Čelisti

Čeľuste

Thriller / Horor / Dobrodružný / Drama

USA, 1975, 118 min

• Psychor

Ze své pozice hororového experta mi nezbývá nic jiného, než Spielbergovi doporučit, aby navždy zůstal u svých uhlazených, líbivých a kontroverzi nevzbuzujících oddechových snímků, jelikož hororový žánr evidentně není jeho silnou parketou. Jaws jakožto horor selhávají téměř po všech stránkách. Prostoduchý scénář, toporné herecké výkony a navrch gumový žralok, který spíše připomíná úsměvnou pouťovou atrakci, než aby naháněl hrůzu. Za takové konstelace je zřejmé, že o žádné hororové atmosféře vůbec nemůže být řeč. Jediné pozitivum celého snímku tak představuje doprovodná žraločí hudba, za kterou uděluji milosrdnou jednu hvězdu.(18.6.2016)

Zlomový thriller, který dříve masově rozšířil koupací noční můry, ale po pár desítkách let už se přeci jen ten žraločí děs trochu otupil. Trochu... no respektive celkem dost. Takže nadčasově napínavý není, ale stále je to dobrý horor, kde velký lidožravec terorizuje americké ostrovní městečko, troufale hned na začátku letní plážové sezóny. Přičemž první půlka těží ze žraloka skrytého, druhá odkrytého (a hádejte co je hrůznější...). Model predátora je povedený, trojka Scheider-Shaw-Dreyfuss charismatická, režisérská ruka pevná. Jinak, JAWS mi přijdou podstatné v tom, že se nespolehly jen na samotný strach, ale už přišly na diváka i hezky pěkně s hnusem. Těch pár gore efektů může být v rámci mainstreamu snad i mezi vůbec prvními a i proto věřím, že to tenkrát v sedmdesátkách musela být docela silná káva. Tedy závěr: Z dějinného hlediska významný, z dnešního nenostalgického pohledu už ale nikoli tak výjimečný film. [HD](21.12.2010)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Spielbergova klasika o lidožravém bílém žralokovi, při které tuhne krev žilách a teče krev v moři.(2.1.2009)

Takovej terminátor! Ten příběh je vlastně dost pitomej, ale je vidět, že Spielberg je skutečný mistr. Na to, jak strašně nezábavné mi to téma přijde, mě film vtáhl poměrně rychle. Očekával jsem také, že to nebude strašidelné, ale hlavně ke konci tam bylo několik skutečně napínavých scén! Takže jsem byl příjemně překvapen. Mohlo to být kratší, takhle dlouhé blockbustery už dneska "neletí" :D Jedním z největších záporů je - překvapivě - hudba Johna Williamse. Jakkoliv ho mám rád například za Star Wars, a ačkoliv vím, že téma z Čelistí je proslavené, tak mi sem jeho "hudbička" absolutně nesedla. Kdyby tam byl nějaký pochmurný doprovod, tak by to asi dost změnilo vyznění těch scén, ale ta hudba co tam je, se hodí spíš ke Goonies nebo podobnému rodinnému filmu. Takové rozjuchané melodie při lovu na žraloka? To nechápu... No takže celkově příjemné překvapení, které je ale po dějové stránce tak přímočaré, že si ho asi hned tak nezopakuji.(13.2.2010)

Žraloci jsou má nejoblíbenější zvířata. Steven Spielberg jednoho použil pro svůj film jako nástroj zkázy. Nepopsatelná atmosféra, kdy mě naskakuje husí kůže po celém těle, ať se na film dívám podruhé, potřetí, či po x-té. Krásné nálety z pohledu žraloka z hlubin až na samou hladinu, kde si pohrává se svou kořistí (strach z neznáma), mrazivé setkání tváří v tvář a dnes už klasická hláška, kterou prohodil Brody - " You’re gonna need a bigger boat ", házení návnady (nebo spíše krmení xD). Super záběry, kdy se žralok snaží zaútočit, nebo útočí na své oběti jsou opravdu adrenalinové. A to vše ještě podpořeno dechberoucí hudbou od Johna Williamse (co by byly Čelisti bez Williamse?), tak má vypadat TOP film. I přes technické problémy s kterýma se Spielberg potácel při natáčení, kdy ho mechanický žralok nechtěl poslouchat, i přesto, že nám dodal mylnou a zkreslenou iluzi o těchto (ne)myslících predátorech je to jeden z jeho největších majstrštyků. Totální WTF zážitek. Nová, digitálně upravená BD verze stojí rozhodně za vidění. Teda, vidět Čelisti v letním kině v Praze ve Žlutých lázních byl docela zážitek :)(2.1.2008)

• - Spoiler: V knihe má Hooper vzťah s Brodyho manželkou a na konci je zabitý žralokom v klietke. Avšak vzhľadom na to, že vzťah medzi Brodyho manželkou a Hooperom bol mnohými považovaný za irelevantný a v románe zahrnutý len preto, aby do deja vniesol sex, bol z filmového scenára vynechaný a Hoopera (Richard Dreyfuss) nechali vo filme prežiť. (WalterIK7)

• - Když je Hopper (Richard Dreyfuss) v kleci, je si možné všimnout, že má na levém prsteníčku velký prsten. Když z harpuny sundá korkový špunt, následuje záběr, kde žádný prsten nemá. (ClintEastwood)

• - Spoiler: Poté, co si žralok smlsne na Quintovi (Robert Shaw), ve scéně, kdy mu Martin (Roy Scheider) hází kyslíkovou bombu do tlamy, je velmi detailní záběr na žralokovi oči, kdy je možné dle očí nelícujících s kůží poznat, že žralok je pouze umělý. (Armin82)