Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

DansteR

"Give an Arab a sword, he makes a knife."...no průměrný akční "fantasy" film :-)...Antonio hraje dobře, ale viking to neni a nepasuje tam, navíc podporuje skutečnost, že by to měla být i komedie. Bez něj by se na to možná dívalo ještě líp. Nic moc 60%, ale je to dívatelné. ()

Aronther

Co si většina lidí vůbec neuvědomuje, je fakt, že film byl natočen podle zápisků Ahmeda ibn Fadlána, který roku 922 opravdu cestoval mezi Vikingy, kteří opravdu bojovali s Vendoly. Co ale ve filmu zapomněli říct, bylo, že ibn Fadlánovy popisy Vendolů byly natolik realistické, že přesvědčily značný počet badatelů nejen o své pravdivosti, ale především o tom, že hluboko na severu přežila malá populace homo sapiens neanderthalis. Škoda, že do filmu nezahrnuli i tenhle fakt, bylo by to mnohem zajímavější. Kostýmy vytvořil šílený magor bez kouska smyslu pro historii a srazil kvalitu filmu. Jinak je atmosféra výborná a když jsem film viděl jako desetiletý kluk, udělal na mě dojem a chvílemi jsem se opravdu bál :). ()

moriero

Většině filmů podle Crichtonovy předlohy chybí jen hvězdička k dokonalosti. Vždy mají dechberoucí výpravu, podmanivou hudbu i zajímavý námět. Někdy ani nevíte, co přesně byste tomu vytkli (viz Kongo, Koule nebo Proud času, mohly to být kultovní snímky, ale něčím se stávají jen lehkým nadprůměrem). 13th Warrior je na tom podobně. Výtečný začátek utrpěl v polovině filmu záhadnou újmu a film sklouznul do nezáživného finále. Později jsem se dozvěděl, že se režisér McTiernan nepohodl s autorem Crichtonem, který to dotočil za něj. Ale ještě po scénu v jeskyni mohu s čistým svědomím podotknout, že jsem viděl filmový skvost. ()

R.I.S.A

Jden z prvních filmů co sem si kupoval origo na DVD koukal sem na něj asi 50x dokola páč to byl první film viděn na dvd i s domácim kinem který mi dovezli ještě tenkrát z Němec za takoví prachy že bych za to dneska měl auto :D I když to neni uplně bombička , díky vzpomínkam dávam hodnocení vejš :) ()

Merenre

Tento film jsem měl vždy docela rád, ač objektivně nejde o žádné veledílo. Obsazení je nanejvýš podařené, v čele zejména s nezapomenutelným sympaťákem Dennisem Storhoiem a Vladimírem Kulichem, který je tak drsný, že by porazil Chucka Norrise v závodu kolem světa na rotopedu. Filmu ubírá hlavně fakt, že se odehrává neustále ve tmě, což nesnáším - lepší volbou je rozhlasová hra. Ale i tak je to celkem příjemná, dobrodružná, dostatečně dravá a syrová podívaná. Zatímco kniha ve mě žádné zvláštní dojmy nezanechala a už si ji sotva pamatuju, film mi utkvěl velmi. A propos, němělo by se to jmenovat spíš Varjagové? ()

Soth

Film my puberty, jen v kine jsem na tom byl 3x :) A dodnes me bere jak vyborna hudba, tak i ty scenerie a boje. Po precteni knihy to bylo na jednu * dolu, ale sakra, tenhle film muzu videt klidne 2x za den! ()

pold

Slizký Banderas, a směšné scény s vybrušováním šavle z meče.... celkové slabé. Ale aspoň se dostala do obecného povědomí zápletka Beowulfa (vendolové - Grendel, matka jako klíč ... ). ()

brasek

Na tento snímok mám slabosť. Videl som ho asi dvadsaťkrát a stále ma baví. Solídne historické dobrodružstvo s plne funkčnou atmosférou, napätím a mysterióznym nepriateľom. ()

PTuranyi

Už je to dávno čo som čítal knihu Michaela Crichtona, ktorá bola predlohou tohto filmu, ale pokiaľ si pamätám, tak v knihe vydržalo napätie a pocit tajomstva pomerne dlho. To sa žiaľ filmovej produkcii nepodarilo a tajomstvo jemne nadhodené na začiatku prežije prvú bitku a následne sa rozpadne. Kamera a zvuk síce usilovne pracujú na vytvorení akejsi atmosféry, ale jej úsilie troskotá na strihu. Ten akoby sa príliš ponáhľal a častokrát ukončí scénu skôr ako doznie jej potenciál. Takto uponáhľane seká scény jednu za druhou až divák zistí, že kúzlo je preč. Pritom aj herci sa celkom snažia a Antoniovi Banderasovi a partičke, ktorú sprevádza nie je veľmi čo vytknúť. Celok tak pripomína odfláknutého Conana ničiteľa s trinástimi bohatiermi namiesto jedného. 50% ()

Hicks

Nevyužitý potenciál. Za ty prachy to mohl být velkolepý opus, ale bohužel. Když srovnám Gladiátora a Vikingy, tak je to rozdíl třídy. Ve prospěch Scotta, samozřejmě. Ale špatné to není, atmosféra chladného severu dávných let i bojové odhodlání Vikingů působí velmi věrohodně. Co mě však jednoznačně chybí? Hrdinská monumentální hudba. To je základ pro každý podobně laděný film. Taková hymna jako je song " way to asa bay" od Bathory by se do filmu Vikingové náramně hodila! ()

Werewolf2

No, neni zrovna nejlepsi film s Panderasem, ale uz jenom kvuli nemu se na to da divat. Ze zacatku to ma dokonce i napinavy dej... ()

Váša

Hle, vidím svého otce... Výborný příběh, skvěle zahraný podle dokonalého scénáře. Film přináší jedinečný pohled do života vikingů i na střet kultur. Ukazuje jakou cenu má život, přátelství i láska. ()

Canniosh

Nechápu hodnocení ostatních, protože pro mně je tento film naprosto kultovním. Nejen, že má ten správný šmrnc McTiernanových akčňáren, ale navíc má i hlavu a patu. Děsivé odkrývání pravdy o ohnivé sani, ukázkové dechberoucí poslední momenty před boji, výborné souboje a celkově kompaktní příběh jsou hnacím motorem tohoto výborného akčně-historického snímku. ()

DaveManiak

Jó, kdybych se taky takhle moch naučit za pár minut u ohníčku cizí řeč... Jinak kostýmy příšerný a herecký výkony slušně řečeno- nepřesvědčivý. ()

Pruďas

Neskutečná americká slátanina. Znám hodně lidí, co tohle srovnávají třeba s Gladiátorem(ti jsou naštěstí bez filmového vkusu). Podle mého nároru dementní režie, divná kamera, předvídatelnej scénář, akční scény naschvál natočeny ve tmě, aby divák neviděl jak sou natočeny trapně. 1* dávám jen za Antonia Banderase. A rychlokurzík vikingského jazyka???? BLBOST ()

jcall2bad

Dost možná nejnudnější historický film, jaký jsem kdy viděl. Antonio se snaží ze všech sil zahrát úplného nováčka, ale tak nějak se mu to nedaří. Bitvy byly ubohé a všem těm rádoby drsným bojovníkům jsem nic jiného, než bolestivou smrt ani nepřál. A scéna, která se tak snaží být napínavá (všichni jakože spí a čekají, následuje boj) je směšná. ()

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)