Úsvit mrtvých

• USA Dawn of the Dead (více)

Sarah Polleyová, Ving Rhames, Jake Weber a Mekhi Phifer hrají v novém zpracování apokalyptické hororové klasiky George Romera od Zacka Snydera. Svět zachvátila nevysvětlitelná epidemie, která likviduje světovou populaci - avšak mrtví neumírají! Stávají se z nich zombie, které se potulují po městě a využívají každou příležitost dostat se k masu a krvi zbylé hrstky živých lidí. Zubožená skupina přeživších v jednom wisconsinském městečku našla úkryt ve velkém obchodním středisku. Zde se tito lidé musejí jednak naučit jak se bránit před stále početnější hordou zombií, ale především musí vyřešit problém vlastního soužití v uzavřeném prostoru. Skupina, odříznutá od zbytku světa, využívá všechny dostupné prostředky (uvnitř i vně) v boji proti všem, aby zůstala naživu a našla cestu z obklíčení. (HBO Europe)

juta

Určitý plus je, že zombieci neztratili rychlost, jde z nich hrůza, když se na vás řítí a žvou. Multiobchoďák byl fajn, bylo tam plno všelijakých věcí, tak moc nechápu, proč chtěli plout na nějaký ostrov. Do obchoďáku by se zombieci stejně nedostali, tak bych radši zůstal tam a těžko by se na nějakém ostrově shánělo jídlo, ledaže by měli semínka a vypěstovali si svou vlastní zeleninku :D ()

Kass

Konečně! Po dlouhé době zase pořádný zombie film, který po mně v každé druhé scéně nechce abych se smál. Už dnes je jisté, že se film zařadil mezi klasiky svého hororového subžánru. Nutno dodat, že tak svižnou akci jsem se zombíky dosud nepřežil :-). ()

Fiftis

Dawn of the Dead je jasným ťahom na bránku bez skrytých metafor. Ide o čistú akčno-hororovú jazdu, ktorá sa na nič nehrá a je od začiatku do konca esenciou toho, kvôli čomu bola natočená - výborná zábava pre fanúšikov, vyprodukovaná práve minimálne rovnako nadšenými obdivovateľmi a fanúšikmi daného žánru. Film je aj vďaka kratšej stopáži a vyšperkovanej technickej stránke neuveriteľne dynamický a doslova akceleruje z nuly na maximum hneď od začiatku. Tento fakt je potom paradoxne možno aj zdrojom jedinej, malej slabiny filmu, pretože od úvodu nastolené rýchle tempo nevydrží celý čas a v momentoch, kedy dáva režisér postávam priestor na ich stručnú ale výstižnú charakterizáciu, tak dochádza k občasnej nevyváženosti v rytmike deja. Úsvit mŕtvych jednoznačne jeden z najlepších zombie filmov, aké boli kedy natočené. ()

Shakers

Filmy o zobíkoch mi nikdy moc nevyhovovali, ale tento štýl je skvelý. Zack Snyder drží celý čas diváka v napätí a skvelo mixuje atmosféru s pohodovým tempom. Herci sú vynikajúci (Ving Rhames, Michael Kelly, Sarah Polley) prostredie je skvelé a ja to žeriem ešte viac ako zobíci v tomto filme. Scény pridané do DC - http://www.movie-censorship.com/report.php?ID=1988 100% - 5* ()

ajuska

Nové, originální pojetí zombií je velice příjemné. Film často koliduje mezi zcela odlišnými body - chvíli je to parodie, brzy zase solidní horor. Tak jako tak, nadočekávání dobrá podívaná. P.S. DVD má naprosto vynikající bonusy (např. instruktážní video o tom, jak zničit zombii :) ()

lamps

Příběh je sice z velké části převzatý z originálu, ale jinak bych se ani do nějakého srovnávání nehrnul. Přeci jenom oba režiséři jsou z trochu jiného těsta- Romero je tvůrce klasických vyvražďovaček a zombie filmů zaměřených hodně na napětí, zatímco Snyder je popkornový fanoušek a akční fanatik, jenž si dělá vše podle svého. Nicméně kdybych si měl vybrat mezi originálem a remakem, vybral bych si paradoxně právě Snydera a spol. Romerovo dílo bylo totiž přeci jen trochu volnější, méně odvážné a v některých chvílích šíleně nevěrohodné. Vzpomínám si, že ti zombíci se tam ploužili, jako by měli v zadku zaraženou dlouhou a na konci zahnutou trubku. To zde je to už jiný kafe, Snyder uplatnil svůj talent na spojení zábavné akce s temnou atmosférou a jeho postapo vize je mnohem efektnější, modernější a pro diváka dnes jednodušše přitažlivější. Navíc děj má docela smysl, postavy se chovají věrohodně a přesně vyvážená režie udržuje pozornost i ve chvílích, kdy tempo povolí a krvelačné zombie nejsou na pořadu dne. Rhames je cool, ostatní herci postačující. Snyder stvořil nádhernou poctu žánru, trochu krvavou, atmosférickou a hlavně nesmírně zábavnou. Romero by měl být pyšný.. ()

filmfanouch

Snyder vzal Úsvit mrtvých z roku 1978 od George A. Romera a dodal moderní pojetí. Intenzivní podívaná, kreativní záležitost a především dokonalá práce s atmosférou. Snyder přitom do zombie žánru nutně nepřináší něco dvakrát objevného a dá se snadno argumentovat, že z toho Zack mohl vydrápat víc. Jenomže pořád je o stylový režijní debut Zacka Snydera. Ten už na samotném počátku uměl předvádět impozantní akční sekvence a především neskutečnou práci s vizuálem. Sociální přesah Romerova originálu byl sice ten tam, Snyder přesto dodal stylovou podívanou....... ()

Jhershaw

5* pro hororový film? A proč ne?? Nenapadá mě, co bych mu vytknul, tak dobrý horor jsem už dlouho neviděl. Vše je pečlivě vyvážené a nadávkované, k mé maximální spokojenosti. Bloody good. ()

Big Bear

Tak jsem si dal znovu tuto zombie libůstku a ač ochuzen o momenty překvapení, přesto jsem si zase pošmáknul skoro jako tenkrát když jsem to viděl poprvé. Mám rád Ty Burrella, dobráka a mažela pod pantoflem ze super seriálu  Taková moderní rodinka i Jake Webera. Ostatní herci byli také fajn, dámy byly sympatické a při pohledu na ty odhalené štíhlé pupíky (tehdejší móda krátkých triček) si člověk chtě nechtě posteskl na téma dnešní módy, kdy se mnohdy hodně obézní dámy soukají do těsných jeansů jejichž pas končí někde vysoko and pupkem.... Jak v tom vypadají si asi neuvědomují... Tenhle film má relativně rychlý rozjezd a pozvolna dostává pořádné grády. Některé scény už nezapomenete i když zombíkovských filmů v lepší či hroší kvalite jě relativně dost. Najít hrdinům v době šířící se nákazy bezpečné místo v obchoďáku je geniální scénaristický tah. V tom baráku je vlastně všechno. Od vystavených postelí ke spaní po regály narvané jídlem. Naštěstí elektrika nevypadla a tak se hned lépe vegetí, byť venku za nerozbitnými skly a mřížemi obchodního centra se srocují krev chrchlající spoluobčané s chutí si dát nějakou krvavou flákotu. V domácích potřebách pak najdete vše co můžete v době zombie apokalypsy potřebovat, třeba motorovku :-) ! A když něco chybí, je přes ulici obchod se zbraněmi a municí.  Co mně bavilo byla rychlost nemrtvých, tady se nikdo neplouží jak Miloš Zeman, zombíci jsou sakra rychlí a neváhají se vámi chvilku držet i když jedete autem... Co důrazně doporučuji je nevypínat film s prvními tutulky. Je třeba je vidět celé a víc dodávat nebudu. Za konec dávám další hvězdu, takže celkem je to za 4 plynové láhve. * * * * ()

forsberg

taková milá, pěkná, vtipná, svižná ehm....vyvražďovačka. Výborně zvolená hudba, potoky krve, mraky osiřelých končetin, zombíci běhají jako o život...prostě parádní kousek k telce, k tomu pytlík chipsů.. a dobrou chuť ()

salahadin

Kravina na kvadrát. Přesně ten typ filmu, co nemám rád. Zombíci a parta uvězněných lidí, co začínají pomalu odumírat, nebo spíš "zombovatět". Bez atmosféry, napětí, jen jatka zombíků chodících jakoby tančili ploužák. Holt něco se jíst musí, ale hlad je přece nejlepší kuchař, proč si tihle poloodumřelí lidičky nezkusí sežrat navzájem?:) Hrůza a děs v nepravém slova smyslu. Nemám rád filmy o zombících a když už se na nějaký takový podívám, tak jedině: REC. Spíš než horor je to komedie plná mrtvého humoru, doslova a do písmene, vážení. ()

Ruut

Update 2023: Od začátku do poslední minuty bezva jízda.-----UPDATE 2019: TROŠKU TO ČASEM VYBLEDLO. ZA TO ASI MŮŽOU I SOUČASNÉ KOMIKSÁRNY, JEJICH TEMPO JE PROSTĚ ÚPLNĚ NĚKDE JINDE ( I TY SNYDEROVY). STÁLE VELMI NADPRŮMĚRNÝ FLÁK SE SKVĚLÝMI MASKAMI, BAD ASS RHAMESEM a celkově klasa. (sorry za velký fond písma) ----Podle mě vrchol zombie filmů. Obrněný autobus prorážející si cestu tisíci nemrtvých. Co víc si přát?! ()

S.Quentin QUALE

Jeden z menšinových případů, kdy remake předčil jinak taky výborný originál. Film jede podle klasického slasherového scénáře, kdy se banda zabední někde a postupně je požírána při infarktových situacích zmobíky. Precizní práce Zacka Snydera je cítil z každého záběru, proto se nebojím tento filmek označit za velkou poctu oldschool zambárnám, Romerovi a hororu celkově. Doporučuju, je to paráda! ()

misterz

Super akčný zombie film. Tu nuda nehrozí ani omylom, myslím, že raz to bude kultovka medzi tým množstvo zombioviek čo už boli natočené a čo sa ešte len natočia. A dokonca miestami nechýba ani humor. Čo si viac priať? :) ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zack Snyder se vrátí k nemrtvým

Zack Snyder se vrátí k nemrtvým

30.01.2019

Režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se po delší pauze vrací k režii. Natočí heistový zombie thriller Army of the Dead pro Netflix. Scénář napsal Joby Harold (Král Artuš: Legenda o meči) a… (více)

Batman vs. Superman v eRkové verzi

Batman vs. Superman v eRkové verzi

24.02.2016

Zack Snyder a... sovy?!

Zack Snyder a... sovy?!

17.04.2008

Někoho by mohlo napadnout, že dnešní titulek je narážkou na Atény a že se tvůrce 300: Bitvy u Thermopyl vydá ze Sparty do druhého největšího starořeckého města v jakémsi podivném pokračování svého… (více)