Čelisti

Jaws

Čeľuste

Thriller / Horor / Dobrodružný / Drama

USA, 1975, 118 min

Takže - Čelisti jsem viděl poprvé v osmi letech, po dlouhém žadonění a přemlouvání svých drahých rodičů:) A nenechalo to na mě žádné velké následky (vždycky jsem byl trochu zvláštní dítě) - ve chvíli kdy celé příbuzenstvo vyjeklo, jsem dál klidně seděl a čekal, kdy už se sakra objeví ten žralok!!!! Nějaká hudba od nějakého Williamse mi tenkrát byla ukradená (což je dnes poněkud naopak:)), ale nic z toho nemění ani ň na faktu, že Čelisti jsou perfektně natočený thriller a Robert Shaw totální machr:)(21.2.2003)

[6,5/10] (Universal/zanuck-Brown) (Technicolor /// Produkce: David Brown, Richard D. Zanuck /// Scénář: Carl Gottlieb podle románu Petera Benchleye /// Kamera: Bill Butler /// Hudba: John Williams /// Oscar: Verna Fields (střih), John Williams (hudba), Robert L. Hoyt, Roger Heman Jr., Earl Mabery, John R. Carter (zvuk) /// Nominace na Oscara: Richard D. Zanuck, David Brown (nejlepší film)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](20.1.2008)

Soundtrack John Williams: 1. Main Title (Theme From Jaws) [2:20] ,2. Chrissie's Death [1:42] ,3. Promenade (Tourists On The Menu) [2:47] ,4. Out To Sea [2:29] ,5. The Indianapolis Story [2:26] ,6. Sea Attack Number One [5:25] ,7. One Barrel Chase [3:07] ,8. Preparing The Cage [3:28] ,9. Night Search [3:33] ,10. The Underwater Siege [2:34] ,11. Hand To Hand Combat [2:33] ,12. End Title (Theme From Jaws) [2:18],(10.5.2011)

Mé tři hvězdičky film dostal za režii, napětí a herecké obsazení. Zbývající hvězdičky v mém hodnocení chybí, protože nejsem příznivcem hororů a také se mi nelíbil děj, který je trochu víc přitažen za vlasy. Tak jak je žralok bílý v tomto filmu vyobrazen neodpovídá skutečnosti, podle toho co jsem stačila z dokumentů o přírodě pochytit. :-) Ale když tak nad tím přemýšlím, plný počet bych dala v případě, že by v popisu filmu bylo připsáno "sci-fi" nebo "fantasy" to by bylo něco jiného ;-)(5.8.2011)

Poctivý horor (thriller, chcete-li). Výkon hlavních představitelů celkem dobrý, hudba vhodně podbarvuje, ale hlavně...atmosféra! Málokterý režisér dokáže v divákovi vzbudit strach nebo vzrušení z něčeho, co se jen sem tam mihne, aby na sebe následně jen lehce upozornilo, pak zmizelo a nechalo vás dál v nejistotě, kdy se zase objeví. Nemám rád filmy s tématikou zabijáckých zvířat nebo netvorů, ale tento film je z nich snad nejzdařilejší, takže hodnotím 4*.(20.12.2007)

• - Quinta (Robert Shaw) kouše žralok v oblasti kolenou, kdežto v dalším záběru má zranění v oblasti břicha. (Armin82)

• - Během scény, kdy žralok napadne kaskadéra v kleci, napadá ho z boku klece, tudíž je absolutní nesmysl, aby se zaklesnul přímo na kleci a blokoval její vytažení. (Armin82)

• - Do role Quinta byl původně obsazen Paul Newman. (Mr.Critic)