Úsvit mrtvých

• USA Dawn of the Dead (více)

Sarah Polleyová, Ving Rhames, Jake Weber a Mekhi Phifer hrají v novém zpracování apokalyptické hororové klasiky George Romera od Zacka Snydera. Svět zachvátila nevysvětlitelná epidemie, která likviduje světovou populaci - avšak mrtví neumírají! Stávají se z nich zombie, které se potulují po městě a využívají každou příležitost dostat se k masu a krvi zbylé hrstky živých lidí. Zubožená skupina přeživších v jednom wisconsinském městečku našla úkryt ve velkém obchodním středisku. Zde se tito lidé musejí jednak naučit jak se bránit před stále početnější hordou zombií, ale především musí vyřešit problém vlastního soužití v uzavřeném prostoru. Skupina, odříznutá od zbytku světa, využívá všechny dostupné prostředky (uvnitř i vně) v boji proti všem, aby zůstala naživu a našla cestu z obklíčení. (HBO Europe)

AllShallFall

Nejlepší film o živých mrtvých. Jednoduchý příběh byl napříč prošpikován napínavými scénami, které braly dech. Našlo se i dost sarkastických hlodů co mě rozesmáli. Bezvadná atmosféra s apokalyptickým nádechem. U mě je tento film dozajista příčkou mezi oblíbenými. 90% ()

swamp

Konečně jedna z těch hororových předělávek, která sakra stojí za to!! "'So what's the plan?' 'The plan is you drink a nice tall glass of SHUT THE FUCK UP!'" ()

oje

Žádné vyčkávání, krvavý masakr hned od začátku a ukázková práce s nakaženci po celý film. Vedle celkově skvělého náboje bych vysoko vyzdvihl naprosto nekompromisní a instiktivní chování zombíků. Mají fakt šťávu a když už se objeví, je to jak na sprinterských závodech. Není tu nouze o pěknou dávku napětí i krvavé brutality a díky živoření přeživší skupinky v supermarketu ani o pár odlehčenějších okamžiků. Na tomto remaku není jediný kaz, na který by se dalo poukázat. Mezi zombie horrory určitě jeden z nejlepších. ()

dex2man

Jeden z nejlepších zombie hororů vůbec...Dokonce mi sedl více, než současné Romerovi kousky (Země mrtvých, Deník mrtvých) ()

Němi

Víc než remake Úsvitu je toto výběr motivů z celé Romerovi trilogie. Snyder však natočil něco úplně jiného. Akční jízda, která nemá hluché místo a od začátku (doslova) až do konce titulků (doslova) uhání tempem, které zombíkům přisoudil jen maestro Snyder. Vyjímečné tempo si snímek udrží i v momentech, kdy se téměř nic neděje. Je to zásluhou energické a nápadité režie tehdejšího debutanta a skvělé kamery, o to víc překvapivé, že zombiárny většinou bývají točeny velmi amatersky. Snyder zvládl skvěle jak hrátky s náladou filmu, tak akční řež, kterou ukočíroval se zkušeností mistra. Dočkáme se tak vypjatých scén, kdy nás režisér udrží u obrazovky bez dechu, i vtipných pasáží, které narozdíl od těch v Romerových filmech nejsou trapné. Vše je skvěle vyvážené. A tak když už bylo něčeho příliš, film najednou v tu pravou chvíli otočí. Podobně skvěle tohle umí jen Master and Commander. Mezi partou přeživších, která hledá útočiště v obchodním centru - jak si žánr žádá - se najde alespoň jeden zástupce od všech charakterů. Postavy jsou obsazeny buď skvělými herci (Sarah Polley), přesnými typy (Jake Weber a Ty Burrell) nebo béčkaři, kteří zde odvádějí svoje s přehledem nejlepší a plně uvěřitelné výkony (Ving Rhames). Překvapivě kvalitní scénář pak všem dodává životnou psychologii a jasnou motivaci, takže problém sžít se s nimi určitě mít nebudete. Během průběhu filmu se ani nedočkáme žádného extra nelogického jednání a tak nic nekazí dojem z perfektně zvládnuté apokalypsy. Snyder skutečně dovede vyvolat dojem, že svět právě končí a to je to nejlepší, co si může zombie film přát. Vše podpořeno mimořádně povedeným výběrem hudby (už Johnny Cash v úvodu je kulervoucí) a perfektním maskováním zombíků od mistra Saviniho - a vzniká z toho nejlepší moderní horor, který jsem viděl. Snad se Snyder ještě k tomuhle žánru někdy vrátí. ()

Ratemus

Nic moc, kdyby to bylo dobré, tak bych si to pamatoval...dle obrázků vím, že jsem to viděl, ale fakt si to nepamatuju....tak já se podíval znovu a...už vím, proč si to nepamatuju, protože není co si pamatovat. ()

PetrPan

Snyderova zombie vám ukousne prdel dřív než si stačíte upšouknout a díky tomu se jeví tento způsob apokalypsy jako reálná možnost. Potácející se idioti jsou možná podle některých logičtější variantou nemrtvých, ale já žádného nikdy nepotkal, nemohu tedy posoudit. Navíc z lékařského hlediska je smrt prý docela stres a co se vyplavuje při stresu? no samozřejmě adrenalin. A když se po smrti probudíte předávkování adrenalinem, co to tak s váma asi udělá? Dost to nasere.. Jinak bych tenhle Úsvit mrtvých snad ani nepovažoval za remake, byť kostra příběhu i prostředí jsou stejné, tak je to zcela jiný film a minimálně v herecké a dramatické rovině i mnohem zábavnější a chytlavější. Kritika konzumní společnosti tu sice nehraje prim, ale že by si Snyder do " lidské sounáležitosti" nerýpl, se taky nedá říct, spíš však v rovině psychologie jednotlivců. Neříkám to často, ale tady nelze než říct, že nová verze svůj předobraz překonává a i proto pět krvavě rudých hvězd.. ()

Slarque

Velice vydařené překvápko, hlavně s přihlédnutím k faktu, že od zombie hororu jsem už vlastně nic nečekal. Po desetiletích, kdy tyto filmy proudily rovnou na video a jejich nejvyšší metou býval průměr, zombíci vysprintovali zpět na výsluní. Jejich tempo se k naší uspěchané době hodí a režisér přidal i řádně agresivní formu a vydrželo mu to až do konce závěrečných titulků. Bravo! ()

Tomco

zabudol som uplne ohodnotit tento skveeeely hororik..pri ktorom som sa bavil na jednotku..atmosfera, napady..jojo ()

Joker Punx

Tenhle film viděl můj táta v kině. Docela mě štve že já ne :D Protože tenhle remake je pecka. Když to vyšlo na VHS, táta to pak koupil, na videokazetě byla ještě kratší cenzurovaná verze. Pak jsme koupili DVD a tam byla už ta necenzurovaná verze a zas to nově předabovali. Remake je už úplně jinej než původní verze, jediný co má remake společnýho s originálem je že se přeživší zabarikádujou před zombies ve velkym obchoďáku. Naopak zombies jsou tady rychlí jak svině, agresivní a děsivější než v původní verzi. I když to neni úplně tak žádná výjimka. Už ve filmu Návrat oživlých mrtvol (1985) - Byli ty zombíci dost rychlí. Sarah Polley a Ving Rhames skvělý, taky se mi líbil herec Michael Kelly jako CJ - Na začátku takovej zmrd a pak už byl v pohodě. V malých roličkách se tady objeví i herci z původního filmu - Ken Foree a Tom Savini. Práce maskérů tady byla opravdu skvělá, zombíci vypadaj dobře a gore scény jsou taky pěkně udělaný. Krve je tam dost. Dobrá scéna jak mladá zombice rodí a vyleze z ní zombie nemluvně :D Skvělý že na začátku v titulcích hraje song od Johnnyho Cashe -  The Man Comes Around - Na konci v titulcích zase song od Jima Carrolla - People Who Died :) V kině to bylo výborný řikal táta, škoda že jsem taky na tom nebyl, to bych si pěkně vychutnal tenhle horor. První film Zacka Snydera a povedlo se mu to na jedničku. Jeden z nejlepších remaků o zombies. ()

Claw

Pro mě osobně zatím nejlepší "zombie horror", jaký jsem viděl. Jednak se jedná o perfektní Romerův remake. Jednak je to neskutečná akční pecka, začátek filmu je jeden z největších "nástřelů", jaký jsem kdy ve filmu viděl. Film je vyrovnaný naprosto ve všech aspektech tradičního "zombies tématu", kromě toho, že zombies utíkají a jsou rychlé. Jednotlivé postavy, děj, napětí, gore, dynamika filmu, hudba, střih, celkový "retro vzhled"... prostě vše na jedničku. Film překonává i řadu pozdějších "zombies" filmů. Je to opravdová pecka, která mě po druhém zhlédnutí na konci filmu neuvěřitelně překvapila závěrem s digitální kamerou, kterou si hlavní postavy nahrávají svůj příjezd na ostrov. Naprostá třešnička na dortu mezi titulky a zřejmě základní inspirace pro španělský "REC"... /90% + FILM ROKU/ ()

Vitason

To byl nářez. Žádné vysvětlování příčiny viru. Postavy ji během filmu nevyřeší. Jedou jen na vlastní triko, jen aby přežili. To dodává filmu na reálnosti. Určitě je zajímavější, že většina filmu se odehrává ve dne. Což působí jako dobrý kontrast s tím, co se děje na obrazovce. Hereckému obsazení vévodí Ving Rhames. Masky zomboňů jsou dokonalé. Ovšem nejvíce zaujme sebevědomá režie debutujícího Zacka Snydera, který dokáže skvěle míchat humorné momenty s těmi horovými aniž by si narušil atmosféru. Vynikající je také práce s kamerou a střihem, která mi připomínala Kill Bill. Doporučuji nevypínat závěrečné titulky. U následující trojstovky potvrdil Snyder svoje kvality. Jen tak dál. ()

Bachy

Tam, kde naskakuje dobrá nálada a divákovi je ukázána jakákoliv odlehčená scéna, tak tam je Úsvit mrtvých bezchybný. Těmito momenty se zapisuje do hlav. Jinak jde o průměrný scénář s velmi čekatelným dějem. Můj celkový dojem je pozitivní, protože, když už příběh spadá do příliš velké klišovitosti, vytasí se Snyder s nějakým malým, ale úžasným ochucovadlem. Okamžitě je snímku zase dodána šťáva, takže jedeme celou dobu bez kratičkého vítězství nudy. Spokojen a vcelku souhlasím i s místním procentovým ohodnocením. Za mě 75% ()

Happens

Tento žánr není moje parketa, ale nutno uznat že na horor je to velice vysoká kvalita, jak po epické stránce, tak i po formálních efektech. Rozhodně to zařazuji do kultovní položky. Snyder zas odvedl dobrou práci. Perfektní závěr. 80 % ()

klerik

Skvelé, aj keď som sa viac rehotal ako bál. Napriek môjmu smiechu je to nadupené a drsné. Scéna, keď nemŕtvi lezú k chlapíkovi s puškou, ma pekne odrovnala. Nečakajte nič hlboké, ide len o explozívnu zábavu, kde sú zombíci pekne dotieraví... ()

SeBig

Parádní řežba! Viděl jsem nespočetkrát a vždycky se na to rád podívám znova snad nejlepší remake co kdy byl natočen! Více postav, více krvežíznivých bestií, více napětí a hlavne skvěle spracované! No prostě paráda + ty hlášky a soundtrack alá Johnny Cash! :) Udělal jsem si ktomuto hororu stejnou lásku jako k originálu. Tohle se dá nazvat hororem! ()

Chrustyn

Totální nářez. Toto jsou zombíci nové generace. Film se s ničím nese*e a vše nám servíruje ještě před úvodními titulkami (naprosto dokonalý masakrální začátek střídají ještě lepší úvodní titulky kde se za doprovodu Johnnyho Cashe dozvídáme o šíření nákazy). Film má dokonalé masky, (zombíci vypadají dokonale) dobré (i když spíše neznámé) herce, originální nápady (co dělat v obchoďáku když to venku nežije - souložit, koukat na bednu nebo střílet do zombíků, kteří se podobají známým hercům (řekni ať sejme Burta Reynoldse)) - a spoustu krve (ke konci se ke slovu dostane i motorová pila). Prostě vše co pořádný akční horor potřebuje. ()

LaciLC

Konečne páradna moderná zombie rúbanica. Masky perfektné, kopa krvi, čierny humor, krehká Sarah Polley, drsný Ving Rhames. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zack Snyder se vrátí k nemrtvým

Zack Snyder se vrátí k nemrtvým

30.01.2019

Režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se po delší pauze vrací k režii. Natočí heistový zombie thriller Army of the Dead pro Netflix. Scénář napsal Joby Harold (Král Artuš: Legenda o meči) a… (více)

Batman vs. Superman v eRkové verzi

Batman vs. Superman v eRkové verzi

24.02.2016

Zack Snyder a... sovy?!

Zack Snyder a... sovy?!

17.04.2008

Někoho by mohlo napadnout, že dnešní titulek je narážkou na Atény a že se tvůrce 300: Bitvy u Thermopyl vydá ze Sparty do druhého největšího starořeckého města v jakémsi podivném pokračování svého… (více)