Hra o trůny - Série 5 (série)

Fantasy / Drama / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2015, 9 h 5 min (Minutáž: 48–60 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Ramin Djawadi

Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Kit Harington, Charles Dance, Liam Cunningham, Stephen Dillane, Sophie Turner, Owen Teale, Carice van Houten, Gwendoline Christie, Conleth Hill, Ben Crompton, Daniel Portman, Ciarán Hinds, Ian McElhinney, Tara Fitzgerald, Michiel Huisman, Kerry Ingram, Brenock O'Connor, Nell Williams, Natalie Dormer, Jodhi May, Joel Fry, Will Tudor, Ian Beattie, Allan Gildea, Indira Varma, Maisie Williams, Peter Vaughan, Alexander Siddig, Deobia Oparei, Toby Sebastian, Alfie Allen, Michael McElhatton, Iwan Rheon, Iain Glen, Jonathan Pryce, Faye Marsay, Charlotte Hope, Rila Fukušima, Emina Muftic, Samantha Bentley, Keisha Castle-Hughes, Rosabell Laurenti Sellers, Jessica Henwick, Slavko Sobin, Ivan Peric, Calvin Warrington-Heasman, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Hattie Gotobed, Ian Lloyd Anderson, Jonathan Byrne, Birgitte Hjort Sørensen, Richard Brake, Murray McArthur, Sarine Sofair, Morgan C. Jones, Tim Loane, Mark Gatiss, Nicholas Boulton, Hafþór Júlíus Björnsson, Nigel O'Neill, Hannah Waddingham, Elizabeth Webster, Brian Fortune, Dominic Carter, Gwyneth Keyworth, Reece Noi, Gary Oliver, Elizabeth Cadwallader, Cedric Henderson, Isabella Steinbarth, Paul Bentley, Michael Stuart, James Bleakney, Will O'Connell, Richard Buick, Xena Avramadis, Will Fortune, Kristy Robinson, Mark Quigley, Desmond Edwards, Michael Condron, Marcos James, Meena Rayann, Stephen Brown, Joe Hewetson, Cillean Campbell, J.J. Murphy, Tom Fava, Derek Lord, Paul Kennedy, Winston Davis, Irene Kelleher, Curtis-Lee Ashqar, Jonathan Gunning, Alan McKee, Stella McCusker, Mishael Lopes Cardozo, David Garlick, Matt McArdle, Eddie Elks, Portia Victoria, Em Scribbler, Rebecca Scott, Rosie Ruthless, Bobby Marno, Gary Pillai, Christian Vit, Simon Norbury, Jack Olohan, Paddy Wallace, Allon Sylvain, Ben Yates, Gianpiero Cognoli, Raymond Keane, Bobby Asghar, Peter Silverleaf, Davor Jozinovic, Hadi Kermani, Tonci Banov, Michael Yare, James McKenzie Robinson, Nikola Bace, Roman Beguns, Rob de Groot, Zahary Baharov, Oengus MacNamara, Ali Lyons, Karla Lyons, Brann Dailor, Brent Hinds, Bill Kelliher, Barrie Martin, Simon Millar, Jessica Stevenson, Lacy Moore, Jack Hickey, Danny O'Conner, Garry Mountaine, Dylan McDonough, Jason McLaughlin, Ollie Kram, Gemita Samarra, Irma Mali, Aifric O'Donnell, Fiach Kunz, Michael Johnston, Adam Basil, Charles Jarman, Danko Jordanov, Maggie Hayes, Mary Jordan, David Fennelly, Tristan McConnell, Laurence O'Fuarain, Ralph Clemente, Anthony John Crocker, Munro Graham, Rebecca Van Cleave, Nathalie Emmanuel, Jacob Anderson, John Bradley, Aidan Gillen, Julian Glover, Finn Jones, Hannah Murray, Kristofer Hivju, Dean-Charles Chapman, Eugene Simon, Tom Wlaschiha, Diana Rigg, Anton Lesser, Ian Whyte, Roger Ashton-Griffiths, Nell Tiger Free, Lino Facioli, Ian Gelder, Enzo Cilenti, Josephine Gillan
  • kiddo

Sere kormidelníku, nastavte laskavě kurz směrem Řiť. Ježišikristemarjapanocotokurvabylo. Nikdy by mě nenapadlo, že dokážu takhle rychle přejít od „bombááá“ k „podpalte to napalmem“. Věřte, tohle není fňukot milovníka předloh, který se nemůže smířit s tím, že barva Sansiných šatů v páté epizodě neodpovídá knižnímu protějšku. Bůh ví, že v rozporu s rozšířeným názorem se seriál od knih v těch skutečně podstatných věcech silně odlišoval už od samého počátku. Vadí to? Ne, dokud je výsledkem podnětné a zábavné dílo. A přesně tím pátá série být přestala. Nad adaptačními rozhodnutími producentů zůstává rozum stát – skoro jako by se D&D vypravili na lov veverek s puškou na slony. Každá, i ta nejfilmovější knižní linka byla v rámci zkracování a zjednodušování bez výjimky vykuchána, připravena o nejzákladnější děj, kontext a obsah, kvůli čemuž nezbylo v seriálu nic, na co by se dalo koukat. Neblahým následkem tohoto je, že zdánlivě i na první pohled komplexní linky působí při bližším prozkoumání extrémně chudokrevně, zcela ignorují dřívější charakterizaci, včetně elementární logiky, a plně závisí na rozporuplném, charakterově nesmyslném chování postav, jejichž motivace i uvažování se mění kolikrát scénu od scény. A co hůř, pátou sezónu přepadl zjevně smrtelný záchvat debility. Nepřeháním, nejchytřejší, nejprotřelejší a nejmazanější postavou je odteď Hodor, neboť všichni ostatní se chovají, jako by jejich mozek napadl šedý lupus. Lze tu letošní píčovinu jménem Sansa, Malíček, Roose, Stannis (!), Jon, Brienne, Cersei, Jaime, Varys, Dorne či Daenerys nějak, jakkoli obhájit? No nelze, protože hlavním platidlem Hry o trůny již oficiálně nejsou témata, příběh či postavy, nýbrž samoúčelný šok bez kontextu a logiky. K adaptování čehokoli zastávám extrémně liberální přístup, ale do prčic, jestli účelem tohohle sračkofestu bylo přimět mě znovu se do té rozmáchlé knižní obludnosti ponořit a zjistit, jestli jsem posledním dvěma knihám náhodou nekřivdila, tak úkol kurva splněn.(15.3.2017)

Zatím pro mě nejslabší série.. Spousty věcí se hrozně táhne.. Spousty věcí mě dosti sere.. 🙂 Nechápu jak si vrabcaci mohou takhle dovolovat.. To samý synové harpie.. Že je někdo nezmasi.. Však armády na to jsou.. Arya.. Skřet jednoznačně nejlepší postavy.. 🙂 Smradocha už je mi líto.. Cersey je hrozná cubka.. A největší zmrdecek je Remsay.. zbytečné a nudné postavy.. Sansa a ten jak nemůže chodit... 65%(6.6.2019)

Spoilery!Jak už je správným seriálovým zvykem, tak samozřejmě i 5. série měla velmi pozvolný rozjezd. V tomhle konkrétním případě ovšem brutálně pozvolný. Nevzpomínám si, že by se v nějaké jiné sérii dobré 4 díly opravdu nic nedělo. Hrdinové se různě rozeskupinkovali a cestovali s různými cíli napříč širým světem. Celou sérii nepotkala žádná větší zrada. Napětí se kumulovalo až k závěrečnému dílu, kde mě seriál dokonale šokoval snad každých 5 minut a kde se stalo v podstatě vše podstatné. Prvních 9 dílů bylo tedy pouze takových předskokanských. Docela jsem se těšil na bitvu o Zimohrad, na kterou Stannis převelice dlouho zbrojil a pro kterou obětoval vše, co měl v životě rád. Celá bitva trvala asi 1 a půl minuty a ani se neodehrávala u hradeb Zimohradu, což mě malinko zarmoutilo. Jinak snad všem byly zúčtovány předešlé hříchy a snad kromě rodu Boltonů, kteří spokojeně obývají Zimohrad, jsou všechny ústřední potenciální bojovníci o vysněný železný trůn v těžké prdeli. Jsem moc zvědav, jak bude boj o trůn pokračovat. Už aby tu byla další série!(3.12.2016)

První čtyři řady jsem se odmítal pohoršovat nad změnami oproti knihám a těšil jsem se, kam nás alternativní cestičky zavedou. Zavedly nás do prdele, protože dějové linky Sansy, Brienne a Stanise nedávají absolutně žádný smysl a nebál bych se říct, že mě urážejí. Podobně jsou na tom Jon a Arya, kteří sice nedopadli katastroficky, ale tvůrci jakoby nepochopili, co jsou ty postavy zač a jak by se měli v jistých situacích zachovat. Naštěstí alternativní směřování Tyriona se nadmíru vyvedlo a epizoda z Tvrdodomova má koule. Takže zatím to není úplný propadák.(23.4.2016)

Pátá série pro mě není nic jiného než pouhé zklamání. Po konci čtvrté řady jsem se bál, že seriál sklouzne k průměru, jelikož to celé začalo nějak klišovatět. A tahle série v tomto trendu ještě pokračuje, navíc však přidává nepřekvapivé zvraty, občas nudnější děj, nepříliš propracované dialogy, a dokonce některé vcelku nezajímavé postavy. To vše znamená, že se stále jedná o televizní průměr. Tudíž se nelze divit tak nízkým hodnocením, jelikož průměr nechce nikdo. Je to škoda, protože jsme všichni byli zvyklí na vysoký nadprůměr. Tak s tím se asi můžeme rozloučit, no. Ale i přesto všechno se moc těším na duben, na šestou sérii. 55% (14.1.2016)

• - J.J. Murphy, který hrál Ser Denys Mallister, zemřel 4 dny po skončení natáčení svých scén pro tuto epizodu. Tvůrci se ho rozhodli nenahrazovat a jeho postavu vyškrtli ze scénáře z ostatních epizod. (patrik1177)

• - Ve scéně, kde sedí poražený Stannis Baratheon (Stephen Dillane) opřený o strom, jde vidět černou nabíječku na notebook, která mu trčí z pravé nohavice. [Zdroj: Lidovky.cz] (Bioscop)

• - I zde se tvůrci inspirovali reálnou historií pro děj. Cersei (Lena Headey) se pokusila zneužít víru pro politické záměry a vyzbrojila Vrabčáky. Stejně tak i Konstantin roku 313 legalizoval křesťanství jako rovnoprávné náboženství a zároveň se jednalo o snahu sjednotit říši vírou. (StudioKast)