Martin Brody, znechucen málo efektivním bojem s rostoucí kriminalitou v New Yorku, se stal novým šerifem na Amity Islandu, proslulé rekreační oblasti. Jeho představa klidné služby bere rychle zasvé. Ostrovu, žijícímu z letní turistiky, hrozí pohroma: žralok-lidožrout usmrtí krátce po sobě několik lidí, což ohrožuje očekávané zisky místních obyvatel a chystanou velkolepou oslavu Dne nezávislosti. Brody žádá, aby správa ostrova zajistila bezpečnost a zahájila boj se žralokem, ale starosta Vaughn, krátkozrace hájící zájmy spoluobčanů, souhlasí teprve po smrtícím útoku žraloka před zraky početných rekreantů. Brody najme na zneškodnění žraloka zkušeného lovce mořských šelem Quinta a společně s ichtyologem Matem Hooperem se vydává na nebezpečnou plavbu. Bílý žralok však velikostí a vlastnostmi trojici lovců zaskočí, netvor po prvních střetech získávavá převahu a hrozí, že lovci se stanou jeho oběťmi. V posledním kole nerovného boje zahyne lovem posedlý, sebevědomý Quint, ale chadnokrevný Brody na potápějící se lodi netvora přece jen zneškodní. Policejní náčelník Brody se stará o bezpečí malého prázdninového resortu, Amity. Blíží se léto a starosta a všichni místní podnikatelé se těší na dobrou sezónu, která k jejich mořskému pobřeží přinese množství návštěvníků z blízkého New Yorku. Jenže těsně před svátkem 4. července, který je v Amity pokládán za začátek letní turistické sezóny, se Brody dozvídá, že na jedné z pláží rozsápal mladou dívku žralok. Brody ihned uzavírá pláž, nicméně starosta a členové městské rady donutí Brodyho, aby pláž zase otevřel. Plná pláž se změní v hororové peklo, když malého chlapce na nafukovacím lehátku napadne a rozsápá obří žralok. To přiměje městskou radu, aby situaci začala řešit. Vše zhorší i fakt, že matka roztrhaného chlapce vypíše odměnu tomu, kdo žraloka zabije. Městská rada dostane nabídku od místního rybáře Quinta, že za deset tisíc dolarů zabijáckého žraloka uloví. Městská rada je ale rozhádaná, a tak nedojde k nějakému závěru. Do Amity se hrnou lovci z celého okolí, kteří by rádi získali odměnu nabízenou matkou mrtvého chlapce. V té době Brodyho vyhledá mořský biolog Hooper a je s lovem žraloka ochoten pomoci. Jednomu z lovců se podaří ulovit obrovského žraloka. Městečko oslavuje a všichni jsou přesvědčeni, že problém je vyřešen. Jenže Hooper Brodyho u něj doma v noci vyhledá. Podaří se mu ho přesvědčit, že ulovený žralok zřejmě není tím, který má na svědomí mrtvé lidi. Hooperovi dá za pravdu i to, že po otevření žaludku žraloka se v něm nenajdou žádné lidské ostatky. Brody s Hooperem vyrazí na moře a najdou zde vrak lodi místního rybáře a jeho rozsápanou mrtvolu. Starosta Vaughn však nehodlá žádný argument poslouchat, a tak je 4. července sezóna oficiálně zahájena. Žralok opět zaútočí a zabije muže plujícího v malém člunu. Je rozhodnuto. Městská rada přijímá Quintovu nabídku a na moře s Quintem vyráží náčelník Brody a Hooper... (TV Prima)

Trailer

Galadriel

Scéna z tohohle fillmu, kdy hraje výtečná hudba Johna Williamse a blíží se žraločí ploutev mě napadá vždycky, když se dívám na nějaký nepodařený horor a je tam trapná chvíle ticha a nudy. Pan Spielberg zde totiž dokázal vytěžit spustu hrůzy z jedné papundeklové ploutve. Celé zvíře moc neuvidíme, ale atmosféra toho, že tam někde dole je, přetrvává celý film a opravdu nevyprchá. ()

Radyo

Nepřekonaný a nepřekonatelný thriller, ve kterém se podařilo tvůrcům vygradovat atmosféru skutečně do maximální výše. Lekavější povahy při nečekaném vynoření žraloka určitě dostaly přinejmenším kopřivku, v tom horším pak srdeční infarkt. Kdo si při napínavých scénách nervozitou okusuje nehty, měl by Čelisti sledovat raději v rukavicích, aby mu na prstech aspoň něco z nehtů zbylo. ()

Lima

Kamarád mi vyprávěl, jak při scéně, kdy se v ******* objeví lidská hlava, sebou všichni v kině tak trhli, že se jedna řada kompletně zřítila (to víte, starý kino, spojené dřevěné sedačky...něco takovýho se už dneska v multiplexu nezažije :o)) To myslím hovoří za všechno.... Model žraloka nefungoval tak jak měl, a proto Spielberg volil v první půli spíše náznaky. A udělal dobře. Lidská představivost je totiž mnohdy mnohem děsivější. ()

Gemini

Takže - Čelisti jsem viděl poprvé v osmi letech, po dlouhém žadonění a přemlouvání svých drahých rodičů:) A nenechalo to na mě žádné velké následky (vždycky jsem byl trochu zvláštní dítě) - ve chvíli kdy celé příbuzenstvo vyjeklo, jsem dál klidně seděl a čekal, kdy už se sakra objeví ten žralok!!!! Nějaká hudba od nějakého Williamse mi tenkrát byla ukradená (což je dnes poněkud naopak:)), ale nic z toho nemění ani ň na faktu, že Čelisti jsou perfektně natočený thriller a Robert Shaw totální machr:) ()

POMO

Vidět Čelisti v kině a paradoxně z větší dálky od plátna, mi je vybarvilo v jiném světle. Vynikne tím celková kompozice obrazu, která je již v tomto raném Spielbergovi řemeslně mistrovská (což platí vlastně i o jeho dřívějším Duelovi). Čelisti jsou ale čirým filmovým potěšením i vykreslením postav a jejich vztahů, které do filmu s jednovětovou zápletkou vnášejí příběh. Nemluvě o režjně parádním budování napětí. Jdete jako první v historii kinematografie natočit áčkový film o vraždícím žralokovi, na neznámé maloměstské pláži kde nejde čerpat potenciál z lokálních známých atrakcí, máte jednu starou loď a mechanického žraloka, a natočíte takhle kompaktní, každou scénou bavící, hravý a současně děsivý film? Steven to zabil. Ale jednu nadpozemsky požehnanou oporu v tomto soukolí přece jenom měl a díky bohu za ní, pro celou jeho filmografii - Johna Williamse. ()

• Čelisti a Hvězdné války jsou prvními filmy, které vydělaly přes 100 milionů dolarů na právech pro video. (Pavlínka9)
  • Žralok vyskakuje na záď lodi a pomalu z ní sklouzává, kdežto v dalším záběru je opět nejméně polovinou těla na lodi. (Armin82)
  • Vo fínskej video verzii chýbajú najkrvavejšie scény. (Raccoon.city)