Pátek třináctého 6: Jason žije

• Česko Pátek třináctého: Jason žije (více)
Trailer

Jason je mrtev a rekreační oblast Křišťálové jezero byla na znamení nového začátku místními přejmenována na obdobně idylické Forrest Green, aby už dále neasociovala nechvalně známý krvavý tábor. Tommy Jarvis, který jako kluk poslal Jasona na onen svět a pak čtyři roky putoval z cvokárny do cvokárny, tomu ale nevěří a vrací se ke Křišťálovému jezeru, aby je i sebe definitivně zbavil Jasonova přízraku. Místo toho jej ale neúmyslně přivede zpět k životu, když do jím odkrytého Jasonova hrobu udeří blesk, který Jasona oživí a ten razí obnovit slávu krvavého tábora. Ale ještě je tu Tommy, který má plán, jak Jasona jednou provždy vrátit tam, kam patří - na dno Křišťálového jezera. (choze)

Trailer

tron

Poznáte to, keď sa chce pani X dostať do "Erotickej Guinnesovej knihy rekordov?" za čo najvyšší počet partnerov, vystriedaných za toľko a toľko minút? Tak Jason Voorhees by jej mohol zdatne konkurovať; ibaže on ich zabíja. A to tak rýchlo, že i so štvorkou z matematiky to spriemerujete na jeden mord za cca štyri minúty. To je, myslím, viac ako len solídne slasher skóre. Snáď až príliš. Na pohlaví a veku nezáleží. ()

Slasher

Po trochu odvážnější pětce zase hezky zpátky - blíže ke kořenům. Z hrobu vstalý a červy prožraný zombí Voorhees se jde ukojit domů do lesů poblíž kempu Crystal Lake (i když celá oblast už je přejmenovaná na Forest Green), který už je teď zase plný dětí. Vrací se také z předchozích dvou dílů známý Tommy (od posledně se zdá se zázračně sebral do duševního normálu), aby varoval, ale šerif mu prostě nevěří. Uvěří.... Potvrzuji větší osobitost, to samé více humorných chvil. Jason už je definitivně mimo reál, nezničitelně si chodí od jedné oběti ke druhé. A vraždy jsou celkem uspokojivě brutální. Něco mě ale trochu štve. [malý SPOILER] Vytuhne téměř každá postava, ale těch 10+ harantů skončí samozřejmě netknutých... ne že bych toužil vidět dětskou sekanou, ale trochu mě holt štve jak je to zkurveně korektní. No nic. [/SPOILER] Nejsem nijak ohromený, ale díl je to vydařený. 7,5/10. ()

Isherwood

Už vtipný prolog naznačí, kam se další minuty budou ubírat. Šestý díl sice nikterak nemění koncepci danou jedničkou, ale suverénní zlehčování spousty momentů mu dává konečně punc autorského filmu. Zatímco předchozí filmy trpěly syndromem rutiny, tento se svými osobitými vsuvkami (bondovské titulky, krev na smajlíku, tvář vylisováná do plechu) pozvedává nad standard a po celou dobu přímočaře baví. Jenže i ono úvodní namlsání začne po čase opadat, až příliš se ke slovu začne drát korektnost (žádná nahotinka, uhýbající hledáček kamery v časech mordů) a celé to spadne s otravnou záchranou malých dětí. Je znát, že se psal rok ´86 a jako jedna z prvních vlaštovek hejna nezávadnosti se objevil právě tenhle kousek krvavé série. 3 ½. ()

Flipnic

Osobně mi připadne zbytečné se zabývat každým dílem této série kromě některých vybraných. Tento mezi ně rozhodně patří. Šestka je jednoznačně nejlepší díl série. Má od začátku neuvěřitelný spád, vysoký bodycount, Jason je k nezastavení, navíc přibyl (škoda, že jen v tomto díle) občas nějaký ten humor, výborná kamera, skvělé záběry na Jasona, ze kterého tento díl dělá opravdu ultimátní stroj na vraždění. Šestka převyšuje všechny díly o několik řádů a v oblasti amerických slasherů je to opravdu to lepší, co tehdy vznikalo. ()

obitus

He is back! Po shitové pětce se vrací Jason Voorhees v plné síle, aby dokázal, že zdaleka nepatří do starého železa. S ním samozřejmě jeho nemesis Tomy Jarvis, který se tímto stává možná nejsympatičtější postavou série (pomineme-li Jasona). Odlejčení filmu prospělo, druhá polovina osmdesátých let se v horroru nesla převážně v tomto duchu a vtípky ani neruší ani neničí auru, kterou se podařilo kolem nejlepšího hokejisty světa vybudovat. Prakticky dokonalé pokračování. ()

• Jedná se o druhý díl, který se odehrává v táboře Crystal Lake. Druhý díl se totiž odehrává o kus dál v táboře Packanack, ale dvě postavy se v původním táboře na chvíli objeví. Třetí díl se odehrává v Higgins Haven. Ve čtvrtém pokračování se mluví o okresu Wessex. Pak se jedna postav ptá dvojčat po jezeře Point (ovšem v dabingu z Novy z roku 1997 se hovoří o původním Crystal Lake. Druhý, třetí a čtvrtý díl se odehrává asi během jednoho týdnu. Ve druhém díle je tábor uzavřen a zatarasen, takže těžko by byl po pár dnech přístupný a byl by bez chatek.) Pátý díl se odehrává v Pinehurst Halfway House. Až v tomto díle se vrací na půdu původního tábora, které kvůli jeho minulosti bylo změněno na Forest Green, ale v následujících dílech to bylo opět změněno na Crystal Lake. (LION-MR.T)
  • Miesto, na ktorom Tommy (Thom Mathews) čaká, kým ho vyzdvihne Megan (Jennifer Cooke), sa volá Karloff Supplies. Meno Karloff odkazuje na Borisa Karloffa, ktorý sa preslávil stvárnením pôvodného Frankensteina. Odkazov na Frankensteina je vo filme niekoľko. V jednej zo scén hrá pieseň "Teenage Frankenstein" od Alicea Coopera, alebo taktiež blesk do hrudi, ktorý mŕtveho Jasona "prebudí". (Kelly2502)
  • Natáčení trvalo 40 dní. (Stocki)