Reklama

Reklama

Hra o trůny - Série 5

(série)
Fantasy / Akční / Dobrodružný / Drama
USA / Velká Británie, 2015, 9 h 5 min (Minutáž: 48–60 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Hrají:

Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Kit Harington, Charles Dance, Liam Cunningham, Stephen Dillane, Sophie Turner (více)
(další profese)

Epizody(10)

Obsahy(1)

Joffrey, Tywin, Oberyn, Shae. Tyto čtyři násilné smrti dramaticky zamíchaly kartami na konci čtvrté řady. V zemi vládne podivný klid, kterého se pokusí zneužít ve svůj prospěch každý, kdo v Západozemí či v Essosu něco znamená. Na Černém hradě se John Sníh pokouší sladit požadavky Noční hlídky s příkazy od Stannise Baratheona, jenž se prohlašuje za právoplatného krále Západozemí. Cersei se mezitím ze všech sil snaží udržet v rukou otěže moci v Králově přístavišti, kde kličkuje mezi intrikami Tyrellů a sílící náboženskou sektou vedenou tajemným Nejvyšším vrabčákem. Jaime se vydává na tajnou misi. Zatímco Arya hledá za Úzkým mořem starého přítele, Tyrion je na útěku. Nebezpečí v Meereenu narůstá a Daenerys z rodu Targaryenů zjišťuje, že si její oslabené postavení žádá kruté oběti. (HBO Europe)

(více)

Recenze (69)

kiddo odpad!

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Sere kormidelníku, nastavte laskavě kurz směrem Řiť. Ježišikristemarjapanocotokurvabylo. Nikdy by mě nenapadlo, že dokážu takhle rychle přejít od „bombááá“ k „podpalte to napalmem“. Věřte, tohle není fňukot milovníka předloh, který se nemůže smířit s tím, že barva Sansiných šatů v páté epizodě neodpovídá knižnímu protějšku. Bůh ví, že v rozporu s rozšířeným názorem se seriál od knih v těch skutečně podstatných věcech silně odlišoval už od samého počátku. Vadí to? Ne, dokud je výsledkem podnětné a zábavné dílo. A přesně tím pátá série být přestala. Nad adaptačními rozhodnutími producentů zůstává rozum stát – skoro jako by se D&D vypravili na lov veverek s puškou na slony. Každá, i ta nejfilmovější knižní linka byla v rámci zkracování a zjednodušování bez výjimky vykuchána, připravena o nejzákladnější děj, kontext a obsah, kvůli čemuž nezbylo v seriálu nic, na co by se dalo koukat. Neblahým následkem tohoto je, že zdánlivě i na první pohled komplexní linky působí při bližším prozkoumání extrémně chudokrevně, zcela ignorují dřívější charakterizaci, včetně elementární logiky, a plně závisí na rozporuplném, charakterově nesmyslném chování postav, jejichž motivace i uvažování se mění kolikrát scénu od scény. A co hůř, pátou sezónu přepadl zjevně smrtelný záchvat debility. Nepřeháním, nejchytřejší, nejprotřelejší a nejmazanější postavou je odteď Hodor, neboť všichni ostatní se chovají, jako by jejich mozek napadl šedý lupus. Lze tu letošní píčovinu jménem Sansa, Malíček, Roose, Stannis (!), Jon, Brienne, Cersei, Jaime, Varys, Dorne či Daenerys nějak, jakkoli obhájit? No nelze, protože hlavním platidlem Hry o trůny již oficiálně nejsou témata, příběh či postavy, nýbrž samoúčelný šok bez kontextu a logiky. K adaptování čehokoli zastávám extrémně liberální přístup, ale do prčic, jestli účelem tohohle sračkofestu bylo přimět mě znovu se do té rozmáchlé knižní obludnosti ponořit a zjistit, jestli jsem posledním dvěma knihám náhodou nekřivdila, tak úkol kurva splněn. ()

Spiker01 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

GoT i v páté sérii zabrousilo do zajetých kolejí, opět nechává fanoušky na pochybách, opět zabíjí nepřiměřeně mnoho (i hlavních) postav nebo je alespoň na nějakou dobu nechává mrtvé a opět provokuje mnoha explicitními scénami. Doteď mi nejde na rozum, proč všichni v Americe byli naprosto hotoví z onoho znásilnění (vůbec nic tam vidět nebylo a nijak to nepobuřovalo jako v jiných případech, vše byla jen iluze). Jinak standardně opulentní velkorozpočtová podívaná s vyrostlými draky a několika povedenými fighty. Btw : bude hodně vadit, že fandim Stannisovi? :D Asi mrtvej bude, ale byl tam ten střih a už by se mohl jenom odrazit ode dna. Nicméně Tyene u mě vede jako nejoblíbenější postava...8/10 ()

Reklama

Kaka 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pátá série je vizuálně rozhodně nejpodmanivější ze všech. Nejvíce působí jako vysokorozpočtový blockbuster spíše, než jako temný fantasy seriál ze středověku. Bohužel ale logicky tím pádem přes všechnu svojí opulentnost a eye-candy look ztrácejí postavy a především tempo celé série, které se nebetyčně drolí především uprostřed a je obrovsky znát, že tvůrci tak trochu vaří z vody a snaží se načechrávat něco, co by standartně bylo vyřešeno během 4-5ti epizod. A to ještě k tomu dost nešikovnou formou (religiózními prvky apod.) Závěrečné tři epizody zachraňují tuto sérii od zážitkového průměru. ()

dr.horrible 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Logika hadr. Postavy detto. Sorry, ale Kiddo má pravdu. Beriem pomalú gradáciu deja, a aj cez dve vynikajúce akčné epizódy, ikonickú prechádzku uličkou hanby, aj štvorhviezdičkový pocit v závere, sú niektoré veci skrátka neobhájiteľné. Je to epické, je to úžasné, ale ten seriál za niekoľko rokov prišiel o 90 percent kvalitných dialógov a zhruba polovicu rozumu. ()

Shakers 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

5. séria - 90%. Rovnako ako postavy, tak aj draci nám už vyrástli a konečne je s nimi aspoň trošku srandy. Predošlá séria mi prišla o chlp lepšia, ale aj táto ma čo ponúknuť. S hlavnými postavami sa opäť raz zaujímavo namiešajú karty, hlavne záverečné diely (obzvlášť Hardhome a finálny diel) stoja skutočne za to. Vengeance is Coming. Obľúbený soundtrack: Blood of the Dragon, Dance of Dragons, Atonement. ()

Galerie (673)

Zajímavosti (30)

  • Olenna (Diana Rigg) poznamená, že špína Králova přístaviště je cítit na pět mil daleko. Knihy často popisují nepříjemný zápach Králova přístaviště, který je důsledkem jeho unáhlené výstavby bez dlouhého dlouhodobého plánování. Následná expanze a přelidnění způsobily, že se objevily slumy bez odpovídající kanalizace, jako je Bleší zadek, a udržování dostatečné hygieny je tak neustálým problémem. (mikki089)
  • Název této epizody pochází z motta rodu Martellů, odkazujícího na skutečnost, že Dorne nebyl nikdy úspěšně dobyt: během dobývání Westerosu Aegonem Targaryenem Dornishové úspěšně odolávali jakékoli okupaci prostřednictvím partyzánské války, takže se Targaryeni nakonec vzdali. (mikki089)

Reklama

Reklama