Zoo

USA, (2015–2017), 27 h 54 min (Minutáž: 40–79 min)

Předloha:

James Patterson (kniha)

Hudba:

Chris Tilton

James Wolk, Nora Arnezeder, Nonso Anozie, Kristen Connolly, Billy Burke, Carl Lumbly, Isaac White, Brian Tee, Tamara Tunie, Shane Jacobsen, Han Soto (více)

Série(3) / Epizody(39)

Na Zemi propukla vlna zvířecích útoků proti lidem. Jsou koordinované, zuřivé a ve většině případů smrtící. Skupina vedená zoologem Jamesem Wolkem má za úkol zjistit co a proč se děje a hlavně....jak to zastavit. (TV Nova)

Recenze uživatele tron k tomuto seriálu (31)

Zoo (2015)

Najväčším plusom ako prvej, tak druhej sezóny je tím sympatických hrdinov, ktorí držia pokope, navzájom si pomáhajú, vzájomne sa doberajú, hláškujú, občas sa pohádajú, ale nakoniec si kryjú chrbát aj za cenu straty vlastného života. Ďalším plusom sú samozrejme samotné zvieratá, ktoré sú často po vizuálnej stránke prevedené veľmi zle (najmä "hybridy" na konci druhej sezóny), ale sú použité v pôsobivých scénach (leňochod spôsobujúci zemetrasenia, had vyliezajúci z úst človeka...). Oceniť treba i nekompromisnú likvidáciu množstva postáv - hlavne druhá séria je nečakanou masakrou kladných postáv. Aj v druhej sezóne hrdinovia cestujú po celom svete, ale na rozdiel od prvej na to tentoraz majú parádne lietadlo s takmer neviditeľným kapitánom (!). Scenáre absolútne nedávajú zmysel (finále druhej série - megadôležitý "kontajner" preváža skupinka šiestich vojakov), ale ich nepredvídateľnosť divákovi umožňuje (po)zabudnúť na to. Potešili ma aj kvalitné koncové cliffhangery oboch sérií. Bohužiaľ, tretia séria ma sklamala a i vinou jej mizerných (ne)kvalít musím nakoniec celkové hodnotenie tohto seriálu z pôvodných 80% znížiť na 60%, pretože tretia sezóna napáchala skutočne príliš veľké škody na to, aby sa to dalo ignorovať. Už prvé dve nemali s realitou veľa spoločného, oproti tretej však pôsobia ako seriózny dokument z Discovery. Množstvo (zlého) CGI (hybridy), množstvo nových postáv (ktoré sú nudné), množstvo starých postáv (ktoré sú stále fajn, ale už to nie je to, čo to bývalo), apokalyptický rozmer tomu nič moc nedal, telenovelové scenáre plné absurdných twistov, no proste celá tretia sezóna je jedna obrovská hovadina. Ale, paradoxne, i vďaka tomu sa bavíte (pretože skutočne netušíte, s akou obskúrnosťou sa scenáristi vytasia o minútu neskôr). Pre mňa každopádne sklamanie. Tretia séria sa vydala o dosť iným smerom, ako prvé dve, čím nepochopiteľne zariskovala a doplatila na to - štvrtá séria nebude. Tretia sa končí cliffhangerom, ktorý teda zrejme už nikdy nebude vysvetlený. ()

Série 1 (2015) (S01)

Triky občas haprujú, niektoré dejové línie a postavy idú do stratena a sú pre dej zbytočné a občas prídu na rad predvídateľné klišé zvraty. Napriek tomu sa mi prvá séria Zoo páčila - námet je značne originálny (krvavé útoky zvierat na ľudí naprieč celým svetom) a obrovským plusom je sympatické herecké obsadenie. Zoo je tímovka, kde má každá postava svoje miesto a i slabšie postavy sú sympaťáci a spolu to všetkým pokope pristane. Posledné sekundy záverečnej časti prvej série sú síce až nechutne veľkým cliffhangerom, ale páčili sa mi. ()

Hora naděje (2015) (S01E13)

Najviac sa mi páčila sympatická chémia medzi hercami, ktorých postavy akoby sa nevideli sto rokov a o to viac si opätovné stretko užívajú - a my s nimi. Znova sa potvrdzuje, že práve fajn postavy zahrané dobrými hercami sú hlavným plusom Zoo. Paradoxne sa mi páčil aj koniec, hoci až tak veľmi otvorené závery nemám obvykle v láske. ()

Série 2 (2016) (S02)

Slony v Patagónii, ľudskí mutanti s absolútne zníženým prahom bolesti, krvavý dážď, vlky, medvede, nosorožce... a to sme len v prvých dvoch častiach. Tvorcovia Zoo sa už v prvej sérii nezdržovali logikou, ale v druhej ešte viac šliapu na pedál s rýchlosťou a tak tu máme leňochodca spôsobujúceho zemetrasenia (!) alebo elektrizujúce mravce. Jednotlivé zvieracie nápady dosahujú miestami taký vysoký WTF stupeň, že divák len vytriešťa oči a v duchu sa pýta, s čím sa filmári vytasia v neskorších epizódach. A vytasia sa skutočne so všeličím. Zoo je ozaj miestami úžasne nedomyslený projekt (fakt som nepochopil, prečo vlastne na konci Pastieri urobili to, čo urobili), ale v každej časti sú také bizarné nápady (môj úchylný tajný sen konečne zhmotnený! Had vyliezajúci z úst človeka!), že sa nestíhate nudiť a vlastne ani zbytočne pýtať. Výrazným plusom ako prvej, tak druhej série je chémia medzi sympatickým tímom hrdinov, z nich každý je iný; najlepší je zrejme i teraz Billy „Stephen King“ Burke ako cynický a nahláškovaný Mitch, ale aj ostatní sú fajn (hoci jeho posadnutosť novinárkou miestami vyzerá ako „vzťah“ učiteľa matematiky s jeho neplnoletou žiačkou). Tvorcovia sa prekvapivo neboja svojho fanúšika šokovať likvidáciou postáv, o ktorých by si jeden povedal, že MUSIA prežiť. Na strane druhej treba dodať, že v priebehu druhej sezóny absurdne oživia viacero „mŕtvych“ postáv. Najfascinujúcejší bol kapitán lietadla, ktorý bol v podstate v každej časti len pár metrov od hrdinov, no videli sme ho len na začiatku a na konci série! ()

Den šelmy (2016) (S02E01)

Spoiler. Po twiste na konci prvej série som predpokladal, že druhej série sa nikdy nedočkáme, ale nakoniec prišla a po dlhom čase som znova rád uvidel svoje obľúbené postavy pokope (takmer, až na "Kanaďanku"). Ako sa dalo predpokladať, brutálny minulosériový cliffhanger je primitívne vyriešený už v prvých sekundách druhej série (hrdinovia proste vycúvajú a ujdú, ehm) + sa do univerza začína pomaly ale isto začína vkrádať fenomén "ľudských mutantov". ()

Krvavý déšť (2016) (S02E02)

Do Zoo nastupuje nový vojenský tím s novým vedeckým hrdinom... aby bol ešte v tej istej časti - až na jednu ženskú výnimku - brutálne rozprášený. Kým? Univerzum sa rozširuje o to, čo sa dalo vytušiť už z prvej série - o ľudských mutantov. Hrdinovia navyše dostali k dispozícii parádne lietadlo. Z neba prší krv, v džungli húka slon a ďalšie veselosti. ()

Kolizní bod (2016) (S02E03)

„Naber do kanvice trochu mravcov, ale rýchlo, aby sa nepokazil mozgomiešny mok.“ – „Takúto vetu nepočuješ veľa krát za život.“ Okej, tak už si zo zoznamu môžeme s plným uspokojením škrtnúť aj zákerných bobrov :-) Druhá séria Zoo začína čoraz mohutnejšie postrádať logiku (GENERÁL ide osobne na ŽELEZNIČNÚ STANICU zastreliť podriadeného), ale o to divokejšie sú scenáre, takže sa nestíhate nudiť a nestíhate si klepať prstom do čela. Výrazným plusom je tiež stále sympatický kasting – táto banda si skrátka sadla, je medzi nimi chémia a je radosť sa pozerať na ich spoločné scény. ()

Lenochod (2016) (S02E04)

„Krtkovia a leňochod. To znie ako môj milostný život po rozvode.“ Oukej, takže vezmeme si do ruky pero a škrtáme si drsných krtkov a leňochoda (spôsobujúceho zemetrasenie). Hromadia sa logické nezmysly hraničiace s vyloženými kravinami (generál by tím najradšej videl mimo hru, ale toleruje im gigantické, špičkovo vybavené mega-lietadlo, ktoré s nimi lieta po celom svete), IQ postáv je vyložene na Nobelovu cenu za genialitu (prečo sa trmácajú ťažko priechodnými lesmi, keď kúsok od nich je cesta?) a niektoré scény asi boli vystrihnuté (nebyť polsekundového záberu, nepochopil by som, že amputácia prebehla, ale pozoruhodná je i hláška „nemáme prístrešok“, pričom v minulej časti našli v lese chatu), ale proste tie scenáre sú do takej miery úžasne nezmyselné (ZNOVA zviera, ktoré musia chytiť, ale som si istý, že aj keď ho chytia, znova to bude slepá ulička) a herci a postavy sú také sympatické, že im odpustím aj tento blbo napísaný, ale možno paradoxne o to zábavnejší diel. ()

Hadi (2016) (S02E05)

Spoilery. Vždy, keď chcem nad druhou sériou Zoo zlomiť palicu, objaví sa epizóda ponúknuca "niečo extra". Takže dnes tu máme nielen vcelku šokujúce úmrtie v podstate jednej z hlavných postáv (!), ale tiež návštevu jedného obskúrneho spoločenstva, hada v ľudskom bruchu (!!) alebo rôzne drobné drsnosti, ktoré potešia práve svojou nekompromisnosťou a jasne ukážu, že Zoo, hoci plná zvieratiek, skutočne nie je nič pre deti (chladnokrvné, ale o to zaslúženejšie odpravenie jednej negatívnej postavy). Dej je stále strašne skratkovitý (ako som predpokladal, tak chudákovi leňochodovi, kľúčovom v minulej časti, sa už nikto nevenuje) a milión naznačených vecí v scenároch je ignorovaných (epizódka z ovocných sadov akože bola oficiálne ukončená, či si len hrdinovia odbehli inam a plánujú sa do nich ešte vrátiť?). Ale ako vravím, je tam toľko zaujímavých a drsných vecí, že je to stále ľahký nadpriemer, ktorému značne pomáha sympatická chémia medzi postavami. A posledné sekundy. Konečne sú kompletní. ()

Medůza (2016) (S02E06)

Okej, takže dnes sú na programe dňa pavúky a nesmrteľné medúzy. Miestami je z toho telenovela, ale pristihol som sa pri tom, že mi tlačenie na emócie a vzťahy začína skôr vyhovovať, než vadiť. Je to hlavne príbeh priateľstva nesúrodej skupinky ľudí, než apokalypsa. ()

Jamie dostala zbraň (2016) (S02E07)

Spoilery. Noooo... zatiaľ najslabší diel druhej série. Nejde o brutálny strih (alebo ako by som to nazval), v rámci ktorého je zatmievačka a keď sa následne pokračuje v scéne, stojí v kostole medveď a žerie ľudí (pričom predtým tam nielenže nebol, ale o jeho existencii ani len nepadla jediná zmienka). Na to som si už v tomto seriáli zvykol. Ide o to, že siedma epizóda je dosť nezáživná. Dozvieme sa obskúrny dôvod mutácie (ak na nás samozrejme v niektorej z ďalších častí tvorcovia nevyrukujú s tým, že v skutočnosti to išlo ešte hlbšie do minulosti) a následne sa pozrieme do nudnej dediny a sme ničení Jacksonovými mdlými spomienkami na jeho otca. Tak trocha sa v tejto časti proste motáme do kruhu a vôbec si ma tým tvorcovia nezískali. ()

Ještěr (2016) (S02E08)

Kokos ja by som tomu pilotovi dal prvé miesto v titulkoch (alebo aspoň rip-off sledujúci celú druhú sériu z čisto jeho pohľadu):-) Po predchádzajúcej nudnej časti je osmička konečne návratom k starej forme. Na Zoo sa mi páči jeho nekompromisnosť. Nie je to zbytočne drastický ani krvavý seriál, ale vcelku bežne je zlikvidovaná postava, u ktorej by ste to nečakali. V ôsmej epizóde druhej série na to idú tvorcovia aj postavy zhurta. Brutálne mučenie, hadí jed, zoskok z lietadla síce s padákom, ale zároveň so znehybnenými rukami... uff, dobré to bolo. A v akom inom seriáli uvidíte resuscitáciu mŕtvoly prostredníctvom elektrických mravcov, ktorí dávajú mŕtvole elektrické vibrácie na srdce a tým ju oživia? No povedzte, v ktorom? Tak ja vám to poviem. V žiadnom vážení. V žiadnom. Navyše sa znova o slovo hlási starý dobrý a milovaný, no polozabudnutý leňochod. Stále žije a má sa dobre! Poteší aj drastický twist na konci. ()

Koně (2016) (S02E09)

Spoilery. Okej, takže kone a šavľozubý tiger. Áno, už je pekných zopár tisíc rokov vyhynutý, ale sme predsa v Zoo - v seriáli, kde je možné všetko. Ďalším bonusom deviatej časti je twist ohľadom Abeovej špinavej minulosti a Mitchovho sukničkárskeho fotríka. Ináč, tých údajných 8 blokov prebehli za koľko? Za 30 sekúnd? Dobrý výkon. ()

Papoušek (2016) (S02E10)

Spoilery. Jedno sa musí tomuto seriálu uznať. Väčšina epizód je preplnená vecami, ktoré nezačnú nudiť a ani sa nenazdáte a už sú záverečné titulky. Takže v dnešnej časti tu máme tehotenstvo, lásku, otca, patetickú dôchodkyňu, nesmú chýbať dobrí Rusi (aby sme dokázali, že situácia je skutočne vážna) a, samozrejme, nesmie chýbať brutálna zabijacka andulka, lebo šak čo by to bol za seriál bez brutálne vraždiacej andulky, no ne? Ale prečo musel snajper čakať na to, až sa dotkne dvier, to som vážne nepochopil. To sú trocha WTF rozkazy, či? ()

Gorila (2016) (S02E11)

Táto epizóda sa pokojne mohla volať Otcovia a ženy, otcovia a synovia. Čo sme ešte nemali? Gorily a jazveca. Takže máme už aj to :-) Scenáre tu niekto veruže písal horkou ihlou (Rusi chcú ísť proti nám? Šupneme im do budovy JEDNU gorilu a hneď zmenia názor!), ale toto je proste Zoo, tu logiku a podobné nedôležitosti nikto moc nerieši a najmenej samotní tvorcovia. Poteší, že atmosféra je čoraz temnejšia a osudovejšia a všetko smeruje k drsnému koncu. Teda, aspoň si myslím, že bude drsný. ()

Šavlozubec (2016) (S02E12)

Spoilery. Tak nekompromisnosť, s akou tvorcovia tejto série jednajú s postavami, je fakt úžasne cynická. V tejto časti účinkuje drsný šéf bezpečnosti na ostrove, s ktorým dvaja hrdinovia do džungle vyrážajú hľadať šavľozubého tigra. Chlapík pri tom zomrie, ale dostane to, čo chceli, čiže to nikoho nijak zvlášť netrápi a ide sa ďalej. Chápem, že sa blíži koniec sveta, i tak je však spôsob, akým postavy nazerajú na nedôležitosť života iných postáv miestami až jemne zarážajúca. Samotný scenár je skutočne hovadský, možno najhovadskejší z celej druhej sezóny (mega-mega-mega dôležitý náklad s "vírusom" stráži skupinka asi šiestich vojakov, ktorých premôže jeden týpek? Skutočne???). Ku koncu už som vyložene nechápal, čo sa deje - liek bol úspešne vynájdený a pritom... no nič, to už by som spolieroval až príliš, ale fakt som nechápal udalostiam posledných minút. ()

Clementine (2016) (S02E13)

Spoilery. OK, triky tradične haprujú (hybridy vyzerajú ešte horšie, ako v Bratstve vlkov - Hone na beštiu), ale je to koniec série a to znamená: drsný finálny twist pre prípadnú tretiu sériu, drsné úmrtia (likvidácia najsympatickejšej postavy celej Zoo... hoci na konci sa jej fanúšikovia dočkajú milého prekvapenia, za ktoré som ja osobne rád - nevedel by som si moc dobre tretiu sezónu predstaviť bez nej) a dojemné ukončenie jednotlivých dejových línií ("o 7 rokov neskôr", Clementine, Henry). Dobrý koniec, dôstojný. ()

Série 3 (2017) (S03)

Prvá séria bola s prižmúrenými očami super. V druhej už bolo poznať, že sú tvorcovia schopní natrepať do projektu veci čím absurdnejšie, tým (podľa nich) lepšie (legendárna kauza leňochoda spôsobujúceho zemetrasenia). Oproti 3. sérii ale i obskúrna druhá pôsobila ako niečo od Davida Attenborougha. Je pravda, že práve šialené scenáre, plné bláznivých nápadov (OK, čo sme tu ešte nemali? Hm, čo tak neviditeľného, 20 metrov dlhého hada?) a desivo zlých, na hlavu totálne postavených twistov (niektoré rodinné zvraty sú natoľko nečakané, až som sa musel dôkladne zamyslieť, či sme sa náhodou práve nestali svedkami incestu), majú za následok, že sa bavíte. Síce značne svojráznym štýlom (asi ako keď opití vyjdete z podniku a na ulici vidíte na kolobežke tajtrlíkovať týpka v medveďom kožuchu), ale bavíte. Značným mínusom je odklon od útočiacich „bežných“ zvierat (ktoré tu až na pár levích výnimiek skoro vôbec nie sú a čo sa levov týka, Jackson sa zjavne inšpiroval Chrisom Prattom v Jurskom svete, ktorý podobným spôsobom ovládal namakanú raptoriu svorku). Čo prichádza namiesto nich? Zmutované, trikovo veľmi slabo (ne)zvládnuté hybridy. K tomu geniálne gigantické lietadlo, ktoré sa pilotuje samo. Postavy sú stále relatívne sympatické, ale už im to neklape tak, ako po minulé série + prekonali WTF zmeny (z reportérky Terminátor, z veterinára lekár, chirurg a IT odborník, z vojaka vedec...). Škody pácha i to, že k pôvodnému tímu pribudlo množstvo nových, nezaujímavých ľudí. Nevraviac o nesympatickom, strašne otravnom titulnom maniakovi Abigail, ktorá stále trepe len to svoje a keď ju na konci Jackson okríkne, aby už bola konečne ticho, pomyslíte si, že jej to mal poradiť už o 12 epizód skôr (otázkou je, či by poslúchal, ale asi nie). Komplikované scenáre, v ktorých autori postavám hádžu pred dosiahnutím cieľa pod nohy čo najnepravdepodobnejšie polená, sú tiež na palec dole. Pre mňa je tretia séria jednoznačným sklamaním a odklonom k vzťahovej telenovele. Sarkastický Billy Burke sa stále snaží, ale proti scenáristickému a trikovému zverstvu nemá šancu. Napriek otvorenému koncu sme sa štvrtej série nakoniec nedočkali. Nečudo, tretia sa naozaj snažila, aby napáchala čo najväčšie škody a odklonila sa takmer od vštekých obľúbených ingrediencií prvých dvoch sezón (namiesto zvieracích útokov tu máme nezáživnú apokalypsu, ku ktorej ľudstvo smeruje - majáky, sterilita). ()

No Place Like Home (2017) (S03E01)

Spoilery. Staré dobré Zoo :-) Teda plno nekvalitných, ale zábavných efektov, v scenároch množstvo WTF nápadov (skrotené levy - tu je dakto evidentne fanúšik skrotených raptorov z Jurského sveta) a nečakaných a ešte nečakanejších twistov, sympatické postavy, žalostné akčné scény a povážlivé logické jednanie postáv (dino-nosorožec si v pohodičke stojí desiatky metrov od skupinky ľudí a nevšíma si ju, na čo hlavný hrdina skupinke povie, aby utekala a sám začne na tvora mávať a kričať, čím ho k sebe priláka). Potešilo ma po dlhom čase znova vidieť starých známych, ale obávam sa, že už to začína byť trochu nuda a, hm, ehm, béčko. ()

Diaspora (2017) (S03E02)

Megalietadlo s tajomným pilotom sa vracia! Už nie je počuť ani ako hlas v interkome. Wow. Alebo za posledných 10 rokov bolo prerobené a riadi ho Skynet? To skôr. Aj v druhej epizóde sa toho deje tak strašne veľa, že si nestíhate všímať logické kiksy a kritizovať slabú úroveň CGI (panebože, tie hybridy, to bol koho nápad?). Takže tu máme kauzu dvoch dcér, jednej sestry, tajnej Jacksonovej identity, tehotenstvo, únosy detí a titulky, ktoré sa objavujú ešte 20 (!) minút po začiatku. Zatiaľ sú hrdinovia oddelení. Myslím, že vyššiu rýchlosť to získa ich spojením. ()

Komiksový film Marka Millara se hýbe kupředu

Komiksový film Marka Millara se hýbe kupředu

10.08.2020

V roce 2017 Netflix uzavřel smlouvu s komiksovým spisovatelem Markem Millarem, která v podstatě streamovacímu gigantovi zajišťuje práva předělávat originální komiksy slavného spisovatele do filmové… (více)