Zdivočelá země

Česko, (1997–2012), 41 h 15 min (Minutáž: 52–107 min)

Režie:

Hynek Bočan

Předloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml. (více)

Série(4) / Epizody(45)

Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce". Dvacet dílů seriálu vypráví o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících - o dramatickém, politicky i lidsky konfliktním osídlování českého pohraničí v prvních týdnech po osvobození v roce 1945 až po padesátá léta, plná politické zvůle a bezpráví. Příběh, v jehož středu stojí bývalý západní letec Antonín Maděra a parta sotva odrostlých mládenců, je zasazen do našeho pohraničí, do Krušných hor i časů. Sem se totiž vrací z Anglie hlavní hrdina, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Že přichází do jiného Svatého Štěpána, než byl ten, který musela jeho rodina v roce 1939 opustit, tušil. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách. (oficiální text distributora)

lajkus

Gestapáci (nebo to byli ss-sáci?), děti s mp40, hodnej ruskej oficír, zlý čeští komouši, těžba uranu, westernizace Čech bla bla a nakonec telenovela...... ()

Agent24 odpad!

Tohle jde úplně mimo mě. Nějak se mi to celé zdá jako na objednávku ODS. Nemám rád prorežimní seriály. 0%. To si takhle jednou sedl Bočan a funkcionáři z ODS a upatlali tenhle seriál. Na mě bohužel až moc přehnaný a zbytečný. ()

giacobbe

Dlouhý jak Lovosice, první řada by vydala na dvoudílný film, druhá už jen na hodinový film. Abych sledoval ještě třetí sérii, na to je život příliš krátký. Žaloba vlády jedné strany, kamarádská pospolitost, westernová romantika,červená knihovna,drama- vše smícháno v nesourodý eintopf. ... Podmalováno stále stejnými hudebními motivy- poznáte podle hudby že budou dvě minuty ničeho: opakující se retrospektiva mládí, milostná scéna, jízda na koni-a můžete si jít odskočit na WC a do lednice pro pivo(v tomto směru je to seriál pro alkoholiky s zvětšenou prostatou). ... ... Dříve nám vtloukali do hlavy, že Československo osvobodili Sověti a v 2. sv. válce jedinými bojujícími Čechy byli komunističtí partizáni. Pohled kinematografie devadesátých let zaměřený stejně nekriticky směrem k americké armádě a pilotům RAF je podobně krátkozraký. ()

shinlove

Můj nejoblíbenější český seriál. Je to přesně to, co mi chybělo. Vždy, když seriál zrovna neběžel, chyběl mi na obrazovkách a těšil jsem se na další díly...je to prostě parádní seriál a Hynek Bočan ho skvěle obsadil a vedl. Všichni herci si vedli výborně a své role hráli naprosto přesvědčivě! 5* ()

e-pilot

První "westernová" řada byla, podle samotného scenáristy, jen předehrou pro hlavní dějství - osudy hlavního hrdiny v lágru. Jiří Stránský přežil gulag, takže přesně ví, o čem píše. ()

Saprofag

Tak tuhle Dejdarovinu nebrat. Hodně snahy o podobnost s westernovými chvilkami a vůbec takové to Dejdarovo americké hrdinské machrování a zase ta zasraná coolovost mě prostě trošilinku vadí. Za jedna. ()

J. K. Lister

Film se mi moc nelíbil. Příroda a život lidí na ranči byl celkem podle knihy Jiřího Stránského zajímavé do chvíle, kdy do příběhu vpustili politiku a to celý film, ačkoliv se děj odehrával v osudných padesátých letech zazdil. Nevím, čím to, že současná kinematografie stejně jako vláda kritizují minulost, ale neohlíží se na přítomnost, kdy jde všechno do svrabu. ()

demiurg

Jak pročítám zdejší komentáře, zjišťuji, že mnoho zdejších uživatelů nepochopilo, proč má někdo nutkání něco natočit, něco lidem ukázat, říci. Umění, které provází človška, od dávných dob, bylo především k tomu aby lidem ukazovalo to co nemohli sami prožít vidět anebo také aby věc, kterou prožili viděli jinýma očima. Čili vidím-li v seriálu pasáž kde jede někdo na koni, znamená to že to pro něho byl silný zážitek, který si nejednou v duchu promítal. Někomu holt přijde že je to zbytečně dlouhý nudný záběr, ale pokud měl pro hlavního hrdinu význam je nezbytnou součástí vyprávění, tedy ne proto aby někoho pobavil nebo dojímal. ale protože tam prostě patří. Zrovna tak vyhraněnost v pohledu na tehdejší dobu, kvůli které tu někdo píše "novodobý major zeman" apod. Měli byste si uvědomit že vypravěč stojí na druhé straně než vládnoucí režim, který mu zároveň nespravedlivě ubližuje, musí tedy k nšmu zastávat velmi jasné v tomto případě odporné stanovisko. Jistě kdo to nezažil nebo neměl v té době problémy může zastávat mírnější postoj, Američani také k němcům necítili takovou nenávist jako ty státy které byly okupovány, ale právě proto je jim toto předkládáno aby se nad věcí zamysleli a ne aby soudili dle vlastních nedostatečných zkušeností. Chce to prostě zapomenout na to co vím a znám já a zkusit plně nasát vyprávěné. A máte-li pocit nebaví mne to není to pro mne znamená to spíše vím a znám toho málo aby to na mě zanechalo stopy.. Komentáře s nízkýmpočtem hvězdiček o 2-3 řádcích splňují síše to co tu být nemá - cituji ""Matrix je nejlepší film mého života!" nebo "Bylo to dobrý, ale mohlo to být i lepší!". Tito by měli mlčet nemají-li co říci. ()

moorks odpad!

Režisér Bočan, práci na tomto seriálu, dokázal pošlapat vše dobré, co předtím stvořil. Jak můžou někteří umělci takto klesnout, je neuvěřitelné! At žije propaganda polistopadové doby za koncesionářské poplatky. ()

DrobnohledX

Je to takový nesympatický seriál. Nejvíce mě iritují herecké výkony (nejen Dejdara) kdy herci neumětelsky přehrávají a jejich role jsou neuvěřitelné. Zajímavé je, že jsou to vetšinou skutečně dobří herci - ale zrovna v tomto seriálu hrají prostě divně. A samozřejmě všude koně - začne seriál - koně, otevře se stáj - koně... kladu si otázku co bude když se otevře konzerva. Jedna hvězda za snahu. ()

zekon

Nejlepší seriál který u nás asi vznikl, nebo jeden z nejlepších. Samozřejmě hodnocení odráží to, že jsem tu dobu z velké části prožil a to jako člen velké, těžce protikomunistické, rodiny. Hodně z filmu jsem zažil na vlastní kůži nebo viděl v okolí a jednak mě mrazí z toho co se tenkrát dělo a jak jsme jako mladí museli žít. I když to bylo o něco později. Tohle by mělo být povinné na všech školách a jako jedna z ukázek co to byl socialismus a proč jsou komančové ti špatní. Že krajský tajemník ÚV KSČ byl defakto nedotknutelný bůh a kdo nedržel hubu měl problém. Seriál pěkně ukazuje co lidem muselo stačit ke štěstí a co znamenalo přátelství. Charta, několik vět, demonstrace, že jen vyslovit slovo Charta bylo velké riziko atd. Herci hráli fantasticky, samozřejmě Martin Dejdar svítil a proti němu naprosto geniální Táborský. Tak odpornou postavu si snad ani nezasloužil :) A finální díl.... to co předvedli maskéři, KLOBOUK DOLŮ!!! Smutný obraz té doby, DÍKY ZA SERIÁL! ()

Otan

Jsem rád,že tento seriál vznikl,alespoň je tady nějaká malá proti seriálová zbraň na komunistické nesmysli.Bohužel je pro mne trochu mimo realitu proč je to založeno na kovbojském pozadí,které u nás nemá opodstatnění a při nejlepší vůli si nevzpomínám,že by tu u nás někdo takto žil.Za druhé seriál kazí mimo jiné i velice špatný výkon Jany Hubinské,Více méně ho celkově hůř zvládly herečky.Škoda,Dejdar se mi tu docela líbil,myslím že to vzal vážně. ()

Kubin...

Tak šedesát procent za první serii, zadruhou tak čtyřicet a za třetí... odpad. Ty tři hvězdičky je pouze za první serii... ()

DanielW94cz

Ještě nikdy se mi nestalo,že by se mi některý seriál tak moc líbil,abych se tolik těšil na každý nový díl.Na kompletně celý seriál jsem se podíval nejméně 12 krát,a pokaždé mně každý díl bavil stejně jako když jsem ho viděl poprvé.Ani ze zahraničních seriálu se mi žádný tolik nelíbil,a to je co říct.Přesto jsem byl dva krát velmi zklamaný,poprvé to bylo na konci seriálu,a podruhé vcelku nedávno když jsem se dočetl,že Dejdar volil komunisty.To mně zklamalo natolik,že Dejdara už nemám rád.Nic méně seriál jako takový,budu milovat do konce života! ()

irmari

ČT se povedlo natočit kvalitní kroniku vlastně celých moderních česko slovenských dějin - období 1.republiky Četnické humoresky, protektorát Byl jednou jeden dům a nakonec Zdivočelou zemi. Všechny 3 seriály jsou moje oblíbené. Pokud jde o tento poslední, tam mě dost nečekaně "dostaly" ty poslední díly ze 70.let. (kolem Charty atd.)Nemyslela jsem si, že ještě i tehdy to bylo tak husté. Některé momenty, co si tam Maděra prožil (ty zklamání a dilemata, které museli všichni řešit)mě dostaly víc než některé ty díly z lágru. Osobně jsem fakt šťastná, že jsem nic z toho neprožila, protože nikdo z nás neví, co by to s ním udělalo a jak by se mnohdy zachoval.Takže hluboce smekám před Maděrou a všem jemu podobným, protože vyváznout z tak "posraného" života z čistým morálním štítem, to už musí být člověk fakt osobnost. A dost mě pobuřuje, když občas slyším ty kecy, že to jen fimová fikce a že to všechno bylo jinak. Můj prastrýc byl za války 4 roky v koncentráku a pak ho na VŠ sebrali a zařezával 7 let v Jáchymově. Bohužel už není mezi námi. Ale od něho jsme něco málo o STB metodách slyšeli,(moc o tom nechtěl mluvit)a úplně mi to stačí. Díky za tento seriál a smekám před hereckým výkonem (nejen) M.Dejdara. ()

kasol

Výborně zpracovaný seriál ČT. Někomu možná může připadat příliš rozvláčný, ale při zkracování by divák přišel o podstatné detaily celého příběhu. Hlavně je celý příběh podle knižní předlohy založený na skutečnostech, které se stávaly, jak hrůzy koncentráků u nás, které vznikaly podle vzoru ruských gulaků tak vykreslení různých druhů postav. Ať již od ústřední dvojice manželů Maděrových, přes všechny postavy družstva až po druhou stranu. Pokud by seriál měl pokračování a je dobře, že nebude, tak bychom se pravděpodobně dočkali toho, co se stalo po roku 1989. Lidé typu Hejl, Holý, Žabák a další velice rychle převlékli kabáty, a najednou byli na jiné straně barikády. Seriál stojí za zhlednutí nejen pro pamětníky, kteří toto období zažili, ale také pro mladou generaci jako poučení kam až to může dojít, když si včas neuvědomíme rizika. ()

Hombre8

Na pár prvních dílů se ještě možná dalo dívat. Pak se z toho stala tendenční a protikomunistická agitka, přehrávaná jak obsahově, tak herecky. Snad až na Schmitzera značně nesympatické postavy. Další řady už ignorovány. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu