Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

Lindushka

Ale chcela by som mať schopnosť učiť sa cudzie jazyky spôsobom Banderasa v tomto filme :))) To je tak absurdné, až si človek povie, že si z neho niekto asi robí dobrý deň :))) ()

Judas

John McTiernan má prostě styl, který mi sedí. Vikingové je pro mě velmi pěkný dobrodružný snímek, i když není historicky přesný. ()

Joll

Mě se tento film líbil a nechápu proč ho někteří tak strašně haní.To že využli scénáristických berliček, jako že se někdo u ohně naučí vikingsky mi je srdečně jedno.Věřím, že někteří by byli daleko radši kdyby Banderas celý film nerozuměl zhola nic a s nikým nemluvil a nebo by tam běhal náhodně najatý překladatel, ale některé berličky je třeba odpustit, tento film si nikdy nehrál na historický opus, ale je to dobrodružně akčí Fantasy, kde se dá prominout leccos.Pro mě to byla příjemě zábavná jízda u které jsem se dobře bavil, rozhodně nenudil a už vůbec nedumal nad některými scénaristickými či režijními prohřešky.Dost mě mrzí, že takových filmů není vice v záplavě tuny Horrorů, thrillerů, komedií a dramat které se na nás poslední dobou jen hrnou.Sice se to dalo zvládnout lépe. ale na druhou stranu, kterej film ne :)Prostě kdo chce hledat chyby dozajista je najde a hned několik, kdo se chce bavit se podle mě pobaví královsky. ()

Krchy

Hodnocení moc nechápu, já mám pro tenhle film slabost a můžu na něj koukat furt. Hvězda dolů je jen za jistou zkratkovitost, dost chaotické bojové scény a podle mě zbytečnou mystiku. ()

DHDV

Krásná výprava, dobré herecké výkony, průměrný scénář a celkem dobrá atmosféra. Dávám 4 hvězdy za takovou drsnější pohádku (za pohádku, která nenudí!!) … ()

Wolvie

Předražený,problematický film,který schytal kritiku kde mohl.Ale já jsem ho viděl hned třikrát a pokaždé jsem si jej dost užil jako nekompromisní eRko,které se možná nestará o nějaké historické reálie,má prostinký děj a vůbec je to celé spíš béčkovité (s podivem,když se dívám na rozpočet) ale má to atmosféru a kouzlo,skvělou hudbu a především skvostného Banderase.Ukřižujte mě,ale mě se ten film líbí! ()

Adm.Nelson

Také fajn krvavo špinavé a dobrodružstvom nasýtené pozeranie. Navyše filmy s Vikingami (ak nie sú vyložene blbé) sú moja slabosť. 8/10 ()

helloween93

Nevím, přišlo mi to takové o ničem. Parta 13ti válečníků jde bojovat proti barbarskému kmeni, a to je podstata celého filmu. Nikde není ani zmíňka o tom co jsou jejich protivníci zač, proč neustále útočí. Prostě totálně slabý scénář, který nezachrání ani vydařené bojové scény. Banderas tu v příběhu nehraje až tolik podstatnou roli, i když je hlavní postava. Byl to divný film. ()

burton

Začíná to moc hezky, putováním arabského a vzdělaného muže Ahmeda s bandou divokých, servítky si neberoucích Vikingů zpět do jejich severské země, která je neustále atakována a drancována primitivními potvorami. Jsou to samozřejmě také válečníci, jen ještě o pár levelů níže s módou, hygienou a komunikací, než moji oblíbení Vikingové. Takže Ahmed jede, po cestě se naučí Vikingsky a vyjasní si některé chlapské záležitosti, jako je velikost koně, ušlechtilost matky a mytí po jídle. No ale jakmile dorazí do vsi, kde žijí jeho noví přátelé ve zbrani, začne se děj filmu točit samozřejmě kolem bojů a plánovaného poražení potvor odvedle. Moc mě ty krvavé řeže, odehrávající se za děsuplného řvaní všech a řinčení zbraní nebavili, spíše se mi líbila sofistikovaná zábava první půle filmu. ()

Kirman

Dívaje se na tento dobrodružný film po letech (ano, jako pubescent jsem neměl výhrad) - zvažuji změnu hodnocení na pouhé **. Příběh je zajímavý (ke knižní předloze jsem se nedostal), ale naneštěstí pokulhává zpracování, vnímám to jako dobrodružné "béčko" a nezachrání to ani Tonda Bananas ohánějící se mírně zahnutým mečem. Za těch pár povedených scén nechávám tři *. ()

Raziel_cz

Tenhle film jsem strašně dlouho odkládal a teď mě to mrzí, je totiž fakt dost super. Tedy, scénář není nijak zvlášť objevný a ačkoliv toho o historii a zvycích vikingů a divokých kmenů zase tolik nevím, spousta věcí se mi moc přesně nejeví, což Třináctému válečníkovi ale ani náhodou neubírá na zábavnosti. Koneckonců taky nejde o historický snímek, ale akční. Příběh je docela jednoduchý – arabský učenec Antonio Banderas se na základě proroctví přidá k Vladimíru Kulichovi a jeho komandu vikingů, aby se vydali pomoct vládci osady ohrožované divochy. To je všechno. Některé pasáže jsou sice přitažené za vlasy, hlavně ta, kde se Banderas naučí cizí jazyk asi tak za pět minut, ale aspoň se tu všechno děje bez zbytečných keců. Akce je zpočátku hodně tmavá a někdy nepřehledná (Crichton si asi zkoušel režii), ale to se postupně zlepší a ty důležité části jsou natočené moc pěkně. Do toho hraje skvělá hudba, která dokáže i na úkor poměrně přízemního ladění filmu pozvednout mnoho scén až k epičnosti, a McTiernan nešel daleko ani pro nějaký ten kýbl krve. Ostatně když do sebe na plátně postavy řežou meči a palicemi, těžko by se to obešlo bez nehezkých zranění. Šípy v hlavě, otevřené hrudníky, usekané hnáty a krev v očích jsou tu běžná praxe. Úplně nejvíc se mi ale líbili divoši, již jako by vypadli z Conana nebo podobně drsné fantasy. Jsou opravdu hroziví a části s nimi mají zpravidla parádní atmosféru. On je snímek vůbec parádní; pokud máte slabost pro severské válečníky, neměli byste ho minout. ()

MickeyStuma

Nechápu český distribuční název. Originální '13 VÁLEČNÍK' jasně poukazuje na postavu Araba, kterého výborně ztvárnil Antonio Banderas. A o něm především příběh je. John McTierman vizuálně zopakoval vše, co jsme od něj už v minulosti měli možnost vidět. Všímavý divák pozná spoustu odkazů na jeho předchozí snímky. Dějství má takřka detektivní atmosféru v drsném válečném pojetí, ve kterém nic není takové jak vypadá a jak se o tom hovoří. Strach z neznámého ale není na místě. Alespoň pro Vikingy. Absolutně špičkové herecké výkony hlavně u představitelů statných Vikingů. I výprava je honosná. Škoda jen nepodařeného finále, kde je jasně poznat, že poslední válečnou vřavu už netočil McTierman. Jeho spory s Michaelem Crichtonem způsobili, že to nakonec dotočil Crichton sám. Ono se tu vůbec hodně válčí, což je hlavní synonymum tohoto snímku. Dobrodružný příběh říznutý až téměř hororem nedopadl sice nejhůř, ale přeci jen mohl být daleko lepší. Aspoň ten konec. ()

Besyn

Tak tady se něco fakt podělalo !!! Ze začátku to vypadá dobře (zeména scéna,kdy Banderas poprvé promluví švédsky je neodolatelná),a scény ve kterých se seznamujeme s běsněním oněch lidojedů jsou příjemně mrazivé.Ale jakmile příjdou první souboje ,které jsou tak chaoticky a nepřehledně stříhané,že vůbec nevíte "voco právě go",jde to celé do háje a konec je natolik slabý a chaotický,že svrhuje toto nepovedené dílko do jakžtak podprůměru !!! Navíc Banderas se do této role vůbec nehodí. ()

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)