Čelisti

Jaws

Thriller / Horor / Dobrodružný / Drama

USA, 1975, 118 min

• whack

Pod vplyvom filmu Čeľuste sa na veľkých bielych žralokov vrhli lovci trofejí, presvedčení, že ide o neľútostné ľudožravce, ktoré sa musia vyhubiť. Samotný Peter Benchley neskôr priznal, že pri písaní knihy mal mylné informácie, žralokom nerozumel, a dokonca že keby vtedy niečo vedel o ich správaní, takú knihu by ani nenapísal. Miliónom žralokov zmasakrovaných kvôli fanatizmu to už životy nevráti. Nerozumiem filmom, kde sú zvieratá prezentované ako krvilačné monštrá, nepáči sa mi to, nesúhlasím, nemôžem dať vyššie hodnotenie.(21.2.2018)

Scéna z tohohle fillmu, kdy hraje výtečná hudba Johna Williamse a blíží se žraločí ploutev mě napadá vždycky, když se dívám na nějaký nepodařený horor a je tam trapná chvíle ticha a nudy. Pan Spielberg zde totiž dokázal vytěžit spustu hrůzy z jedné papundeklové ploutve. Celé zvíře moc neuvidíme, ale atmosféra toho, že tam někde dole je, přetrvává celý film a opravdu nevyprchá.(1.12.2003)

Dlouhá léta jsem film znal jen z vyprávění rodičů. Pak jsem viděl celkem nemastný druhý díl. No a pak jednou konečně ty pravé Čelisti. Trochu dlouho možná trvá, než se film pořádně rozběhne, ale od vyplutí moře v rybářské lodi je to parádní souboj 3 mužů s přírodou, zastoupenou zde - modří už vědí - gigantickým žralokem. Spielberg tu kouzlí atmosféru prakticky ze všeho, zpocená a zarostlá trojka mužů: policajt, potapěč a rybář si vyměňuje historky a připravuje se na boj svého života (a o život). P.S. Perlička: Rybář tu vypráví skutečný příběh potopení křižníku Indianapolis japonskou ponorkou a smrti většiny jeho posádky, jednu z nejdrsnějších událostí války v Tichomoří. Když Čelisti nedávno shlédl jeden jedenáctiletý chlapec, událost ho natolik zaujala, že vymohl nové šetření a zrušení rozsudku nad kapitánem McVayem, nespravedlivě odsouzeným za ztrátu lodi. A pak že horory mají špatný vliv na lidi.(4.12.2006)

Steven Spielberg natočil prvý letný Blockbaster a veľký hit 70-rokov, vďaka ktorému vznikol medzi ľuďmi obrovský strach z vody, v podstate vďaka filmu spravil zo žraloka strašidelné monštrum, aké nemalo v tej dobe obstojného konkurenta a dodnes ani nemá. Film má už svoj vek - vyše 30rokov ale stále ma v sebe zafixovaný už povestný strach z nevideného blížiaceho sa nebezpečenstva (asi možno prvý krát použitého vo filme). Obsadenie v podaní výborného tria Roy Scheider, Richard Dreyfuss a Robert Shaw je také trio statočných mušketierov postavených pred ozrutu - nevyspytateľného protivníka, no žraločí thriller ako sa patrí s niekoľkými výborne vykreslenými postavami. Nervy drásajúcu hudbu stvoril John Williams ocenený za tento počin aj Oscarom, je priam zimomriavkový, v momente upúta vašu pozornosť a dokonale precítite strach z blížiaceho sa nebezpečenstva. ║Rozpočet $7miliónovTržby USA $260,000,000Tržby Celosvetovo $470,653,000║ Poznámka: Asi tak v mojich 10rokoch sme si na škole písali do zošitov čím chceme byť(zamestnanie) je som túžil byť potápačom- "haha", ale to by som nemohol v prvom rade vidieť film Čeľuste, tým sa uzatvorila v momente moja kapitola z vodou, doteraz neviem plávať a ani neplánujem!!!(27.12.2007)

„Tak to´s my teda vysvětlil.“ Predsa len to za tie desaťročia jemnulilinko zostarlo, ale stále je to parádny dobrodružný horor. Spielberg z Benchleyho (relatívne dosť nudnej) knihy vzal Veľkého bieleho a postavy, vyhodil neveru i prehnané sústredenie na zákulisné dianie v Amity, pridal nezabudnuteľne mrazivý monológ o Indianapolis, z nepriateľov Brodyho a Hoopera spravil parťákov – a je to pecka! Čeľuste obsahujú plno scén, ktoré na diváka, ktorý to vidí prvý raz v živote až teraz, dodnes fungujú na jednotku (hlava, vynorenie sa), hudba je neuveriteľná, kameraman sa hrá ako vládze (a že vládze dosť) a život tomu dávajú strašne si to celé užívajúci Scheider, spievajúci Shaw a Dreyfuss (a jeho nákazlivý smiech), medzi ktorými to neuveriteľne iskrí; mrzí ma, že sa takáto geniálna chémia v dnešných filmoch darí dosahovať len veľmi nečasto.(30.10.2004)

• - Ve scéně, kdy dojde k zabití malého chlapce na nafukovací matraci, má před útokem žraloka přihlížející Brody (Roy Scheider) na ruce hodinky. V dalším záběru je ale nemá. (ClintEastwood)

• - Ve scéně, kdy se nechává oceanolog Matt Hooper (Richard Dreyfuss) spustit v kleci do vody za žralokem, má na nohou potápěčskou obuv. Když se však vynoří, má na nohou ploutve. (CrownThomas)

• - Ve scéně, kdy žralok útočí na loď, je zřetelně vidět kovová konstrukce, která žralokovi otevírá tlamu. (CrownThomas)