Kmotr

• USA The Godfather (více)

Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

Greg

"Some day, and that day may never come, I will call upon you to do a service for me. But uh, until that day, accept this justice as a gift on my daughter's wedding day." Film Kmotr naprosto zalouženě patří mezi filmovou klasiku. Všechny jeho části jsou naprosto geniální, není nic co by kazilo celkový dojem - skvělí herci, skvělá režie, scénář, střih a kamera... A hlavně celý snímek dokresluje pozoruhodná a geniální hudba, která taktéž patří mezi hollywoodskou klasiku. Prostě úžasný filmový zážitek a fanoušek tohoto žánru asi nemůže dát nic jiného než plné hodnocení. ()

Krissty

Až po druhém shlédnutí filmu jsem se odhodlala k tomu, abych mohla napsat jakž takž objektivní komentář. To množství postav, z nichž všichni chlapi mají stejný oblek, tudíž jsem se v nich napoprvé nemohla vyznat, mi po druhém shlédnutí už nepřekáželo a konečně jsem mohla naplno vnímat celý děj od začátku až do úplného konce! Musím říct, že první část filmu až po Michaelův odjezd na Sicílii byla fantastická a co se týče tohoto žánru nepřekonatelná!!! Nemohla jsem se Marlona Branda ani Al Pacina nabažit, oba byli bezkonkurenční a ti nejlepší v celém filmu. Ovšem italská část mě nijak nenadchla a především proto nemůžu ani po druhém shlédnutí své hodnocení zvýšit, i když bych mohla. Závěr byl stejně vynikající jako začátek, ne-li ještě lepší!!! Zápletka, děj, provedení.. Kromě výše zmíněného nemůžu filmu nic vytknout, je to vážně poklad. Navíc ta dokonalá hudba dotváří neuvěřitelnou podívanou! ()

agentmiky

Kmotr se po mém zhlédnutí zařazuje nejspíše na první místo v kategorii mafiánských filmů. Již dlouho jsem si na něj dělal čas, neboť vyčlenit si zhruba 9 hodin na celou trilogii není jen tak. Ale teď jsem se k tomu konečně dostal v době, kdy čtu i knižní předlohu Maria Puza. Opravdu nemám sebemenší výtku na tento film. Již kniha je nadpozemská, ale film se jí dokázal vyrovnat na plné čáře, možná ji dokonce o kousek předběhl. Herecké výkony jsou zde na špičkové úrovni, všechno šlape, tak jak má. Marlon Brando si Oskara bezesporu zasloužil. Jeho vyřčená mafiánská moudra se mi vryla do paměti a hlavně z něj vyzařovalo nevyčíslitelné charisma, které by dokázalo několikrát obkroužit zemi. Al Pacino se sice v prvním díle rozehříval, ale herecké schopnosti u něj nelze popřít. Jsem rád, že Coppola dokázal tak skvělou knihu převést na filmové plátno a udělat z ní jeden z největších trháků historie. Atmosféra je zde rozpracována opravdu stylově, velmi mě bavilo sledovat gradování příběhu, které vždy vyústilo v moment, který mě coby diváka zvedal ze židle. Troufám si říct, že za svůj život jsem viděl mnoho gangsterek, a to i těch kvalitních, ale Kmotr si mě získal již na začátku a pak mě už vůbec nepustil. A to je u takových filmů to nejdůležitější. Vybroušenější diamant ve filmovém průmyslu podle mě nejde najít. Za mě dávám 96 % ()

Paxxx.cz

Legendární snímek o mafiánské rodině Corleone. Dokonalý soundtrack (začne film a mám husinu), skvěly Don v podání Marlona Branda a vynikající role Al Pacina, která nakopla jeho hvězdnou karieru. K tomu přidejte hlavně i nemilosrdné vyřizování si účtů s nepřáteli - spousta nezapomenutelných scén a epických momentů (které v mnohém inspirovali i Daniela Vávru při tvorbě super video hry Mafia: The city of Lost Heaven). Ve své době to musela být v kině užasná podívaná - naprosto jasných 10/10. ()

Korbitch

Vzhledem k tomu, že jde o původní knižní předlohu jsem očekával, že to bude poněkud rozvleklé. Když jsem se pak dozvěděl, že 2. díl je ještě delší a pověděl to své ženě, zavtipkovala, že z toho uděláme seriál, protože nemusí dlouhé filmy. No třeba přítomnost Roberta zvedne hodnocení ještě o hvězdičku. A je fakt, že souhlasím prakticky s každým komentářem, který jsem si přečetl. I s těmi 2hvězdičkovými někde dole :-) Ten film má hloubku, nápad, skvělé herecké obsazení a výkony herců a další, ale taky je to místy nuda a absurdita. Ale na 80% to má. ()

Hannibal92

Výborný film, díky kterému nahlédnete do vzrušujícího, zajímavého, ale i šokujícího života mafie. Dlouho jsem se přemlouval abych se na Kmotra podíval, stále se mi nechtělo a to nejen kvůli 169 minutám které má, ale tak celkově mě příliš nelákal. Teď už vím o co jsem celou tu dobu přicházel. Opravdové mistrovské dílo ()

SaNcHeZ_cz

I přes svou délku jsem se nestihl u kmotra nudit. Celkově výtečně podaný generační příběh jedné mafiánské rodiny který bezchybně funguje ve všech částech. Své místo mezi nejlepšími filmy historie má zaslouženě a pro každého filmového fanouška je tento snímek povinnost. Takhle skvěle odvyprávěný a zahraný příběh je totiž rarita. ()

Z0oMb3E

Nikdy som nebol fanúšik filmových klasík. No Krstný otec boli pre mňa audiovizuálne orgie. Nielenže dej, ktorý na sekundu neomrzí, nielenže životné výkony hercov či notoricky známe a už zľudovené hlášky ale i bezchybná páca kamery strihu a iných technických záležitostí robia z filmu majstrovské dielo. Film, ktorý je právom jedným z tých klenotov, čo vyprodukoval filmový priemysel. Tomuto sa povie mafiánsky film! U mňa plný zásah, a to nie som fanúšik gangsteriek. ()

LV.Helter

Bezchybná filmová perla, ktorá bude dlho slúžiť ako filmová príručka a kult toho najvysšie kalibru...Neuveriteľne nadčasový snímok, u ktorého je záhada jak Coppola mohol niečo tak genialne natočiť, vytvoriť filmovú legendu a zrobiť s Pacina herca 1. triedy. V svojom žanri neprekonateľny gansterský epos, mohument, veľdielo... 175 min filmová extaza.100% ()

kobejn

Nejen technicky nejdokonalejší film všech dob, ale i emocionálně velmi působivé dílo, tendle film je opravdu legenda. Dát tomu méně jak 4 hvězdy může jen cynik nebo ignorant. ()

Asgy

Kniha Kmotr od Maria Puza patří mezi moje nejoblíbenější, a stejné je to v případě tohoto filmu. Výborný příběh, výborné obsazení a hlavně ta atmosféra..."I'll make him an offer he can't refuse." ()

Bajda

Tohle dílko prostě nemá chybu. Viděl jsem film a četl i knihu (v tomhle pořadí) a nemůžu si vynachválit obojí. Co se mi na Kmotrovi líbí nejvíc jsou jeho dokonale prokreslené postavy a typická italsko-mafiánská atmosféra (nemyslím jenom "drsné momenty", ale i třeba úvodní scény z párty na zahradě). Je to asi nejlepší adaptace knihy jakou jsem kdy viděl, což přisuzuju mimojiné tomu, že kniha vznikala prakticky zároveň s filmem a nebýt producentů filmu Mario Puzo by ji dokonce asi nikdy nedopsal (jak jsem se dozvěděl v dokumentu Ten kluk bude točit - doporučuju). ()

katasta

Koukla sem se na tento film, a když ho dokoukala, zjistila jsem, že jsem zabila téměř tři hodiny svého života. Půl filmu jsem pořád jen seděla a čekala, kdy přijde nějaký zvrat, nějaká změna, něco nového...do poloviny filmu se absolutně nic neděje, všichni jen pořád něco vyřizují...pořád dokola...asi v polovině filmu se konečně začalo něco dít...řekla jsem si, že bezva...ale radost byla předčasná, od poloviny filmu už se totiž skoro "jenom" zabíjí, hlava nehlava, takže opět žádná výrazná změna...Absolutně nechápu, co na něm všichni tak vychvalují, v čem to má být tak skvělé a jiné. Nevím, co má tento film vyjadřovat, co si z něho mám vzít. Popisuje život podsvětí, mafiánů, kteří se před ničím nezastaví a vše má být podle nich. Z celého filmu jsem ale nakonci měla pocit, že mi někdo nutí životy lidí a snad chce abych si řekla: ti chudáčkové mafiánci, přišli kvůli nesmyslným bojům o syny...ale je to jejich vina, takže jsem si nakonec z tohoto filmu neodnesla vůbec nic...Přesto všechno ale připouštím, že Coppola odvedl skvělou práci, a stejně tak i herci, ale není to můj šálek kávy, a i když by si zpracování možná zasloužilo víc hvězd než kolik dávám, tak se mi příčí dát víc hvězd filmu, u kterého jsem se téměr celou dobu nudila. ()

Praxis

Famozní herecký koncert dokonalého Marlona Branda jemuž sekunduju neméně skvělý Al Pacino. Film sám o sobě je doslova epický, nicméně občas mi některé scény přišly zbytečně natahované nebo zbytečné úplně. Je to rozhodně ten film u kterého si po skončení řeknu: "Ano, tak tohle bylo vážně skvělé". Nicméně kupodivu nefiguruje v mých Top 10, a možná je to právě tou délkou nebo některýma zbytečnýma scénama. Kdoví, třeba si ještě přečtu knihu a změním názor...Takhle celkově 85% neboli 4,5hvězdičky ()

Vyrida

Hodně složitě ukecaný film, ve kterém jsem se prostě jednoduše ztratil a vydržel u něj tak pouze 2 ze 3 celkových jeho hodin. Musím říct, že ze začátku mě to ani nevadilo a držel jsem se nitě statečně a přiměřeně mě to dokonce bavilo. Je to zkrátka už ve mě a Cappolova tvorba mi nesedí, což jsem si ověřil už v Apocalypse Now, která mě taktéž neposadila na prdel, tak jak by nejspíše původně měla. Jinak o Godfatherovi nemůžu říct ani ťu. Skvěla kamera i herecké výkony, příjemná hudba to vše sahá po nejvyších známkách, ale jak říkám ja jsem po stránce děje z filmu nic moc neměl a lehce se ztratil a tak musím hodnocení srazit na průměr. ()

Laxik

Dá se o tomhle něco napsat? Kdo označí Kmotra za nejlepší film všech dob, jakože já se k tomuto kroku neodvažuju, nikdo by se mu nesměl postavit na odpor. Banda Taliánů je ta nejlepší a nejhorší rodina, jakou si můžete přát, ale rozhodně si setsakra rozmyslete, jestli chcete zasvětit do rodinných zaležitostí. Opravdu nevím, jestli byl lepší Marlon nebo Al. No, Vito Corleone neprošel vlastně žádnou charakterní změnou, pokud tedy nepočítáme začínající senilitu, zato vojáček z první scény, Michael Corleone, ten se teda změnil. A i když se ze slušňáka, co mu tak strašně přejete, aby nezapadnul do rodinných sraček až po uši, stane don, který vyvraždí na konci všechny své nepřátele se slovy: "Dnes hodlám vyřídit všechny rodinné záležitosti." a pak své ženě naprosto chladně zalže, stejně mu fandíte a jen s přejete, abystě mu jednou mohli políbit ruce a požádat ho o laskavost, kterou mu jednoho dne, který možná ani nepřijde, oplatíte. (Právě jsem ze sebe asi vypotil to nejdelší a nejsložitější souvětí v historii ČSFD.) Takže Michael je prostě jednička. A opravdu obdivuju Al Pacina, že se bez problémů vymanil ze stínu této role a nestal se z něj navždy jen mafián, i když ti mu šli vždy nejlíp. Asi nejsilnější závěr, co jsem kdy ve filmu zažil, začíná pohřbem a končí v titulcích. A tu ústřední znělku, tu z hlavy jen tak nedostanu. ()

Tommass95

Jedna velká mafiánská klasika, která nemá konkurenci. K tomuhle filmu není potřeba nic psát, snad jen, že je to film století. ()

MikO_NR_1909

Krstný Otec je jedným z vrcholov filmového plátna. Jak obsahom tak i mrazivo-chladnou interpretáciou, ktorá dotvára ostrosť scénických hrán (Občan Kane je ešte chladnejší a v mnohom ešte viac nedostupnejší a možno aj práve preto ho mám radšej). Skrátka všetko pečlivo odprezentované do najmenších detailov. Herci sa vžili do svojich rolí veľmi presvedčivo (Al Pacino, James Caan), zvlášť ale Marlon Brando (ten si kradne pozornosť na seba) a réžia Francisa Forda Coppolu je bezchybná... Akurát s odstupom času a po vážnej rozvahe musím konštatovať, že jak Rozhovor tak Apokalypsa je v rebríčkovej hierarchii samotného Coppolu o kus vyššie. To je pre zarytých päťhviezdičkových fanúšikov tak trochu krutá podpásovka :). ()

Ellmariachi

Mel jsem zde vypsaný rádoby koment na všechny tři díly. Když jsem si to přečetl, zjistil jsem, že to nemá smysl. Buď tenhle skvost uvidíte nebo nemá smysl cokoliv číst ani psát. Snad jen... nádhera, nádhera, nádhera....98 procent ()

Megalopolis staví kampaň na negativních recenzích

Megalopolis staví kampaň na negativních recenzích

21.08.2024

Jak všichni jistě už víte, legendární režisér Francis Ford Coppola (Rozhovor, Vyvolávač deště) na letošním 77. ročníku Festivalu v Cannes uvedl svůj dlouho chystaný opus magnum pod názvem Megalopolis… (více)

Paramount chystá remake Trestné lavice

Paramount chystá remake Trestné lavice