Čelisti

• Československo

Čeľuste

Thriller / Horor / Dobrodružný / Drama

USA, 1975, 118 min

„You're gonna need a bigger boat.“ Za rok zabije nesčetněkrát méně lidí než pes či včela a přesto od promítání Jaws žádný jiný geometrický útvar nezpůsobuje tolik hrůzy, jako jeho výstražný trojúhelník na mořské hladině.. Stvořením bestie jsou vinni napínač nervů Spielberg, fenomenální Williams a postupné dávkování makety žraloka bílého.(1.9.2008)

Kamarád mi vyprávěl, jak při scéně, kdy se v ******* objeví lidská hlava, sebou všichni v kině tak trhli, že se jedna řada kompletně zřítila (to víte, starý kino, spojené dřevěné sedačky...něco takovýho se už dneska v multiplexu nezažije :o)) To myslím hovoří za všechno.... Model žraloka nefungoval tak jak měl, a proto Spielberg volil v první půli spíše náznaky. A udělal dobře. Lidská představivost je totiž mnohdy mnohem děsivější.(13.4.2003)

Na mě to na rozdíl od některých pořád funguje. Možná proto, že Čelisti byly pro mě (stejně jako pro celý svět) prvním filmem tohoto druhu, a že jsem je viděl v raném mládí v kině, a že už budu navždy poměřovat každou napodobeninu tímhle originálem. A z těch se působivosti a kvalitám The Jaws přiblížila snad jedině skvělá Kosatka Michaela Andersona. V půli 70. let se Steven Spielberg ještě nerozpakoval zabít ve svém filmu malého chlapce - to byla krásná doba. Je tu i jedna z prvních slavných "lekaček" v historii filmového horroru. Ten moment pod vodou: jako jeden muž vyletěl tenkrát celý sál ze svých křesel. Nezapomenutelný, výborně natočený a velice vlivný film.(15.8.2007)

Tak určitě je to kvalitní dobová klasika. Za sebe musím konstatovat, že mi ten film osobně nikdy nijak extra děsivej nepřišel, že bych z něj nemohl spát, ale jak říkám na svou dobu to je ojedinělá pecka. Spielberg se teprve rozjížděl, ale lecos to naznačuje o jeho budoucí kariéře. Jinak samozřejmě Wiliamsova hudba je vynikající a hodně z té atmosféry dělá právě ona. Každopádně film kterej nastartoval boom zvířecích hororů.75%(25.10.2014)

Steven Spielberg natočil prvý letný Blockbaster a veľký hit 70-rokov, vďaka ktorému vznikol medzi ľuďmi obrovský strach z vody, v podstate vďaka filmu spravil zo žraloka strašidelné monštrum, aké nemalo v tej dobe obstojného konkurenta a dodnes ani nemá. Film má už svoj vek - vyše 30rokov ale stále ma v sebe zafixovaný už povestný strach z nevideného blížiaceho sa nebezpečenstva (asi možno prvý krát použitého vo filme). Obsadenie v podaní výborného tria Roy Scheider, Richard Dreyfuss a Robert Shaw je také trio statočných mušketierov postavených pred ozrutu - nevyspytateľného protivníka, no žraločí thriller ako sa patrí s niekoľkými výborne vykreslenými postavami. Nervy drásajúcu hudbu stvoril John Williams ocenený za tento počin aj Oscarom, je priam zimomriavkový, v momente upúta vašu pozornosť a dokonale precítite strach z blížiaceho sa nebezpečenstva. ║Rozpočet $7miliónovTržby USA $260,000,000Tržby Celosvetovo $470,653,000║ Poznámka: Asi tak v mojich 10rokoch sme si na škole písali do zošitov čím chceme byť(zamestnanie) je som túžil byť potápačom- "haha", ale to by som nemohol v prvom rade vidieť film Čeľuste, tým sa uzatvorila v momente moja kapitola z vodou, doteraz neviem plávať a ani neplánujem!!!(27.12.2007)

• - Spoiler: Ve filmu zemřelo celkem 5 lidí. (Žralok)

• - Spoiler: Konec filmu se od knižního liší. Zatímco ve filmu Hooper (Richard Dreyfuss) přežije podmořský útok žraloka na jím obývanou klec, v knize takové štěstí nemá a je žralokem v kleci zabit. (J-o-k-e-r)

• - Počas pitvy žraloka nájde Matt Hooper (Richard Dreyfuss) poznávaciu značku 007. Ide o odkaz na "bondovku" Žiť a nechať zomrieť (1973), ktorý chcel Steven Spielberg režírovať, ale bol dvakrát odmietnutý. (Raccoon.city)