Čelisti

Jaws

Čeľuste

Thriller / Horor / Dobrodružný / Drama

USA, 1975, 118 min

Celisti jsem videl uz nekolikrat, ale nikdy jsem je nevidel cely, s vycistenym sirokouhlym obrazem, bez reklam a s originalnim znenim. A i kdyz to jsou detaily, fakt to zazitku z filmu pomaha. Cimz ovsem nechci tvrdit, ze by to bylo takove mistrovske dilo, jak to podle hodnoceni vypada. Proste se tenhle film radi mezi nejlepsi, co v podobnem zanru vznikly, coz az zas takova pochvala neni, protoze prevazna cast takovejhle eko hororu jsou sracky. Taky necekejte, ze by film jel podle nejakeho originalniho pribehu, i tady plati, ze hlavnimu hrdinovi se nejdriv neveri a pak musi sam zachranit celou situaci. A takovy filmy nijak zvlast nemusim, ale tenhle mi nevadi, zvlast podporenej dobrou hudbou a s nekolika napinavejma scenama, hlavne dokud se zralok neukazuje. Jakmile je videt, tak to pusobi jak komedie, i kdyz misty krvava a rozhodne to neni trikama, ktery obstoji i ted, byt s primhourenym okem. Herci jsou dobry, Scheider tu fakt nema chybu, ale me se vic libil Quint v podani Roberta Shawa, ten mel hodne slusny hlasky. Nemuzu rict, ze bych se u filmu nudil, ale taky jsem z nej nebyl nak hotovej.(15.10.2006)

první a jak je to skoro vždycky, tak taky nejlepší díl. Film má úžasnou atmosféru strachu a skvělou hudbu, která tu atmosféru ještě víc podbarví.Akorát ten žralok v některých momentech vypadá trošku uměle, ale na tehdejsí dobu to bylo asi maximum a bohatě to stačí. Roy Scheider tady nehraje nic extra, ale i tak je to jeho životní role(19.3.2005)

Tímto kultovním snímkem na sebe Steven Spielberg upozornil celý svět. O Čelistech je zybtečné cokoliv rozepisovat, neboť je viděl snad každý. Dodnes nebyl natočen lepší horor se žralokem v hlavní roli. Lépe řečeno - dodnes nebyl natočen lepší zvířecí horor. Horror movie of the year(16.8.2007)

Mě osobně tady nějak chyběla ta vychvalovaná gradace. Rozjezd nebyl špatný, ale směrem ke konci to dost ztrácelo dech. To, že žralok nebyl dokonalý pro mě není žádný problém, ale čím častěji se znovu a znovu vynořoval a vracel tím mi to přišlo zdlouhavější a nudnější (v podstatě celá druhá polovina filmu). Pro mě tedy spíše zklamání.(6.6.2006)

Nerovný souboj lošťomilé paryby se zlými savci, kteří okupují jeho do té doby poklidný domov. Naštěstí se náš kafkovsky bezejmenný hrdina nevzdává a s vypětím všech sil brání své svaté právo na svobodu potažmo život vůbec. Sžití s tímto sympaťákem je až neuvěřitelně sugestivní a v nespočtu infarktových momentů se o něj budete bát jako sami o sebe. Po tomhle snímku prostě již nikdy nebudete chtít zpět z vody ven mezi tu bezcharakterní lidskou chamraď. Shame on us!(11.2.2008)

• - Poté, co Brody (Roy Scheider) uvidí prvně žraloka a zděšený sdělí, že potřebují větší loď, vyjde Quint (Robert Shaw) z kajuty a všichni sledují, jak se k nim žralok blíží. Během toho je vidět, jak je chvílemi ploutev nad hladinou a chvílemi pod hladinou. Scéna dokazuje, že zvěsti okolo problémového modelu žraloka, který se například samovolně potápěl, jsou pravdivé. (Armin82)

• - Legendárna hláška „You're gonna need a bigger boat.“ (Budeš potrebovať väčšiu loď.) nebola v scenári, Roy Scheider improvizoval. (Sancty)

• - Spoiler: Celá druhá polovica filmu sa odohráva v oceáne, pričom medzi postavami sú len Martin Brody (Roy Scheider), Quint (Robert Shaw), Matt Hooper (Richard Dreyfuss) a žralok. Na konci filmu je zahmlene vidieť pevninu. Spielberg nechcel, aby bolo vidieť pevninu, pretože sa nazdával, že to navodí dojem, že postavy môžu preplávať až k brehu. On však chcel postavy izolovať. (WalterIK7)