale atmosféra toho, že tam někde dole je, přetrvává celý film a opravdu nevyprchá.(1.12.2003)

první a jak je to skoro vždycky, tak taky nejlepší díl. Film má úžasnou atmosféru strachu a skvělou hudbu, která tu atmosféru ještě víc podbarví.Akorát ten žralok v některých momentech vypadá trošku uměle, ale na tehdejsí dobu to bylo asi maximum a bohatě to stačí. Roy Scheider tady nehraje nic extra, ale i tak je to jeho životní role(19.3.2005)

Dlouhá léta jsem film znal jen z vyprávění rodičů. Pak jsem viděl celkem nemastný druhý díl. No a pak jednou konečně ty pravé Čelisti. Trochu dlouho možná trvá, než se film pořádně rozběhne, ale od vyplutí moře v rybářské lodi je to parádní souboj 3 mužů s přírodou, zastoupenou zde - modří už vědí - gigantickým žralokem. Spielberg tu kouzlí atmosféru prakticky ze všeho, zpocená a zarostlá trojka mužů: policajt, potapěč a rybář si vyměňuje historky a připravuje se na boj svého života (a o život). P.S. Perlička: Rybář tu vypráví skutečný příběh potopení křižníku Indianapolis japonskou ponorkou a smrti většiny jeho posádky, jednu z nejdrsnějších událostí války v Tichomoří. Když Čelisti nedávno shlédl jeden jedenáctiletý chlapec, událost ho natolik zaujala, že vymohl nové šetření a zrušení rozsudku nad kapitánem McVayem, nespravedlivě odsouzeným za ztrátu lodi. A pak že horory mají špatný vliv na lidi.(4.12.2006)

• - Za dívkou, která začne řvát při spatření falešného žraloka, je vidět postarší pár s dětmi na lehátku. V dalším záběru řve muž a je za ním možné spatřit tentýž pár s ratolestmi, jen zrcadlově otočený. (Fenk)

• - Spoiler: Ve filmu zemřelo celkem 5 lidí. (Žralok)

• - Brody (Roy Scheider) na lodi strieľa po žralokovi najskôr revolverom Smith & Wesson Model 15, na konci filmu strieľa do kyslíkovej fľaše z pušky M1 Garand. Quint (Robert Shaw) strieľa po žralokovi harpúnou typu Greener Light Harpoon Gun. (Raccoon.city)