Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

berusche

Tak jak to tady umí s arabským mečem Banderas to neuměl ani Freeman ve starém Hoodovi! Pokud k tomuhle dílku přistoupí divák jako k pohádce, neměl by být zklamán, já rozhodně nebyla. Scény vám dokonce přijdou i vtipné. Vtip je totiž jedna z dalších věcí, které tomuhle snímku neschází. Ostatně, co kdo žádal? Vždyť je to definováno jako fantasy :) ()

TheDon

" Má matka byla čistá žena, ty z děvky vzešlý prasožroute ", Toník hraje přesvědčivě svýho Alláh Ahmed Íbn Akbara, Vláďa Kulich svýho Thora a zbytek podařeně přicmrndává. Kluci z jeskyně jsou taky povedení a abych pravdu řekl, nějak mě na tom filmu nic moc nevadilo. Kostýmy? A koho to sere? To mám gůglit, jaký triko se nosilo v desátým století? Nejsem trol ani trotl. U mě dobrý. 80% ()

Martin741

Vikingove od Mc Tiernana je sci-fi, aj akcnym filmom zaroven a niektore sceny mali nadych hororu /scena v jaskyniach ..../ No nic to, stredovek posobi dobre, k tomu aj prisery prichadzajuce z hmly. 36 % ()

Figu

Po letech jsem si vyšlápl opět s Ahmedem Ibn Fadlánem do kraje plnýho temna a musím i s pomocí svině nostalgie konstatovat, že tenhle kousek je těžce nedoceněnej! Banderas je sympatickej a fandíte mu stejně jak celé bandě drsnejch Vikingů. Ve filmu tenkrát úžasně zafungoval faktor strachu z neznáma, to je dokonalý. Kdykoliv padla mlha a přicházela "ohnivá saň", nahánělo to jistou dávku napětí a strachu! McTiernan holt uměl! Výbornej biják! 90% ()

marcek

I když na CSFD tenhle film moc uspěch jak vidím nemá, nemůžu si pomoct. Mě se to prostě líbilo. Banderas s těma jeho šavlema nebo jak se to jmenuje je prostě parádní :) ()

Elyssea

Hrůza. Slušný začátek s dobrým prostředkem, ale konec je příšerný. Poslední čtvrt hodinku bych vystřihla. Promiňte, ale polomrtvý král otrávený jakýmsi jedem zabije naprosto zdravého velitele těch medvědů asi třemi ranami, aniž by se "medvěd" jakkoli bránil. Drtivá přesila se tedy na povel otočí a odcválá kamsi pryč. The end. Čekala jsem na závěr monumentální bitvu, která by završela celkově slušnou podívanou a místo toho mi režisér "plivne" do tváře. Náznaky, které se ve film celou dobu objevovaly (Banderas s místní blondýnou, třináctý válečník) se nakonec projevily jako úplně zbytečné. (Blondýna na konci Banderasovi odplouvajícímu pryč ani nezamávala, třináctý válečník-Banderas se prokázal vyjímečně jedině tak, že byl o dvě kapky chytřejší a rychleji mu to vnímalo). Závěr mi zničil naprosto celý dojem z filmu. Příště tedy ne, děkuji. ()

Flaxik

Léta si marně lámu hlavu, proč byl tenhle film ve své době strhaný více než mé ranní rysy. Bude to zřejmě nešťastnou dobou. Stačilo počkat tři roky a uvést ho jako plnotučnou hrdinskou fantasy, což by pro distributory po úspěchu Pána prstenů asi nebyl takový problém. Bohužel v roce 1999 byla fantasy mrtvý žánr a tak nějakého psychopata napadlo prodat to jako historický film. Zvláštní, ani předloha přece nebyla historickým dílem (i Crichton to prezentoval jako horor s prvky scifi) a přesto se tady v komentářích dočítám odsudky místních profesionálních historiků na téma vikingského šatníku, zbraní a podobné zhovadilosti. Děj filmu odsýpá jaksepatří, povinná love story nezabírá zas tolik místa (možná také jeden z důvodů neúspěchu), arabáš Panděras je k sežrání a parta dvanácti Seveřanů je krásnou přehlídkou archetypálních vikingských ksichtů. A Vladík Kulich...jeho závěrečné usednutí na trůn je rozhodně památnou scénou, u které každý fantasy fanoušek musí okovanou pěstí utřít zpocené oko. ()

ad

Ve chvíli,kdy se hrdina naučil Keltsky za pár záběrů odposlouchávání jsem to vzdal a vrátil se asi o hodinu později...mnohé se nezměnilo... ()

cubajz

dobrodružný námrd se spoustou usekaných hlav a podobných fajn věcí, záhadnou atmosférou, skvělým Banderasem a partičkou těch nejvikingovatějších vikingů jací byli na filmovém plátně kdy k vidění! ()

C0r0ner

Ne, že by to byla kdovíjaká přehlídka kvality nebo logiky, ale zato se mi líbil ten temný fantasy háv, ve kterém se celý film nesl. Navíc k tomu byl dobrý scénář, který se nesral s postavami a zlá frakce byla tak dobře představená, že její nástup byl slušně atmosférický. McTiernan ale umí líp, o tom žádná. 70% ()

pakobylka

----- "Války se vyhrávají vůlí." ----- Pradávný a náležitě drsný a krvavý příběh z pradávných a adekvátně drsných a krvavých časů ... o děsivém přízraku, jehož jméno jste nesměli vyslovit ... a o třinácti bojovnících, kteří podstoupili dlouhou cestu, aby se s ním utkali - aby uťali hlavu hydře. Ale v první řadě o nezměrné odvaze, o cti - a o tom nejsprávnějším chlapském přátelství, které nezná hranice, může spojit příslušníky různých národů a neptá se na náboženství. A protože svým přímým a absolutně nezáludným tahem na branku mě velice snadno a rychle dostal na svou stranu, odmítám rozebírat detaily jeho dějové linie a už vůbec se nehodlám zatěžovat přemítáním o věrohodnosti použitých dobových rekvizit - neboť o ně nejde, pro samotný příběh nejsou ani zdaleka důležité. P.S.: Kdo si myslí, že Antonio Banderas alias Ahmed Ibn Fadlán se naučil cizí jazyk za jediný večer (popřípadě za několik málo večerů), asi se špatně díval. ()

PavelVanekArt

Hle, zde vidím svého otce. Hle, zde vidím svou matku, své sestry a své bratry. Hle, zde vidím zástup mého lidu k samému počátku. Hle, oni mě volají, vyzívají mě, abych přijal místo v sálech Valhaly, kde udatní mohou žít navěky. Co jako chcete, výdyť je to SVÝM způsobem kurva epický. Severská mytologie a historie z první ruky. Plná palba. ()

c.tucker

Celkově to je film koukatelný a zábavný. Jsou zde sice nějaké minely (rychle se naučil řeč apod.), ale jinak seveřané jsou dobří válečníci a arabové dobří básníci. ()

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)