Čelisti

Jaws

Čeľuste

Thriller / Horor / Dobrodružný / Drama

USA, 1975, 118 min

„Potřebujeme větší loď!“ Kdo by neznal Spielbergovy digitální ještěry, kdo by neznal Spielbergovy výlety do druhé světové války, kdo by neznal jeho útoky od obrovského bílého žraloka. Spielberg je značka, Spielberg je jistota. Před čtyřiceti lety, před deseti lety, dnes. Velké problémy s maketami žraloků, přepisování scénáře, špatné počasí, hádky na place, nevraživost mezi hlavními herci, vysoce překročená délka natáčení, navyšování rozpočtu, dohady při postprodukci – Steven to neměl snadné. Nakonec ale stvořil žánr/tradici letních blockbusterů. A tržby a ohlasy (i kritická nařčení) byly halasné. Strategie práce s monstrem – lidožravým bílým žralokem – to byla ukázka talentu ve službách filmařské inteligence. O zvířeti se mluví, hraje se s ním ve videohře, je na plakátu – ale ve filmu diváka (alespoň v první hodince a něco) děsí jen v náznacích. S iracionální hrozbou se tak pracuje náramně. Zlověstný hudební motiv ze skladatelské dílny Johna Williamse (jeden z jeho pěti Oscarů) nejprve nikdo nebral moc vážně, nakonec ale tvoří nedílnou součást legendárního snímku. A Spielberg? Naštěstí měl dostatek rozumu, aby odmítl pokračování, a vrhl se na další neprobádané filmařské cesty.(27.1.2016)

Soundtrack John Williams: 1. Main Title (Theme From Jaws) [2:20] ,2. Chrissie's Death [1:42] ,3. Promenade (Tourists On The Menu) [2:47] ,4. Out To Sea [2:29] ,5. The Indianapolis Story [2:26] ,6. Sea Attack Number One [5:25] ,7. One Barrel Chase [3:07] ,8. Preparing The Cage [3:28] ,9. Night Search [3:33] ,10. The Underwater Siege [2:34] ,11. Hand To Hand Combat [2:33] ,12. End Title (Theme From Jaws) [2:18],(10.5.2011)

Steven Spielberg natočil prvý letný Blockbaster a veľký hit 70-rokov, vďaka ktorému vznikol medzi ľuďmi obrovský strach z vody, v podstate vďaka filmu spravil zo žraloka strašidelné monštrum, aké nemalo v tej dobe obstojného konkurenta a dodnes ani nemá. Film má už svoj vek - vyše 30rokov ale stále ma v sebe zafixovaný už povestný strach z nevideného blížiaceho sa nebezpečenstva (asi možno prvý krát použitého vo filme). Obsadenie v podaní výborného tria Roy Scheider, Richard Dreyfuss a Robert Shaw je také trio statočných mušketierov postavených pred ozrutu - nevyspytateľného protivníka, no žraločí thriller ako sa patrí s niekoľkými výborne vykreslenými postavami. Nervy drásajúcu hudbu stvoril John Williams ocenený za tento počin aj Oscarom, je priam zimomriavkový, v momente upúta vašu pozornosť a dokonale precítite strach z blížiaceho sa nebezpečenstva. ║Rozpočet $7miliónovTržby USA $260,000,000Tržby Celosvetovo $470,653,000║ Poznámka: Asi tak v mojich 10rokoch sme si na škole písali do zošitov čím chceme byť(zamestnanie) je som túžil byť potápačom- "haha", ale to by som nemohol v prvom rade vidieť film Čeľuste, tým sa uzatvorila v momente moja kapitola z vodou, doteraz neviem plávať a ani neplánujem!!!(27.12.2007)

Takže - Čelisti jsem viděl poprvé v osmi letech, po dlouhém žadonění a přemlouvání svých drahých rodičů:) A nenechalo to na mě žádné velké následky (vždycky jsem byl trochu zvláštní dítě) - ve chvíli kdy celé příbuzenstvo vyjeklo, jsem dál klidně seděl a čekal, kdy už se sakra objeví ten žralok!!!! Nějaká hudba od nějakého Williamse mi tenkrát byla ukradená (což je dnes poněkud naopak:)), ale nic z toho nemění ani ň na faktu, že Čelisti jsou perfektně natočený thriller a Robert Shaw totální machr:)(21.2.2003)

Poctivý horor (thriller, chcete-li). Výkon hlavních představitelů celkem dobrý, hudba vhodně podbarvuje, ale hlavně...atmosféra! Málokterý režisér dokáže v divákovi vzbudit strach nebo vzrušení z něčeho, co se jen sem tam mihne, aby na sebe následně jen lehce upozornilo, pak zmizelo a nechalo vás dál v nejistotě, kdy se zase objeví. Nemám rád filmy s tématikou zabijáckých zvířat nebo netvorů, ale tento film je z nich snad nejzdařilejší, takže hodnotím 4*.(20.12.2007)

• - Vo filme môžeme na malú chvíľu vidieť hráča, ktorý hrá videohru "Killer Shark" z roku 1973 a prvú arkádovú videohru "Computer Space" z roku 1971. (Raccoon.city)

• - Žralok napadá trenéra chlapců, poté odplouvá a je vidět, že se hřbetní ploutev schovává téměř celá pod vodu, kdežto v dalším záběru z mostu je téměř celá nad hladinou. (Armin82)

• - Steven Spielberg nebyl u natáčení finální scény "exploze" žraloka. Údajně její natočení svěřil svému asistentu režie. (TheDude)