Úsvit mrtvých

• USA Dawn of the Dead (více)

Sarah Polleyová, Ving Rhames, Jake Weber a Mekhi Phifer hrají v novém zpracování apokalyptické hororové klasiky George Romera od Zacka Snydera. Svět zachvátila nevysvětlitelná epidemie, která likviduje světovou populaci - avšak mrtví neumírají! Stávají se z nich zombie, které se potulují po městě a využívají každou příležitost dostat se k masu a krvi zbylé hrstky živých lidí. Zubožená skupina přeživších v jednom wisconsinském městečku našla úkryt ve velkém obchodním středisku. Zde se tito lidé musejí jednak naučit jak se bránit před stále početnější hordou zombií, ale především musí vyřešit problém vlastního soužití v uzavřeném prostoru. Skupina, odříznutá od zbytku světa, využívá všechny dostupné prostředky (uvnitř i vně) v boji proti všem, aby zůstala naživu a našla cestu z obklíčení. (HBO Europe)

Satan

Aby bylo jasno - zombie žánr nijak nevyhledávám a od Romera jsem viděl jen pár filmů. Tuhle apokalyptickou jízdu jsem však spolkl jako malinu a nikde se nezakuckal (ok, možná jsem měl pár problémů, ale vážně jen pár). Snyder ví, jak diváka zaujmout a přikovat ho k židli. Jedná se totiž o horor, u kterého se s největší pravděpodobností nebudete bát. Párkrát se leknete, párkrát se zasmějete (humor toho nejčernějšího zrna) a vždy budete zírat s vytřešněnýma očima a otevřenou pusou na tu audiovizuální bombu. Titulky (jak úvodní, tak závěrečné), stejně jako záběry shora jsou BOŽÍ a Ving Rhames je hláškař k pohledání. Nemůže chybět samozřejmě brutalita, spousta, spousta krve a tisíce zombíků v nejrůznějších věkových, váhových či sociálních parametrech. Potěšil mě i jakýsi zelenkavý filtr, který dodával napínavějším momentům šťávu a dotáhnul kamerové detaily k dokonalosti. Možná je dobře, že jsem původní Romerův film neviděl, nejspíš bych zjistil Snyderův úmysl udělat z filmu popcornovou řežbu, ale já mu to sežral. ()

MIMIC

Dlho som sa na "Úsvit mŕtvych" tešil s nádejou, že si v kine konečne užijem skutočný zombie horor, taký, na aké sa na Západe chodilo pred štvrťstoročím. Scenár a masky sú perfektné, je to však houby platné, pokiaľ sa režisér rozhodne tie povestné masky (hlavná hrdinka vraj mala pri nakrúcaní problém dívať sa na ne bez toho, aby nezvracala) ukázať nám len na zlomok sekundy (s výnimkou "old fat lady", ktorá už bola v rozklade ešte predtým, než zomrela - taký idiotský nápad sa nevidí každý deň). Úbohý divák môže o vlastných zvratkoch akurát snívať. Páni, toto nie je poctivá filmárčina, to je neúcta k iným filmovým profesiám i k tradícii žánru. Každý kritik ospevuje rýchle pohyby zombie. Možno je to cool, lenže za cenu toho, že sa horor mení na akčný thriller. Šprintujúci dav s nerozoznateľnými maskami nie je nič iné než šprintujúci dav. To má byť zmysluplná inovácia? A propos inovácia. Horor je ako náboženstvo. Zakladá sa na dogme, a ak je spochybnená, je spochybnené všetko, čo dogmu obaľuje aureolou svätosti. Nikto od upíra nechce, aby pil z kokteilového pohára cez slamku. Nikto nechce od Koženej tváre, aby namiesto motorovej píly vzal do rúk brúsny papier. A to je dobre. Takže radšej sa budem dívať na staré zombie filmy, užívať si divné pomalé pohyby, dnes považované za smiešne a čakať, kým príde niekto, kto nakrúti Film a nie stominútový trailer. ()

Goldbeater

Velmi zábavné, velmi akční a velmi přesvědčivé. Skvělý horor Zacka Snydera, který dokazuje, že remake čas od času dokáže potěšit náročného diváka a zastánce původní verze. Jsem s tímhle filmem nadmíru spokojen a můžu ho s klidem prohlásit za jeden z nejlepších hororů nového tisíciletí. ()

mzss1

(70%) ÚSVIT MRTVÝCH mi dlouho unikal, avšak nedávno při úsvitu jsem si ho doplnil. ;) Sice mě to nechytlo až tolik, jak jsem zpočátku doufal, ale nakonec ty 4* nejslabší možné dávám. Začnu klady a je jich nejspíš většina. Máme tu plno mrtváků, efektní vyvraždování, jednoduchou zápletku – nic složitého, vhodné postavy a pár dobrých scén. Zápory: Přišlo mi, že to nebylo až tak pro potřeby snímku brutální a chybělo mi to pravé napětí, které jsem tu nenašel, nějaká zapamatovatelná scéna navíc atd – to jsou ale ovšem nejspíš jen detaily z mé subjektivity. Jinak se tu mu snad nedá vytknout nic. Já se bavil od začátku do konce, příště vypustím veškeré mé kritické aspekty. Prostě mě to až tak nepohltilo, takže toto jako klenot žánru o mrtvácích brát nebudu, ale jako mezi lepší kousky tohoto žánru, tak to určitě. Dobrý film. ()

DJ Obelix

Zack Snyder svým prvním filmem nevystrkoval růžky, ale trkal jako o život. Za to, že se jedná o nejperspektivnějšího režiséra Hollywoodu a především za resurekci zombie žánru jednoznačně TOP zážitek. (OBELIX TOP FILM - #9) ()

kingik

Mně se tenhle horor nelíbil. Čekal jsem nějakou napínavou ultrařež a dostalo se mně nudné podívané bez špetky napětí. Zack Snyder by měl ve filmových učebnicích urychleně nalistovat pojem horor, protože tohle do hororu mělo sakra daleko. V typicky béčkových postupech, kdy mně nebylo známo, zda je to úmysl nebo ne, se odehrává příběh skupinky lidí čelících rozběsněným zombikům a nic převratného se neuděje. A aby toho nebylo málo, i konec je z kategorie B. Prostě tenhle horor mě nezaujal. ()

Omnibus

10 let starý steak - jen laciná flákota z nuceného výseku? Kdepak! U filmu i na střeše supermarketu se výborně relaxuje! Člověka kolébá k spánku svěží mrtvolný vánek a romantické šumění příboje zezdola z ulice, jak vlny hladových a mručících zombíků špouchají o zdi budovy. Navíc Zack Snyder je mistr kuchař. Jeho pouliční grilovačka uspokojí hladového zmutovaného bezďáka i náročného gurmána s ubrouskem pod krkem. Pár ponaučení z filmu: Být varhaníkem v kostele není dostatečná kvalifikace pro odborné zacházení s motorovou pilou. Moderní otec dnes bývá přítomen při (zombie) porodu. A to hlavní: Apokalypsu a zkázu lidstva by nemělo smysl přežít, pokud by člověk ztratil schopnost se bavit. Viz ta jejich zajímavá společenská hra "Uhodni (a odstřel si) filmovou hvězdu". Do knihy strávníků píši pochvalu. Žánrová mňamka za 90%. ()

sochoking

Mám rád filmy o zombíkoch pretože sa mi páči , ako musia hlavní hrdinovia nájsť žrádlo aby prežili, alebo ako si obstarávajú a vyrábajú zbrane ... I tento nie je výnimkou, hoci Romerov originál zo 78- eho som ešte iba len dal ťahať, avšak plný počet nemôžem dať za skutočnosť, že mi tam niekoľko vecí vadilo. Tak napríklad, načo všade musia drbať tehotné ženské, ktoré sú z Ruska a majú za boyfrienda nesympatického kokota ? No načo ??! Alebo tie romantické scény... aja jáááj ! Ja si iba kladiem jednu kveščn : Prečo niekto nenatočí film na motívy knižiek Jiřího Kulhánka ? Vedˇ taká Cesta krve by bola úplne iná show ! ()

Legas

Mám spíš raději strašidelné horory, než krváky, a zombie mi nic neříkají, ale tento film je vyjímkou. Prvních a posledních 20 minut je opravdu skvělá jízda. Prostřední část filmu je pro tento žánr možná až netypická. Nic moc se zde neděje a postavy spolu vedou rozhovory a řeší spory (na hororový žánr poměrně inteligentně). Spousta klišé se najde i v tomto filmu, ale když už na ně dojde, nijak neurazí. Dalším překvapením je písničkový soundtrack, který není zdaleka jen kytarovým nářezem, jak by se dalo předpokládat. Ještě musím připomenout stylové úvodní i závěrečné titulky. ()

InJo

Od Snyderova Úsvitu mrtvých jsem čekal hodně - a hodně jsem i dostal. Na nevídaný prolog nebudu zbytečně plýtvat oslavné ódy, protože je prostě... nevídaný (záběr bouračky na benzínce při velkolepé kamerové jízdě nad apokalyptickým městem je bezkonkurenční). Prakticky totéž platí o posledních zhruba 15 minutách. Takto úžasně vygradované akční finále a perfektně zlomyslné závěrečné titulky jsem už vážně dlouho neviděl. Snyderův svérázný debut je ale pro mou osobu nejvíce typický snahou docílit co největší možné "autenticity", atmosféry a i u náročnějších diváků přijatelné coolovosti. Na druhou stranu se Zack vůbec nebojí z ničeho nic vpálit do téhle nadupané depky krátký odlehčující "instruktážní" videoklip pro znuděné nedobrovolné obyvatele obchoďáku. Některé řádně brutální záběry a scény mi málem vyrazily dech (např. kdykoli se na obrazovce objevil nějaký náklaďák nebo autobus), tudíž se nemusíte bát, že byste si krve a nechuťáren neužili do sytosti... ____ Úsvit je napínavý a zábavný horor, ne nejkrvavější (kam se hrabe na ranou tvorbu Petera Jacksona nebo Sama Raimiho), ne nejstrašidělnější (kam se hrabe na Přichází Satan! nebo Ti druzí) a určitě ne nejlepší. I tak je to ale vskutku skvělý prožitek pro fandu žánru a rozhodně nečekané vzkříšení skoro už "dead" filmů s kdysi tak populárními zombies. 85 % ()

hladass

Zběsile běhající zombies mě docela sraly, ale jinak jsem se docela bavil... Jeden z mála slušných remaků, i když kvality originálu nedosahuje... ()

IQ Tiqe

Škoda, že jsem neviděl dřív, jaký to bude; čekal jsem napínavý horor, kde se poseru strachy, ale žánrově to bylo trochu jinde. Svým způsobem odlehčený - skupina lidí se v obchoďáku schovává před zombíky atd atd... Překvapilo mě ale zpracování - chvilku drama, chvilku akce, chvilku napětí, pak chvíli pohodový intermezzo jak z dobrodruřného filmu a zbyl čas i na vtípky. Není to nijak geniální film, vadila mi lidská hloupost (scény, které vznikly na jejím základě jsem nijak neprožíval), chtěl jsem se víc bát (ale to není problém tohoto filmu), ale jako celek funguje, protože se skoro stále něco děje. Jeden z mála o zombíkách, který je zajímavý. # příběh 7 | hudba 6 | humor 1 | akce 6 | napětí 7 | pustil bych si znovu 6 ()

Sonnery

Od doby, co jsem to viděl poprvé, mám v hlavě uložen dokonalý strategický plán, jak mě to dostalo. Takže zombíci pojďte, jsem připraven! Co vy? ()

Jordan

predovšetkým treba povedať - BRAVO ! A potom dodať, že sa nejedná o horor. Samozrejme, ak by film sledovala nejaká slabšia povaha (alebo skupinka spolužiačiek zo základnej školy) zrejme by si po skončení mala pustiť pár dielov Toma a Jerryho, aby pri plne rozsvietenom svetle odišla do postele, kde by aj tak celú noc, zvierajúc v jednej ruke kuchynský nôž, celú noc oko nezažmúrila - ak však ide o starého harcovníka ako som ja, sledujem obrazovku (plátno alebo monitor) a - nekonečne sa bavím. Ďakujem Zack Snyder za túto nesmierne nadupanú a plnohodnotnú čistokrvnú zábavu - a vzkriesenie ZOMBI filmov (mojich obľúbených). Je zbytočné kecať o veciach filmárskych - herci v takýchto filmoch totiž priestor nemajú (tak to má byť), nečakajte psychológiu - pri postavách ide o to, aby sa správali aspoň trochu reálne, mohli sme sa s nimistotožniť, neviedli blbé reči a tak podobne . . . z tohto pohľadu obsadenie Úsvitu mrtvých chválim a ešte raz chválim. Zombie? To je na zombíckych filmoch to najdôležitejšie (aj keď si teraz vlastne uvedomujem, že počas celého filmu sa nikdy jasne nedozvedel, že ide o zombie) - v tomto snímku sa podarili. Sú desivé a (vďakabohu) nie sú trápne - krvilačné, naháňajúce hrôzu, škaredé . . . skrátka jedna báseň. A popritom pár ďalších skvelých vecí - mierne zápletky medzi osadenstvom supermarketu, skvelý Andy na susednej streche, bohovská a ešte raz BOHOVSKÁ hudba, kamera a akcia nadupaná od skvelého začiatku po ešte lepší koniec, skrátka, lahodná lahôdka pre fajnšmekrov a labužníkov a POVINNOSŤ pre milovníkov zombíkov. Asi si to bežím pozrieť ešte raz . . . ()

Anderton

Ja jednoducho nemôžem chodiť do kina na horory. Zvuk v našich multiplexoch je tak preexponovaný, že sa v jednom kuse strhávam a musím si zapchávať uši. Je to škoda, tak by som si tento ultra rýchly a ultra drsný zombie horor užil oveľa viac. Je to film, v ktorom sa nikto s ničím neserie, ale napriek tomu sa všetci chovajú logicky a veríme, že naše chovanie by bolo približne rovnaké. Najlepší súčasný zombie film, ktorý nemá rád Romero, pretože podľa neho stratil pôvodnú myšlienku jeho originálu. ()

Frajer42

Mně se tento film docela líbil. Ačkoliv k hororu má docela daleko, tak jeho děj je celkem chytlavý. Partička lidí osídlí jeden supermarket v přezombíkovaném městě a užívá si života. Nemají se až tak špatně hrají třeba šachy a panuje taková pohodová nálada. Poté se pojedou projet po městě autem a nakonec se svezou i trajektem. Objeví se i pár známějších tváří a čas od času i vtipný vtípek. Příjemná odreagovačka. 3* ()

Kothy

Dost dobrý zombie horor od Zacka Snydera. Nejvíc se mi líbil závěrečný útěk ve vytuněných autobusech. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zack Snyder se vrátí k nemrtvým

Zack Snyder se vrátí k nemrtvým

30.01.2019

Režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se po delší pauze vrací k režii. Natočí heistový zombie thriller Army of the Dead pro Netflix. Scénář napsal Joby Harold (Král Artuš: Legenda o meči) a… (více)

Batman vs. Superman v eRkové verzi

Batman vs. Superman v eRkové verzi

24.02.2016

Zack Snyder a... sovy?!

Zack Snyder a... sovy?!

17.04.2008

Někoho by mohlo napadnout, že dnešní titulek je narážkou na Atény a že se tvůrce 300: Bitvy u Thermopyl vydá ze Sparty do druhého největšího starořeckého města v jakémsi podivném pokračování svého… (více)