Hory mají oči

(festivalový název)
  • USA The Hills Have Eyes (více)

Tuctová americká rodina s novorodeniatkom a dvoma psami si to hasí skrz vyprahnutú púšť do Kalifornie. Naskytnú sa problémy, minivan musí zaparkovať a naši hrdinovia sa ocitajú mimo civilizáciu, v zapadnutej plošine, pripomínajúcej mesačnú krajinu. Ide o priestor pre vzdušné cvičenia vojenských stíhačiek. A hlavne... brúsi si na nich zuby rodina domorodých kanibalov, žijúca v poblízkej jaskyni. Nízkorozpočtový horor, natočený za 230 tisíc amerických dolárov sa stal prekvapivým hitom. (POMO)

Wolvie

Původní Hory mají oči je jedním z filmů,bez kterých by se hororový žánr jen těžko obešel.Dnes už se na ně dívá trochu hůř,ale pořád jsou poctivou prací,kterou rozhodně oceňuji a jsem za ni vděčný. ()

GOREGASM

Tahle "klasika" potřebovala remake jako sůl, protože jde o hodně slabý odvar klasik sedmé dekády, který nemohl fungovat ani před pětatřiceti lety. Sebranka retardovaných hillbillies působí retardovaně do všech světových stran, o nějaké hrůze nemůže být samozřejmě řeč a ani Craven atmosféru nedokáže rozběsnit natolik, aby se vyhnul smutnému faktu, že nejvíce skličujícím zážitkem pro diváka je sluch devastující kvílení jedné relativně pohledné bloncky. 15% ()

MickeyStuma

Jisté rodině se na cestě do Kalifornie někde v kopcovité poušti poškodí auto. Netrvá dlouho a zažijí něco, co by je ani ve snu nenapadlo. Klasický slasher hrdě se řadící mezi podobné svým žánrem, který je už bohužel pozapomenutý. A je to škoda, neboť tímto Wes Craven, stojící jak za režií, tak i za scénářem, udělal skvělou práci. Vyvarovat se zbytečných efektů a celý příběh postavil na jednoduchosti, který dokáže hororové fanoušky usadit do sedačky i dnes. Pravda, zub času trochu zapracoval, ale to na věci nic nemění. Vysoká brutalita a drsnost záludných děsivých mutantů stále předčí očekávání. Poklidná počáteční pohoda se pomaloučku mění v napětí a strach, čím vyniká promyšlený dějový vývoj ve své následující krutosti a zběsilosti. I přes své stáří se nejedná o snímek pro slabé povahy. Ze strachu by nevyjeli ani na sebemenší výlet. Ano, jedná se o silnou konkurenci snímku Tobeho Hoopera z roku 1974 ´Texaský masakr motorovou pilou´ a to bez sebemenších servítek. ()

tranquill

Syrové až dokumentaristické, nejsou tam tuny krve, jak ve většině současných vyvražďovaček, ale mrazení a nepříjemné pocity se ohlížet navodí... ()

Henry Morgan

Teprve druhý film od tvůrce vřískotu či noční můry a musím říct, že je to znát. V dnešní době se na to dá koukat pouze s velkou tolerancí vůči postarší tvorbě. Mimochodem remake byl o mnoho lepší a to se nevidí tak často. Craven měl sice skvělej nápad, dobrý prostředí, vhodnou hororovou zápletku a skvělé záporné postavy, ale efekty, scénář a děj poněkud zaostávaly. Nejsem si jist, ale konec byl poněkud narychlo useknutý, což podtrhlo nízkorozpočtový a skoro debutový dojem. Je dobře, že si ten námět vzal teď někdo do parády a dál s ním pracoval, protože potenciál je vysoký, bohužel Cravenova výtěžnost je průměrná. Nehledě na to, že nejspíš neměl ani prostředky k tomu dotáhnout to do konce. ()

Alexandre

Nerad to píšu, protože jsem se na původní The Hills Have Eyes těšil, ale byl jsem zklamaný. Záporné postavy působí dost směšně, strach opravdu nenaženou, děj převážně nudí a v určitých napjatých momentech by nebylo špatné to nějak hudebně podkreslit. Samozřejmě, před nějakými 30 lety to působilo na diváka určitě silněji než dnes, a pokud to někdo považuje za klasiku, tak to beru, ale jak už jsem se zmínil, nic moc mi to nepřineslo. Začátek je nadějný, ale postupně to začíná nudit a nudit. Rád bych vyzdvihnul úžasné prostředí pouště, to je opravdu dokonalé, námět je zajímavý, ale vše ostatní jde stranou. Cravenův předchozí The Last House on the Left se mi líbil o něco víc. Jinak si snímku ale každopádně vážím, protože Aja s tímhle udělal divy a stvořil dechberoucí remake. ()

LabySo69

Rozjezd pěknej... Skvělá, děsivá atmosféra. První půle filmu je opravdu hodně líbivá. Ale když se pak objevěj ty "lidskýmasopožírající hovada", tak se atmosféra kamsi vytratí a je z toho docela komedie, jelikož ti, z nichž má jít strach, jsou spíš k smíchu. Musim říct, že mi teda seděli víc radiací zmutovaní hajzli v remakeu, než jakýsi obři v originále, už proto, že to nebyli takoví debilové a líp vypadali :)) ()

IronRocky

Originál je mnohem lepší než remake. Film má celkem slušnou atmosféru a drží dobré tempo a napětí a vůbec jsem se nenudil. ()

Kozy9

Hory majú očká je pre mňa očividným sklamaním a filmárskym zlyhaním. Prvé scény slubne už od útleho začiatku vzbudzovali veľké očakávania, no pár hodnotných momentov je zotretých z povrchu zemského v zlomku sekundy. Prvá vec pri ktorej vám zamrzne úsmev je odfláknutá zápletka, respektíve dobre navrhnutá, ale zle a nelogicky zrealizovaná. Potom už nasleduje iba dlhočízna nuda. Áno napätie sa stupňuje, ale film postráda možnosť získať si diváka. Záporáci sú biedne vykreslený a moc sa o nich nedozvedáme. Hlavné postavy jednajú afektovane, amatérsky a miestami nelogicky. Koniec je ako zlý sen, strihnutý v najlepšom, presne ako úbohosť zvaná Texaský Masaker... Neviem, čo ľudia vidia na týchto filmoch, mám rád horori aj staré snímky ale z hovna bič neupleteš. A toto platí duplom, ak berieme do úvahy chýbajúci hlavnú melódiu a potláčané prvky hororu či akejkoľvek brutality. CELKOVÉ HODNOTENIE: 30%. OPLATÍ SA ZAKÚPIŤ: Iba v dvoch špecifických príapadoch. Prvý: Chcete mať zbierku všetkých filmov na svete. Za druhé: Chcete mať zbierku všetkých starých hororov. ()

Knor

Teda, že to bude až tak dobrý jsem nečekal. Ajův remake z r. 2006 je luxusní a nedám naněj dopustit a myslel jsem, že tohle bude jen taková blbost, která bude vypadat amatérsky a nic víc. Ale to byl omyl přátelé ... strach i napětí tu je, nenudí to a i přes to, že kanibalové vypadají jako neandrtálci, tak z nich trochu děsu jde, i když před čtyřiceti lety to působilo asi daleko víc. Každopádně jsem spokojen a překvapenej, že jde fakt o dobrej horor, kterej si slávu určitě zasloužil. ()

Pauliee

Len priemerný béčkový horor od Cravena. Podľa komentárov som veľa nečakal a veľa som ani nedostal. Strach u mňa nefungoval, teda som sa po väčšinu času nudil. Dúfal som, že to zachránia aspoň nejaké gore zábery, ale to som čakal márne. Nehovorím teraz o celom filme, pretože svetlé momenty sa tam nájdu. Napríklad ku koncu to je dobré, lebo to nabralo aspoň trocha akcie. Ale ako si pamätám ešte pred nejakým tým rokom čo som videl remake tak myslím, že bol oveľa lepší, ale pozriem si ho určite znova nech sa o tom definitívne presvedčím. ()

Blazkowicz

Tak tohle se s Leatherfacem nemůže absolutně rovnat. I kdybych přihlédl k roku tvorby (a to jakože dělám), stejně mi vychází mega trapárna. Čekal bych nějaké hezké stvůry a místo toho jsem dostal pračlověka z doby kamenné, který se domlouvá přes vysílačky. Úplně tam chyběli ti mamuti ještě. (Ne)herecké obsazení je prachbídné. Já taky dokážu ječet do kamery nebo pronášet nesouvislé věty. A co hlavně chybí je horor a napětí. Jediný, kdo ve filmu za něco stojí je pes a Michael Berryman (už od pohledu). 1+* ()

adamix

Hodinu som mal skutočne pocit, že po veľmi dlhej dobe sledujem skutočný a nefalšovaný horor. Craven bol klasik, ktorý si z Hooperovej kultovky odniesol to najlepšie a preniesol to do vlastnej vízie. Tentoraz však dejisko preniesol do nehostinnej púšte, vopchal do nej partiu nebezpečných individuí a namiesto partie so škriekajúcou blondínkou tu máme stroskotanú rodinku so škriekajúcou blondínkou. Po koniec masakru v karavane je to bravúrny horor s atmosférou a značnou mierou brutality, potom to klesne na zrýchlenú vyvražďovačku a zo skupiny kanibalov sa stane stádo klaunov, ktorým polovicu členov prehryzne krčnú tepnu nemecký ovčiak. Prvá hodina za 5*, zvyšok za 2*. ()

Pitryx

Tak mne to nijak nenadchlo ani když jsem to viděl poprvé. To jsem toho ještě o splatterech moc nevěděl a čekal jsme něco o hodně lepšího. Prostředí sice působilo depresivně, ale to bylo asi tak vše. Film mne nechal zcela chladným a zklamaným. A to už vůbec nerozvádím téma na konec celého filmu. Nevím co na něm kdo viděl, ale já jej považuji za hodně podprůměrný s bídou tak na dvacet procent. A to mám ještě přimhouřené oko. ()

elanista1

Nie som vobec zastanca remakov. Ked som pozeral film z 2006 ani som netusil, ze to remake je, lebo o tomto som nevedel. Preto som Cravena chcel pozriet hlavne na uspokojenie svojho svedomia, ked uz pre nic ine. Ked to mam porovnavat s Texaskym masakrom, tak Hooper bol presvedcivejsi.Zaporaci vobec nevyzaruju dostatok tej pravej energie, skor sa spravaju komicky a nie su velmi hrozostrasni,hoci scena v karavane moje sklamanie troska znizuje. Nie je tu vela napatia, koniec sa mi tiez zda az prilis otvoreny. ()

Nikolas__

Ve své podstatě mírné zklamání. Čekal jsem o hodně lepší postavy, jak u kanibalů, tak u kladných postav. Dobrý hixploitation, ale žádnou lepší pochvalu teď bohužel nevymyslím. Každopádně ten film funguje a to je důležité. Konec ale skončil tam, kde konec prostě končit nemá. Remake má nad tímto extrémní náskok. Kolem 71% ()

Skretule

Další z původních filmů, který jasně potvrzuje to, že je absolutně zbytečné točit řadu přihlouplých a nechutných remaků když předloha je mnohem zdařilejší a působivější. ()

Wes Craven (1939-2015)

Wes Craven (1939-2015)

31.08.2015

Festival otrlého diváka III.

Festival otrlého diváka III.

09.03.2007

Krev, duchové, strach… Aja

Krev, duchové, strach… Aja

26.11.2005

Mladý francouzský režisér Alexandre Aja se rozhodl vybudovat svoji kariéru na slasher hororu. Zatímco v našich kinech běží Noc s nabroušenou břitvou, v níž neznámý příchozí terorizuje jednu rodinu,… (více)

Remake Cravenovej klasiky

Remake Cravenovej klasiky

18.06.2005

27. júna sa začne produkcia pred niekoľkými mesiacmi ohláseného remaku kultového hororu Wesa Cravena, a tým nemám na mysli Nočnú moru v Elm Street, ale u nás o niečo menej známy THE HILLS HAVE EYES o… (více)