Úsvit mrtvých

• Francie

L'armée des morts

Úsvit mŕtvych

Horor / Thriller / Akční

USA / Kanada / Japonsko / Francie, 2004, 101 min (Director's cut: 110 min)

• obitus

Jako akcni film mozna celkem zabavne, jako zombie horror dost zoufale. Nove pojeti behajicich zombie mi (stjene jako napriklad v desnem Resident Evil) vubec nesedlo. Nekolik povedenych scen (uvod, strileni "znamych osobnosti", motorova pila) nemuze zachranit horror, ve kterem naprosto absentuje jakykoli naznak strachu. Pro me osobne velke zklamani. Zlatej Romero..... EDIT: napodruhe a primo po Romerove originalu jeste mnohem horsi pocit, ten film je sracka(3.10.2004)

Když jsem tenhle kousek viděl poprvé, byl jsem poněkud znechucen, protože to byla moje první zkušenost se sprintující zombie....zombie se přece klátí a chroptí a neběhá jako Usain Bolt! Pak jsem dal filmu milost, koneckonců to nejsou hardcore nemrtví, ale nakažení a ti sprintovat můžou. Pěkný zombie horor, povinný kousek pro fanoušky smradlavých chroptících nenažranců. Pořád ale film trpí neodpustitelnou debilitou postav a zčásti i připitomělými dialogy. Nejsilnější scéna: : Poslední výstup odstřelovače s upravenou tabulí(6.6.2012)

Absolutna fantazia...tento film ma vsetko,co by ste od podobneho gore "hororu:)" ocakavali a aj nieco naviac. Hovorit o horore podla mna nie je mozne,skor mi to pripomina sladke zlate casy gore komedii alla Evil Dead od Raimiho a Braindead od Jacksona...BRAVOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(28.6.2004)

Správny zombi film by mal obsahovat veľa krvi, niekoľko originálnych, (hlavne) detailne natočených smrtí zombíkov a v prvom rade, mal by mat istý nadhľad. Nový Dawn of the Dead všetky tieto zložky obsahuje a pridáva k nim super réžiu. Zack Snyder si s týmto filmom podpísal veľkú kariéru. Príbeh je svižní, napínavý a niekdy odlahčený komickými momentami. Po komerčnom úspechu by som predpokladal, že sa tento istý tím ľudí/zombíkov ešte raz stretne a natočí ďalší remake. A pre filmových fajnšmekrov by to bolo len dobre!!(28.8.2004)

Dobré, svižně natočené, vtipné. Solidní zábava, ale čekal jsem horror, tohle imho horror není, teda aspoň ne podle mého gusta. Zombíci jsou tady sice rychlonožky, ale tenkrát, když ještě nebyli tak moderní a plazili se tím krásně šouravým způsobem, působilo to na mně mnohem děsivěji, a řekněme si na rovinu, stejně nakonec většinou zombíci zvítězili, i když byli tak zoufale pomalí. Každopádně povedený film, i když jsem po mnoha kladných recenzích očekával trochu víc. Naprosto ale vyzdvihuji scénu "Zastřel si svou osobnost"...Sniper se vyznamenal!(21.1.2005)

naprostá špička, nejlepší zombie film historie (spolu s remakem noci oživlých mrtvol(27.7.2006)

„Nikam nechoďte! Jsou venku!“ vykřikl kdosi v kině po skončení závěrečných titulků, což byla taková pěkná tečka za tímhle dynamickým, moderním a s nadhledem natočeným remakem Romerovy zombie klasiky. A co nejdřív jsem si sehnal CD Johnnyho Cashe s úvodní písní The Man Comes Around (slyšet ji lze i v závěru Friedkinova filmu The Hunted, ale Snyder ji použil ještě o něco úderněji).(15.2.2007)

Celkem férový způsob, jak natočit remake - vymyslet vlastní příběh na základě originální situace "pár přeživších v obchoďáku", nasázet napěti a krveprolití. Pak není důvod, proč se rozčilovat... mohlo se to klidně jmenovat i jinak.(22.10.2007)

Zombie dvakrát nemusim, horory vůbec nejsou mým oblíbeným žánrem, ale tohle byla opravdu Jízda. Od začátku do konce. A Ving Rhames je skvělý.(1.3.2008)

Přestože jsem čekal něco víc stylovějšího (přeci jen to je Zack Snyder, režisér 300), tak příběh příjemně odsýpal. Mohl si víc pohrát s tou "kritikou konzumu" a mohl předvést zajímavější charaktery, ale co naplat. Kupodivu nejzajímavěji na mne působila závěrečná titulková sekvence natočená na ruční kameru se zběsilým střihem a pořádnou pointou.(5.3.2008)

"Až už v pekle nebude místo, mrtví začnou chodit po Zemi." Jakkoliv se pokládám za nepřítele hororů, nelze si nevšimnout, že těch několik málo kusů, které jsem zhlédl hodnotím často velmi dobře. Pět hvězdiček lze nalézt například u hodnocení filmů Cela nebo 30 dní dlouhá noc. Mám pocit, že pro takové hodnocení mám vždy dobré důvody. V případě Úsvitu mrtvých oceňuji skvělou směs humoru, napětí, brutality, sexu a scén u kterých lze stěží předpokládat, že se kdekoliv cokoliv podobného vyskytlo někdy někde dřív - např. scéna, ve které žena (SPOILER) popraví právě narozené zombie miminko. Vzhledem k námětu nelze nesrovnávat Úsvit mrtvých se Zombielandem. Z takového srovnání pak Úsvit vychází jako dospělejší starší bratr, který zelenáče překonává jak v děsivosti, tak ve smyslu pro humor. A to je ostatně jeden z velkých úspěchů Úsvitu - že se mu totiž daří obě roviny spojit bez toho, aby film přestal působit kompaktně, nebo aby jedna rovina oslabovala působení té druhé. Pokud jde o scénář, jde vidět, že autor má logiku světa zombie hororů dobře ohmatanou. Převaha scénaristy nad tématem se pak pozitivně projevuje ve vyprávění jako převaha postav nad situací ve které se nacházejí. A právě proto působí humor ve filmu velmi přirozeně. Samotný závěr filmu, který se začne odvíjet až zároveň se závěrečnými titulkami tento dojem převahy autora na příběhem pouze posiluje.(22.7.2010)

Tohle je tedy nářez! Konečně jeden inteligentně napsaný a natočený krvák. --- Katastrofický film. Náhlá pandemie bleskově vyřídí celou civilizaci a pár přeživších uvede do pořádně tíživé situace. Vynikající a skoro neuvěřitelné je, že autoři neodbyli postavy nějakými slabomyslnými tlachy, nýbrž je vybavili solidními a uvěřitelnými charaktery a vztahy. (Zde se osobně domnívám, že lidé by se organizovali ještě brutálněji, velmi hierarchicky, a jmenovitě sexuální korektnost by vzala okamžitě zasvé.) Autoři ovšem věděli, že běžný divák není na charakterní drama zvědavý, a tak s ním (bohužel) dlouho nezdržují. Umně a v rychlém sledu střídají chvíle dusivého napětí, krvavé řežby i humoru. --- A ještě jedna perla: Dokonce i závěr se vyhnul všem hollywoodským klišé, a to ohromně originálním a působivým způsobem. --- Tohle jistě není vrchol dramatického umění, ale vzhledem k žánru jde o počin natolik vyjímečný, že si zasluhuje pozornost. Budiž zaznamenáno, že to jde!(26.9.2010)

Perfektní zombie horor. Má to hodně zápletek, výbornou hudbu, rychlé a dokonalé zombíky, hodně krve, příběh je fakt hodně rychlej. Z moderních hororů je Úsvit mrtvých neřekl bych ten nejlepší, ale určitě jeden z nejlepších. Zack Snyder to udělal podle sebe a je to hodně vidět. Jenom škoda, že takovýhlech moderních zombie hororů se rodí hrozně málo. Teď říkám těch dobrých. Každý si tady přijde na své, ale to všechno až za Úsvitu. ____ Seš ten typ, co chodí do kostela a dělá všchny tý píčoviny. Co? __ Jo, všechny ty píčoviny, správně. __ No tak co myslíš? hm? Co je to? Nastal konec světa? Jestli jo, tak to jsem v prdeli. Né, opravdu. Udělal jsem v životě pár sviňáren. __ Tak už to chápu. Včeras potkal peklo a teď se do pekla bojíš jít kvůli tomu cos napáchal. Tak víš co? Zajdi si na hajzl, odříkej pět zdrávasů, vitři si prdel a budeš s bohem úpně vyrovnanej. ____(4.12.2010)

Jednoznačně nejlepší zombie horor co jsem kdy viděl, temná atmosféra, rychlý spád, černý humor a parádní lekačky!Když tenhle horor ne pět hvězd tak kterej jinej?(10.1.2011)

To byl nářez. Nikdy bych nevěřil, že se mi tak moc bude líbit film o zombíkách. Zack Snyder svoji prvotinu zvládl s lehkostí zkušeného režiséra a dopřál nám slušnou krvavou podívanou, která se s blížícím se koncem změnila v prvotřídní jatka. Atmosféra je výborná, to samé se dá napsat o hercích, režii, tricích, kameře a hudebním doprovodu, navíc pořádná dávka černého humoru. Hereckému obsazení vévodí Ving Rhames.(18.6.2016)

Takových nedopečených nedodělávek již bylo spoustu a ještě bude, tomu věřím.(17.1.2009)

Původně jsem dál jen tři hvězdičky, ale dnes po menší nostalgii musím dát pět. Je to opravdu perfektní snímek. Jak zde již bylo zminěno dobrý černý humor, neuškodí. Je to klasická vyvražďovačka, kterou mám rád. A do toho docela dobrá hudba. Zkrátka, doporučuji shlédnout v nočních hodinách.(27.9.2009)

831. hodnocený film: PO shlédnutí tohoto hororu nemohu říct, že se jedná v mém případě o po dlouhé době vynikající horor, který jsem viděl na vlastní bulvy. Rozhodně to nemá na "Stáhni mě do pekla", ale je to kus vynikajcího hororového snímku šmrncuného s akcí a thrillerem. Je fajn vidět neznámé herce, kteří se snaží seč mohou, a že se snaží úspěšně. Moc nemusím ty filmy se zombiekama, ale tohle se vážně povedlo. Navíc film není příliš dlouhý, takže zábava skoro maximální. 4* jsou určitě dobrým ohodnocením snahy tvůrců i aktérů. 4*(8.2.2010)

• sulimo

Nechápu, nesdílím nadšenost. Fakt jsem z toho nebyla na větvi. Začátek fajn, ten zbytek byl ale tak ohranej, až se ani moje osoba nebála, nelekala a bylo jí naprosto volný, jak to dopadne. Což je prostě špatně.(27.5.2011)

Tomuhle, prosím, říkám dobrý remake. Vedle Rec se jedná o nejlepší zombie film, který byl po roce 2000 natočen. Vše tu funguje tak jak má - zombíci jsou náležitě hnusní a zákeřní, hlavní postavy nejsou žádní loseři a umí si poradit, sem tam je tu trochu humoru, děj je kvalitní, napětí vhodným způsobem gradováno a gore scén je tak akorát. Pár scén je naprosto výborných - začátek včetně úvodních titulků (plus zombie dcera a manžel jedné z hlavních hrdinů), útěk v obrněném autě, naháněčky se zombíky po obchoďáku... Nemám co víc dodat, Dawn of the Dead vám dá výborný filmový zážitek.(15.6.2011)

Výborně natočený a také odehraný horor. Ostatně podobných horrorů není pomálu, ale tenhle narozdíl od jiných má skoro všechny stránky pozitivní. Herecká sestava poskládáná z mnoha známých tváří mi tam krásně zapadala. Příběh sám o sobě celkem normální, čili ničím výjimečný, ale velice zajímavě natočený a atmosféru Snyder vykreslil na jedničku. Konec dopadl tak, jak měl, ale radím nevypínejte to hned na začátku titulek, nechte to běžet, protože film končí až po titulkách. Jinak musím vyzdvihnout také výborně poskládanou muziku mistra Batese. Udělalo to na mě skvělý dojem a nabudilo mě to na zombičiny - skopičiny mnohem více. 80% . Pro facebookaře stránka navíc --> http://www.facebook.com/#!/pages/Jsem-proti-diskriminaci-zombies-ve-spole%C4%8Dnosti/109535279117461(25.9.2011)