Drama / Sportovní

USA, 2006, 97 min

Úžasně napsaná a zrežírovaná závěrečná kapitola šestičlenné ságy o legendárním boxerovi. A taktéž dokonalá poklona jeho osobnosti a zásluhám. Poklona, jíž si naprosto právem zaslouží. Ale také je tento snímek velmi posmutnělým, melancholickým a nostalgickým. Životem a boxem ztrhaný a stárnoucí Rocky bloumá osamocen životem a v neustálých bolestných myšlenkách vzpomíná na svou milovanou ženu. I na sebe, kým byl a kým je, na své začátky, prohry, výhry, na lidi, kteří při něm stáli a utvářeli jeho osobnost, a na dávné časy. Ale i přes ty "nejtvrdší rány, které dává život", dokáže Rocky v tomto díle pronášet vtipná slova, jimž jsem se upřímně zasmála, ale která už však nezní tak bezstarostně, jako tenkrát. Více pronáší spíše životní moudra, kterých během své kariéry nabyl. Pořád je to ten stejný, obyčejný chlapík s obrovským srdcem, italskou krví a slušivým kloboukem. Jen je o pár let starší a má od života více šrámů. Milo Ventimiglia coby Balboův synek je příjemný a sympatický (ach jo, ty černé vlasy:) na pohled, avšak když jsem si vzpomněla, jak to těm smradům ze školy v Rockym V pořádně nandal, jen těžko jsem si při pohledu na toho černovlasého, jemně vypadajícího mladíka dokázala představit, že je to ten samý, který kdysi dávno dokázal dávat tvrdé rány. Působil příliš jakoby sladce. Příjemně mě potěšil návrat postavy z prvotního dílu, "Malé Mary", která se zde s Rockym sblížila, a vzájemně si podali pomocnou ruku. Při závěrečných titulcích a nezapomenutelné melodii "Gonna Fly Now" jsem cítila mrazení po těle. Po zhlédnutí jsem si pomyslela, kéž by tak někde existoval člověk a boxer jako Rocky Balboa. Ale nejspíš nikdo takový není. To bychom o něm jinak věděli... Jen tak mimochodem, kdo z Vás má chuť si taky vyběhnout po těch slavných schodech, po nichž vždy běhával?:) "Ostatně, kdyby mi bylo 150 let, taky se rozpadám", "To je kapesník, někdy si připadám jako klokan, mám plný kapsy věcí", "Italský jídlo zprasený mexickým kuchařem není specialita."(4.12.2010)

Rocky nám zestárnul, ale žije si celkem spokojený život, až na to, že je po smrti své ženy osamělý a syn se s ním nestýká, protože má pocit, že mu otcova sláva překáží. Jenže Rocky je bojovník a nehodlá to nechat jen tak. A navíc se mu stýská po boxu. Moc pěkný příběh až do toho zápasu na konci. Trochu mi vadilo, jak byl podán, protože Rockyho vlastně pořád jen mátili, aniž by něco podnikl on sám a zraněná ruka? Kde?(11.4.2007)

Fénix sice z popela nepovstal naplno, ale naštěstí se z něj alespoň vyhrabal a pořádně se od něj oprášil. Co na tom, že je tahle pohádka pořád stejně schématická, dialogy plytké a bolesti všech zúčastněných mučednické. V tomhle filmu jde o box asi stejně jako v Zuřícím býkovi (o tom odkazujícím černobílém skotačení ani nemluvě). Závěrečný sci-fi souboj (hledá se Mann) spolu s miniaturní tréninkovou sekvencí dokazuje, že montáž je dar z nebes a tam kde příroda řekne STOP zasáhnou nůžky ve střižně. Není to fyzické a není to o outsiderovi. Ovšem nakonec proč ne, zázraky se dějí tam kde je nejmíň čekáte.(24.12.2006)

Tento film je o odvaze a o tom, že se člověk nemá nikdy vzdávat a jít si pořád za svým cílem, ať to stojí, co to stojí !! Melancholické vyprávění filmu se mi moc líbilo, filmu to prospělo a navodilo krásnou leč smutnou a osamělou atmosféru. Perfektní zakončení za Rockyho kariérou. Jde vidět, že čím je Stallone starší, tím zraje jako víno. Co se týče jeho pozice jako režisér, nemám výtku. Je to borec.(25.11.2007)

Dojímavá Slyova rozlúčka so svojou životnou (a jednoznačne najlepšou) úlohou. Paralely medzi Rockyho a Stalloneho kariérou fungujú na výbornú a dodávajú filmu neuveriteľne úprimné vyznenie. Iste, Rocky už zažil lepšie časy (kedysi napríklad nemusel nostalgiou maskovať občas škrípajúci scenár a záchvevy "over the top" pátosu v mentorských monológoch). Ale ešte nikdy som mu v záverečnom fighte tak veľmi nedržal palce a nebol taký šťastný, že to ustál až do konca... Skrátka a dobre - áno, na konci som plakal. UPDATE: Po asi piatej repríze musím zdvihnúť na maximum. Len málo filmov z posledných rokov si tak rád pozriem opakovane. A zakaždým mám z toho lepší a lepší dojem. Nádherne čistý film. Rocky je tu možno najsympatickejšia postava filmového plátna po roku 2000.(17.10.2007)

• - Ve scéně, kdy se Rocky (Sylvester Stallone) loučí s diváky, prochází davem do šatny společně s trenérem. V následujících záběrem na Masona Dixona (Antonio Tarver) je však možné si všimnout, že Rockyho trenér je opět v ringu. (MIG29)

• - Píseň „Take You Back“, kterou začíná film, uslyšíte poprvé od Franka Stalloneho na rohu ulice v prvním díle Rocky (1976). (HellFire)

• - Podobně jako v předchozích dílech série, i v tomto ztvárnil Rockyho (Sylvester Stallone) syna opět jiný herec. (ELBobes)