Souboj Titánů

• Velká Británie Clash of the Titans (více)

Mocný bůh Zeus zničí království krále Acrisia jako trest za to, že dal vlastní dceru a jejího právě narozeného syna Persea svrhnout do moře. Zatímco poslední z titánů Kraken ničí království, Perseus, který je ve skutečnosti Diovým potomkem, i jeho matka, jsou bezpečně dopraveni na ostrov Serifos. Kalibos, syn bohyně Thetis, už takové štěstí nemá, protože ho Zeus změní v netvora jako trest za to, že vyhubil Diovo stádo létajících koní. O princeznu Andromedu, kterou si měl vzít za ženu, se tak sice mohl ucházet každý, jenže všichni zatím skončili na hranici, protože nedokázali uhádnout její hádanku a tím zlomit prokletí. Perseus, kterého Thetis z pomsty přenesla do fénického města Džopy, je okouzlen krásou Andromedy a rozhodne se ji získat. Využije magických zbraní, kterými ho vybavili bohové na příkaz Dia, a v nebezpečné noční výpravě se mu podaří odhalit odpověď na novou hádanku. Radost však netrvá dlouho, protože marnivá královna Kasiopeia urazí Thetis a bohyně žádá jako odplatu smrt pro Andromedu. Kasiopeia ji musí za třicet dnů na mořském břehu obětovat Krakenovi. Pouhých třicet dnů má tak Perseus na to, aby své milované zachránil život. (TV Nova)

SOLOM.

Na tento film nedám dopustit a to ani po těch letech, kdy jsem to viděl poprvé. Přestože již dnešním generacím budou filmové triky připadat spíše hrozné, nežli „děsivé“ v tehdejší době to byla bomba. Ještě dnes si pamatuji jak jsme jeli na dovolenou busem do Španělska a řidiči nám to tam pustili. Většina lidí to žrala stejně jako já cca ve 12 letech. Ovšem i dnes po třicítce mám k tomuto filmu jen jen samou chválu. Nedostatky házím za hlavu, protože příběh byl prostě dokonalý, stejně jako herecké výkony, Medúsa či Kraken. Nadprůměrné hodnocení nedávám jen z nostalgie, ale hlavně se pořád skláním před tvůrci tohoto filmu za skvělý zážitek při jeho sledování, který zřejmě nikdy nevyprchá. 80%. ()

eraserhead666

Společně s Nekonečným příběhem dětská láska, která vydržela až do dospělosti. Prostě srdeční záležitost. Miluju ten film, je skvělý. Medusa mi v dětství připravila pěkných pár perných nočních chvilek (já se jí fakt bál, kurva bál, a je děsivá pořád), stejně tak Calibos a Kraken. Tenhle film se nesleduje, ten se prožívá. ()

Sofia

Klasika mého dětství. Triky jsou z dnešního hlediska už sice zastaralé, ale to nic nemění na tom, že do tohohle filmu se povedlo nacpat to nejlepší z řecké mytologie a povedle se to na jedničku. ()

ARI50

Ano jen jedna hvězda a to neříkám že je to blbost nebo špatné na dobu je ve filmu solidní dávka skvělých věci a zajímavý příběh a vše okolo ale prostě nebudu ohlížet na rok a ostatní hodnocení určitě viděno dřív jako nový ale podle mě jednička je slušná a pro mě významná protože jako dítě sem to viděl a dobře se to zavrtalo i dnes do hlavy. ()

Necrotongue

Bez mučení přiznávám, že by u tohoto snímku mé hodnocení nostalgičtější být nemohlo. Přesně si pamatuji, do které třídy základní školy jsem chodil, když jsem film viděl v našem (dnes už neexistujícím) kině poprvé, přesně si pamatuji, že jsem si v obou následujících dnech promítání zopakoval, a stejně tak si pamatuji, jak jsem byl z této záležitosti nadšený. A to je co říct; většinou si totiž nepamatuji ani to, co jsem dělal předevčírem. Snímek se celá dlouhá léta držel mezi mými pětihvězdičkovými oblíbenci, takže jsem trochu smutný z faktu, že to po dnešku končí. Já při hodnocení starších filmů beru ohled na dobu jejich vzniku, ale úroveň triků mě při dnešní repríze mocně zklamala. A jakoby na tom nebylo dost, i v ději to občas povážlivě zaskřípalo a já jsem si uvědomil, že už se mi to někdejší nadšení nepodaří zažít. Ale i tak mě tahle báje nebo, chcete-li, hororová pohádka pořád slušně bavila, a i když objektivně uznávám, že si takto vysoké hodnocení nezaslouží, subjektivně jí ponechám alespoň čtyři kousky. / Poučení: Vystupují-li v příběhu bohové, je logika zbytečná, stačí věřit. ()

N.Strauber

Upozorňuju, že dříve jsem viděl ten nový paskvil, kterému jsem dal o tři hvězdičky méně. A jsem přesvědčený, že zvláště když oba snímky i s přihlédnutím k době vzniku porovnáme, nejedná se o nespravedlivé hodnocení. Toto je především krásný film s až nepochopitelnou atmosférou, který diváka chytne a už nepustí. Zásluhu na tom má příběh, který nepoůsobí nesmyslně, působivé záběry, herci a triky podstatně starší, než celý film, které ale tím spíše mají své kouzlo a hodí se sem. Ve zpracování z letošního roku jsou efekty zajisté na vyšší úrovni, má to avšak jeden háček: alespoň ve 3D vlastně nejsou vidět. :) Dívat se na tento starý Souboj Titánů ve slunečních brýlích, máme tu stejný "3D účinek" jako u toho nového bezkrevného zpracování. Stejně je to zvláštní, Avatar ani Alenka po nasazení 3D-brýlí nezčernaly, kdežto Titáni ano... :-) To už jsme se ale dostali jinam. Ještě k hercům: ansámbl si celkově zaslouží pochvalu, byť ten hlavní, Harry Hamlin, mi zvlášť ze začátku připomínal Marka Hamilla ve SW (což zas taková pochvala není), ale nakonec jsem ho akceptoval spíš než Sama Worthingtona, kterému asi neřekli, že už nehraje v Avatarovi, ale v jiném filmu. Ach jo, proč pořád skáču z roku 1981 do roku 2010...? Nevíte...? Už radši skončím, je hluboká noc, 2 hodiny 16 minut; je čas jít spát. Akorát dodám, že nemohli vybrat dokonalejšího a vhodnějšího herce pro nejvyššího boha než Dia herectví Laurence Oliviera. Sice by bylo nejstylovější, kdyby byl Zeus jeho poslední rolí, avšak je ale samozřejmě dobře, že pak žil ještě 8 let a objevil se v dalších filmových dílech. ()

ScarPoul

Klasika, ktorá sa stala kultom a ktorá ani po skoro 30 rokov nestráca nič zo svojej atmosféry, pôsobivosti a trikovej dokonalosti. Perseov príbeh a jeho putovanie za záchranou svojej milej, ktoré je plné rôznych oblúd, nástrah zaujmú hádam každého, ktorý sníval o dobrodružstvách v útlom veku. Dodnes to spĺna všetko to, kvôli čomu máme radi podobné príbehy. Najúžasnejší na tomto filme je fakt, že aj napriek tomu, že scenár je naozaj jednoduchý a cítiť z neho pátos, vo filmovej podobne, kde ho prednášajú herci - vzbudzuje úctu a vzdáva hold všetkým mýtom a bájam takým spôsobom, o akom môžu filmy z podobnou tématikou len snívať. Veľa kultových postavičiek, dokonalý herci, podmanivá hudba, Harryhausen, krásky a tajomno to je len kúsok z toho, vďaka čomu tento film nikdy nezostárne. Plný počet je ale predsa len z trocha nostalgických dôvodov. ()

BoPo

Dnes by som podľa vizuálnej stránky tipoval starší dátum vzniku. Nejakým spôsobom si však Súboj Titanov dokázal zakonzervovať tú správnu rozprávkovú atmosféru, ktorá je podtrhnutá práve už spomínanými trikmi. Najvýraznejším príspevkom je hláška vypusťte Krakena. Tej sa podarilo zľudovieť naprieč generáciami. ()

adamo_znk

Souboj Titánů byl film, na který jsem se díval nesčetněkrát a vždycky se bavím. Už jenom proto, že filmů s tématikou mýtů antického Řecka není tolik. Tomuto filmu neschází nic, co by mělo v pořádném dobrodružství být. Film se line ideálním tempem střídající delší pasáže s nezapomenutelnými scénami. Hudba k filmu vysloveně sedne a dotváří úžasnou mýtickou atmosféru. A dokonce jsem se pořád nenabažil trikové stránky filmu, která jsou pro mnoho lidí poněkud zastaralá a kombinace herců s loutkami nepovedená, ale taková Medůza ve mě budí hrůzu do teď. Proto 5 hvězd za nezapomenutelné klasické dobrodružství, ke kterému se budu rád vracet i dál. ()

Agatha

Nestárnoucí fantasy, která se stává legendou. Vždy se na ni rád podívám. I když v dnešní době jsou již některé triky opravdu hodně zastaralé a místy působí až komicky, nic bych neměnil. Ztratilo by to své kouzlo a zaručeně by to nebylo ono. Hrůzunahánějící příšery jako Calibos, Medusa a zejména legendární Kraken jsou výsledkem dobře udělané filmařiny. Snímek je napínavý, strašidelný, poučný a dobře vykresluje prostředí antického Řecka. Pro posluchače je také výborným a stručným způsobem příblížena tak složitá mytologická božstva a souvislost mezi nimi. Herecké obsazení zde není zase až tak důležitým prvkem, ale i to se nemá za co stydět. Velkolepá hudba lahodí uchu a obzvláště výprava přínáší pastvu pro oči. Jen nepatrné množství filmů z této doby a s podobným námětem se může rovnat se Soubojem Titánů... ()

Terva

Takové filmy se moc nedají komentovat a citáty nedodám, žádné si nepamatuju. Až znova uvidím něco přidám. ()

amirgal

Příběh, scénář, obsazení a výprava, ani jedno pro mne nezestárlo a nezevšednělo. Navíc ony neuhlazené a kostrbaté triky dodávaly estetice filmu jakousi zvláštní přízračnost a ojedinělou "patinu". Od té doby už jen čekám, kdy že to narazím na další netuctově zpracovaný příběh starých řeckých bájí a mýtů. Asi už se nedočkám - ty dnešní triky jsou tak dokonalé, až z toho musejí být samy úplně znuděné :-( . ()

Marek1991

Až teraz si začínam uvedomovať, koľko majú tieto príbehy z antiky spoločného s kresťanstvom. Je to celkom zaujímavé sledovať ako si takzvaní bohovia hrajú hry s ľuďmi, majú ľudské vlastnosti, ale aj nadprirodzené, debatujú si v akomsi nebi stále, teda riešia väčšinou vzťahy. Je tu veľa zaujímavých motívov, celkom pekný príbeh, no vizuálne to vyzerá ako z nejakých 60. rokov a myslím, že dej by zniesol viac udalostí, dobrodružstiev, či tvorov, aj keď Pegas, tá akási medúza, či čo to bolo a Kraken sú neobyčajné a pamätihodné aj tak. ()

corpsy

Pravdepodobne pre väčšinu Čechoslovákov to, čo pre ostatných Američanov HVIEZDNE VOJNY. Slávna fantasy, ktorá v detstve ohromila každého z nás ( teda aspoň myslím ). Staré Grécke báje ožili v tomto epose s nevídaným kúzlom, o ktoré sa pričinili hlavne stop-motion triky Raya Harryhausena. Magicky vyrozprávaný príbeh, ktorý navždy zostane v mojom filmovom srdci a verím, že aj mnohým z vás. ()

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

08.05.2013

Režiséři nestávkují...

Režiséři nestávkují...

09.11.2007

Alespoň prozatím. Ale když si scenáristé, jejichž vzpoura momentálně v Státech probíhá (a už to vážně postihlo několik připravovaných filmů a hlavně televizi, kde je přeci jen výrobní doba pořadů… (více)

Souboj Titánů pod Raimiho dohledem?

Souboj Titánů pod Raimiho dohledem?

09.08.2007

Studio Warner Bros. a produkční společnost Legendary Pictures to s remakem fantasy klasiky Souboj Titánů myslí smrtelně vážně. Koncem června Lawrence Kasdan (Dobyvatelé ztracené archy, Impérium vrací… (více)

Z Bradavic na Olymp

Z Bradavic na Olymp

22.04.2007

Už z toho pomalu začíná být trapná fráze, ale úspěch 300: Bitvy u Thermopyl opravdu změnil Hollywood. Najednou se s velkým hřmotem vynořují všechny projekty, které jen vzdáleně souvisí se starověkým… (více)