Čelisti

• Československo

Čeľuste

Thriller / Horor / Dobrodružný / Drama

USA, 1975, 118 min

Co můžu napsat nového k takovému kultu, jakými Čelisti nepochybně jsou? Jen si vemte, kolik filmů tento snímek vykradlo, zparodovalo… to bude minimálně v řádu stovek. Je mi líto, ale nechci se tu rozepisovat, když to zde udělali jiní, vše co můžu říct je fakt, že i dnes film má pár skvělých scén, nějakou tu lekačku a hlavně hutnou atmosféru dokreslenou skvělou hudbou. A vsadím se s kýmkoliv, že kdyby nebylo jednoho Čecha, tak by tento snímek proměnil i tu čtvrtou nominaci. 100 %.(29.12.2010)

Čelisti se svým stojatým nástrojem :D nám zahráli dramatickou hudbu, která k tomuto filmu neodmyslitelně patří. Nevím zda je moudré točit horory, které mají stopáž delší jak 90 minut, ale Spielberg musí mít všechno nad dvě hodiny že? :D Co k tomu dodat, stoprocentní podívaná to není, ale kultem se nazývat může.(8.6.2014)

Tohle nebyl lodní šroub. Ani korálový útes. Byl to žralok! Jeden z nejslavnějších dobrodružných filmů. Steven Spielberg nepotřeboval k natočení svého legendárního trháku žádné digitální efekty. Vystačil si s dobrým scénářem, sestavou kvalitních herců, jedním modelem žraloka a co je nejdůležitější - se svojí originální a pestrou režií, plnou skvělých nápadů a záběrů, které divákovi dodnes dokazují Spielbergův talent a zapálení pro filmové umění. Výkony slavného hereckého tria Scheider, Shaw, Dreyfuss, snad netřeba vyzdvihovat, to byl herecký koncert, stejně jako děsivá, přičemž jednoduchá hudba mistra Williamse, která dotváří děsivou atmosféru. Druhá polovina filmu, kdy se tři dobrovolníci vyrazí na moře pomazlit se sedmimetrovým zabijákem, patří do zlatého fondu kinematografie. Čelisti budou vždy fascinovat miliony filmových fanoušků po celém světě a inspirovat nové režiséry, kteří v rámci žánru tento snímek těžko překonají. P.S. Plusem je i obrovská Spielbergova odvaha, nechat ve filmu zabít dítě.(17.11.2009)

|| Scenár: Peter Benchley, Carl Gottieb | Hudba: John Williams | Produkcia: Richard D. Zunack, David Brown | Distribúcia: Universal Pictures | Rozpočet: 9 miliónov $ | Tržby: 470,653,000 $ || Jeden z najatmosferickejších filmov vôbec. Trochu kratšia metráž, svižnejšia dejová linka, a je to plná pálka. V dobe vzniko to ale musela byť jasná pecka.(11.5.2013)

Žraloci jsou má nejoblíbenější zvířata. Steven Spielberg jednoho použil pro svůj film jako nástroj zkázy. Nepopsatelná atmosféra, kdy mě naskakuje husí kůže po celém těle, ať se na film dívám podruhé, potřetí, či po x-té. Krásné nálety z pohledu žraloka z hlubin až na samou hladinu, kde si pohrává se svou kořistí (strach z neznáma), mrazivé setkání tváří v tvář a dnes už klasická hláška, kterou prohodil Brody - " You’re gonna need a bigger boat ", házení návnady (nebo spíše krmení xD). Super záběry, kdy se žralok snaží zaútočit, nebo útočí na své oběti jsou opravdu adrenalinové. A to vše ještě podpořeno dechberoucí hudbou od Johna Williamse (co by byly Čelisti bez Williamse?), tak má vypadat TOP film. I přes technické problémy s kterýma se Spielberg potácel při natáčení, kdy ho mechanický žralok nechtěl poslouchat, i přesto, že nám dodal mylnou a zkreslenou iluzi o těchto (ne)myslících predátorech je to jeden z jeho největších majstrštyků. Totální WTF zážitek. Nová, digitálně upravená BD verze stojí rozhodně za vidění. Teda, vidět Čelisti v letním kině v Praze ve Žlutých lázních byl docela zážitek :)(2.1.2008)

• - Film byl vyhlášen časopisem Empire v září 2008 jako pátý nejlepší film všech dob. V roce 2014 klesl v žebříčku na osmou příčku. (don corleone)

• - Roy Scheider prohlásil v jednom rozhovoru, že Lee Fierro ho skutečně uhodila, protože neuměla dát facku jenom tak na oko. Tedy i všechny opakování scény byly reálné. Označil je za nejbolestivější ve své kariéře. (don corleone)

• - Vo fínskej video verzii chýbajú najkrvavejšie scény. (Raccoon.city)