Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

juvelinokivi

PÝCHA A PŘEDSUDEK je moje oblíbená kniha a uznávám, že film z ní přejímá jen základní dějovou linku. Zatímco Austenová sleduje své postavy ironickým pohledem, Wright se na ně dívá shovívavě, s chápavým úsměvem. Proto filmový pan Darcy není vůbec pyšný a matka Elizabeth není hloupá husa. Ve filmu také, narozdíl od knihy, zabloudíme občas ze salónů na zadní dvůr plný hospodářského zvířectva a upocených čeledínů. Tyhle změny oproti předloze mi ale, kupodivu, v tomto případě vůbec nevadí. Wrightova PÝCHA A PŘEDSUDEK je prostě konzistentní dílo, ve kterém puntičkářský pan režisér skládá své umně naaranžované obrazy do nádherného celku (jen závěrečná scéna s Elizabeth a jejím otcem mi připadá až příliš dlouhá). Mimochodem - vřele doporučuji režisérův audiokomentář na DVD. Dozvíte se v něm například, proč jsou všechny dámy na plese oblečeny do bílých šatů, a mnoho dalších zajímavostí. Naopak varuji před českým dabingem - mnohdy tam postavy mluví úplně z cesty - překladatel patrně nejen že neumí anglicky, ale asi ani nečetl předlohu. ()

A.lis

Ačkoliv zápletky všech knih J. Austenové jsou velmi podobné (dívka v složitém společenském postavení, která je na svou dobu dosti svéráznou povahou, se buďto zamiluje do zajímavého muže, nebo naopak velmi dlouho tuhle lásku opomíjí), jsou všechny filmy na motivy jejích knih shlédnutelné, a dokonce se dají i přečíst v knižní předloze. A přestože mnozí vyzdvihují především její dílo Rozum a cit, já osobně musím říct, že z hlediska filmového zpracování u mě vede Pýcha a předsudek. Elizabeth Bennetová (Keira Knightley) je příjemně živá dívka, která má svoje nezměnitelné názory a není ochotná se podřídit společenským konvencím, ačkoliv by jí to mohlo jenom prospět. Je skvělá sestra a dobrá přítelkyně. Ale přesto není dokonalá, protože neumí vždycky tak úplně pochopit jednání svých blízkých, což z ní dělá lidštější charakter a tahle neoblomnost a jistá předpojatost ji málem připraví o její happy end. Pan Darcy se stal jistým pojmem a vzorem zajímavého a namyšleného muže, který přesto něčím přitahuje ženy a dívky v různém věkovém rozmezí. Matthew Macfadyen ho ztvárnil naprosto dokonale. Navíc tvoří s Keirou krásný pár na pohled, i po charakterové stránce. Dokonce si troufám tvrdit, že filmové zpracování doprovázené skvělým hudebním podkladem předčilo kvality jedné z nejlépe napsaných knih J. A. Ve filmu je snad ještě větším šokem než v knize okamžik, kdy se Darcy Elizabeth vyznává ze svých citů. Překvapení divák musí sdílet spolu s hlavní hrdinkou. Přesto vzhledem k té dojemné, ale ne laciné (jak to umí novodobé rádoby romantické filmy) diváka napadne: "Tak si ho kruci vezmi!" i když asi každý, kdo někdy film podobného zaměření viděl, odhadne, že hlavní hrdinové skončí v objetí, není to ta dokola omílající pohádka o lásce na první pohled, která musí překonat nástrahy ostatních. Naopak postavy musí čelit těm překážkám, které si do cesty postavily samy a to je úkol mnohem těžší. Film je vyšperkován působivými scénami jako ta, kde K. Knightley sedí na houpačce, skvěle pojatá je i návštěva sídla Darcyho a prohlídka jeho sochy, část v dešti, kdy Darcy zcela nečekaně vyznává Elizabeth lásku (viz. video) nebo závěrečné setkání na louce. A ještě jedna zajímavost - jako jeden z mála filmů je v českém znění snad ještě působivější než v originále. ()

baterka.27

Mám ráda knížky od Jane Austenové a mám ráda příběhy odehrávající se ve viktoriánské Anglii. Pýcha a předsudek je dle mého názoru dílo nejpovedenější, a film za knihou rozhodně nezaostává, spíše naopak. Oproti knize se ve filmu méně mluví a více koná, významné pohledy a emoce ve tvářích herců napoví mnohdy více než spousta zbytečných slov. Keira Knightley představující průměrně vypadající Elizabeth, je zkrátka krásná a roztomilá, a přestože se filmaři snažili zošklivit jí neforemnou parukou, jejich snahy byly marné. Do pana Darcyho jsem se zamilovala tak na třetí pohled, a film pro mě získal stálé kouzlo. ()

Arassuil

Na film jsem se podíval za odměnu, neboť jsem dočetl knihu. Zapůsobil velice slušným dojmem a přestože jsem měl obsah knihy čerstvě v paměti, žádná vyloženě slabá místa ve scénáři jsem nezaznamenal. Pan Darcy byl přesně takový jaký jsem očekával, a paní Benettová mě nezklamala už vůbec. Keira Knightley vypadá v historických kostýmech velice pěkně a film díky ní a jejím sestrám plynul více než příjemným tempem. ()

Ajka13

Podle mě jeden z nejlepších filmů natočených podle knih. Všichni představitelé (možná až na Bingleyho) mi na své postavy skvěle pasovali a mohla jsem si užít příběh, který mám tak ráda, i na filmovém plátně a nebyla jsem zklamaná, což se mi v poslední době děje často. Takže krásných 5*. ()

Efff

proboha svatyho, kdo tohleto prekladal?!?!? ta lama by zaslouzila vyliskat a ne vyplatu. Nejenze je to neskutecne mizerne, ale na nekolika mistech si to vylozene odporuje s logikou deje, prokristapana! Po nekolika letech jsem si pustila ze zvedavosti film v cestine, a takovou chybu uz pekne dlouho neudelam. Pokud si nechcete zcela zkazit hezky pribeh, ceske verzi se obloukem vyhnete. ()

katapultova

Moje srdeční záležitost. Až na pana Bingleyho se zcela ztotožňuji s obsazením (Matthew MacFadyen je prostě rozkošný, nabručený i milý, Keira Knightley možná moc hezká, každopádně slečna se správně ostrým jazykem). Rosamund Pike je jako Jane, nádherná, rodiče B. Blethyn a D. Sutherland přesvědčiví a Judi Dench jako obvykle výborná; její nafoukaná, povýšená, pomáhající a ponižující Lady Catherine je prostě přesná, T. Hollander je jako pan Collins prostě neuvěřitelný ve své poníženosti, jen pan Bingley vypadá spíš jako trdlo než mužský. Malou výtku bych měla k některým úpravám pasáží z knihy (chápu, že v některých případech musí ke změně dojít s ohledem na malý prostor na plátně, ale některé byly dle mého názoru zbytečné - třeba první žádost o ruku v dešti, druhá žádost o ruku ráno apod.), vyzdvihuji ovšem celkovou atmosféru, dostatečný spád, kameru a také výbornou hudbu Daria Marinelliho. Nezapomenutelná je závěrečná scéna točená za svítání, v níž kamera krásně zachytí ranní mlhy i vycházející slunce. Parádní je i ptačí zpěv z jednoho květnového rána. V porovnání se seriálem rozhodně film vítězí, a to i přes kratší stopáž, díky níž byly některé scény vynechány. P. S. Ten popisek od distributora vůbec nesedí. ()

BlackMolla

Taková láska mě opravdu dojímá.. knížku jsem nečetla, takže jsem nevěděla děj a pořád jsem trnula napětím a fandila jim.. moc krásné, tomu není co vytknout! ()

zero_zelo

nejsem zrovna velkej jedlík těhle romancí z věků minulých a jane austen asi hodně trpěla nedostatkem lásky a pochopení.... tak krásně zahraný, celý to tak nějak sedlo přesně na tu austenovou... keira knightley mě tak neskutečně srala s tou svojí důležitostí, že bych nejradši hodila něco po přijímači. žel bohu, je to známka dobrýho zpracování role :) no povedlo se.... ()

Monikastu

Krásný film, dokázal mě odtrhnout od všedních starostí a pěkně uspat. Moc se mi líbila hudba a celkově na mě tento film udělal bezvadný dojem. ()

Jinoch

Film o intrikách, hodnotách lidských vztahů, o tom, co jsme jim ochotni podřídit a pak také (samozřejmě) o pýše a předsudcích. Škoda, že tyto myšlenky nebyly převedeny na plátno zcela dotaženým způsobem... S výpravou, vydařenou kamerou nebo citlivě použitou hudbou jsem spokojen. To samé se dá říct i o ústřední dvojici, u které musím vyzdvihnout hlavně práci celkového výrazu a mimiky obličeje (zvláště v první půli jsem přímo hltal každý Keiřin / MacFaydenův pohled, který jako by mi vždy dával nahlédnout do toho, co se odehrává v jejich mysli) a také o dialozích, které v sobě vždy nesly poselství jistých lidských či morálních hodnot... Škoda několika horších hereckých výkonů, slabého vizuálního (i hudebního) podbarvení v určitých částech filmu a v neposlední řadě také zcela jasně a předvídatelně se ubírající dějové linky. Ovšem to, co filmu asi nejvíce podráží nohy je jeho celková rozpolcenost, kdy se Joe Wright snaží předat divákovi jak romantické drama, tak i silnou myšlenkovou úvahu a výsledek je bohužel někde mezi... Film má velký potenciál, který ovšem není plně využit, i přesto - 75% ()

Alchemilla

Vzhled filmu vč. kostýmů mi přijdou reálnější než ve stejnojmenném seriálu BBC z roku 1995. Hudba je roztomilá, vizuál filmu úžasný. Ale přesto pro mne seriál zůstává nejlepším přepisem knihy Pýcha a předsudek Jane Austen. Největší problém představují oba hlavní protagonisté - Matthew MacFadyen, který se, coby pan Darcy, zmohl jen na usoužený výraz a pro mne nemá dostatečné charisma. A ani Keira Kneightley, která seč se snaží hrát, co to jde, nedokázala naplnit mou knižní představu Lízinky. Chybí mi zde i jiskřivé dialogy plné jemné ironie, což je ovšem u Austenovské adaptace velká škoda. ()

HonziKaja

Nikdy mě jako (jěště) náctiletého příslušníka mužského pohlaví nenapadlo že mě dostane téměř dialogový romantický film na předlohu Jane Austenové, ke které jsem dostal jako znuděný gymnazista na hodinách literatury. Stalo se. Od výpravy přes úžasně zpracovaný scénář až po výborné obsazení je tohle pro mě jeden z nejlépe zpracovaných filmů na motivy nějáké knihy. ()

stepma

Na první dojem trochu křiklavé, na druhý dojem plné impresionistických dech beroucích záběrů. I po tolika shlédnutích mi rozbuší srdce, za což dokážu prominout všechny chyby. Hvězdička navíc za scénu u altánu, u které stále věřím, že jednou to dopadne a políbí se :-) Zatím nejlepší zpracování klasické anglické červené knihovny. ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)