Hvězdná brána: Hluboký vesmír

• USA SGU Stargate Universe
Kanada / USA, (2009–2011), 29 h 21 min (Minutáž: 44–45 min)

Série(2) / Epizody(40)

mFranta

Rozhodně zajímavější než SG-1. Tvůrcům se alespoň trochu podařilo odpoutat od jejich tvůrčích klišé a vsadili na něco víc, než jen na panáky v uniformách. Samozřejmě nesmím opomenout vynikajícího Roberta Carlyla (i když mi přijde, že je to jen okopírovaný dr. Gaius Baltar z Battlestar Galacticy). Uvidíme, jaký bude vývoj v druhé polovině 1. série. ()

MrFarmer

S klidem můžu říct, že SGU má oproti prvnímu SG1 neuvěřitelnou atmosféru. Je to sice další seriál se spoustou cliché, ale Hvězdnou Bránu jako takovou posouvá někam úplně jinam, ne-li mnohem výš. ()

sAreOn

Sice to má být Stargate, ale se Stargate je to spojeno pouze oním magickým kruhem, který přenáší lidi na jiné planety, jinak ničím. Ale to, že to je jíné neznamená, že to je špatné. Je pravdou, že seriál poněkud hledá svoji tvář a hlavní postavy, protože se zatím zaměřoval na velké spektrum postav, ale pouze velmi okrajově, tudíž žadnou z nich si divák nebyl schopen oblíbit. Chápu, proč je tu tolik negativních komentů, ale nemyslím si, že by seriál byl až tak špatný, asi většina čekala něco jiného, něco ve stylu SG1, ale tohle je spíše drama o skupině lidí ztracených někde ve vesmíru bez možnosti návratu, než nějaké akční prozkoumávání planet... ()

RomaS

Už od začátku bylo jasné, že to bude něco jiného než jsme byli zvyklí. Někdo to odsoudí, že to není hodné jména StarGate, někdo změnu přivítá. Já jsem někde mezi. Některé prvky jako jasní záporáci, humor nebo větší akce mi zde chybí. Taky myslím, že se zbytečně dlouze pitvá ve psychologii postav na úkor průzkumu okolí. Vždyť jsou na druhém konci vesmíru, což si myslím, že skýtá nekonečné možnosti. Na druhou stranu tu přibyla vyšší uvěřitelnost chování postav, které se chovají lidsky, dynamičtější kamera nebo zajímavější hudba. Jelikož má před sebou (snad) ještě dlouhou cestu a pro tento druh seriálu mám slabost, hodnotím (zatím) pozitivně. (1. serie).... Po shlédnutí 2. řady musím uznat, že kvalitativně šel seriál nahoru. V průběhu přibude konkrétní nepřítel a přímo božský ale neurčitý cíl mise a zároveň dostanou Destiny konečně pod kontrolu, což vše přinese další možnosti a překvapení. ()

cubiczech

Potenciál zašlapaný a hozený do kanálu ještě za tepla. Začíná to zajímavě, ale už po pár dílech se to přehodí na nudnou kolej a pokračuje do stanice keců a blbostí. Celé se to snaží být supercool, ale je to defakto jen vykrádačka toho, co už tu bylo, je to více romantické, méně akční atd, nechápu co na tom původní Stargate diváky baví (jako že já uznávám jen první celovečerák, ale předchozí seriály jsem viděl), protože tam nic zajímavého není, i tak zajímavá věc, jako celá antická loď prostě v kelu, pokud se toho ujme banda idiotů a dělají z toho něco, co se líbí nerdům, jejich přítelkyním s možností dobře pronajatého reklamního času mezi přestávkami... tenhle balast prostě nemůže nikdy fungovat a ani časem se to nezlepší... ()

Sethiel

Je to ubohé. Jediná z postav mě tam opravdu zaujala (Rush), jinak jsou mi v podstatě všichni ukradení, což není dobře. Rozhovory jsou jako vystřižené ze seriálů typu Beverly Hills. Dávám pět hvězdiček za nápad, uvěznění různých typů lidí na neznámé lodi, na které skoro nikdo nechtěl být a kterou nedokáží skoro vůbec ovládat, to je prostě senzace. Strhávám tři hvězdičky za provedení - zaměření se na nesmysly, neschopnost vytáhnout z toho opravdu napínavou a strhující podívanou. Další dvě hvězdičky strhávám za konkrétní volbu postav včetně jejich charakterů a vybraných herců. Takhle nesympatická, homogenní, ničím nezajímavá skupinka, to už jsem dlouho neviděl. Výjimkou je právě jen postava Rushe, svérázného a poměrně drsného vědce, kterému jsou ostatní lidi v podstatě ukradení a který si jde po svém hlava nehlava, nezajímá ho, co si o něm ostatní myslí, a tak trochu mi svým přístupem připomíná Dr. House. Za toho přidávám hvězdičku, protože toho považuju za scénáristický (a herecký) velmi silný nadprůměr. ()

andret

Nejdůležtejším faktorem u tohoto seriálu je to, že je výrazně jiný než Stargate SG-1 a Stargate Atlantis. Dalo by se říct, že s původní koncepcí Stagate nemá už mnoho společného, ale to je , alespoň dle mého názoru dobře. Veškeré další série SG-1 a Atlantis byly pouze variací na předchozí téma a začaly být tím pádem hodně nudné, až trapné, takže bylo potřeba přinést výraznou změnu, což SGU udělala naprosto dokonale. V tomto seriálu není prakticky nic tak, jak jsme byli zvyklí, žádný "hláškující klaďas" , žádný sympatický antihrdina atd. Většina postav ve skutečnosti nemá vyhraněnou osobnost a v podstatě není nikdo vyloženě kladný a nikdo vyloženě záporný, k tomu ještě přidejte "flashbacky" a vývoj současných vztahů a bude jasné, že tento seriál se ubírá úplně jiným směrem. Dalším důležitým a možná vůbec nejdůležitejším faktorem je celková atmosféra, která je hodně temná a to nejen "náladově" ale i viziulně a především pak úžasný hudební doprovod. Pokud by někdo začal sledovat seriál s tím, že s bude jednat o "volné pokračování" SG-1 nebo Atlantis, nejpíš by si řekl "co to sakra má být" , pokud ale bude chtít vidět solidní temný sci-fi seriál je SGU to pravé pro něj. ()

mark65

Pro mnohé fanoušky předchozích dvou seriálů zklamání, podle mě se stargate konečně posunula dopředu od jednoho týmu, který poráží všechny nepřátele, což je podle mě dobře. Seriál není nejlepší a často v něm je vidět, že je inspirovaný jinými (Lost, BSG…) ale i přes to je to pro značku stargate posun vpřed. ()

sharp87

To prostředí seriálu na mě působilo velice pozitivně a zároveň pochmurně. I nápady byly zajímavé a promyšlené, příběh celkově dobře konstruovaný. Troufám si říct, že to byla nejzajímavější série ze sady Stargate. Něco tomu ale chybělo. Šmrnc, humor... Nevím. Jednotlivé díly se prostě moc vlekly. I tak to ale stálo za shlédnutí. ()

Scaevola

Nebojím se to říct, ač mne mnozí fanoušci SG jistě vypískají: Tohle je nejlepší dílko z daného fikčního světa! Jistě - chybí humor O'Neilla a McKeye, schází mytologie a povznesení a vědecké teorie bazírují na hranici parodické propasti, ale ten zbytek stojí za to: Úžasné charaktery, na kterých celý seriál stál a padal (teprve v posledním díle mi došlo jak moc důležitý po celou dobu byl Elii), skvělá kamera a prostředí rozpadající se lodi a hudba dokonale podkreslující všeobecnou nejistotu. Škoda, že všechno musí někdy skončit; mám jen pocit, že tohle skončilo v podstatě dříve, než vůbec začalo. ()

HakuSaku

Zatial som sice len na desiatej casti a pocity mam zmiesane... Postavy niesu zrovna podla mojej chuti a absentuje kvalita akou disponovala SG-1 pokial islo o herecke obsadenie. Snaha aby si divak oblibil tie charaktery tam sice je, ale mna osobne to veru nepresvedcilo... Okrem toho ma vzdy facinovalo, ze ako je mozne mat zviezdnu branu cez ktoru nikdo nepresiel po tisice rokov nezaviatu na pustnej planete... ()

musculimus

A máme zde novou Stargate. Společné to s originální sérií má pouze ten točící kruh plný vlnící se modré hmoty a pár herců. Chápu, že to některé skalní příznivce osvědčeného principu "projít ven - zabít pár nepřátel - udělat si z toho srandu - vrátit se - ponížit šéfa" může tento samorost zhnusit svou nekonvenčností, ale je to právě to, co dělá z SGU rozhodně nejlepší spin-off, ba dokonce seriál, který se kvalitou pohybuje výše než originál. Opravdu nechápu hodnocení 71%. SGU je rozhodně lepší. Je to sice taková... stargate podoba BSG s tajemnou hudbou a nepřáteli, kteří neumí anglicky, ale druhá série ukazuje, že to pořád je SG, která fanouškům ukazuje druhou, propracovanější a charakterově vyšperkovanou tvář vyprahlé značky. Druhou sérii silně poznamenala ekonomická krize a s ní související nedostatek peněz. Příběh, který se dal při konstantní kvalitě rozvrhnout na minimálně 4 série, se tak musel uměle zkrátit a seriál tím utnout velmi nešťastně. Určitě došlo k nakumulování vynikajících scén k sobě a tím k vyškrtání těch nepotřebných oddychových, které má celý projekt SG od svého vzniku neskonalou touhu pořád do příběhu vkládat. Vedlejším efektem je to, že po vzoru vody z hrnce se i tady pár logických kroků scénáristům vylilo a tak příběh ke svému cíli skáče doslova mílovými kroky. Příběh zůstal nedokončen a nyní zbývá čekat na slíbený ukončující film. Bohužel už se v MGM stalo tradicí SG ukončovat filmy a stopky seriálům vysvětlovat nedostatkem peněz. ()

Movie Maniak

Tohle mělo obrovský potenciál, lidská posádka na palubě antické lodi v jiné galaxii. Bohužel scénáristé vytvořili stargate telenovelu. Nejspíš asi nikdy nepochopili o čem byla Atlantida a původní SG-1. Neexistuje žádný hrdina, tým který bychom si mohli oblíbit. Všichni si hází klacky pod nohy a co je nejhorší ani netušíme z jakého důvodu. A proč jsem dal tři hvězdy? Je to kvůli grafické podobě. Destiny je vyvedená nádherně, stejně tak triky a efekty. Kamera též vypadá neokoukaně a málem bych zapomněl na hudbu, tady Goldsmith opět boduje. Fenomén hvězdné brány dosáhl obrovských rozměrů a takovéto pokračování si rozhodě nezaslouží. ()

Laci

Mal som obavy, že Universe diametrálne odlišný od SG-1 a Atlantis nedopadne dobre. Moje očakávania sa našťastie nenaplnili. Nové postavy pôsobia rovnako dobre ako v Atlantisu, aj keď celý seriál drží nad vodou jednoznačne Carlyle. Dej určite zaujme, postupne sa však scénar stáva nelogický, pribúdajú nudné časti, podobne ako tomu bolo v SG-1 a Atlantis. Nápad obsadiť anticku loď vo vzdialenej galaxií otvoril tvorcom nové možnosti, ktoré však nevyužili naplno. Seriálu veľmi uškodili prestávky počas natáčania, až nakoniec ostáva nedokončený. A to je veľká škoda... ()

Thomak

Kde je humor, akce, nepřítel a charismatické postavy? Kde je Stargate? Tohle je romantická šílenost v hlubinách vesmíru, kde je určitě spousta zajímavějších vecí k vidění než lidi tesknící po domově blablbabla. Koho zajímaj osobní problémy skupiny civilistů, která se chová jako banda hovad, koho zajímaj jejich výlevy, nejlépe podbarvené stupidní hudbou a kamerou? 1*) Stále zde padaj termíny typu nakadah, chevron apod, objeví se zde O'neill i Carterová, dokonce Rodney v situaci, kdy lze doufat že zůstane, bohužel tomu tak není. 2*) Dr. Rush. Charisma a hlášky mě u seriálu udržely, Carlyle je borec. Celkově? Největší seriálové zklamání. ()

Dekovnik

Konečně seriál, který se postupně vyvíjí a kloubí vztahový seriál s akcí. Podlě mě se nová brána dost povedla, je zde značný posun, tak nějak dospěla. Sice ztratila hůmor který obstarával O'Neill nebo McKay ,ale i právě proto se mi líbí, tady je humor nahrazen alespoň pokusem o drama v podáni Roberta Carlyla a Louise Ferreiry. ()

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace